Voľby

ZA NAŠU PRÍRODU! Výzva na odstúpenie vedenia Ministerstva životného prostredia SR

PODPORTE spoločnú výzvu environmentálnych mimovládnych organizácií, nezávislých odborníkov a odborníčok a osobností verejného života!

Za rok vlády vedenie MŽP SR a jeho nominanti od nástupu do funkcií urobili viaceré kroky, ktoré sú v priamom rozpore s ochranou prírody na Slovensku, s princípmi demokratického vládnutia, ako aj so zásadami elementárnej slušnosti. Tieto rozhodnutia považujeme za dôsledok odbornej nespôsobilosti a zámerného oslabovania ochrany životného prostredia.

Sme presvedčení, že pod vedením Tomáša Tarabu ministerstvo prestalo plniť svoju základnú úlohu – ochranu životného prostredia. Rozhodnutia ministerstva sú v rozpore s najnovšími dostupnými vedeckými poznatkami, s najlepšou praxou a s globálnymi trendmi v oblasti ochrany prírody a riešenia klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Týmto konaním ministerstvo závažným spôsobom porušuje ústavné a medzinárodné právo občanov na priaznivé životné prostredie. Z tohto dôvodu žiadame ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby spolu so štátnymi tajomníkmi rezortu odstúpili. 

Ani ochranárom a ochranárkam nie je jedno, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente

O niekoľko dní si budeme voliť tých a tie, ktorí/é nás nasledujúcich päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente.

V prvom rade by sme mali v týchto voľbách odčiniť hanbu, ktorú si dlhodobo robíme našou rekordne nízkou volebnou účasťou. Tá pritom nebola prejavom nášho nadmerného euroskepticizmu. Veď podľa relevantných prieskumov väčšina obyvateľov Slovenska má k Európskej únii pozitívny vzťah a podporuje členstvo Slovenska v nej. Naša už tradične veľmi nízka volebná neúčasť bola teda  len prejavom podcenenia rastúceho významu, ktorý európske inštitúcie majú. Áno, aj vo vzťahu k prírode, krajine, klíme, vode, ovzdušiu či zdraviu nás všetkých.

Ponúkame pomoc pri ochrane európskej prírody a krajiny na Slovensku

Otvorený list eurokomisárovi pre životné prostredie, oceány a rybárstvo pánovi Virginijusovi Sinkevičiusovi

Vážený pán eurokomisár,

v predvečer 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie sa obraciame na Vás ako na najvyššieho predstaviteľa ochrany prírody v rámci Európskej komisie s upozornením na závažné skutočnosti a tiež s ponukou našej pomoci a spolupráce.

Od chvíle, ako sa na Slovensku ministrom životného prostredia vo vláde, ktorá vzišla z parlamentných volieb 30. septembra 2023, stal nominant Slovenskej národnej strany Tomáš Taraba, sa hodnoty európskej prírody, nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, stali bezprecedentne ohrozené a bez okamžitej akcie akútne hrozí, že vzniknuté škody budú nezvratné.

MVO: Politikárčenie nás nezaujíma, chceme kvalitnú ochranu životného prostredia

V čele ministerstva životného prostredia musia byť ľudia, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké výstupy a dokážu viesť našu krajinu cez tieto náročné a rozhodujúce časy, vyhlásili dnes na tlačovom brífingu zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácií. Zdôraznili, že ochrana životného prostredia má široké benefity a je rozhodujúca na zvládnutie klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Zároveň sa ohradili voči útokom voči organizáciám aj jednotlivcom.

K otvorenému listu, spojenému s petíciou sa postupne pridalo 60 rôznych organizácií a tiež 170 vedcov a odborníkov. K dnešnému dňu ho podpísalo vyše 50 000 občanov.

Zamedzte šírenie nenávisti voči ochrancom prírody

Slovenské environmentálne organizácie vyjadrujú svoju podporu a solidaritu dlhoročnej dobrovoľnej i profesionálnej ochranárke Zuzane Burdovej, ktorej sa v uplynulých dňoch vyhrážali pre jej aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.  

Zuzana Burdová pôsobila od roku 2009, už počas štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ako dobrovoľníčka viacerých renomovaných environmentálnych organizácií. Po ukončení štúdia začala pracovať ako sprievodkyňa v Nadácii Aevis, ktorá sa venuje najmä rozvoju prírodného turizmu. Podieľala sa na terénnom výskume karpatských pralesov na Slovensku, v Rumunsku i na Ukrajine. Od decembra 2022 je členkou Rady Národného parku Poloniny. V minulom roku bola líderkou pomoci ukrajinským utečencom - práve za túto dobrovoľnícku činnosť jej bolo (spolu s ďalšími) udelené ocenenie Biela vrana.

Zodpovedné nominácie do vedenia rezortu životného prostredia žiada už vyše 32 000 ľudí

Viac ako 32 000 ľudí podpísalo za tri dni verejnú výzvu na zodpovedný prístup k nomináciám na posty na ministerstve životného prostredia, ktorú iniciovali ochranárske organizácie. Ostrú reakciu vyvolali medializované informácie o možnom obsadení ministerského postu nominantmi SNS. Konkrétne uvedení kandidáti podľa signatárov a signatárok výzvy nespĺňajú základné podmienky na vedenie rezortu a majú kontroverzný politický i občiansky profil. Výzvu zaslali novovzniknutému parlamentu a predsedom strán vznikajúcej vládnej koalície. Okrem verejnosti podporilo výzvu aj 57 organizácií a 127 odborníkov a odborníčok.

Podorte výzvu SPÁJAŤ, NIE ROZDEĽOVAŤ

Výzva KOMORY mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie 

Naša spoločnosť v týchto chvíľach čelí humanitárnej, spoločenskej, ekonomickej kríze a súčasne vedome podnecovanej nedôvere a agresivite.

V tejto náročnej situácii vnímame silnú potrebu spoločnosť spájať, nie rozdeľovať. Byť zodpovednými, odvážnymi, ale aj pokornými, múdrymi a prajnými. Myslieť viac ako inokedy na svojich blízkych, ale aj ľudí, ktorí nám blízki nie sú. V tejto situácii sme sa mali snažiť túto krízu prekonať a neprehlbovať rozdiely medzi nami.

A preto by sme chceli vyzvať mimovládne neziskové organizácie, spájajme ľudí, dajme priestor vzájomnej solidarite a dôvere a pomôžme tak znížiť počet pacientov a pacientiek v našich nemocniciach, pomôžme znížiť počet umierajúcich na ochorenie Covid 19, ale aj pacientov s inými diagnózami a pomáhajme aj tým, ktorí z viacerých dôvodov nie sú, alebo nemôžu byť očkovaní.

Ako sa po roku plní programové vyhlásenie vlády?

Po roku pôsobenia súčasnej vlády sa pýtame jej predstaviteľov, ako sa plní programové vyhlásenie vlády (PVV) v oblasti ochrany prírody, krajiny a životného prostredia, vrátane opatrení na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do r. 2050, k čomu sa náš štát zaviazal (a to nielen v kapitole Životné prostredie).

Odporúčania S-O-S v Programovom vyhlásení vlády

Slovenský ochranársky snem adresoval vláde koncom marca súbor odporúčaní a priorít, ktoré by mali byť podľa jeho členov súčasťou Programového vyhlásenia vlády. To bolo zhruba o mesiac neskôr zverejnené - pozrime sa, nakoľko sa doňho odporúčania S-O-S premietli...

Výzva Slovenského ochranárskeho snemu novej vláde SR

S-O-S ponúka novej vláde SR zoznam prioritných opatrení, ktoré by, podľa nášho multidisciplinárneho tímu odborníkov, bolo vhodné zapracovať do Programového vyhlásenia vlády 2020 - 2024. Mohla by to byť súčasť systémových zmien s cieľom minimalizovať environmentálne a sociálne negatíva - dôležitý je nielen boj s korupciou, očistenie justície či aktuálne riešenie krízy spôsobenj pandémiou, ale aj zabezpečenie kvality života, ochrana prostredia a minimalizácia dôsledkov klimatických zmien...

Stránky