Stanoviská a dokumenty

Vedci a vedkyne žiadajú: Zastavme likvidáciu zákona o ochrane prírody a krajiny

Viac ako 150 vedcov a vedkýň zo slovenských univerzít, akadémie vied a odborných inštitúcií dnes spoločne varuje pred pokračujúcim bezprecedentným oslabovaním základného právneho rámca ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Signatári a signatárky, medzi ktorými sú poprední biológovia, ekológovia, environmentalisti či geológovia, vo výzve adresovanej poslancom a poslankyniam NR SR a Ministerstvu životného prostredia SR dôrazne žiadajú, aby zastavil legislatívne zásahy do zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Tie podľa ich slov „fatálne ohrozujú biodiverzitu, ekosystémy, fungovanie ochrany prírody aj právny štát ako taký“.

Vedci sa pripájajú k výzve verejnosti Prestaňte oslabovať zákon o ochrane prírody a krajiny! [*] a upozorňujú, že všetky už schválené aj navrhované novely zákona prijaté počas tohto volebného obdobia vedú k systematickej demontáži kľúčových nástrojov ochrany prírody.

VÝZVA: Prestaňte oslabovať zákon o ochrane prírody a krajiny!

Environmentálne organizácie varujú, že sa na Slovensku degraduje zákon o ochrane prírody a krajiny na bezvýznamný dokument. Za posledný rok prešiel zákon štyrmi oslabujúcimi novelami a v parlamente aktuálne čakajú na schválenie ďalšie dve. Všetky tieto zmeny sa podľa ochranárov dejú neodborne a chaoticky a zásadným spôsobom znižujú ochranu prírody. Dvadsaťšesť organizácií a skupina bývalých zamestnancov štátnej ochrany prírody preto vyzvali ministerstvo životného prostredia a poslancov a poslankyne národnej rady, aby prestali zákon oslabovať, pretože tým ničia to najvzácnejšie, čo máme, prírodné bohatstvo Slovenska.

„Slovenská príroda je v ohrození a jedným z dôvodov sú neustále a chaotické zmeny v zákone o ochrane prírody a krajiny. Ak chceme pristupovať k ochrane prírody systémovo a odborne, nemôžeme meniť zákon spôsobom, aký vidíme každých pár mesiacov. Či už išlo o vládne alebo poslanecké návrhy, žiaden z nich neprešiel riadnym pripomienkovaním. Ďalším problémom je, že veľké zmeny prebiehajú aj prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov, na ktoré nie je možné adekvátne reagovať alebo aspoň upozorniť na chyby, ktoré obsahujú,” uviedla právnička VIA IURIS Ivana Figuli.

Tatry 2004 - 2024

Dvadsať rokov po osudnej víchrici, ktorá na dlho zmenila podobu Vysokých Tatier, je už možné aspoň čiastočne bilancovať. Veterná smršť z 19. novembra 2004 nezasiahla len do osudu tatranských lesov, ale aj do celej spoločnosti. Vyvolala obrovskú vlnu záujmu a solidarity, ale aj protichodných názorov na to, aký postoj zaujať k obnove tatranskej prírody. Vláda operatívne zriadila Vládny výbor pre obnovu Vysokých Tatier. S ponukou členstva v tomto výbore však „zabudla“ osloviť relevantných odborníkov a mimovládne organizácie.

Výzva organizácií občianskej spoločnosti predsedovi Vlády SR, Vláde SR a predsedom koaličných strán

Vyše 500 predstaviteľov a predstaviteliek slovenskej občianskej spoločnosti, ktorí spolu reprezentujú 411 najväčších slovenských platforiem mimovládnych neziskových organizácií, jednotlivých organizácií a občianskych iniciatív, sa dnes s výzvou obrátilo na predsedu vlády Roberta Fica, členov Vlády SR a predsedov koaličných politických strán. V otvorenom liste, ktorý podporili predstavitelia a predstaviteľky širokého spektra sociálnych, zdravotníckych, charitatívnych, vzdelávacích, mládežníckych, dobrovoľníckych, kultúrnych, ale aj environmentálnych, menšinových a ľudskoprávnych organizácií, vyjadrujú svoje znepokojenie nad stavom správy vecí verejných a celkovým smerovaním Slovenska.

ZA NAŠU PRÍRODU! Výzva na odstúpenie vedenia Ministerstva životného prostredia SR

PODPORTE spoločnú výzvu environmentálnych mimovládnych organizácií, nezávislých odborníkov a odborníčok a osobností verejného života!

Za rok vlády vedenie MŽP SR a jeho nominanti od nástupu do funkcií urobili viaceré kroky, ktoré sú v priamom rozpore s ochranou prírody na Slovensku, s princípmi demokratického vládnutia, ako aj so zásadami elementárnej slušnosti. Tieto rozhodnutia považujeme za dôsledok odbornej nespôsobilosti a zámerného oslabovania ochrany životného prostredia.

Sme presvedčení, že pod vedením Tomáša Tarabu ministerstvo prestalo plniť svoju základnú úlohu – ochranu životného prostredia. Rozhodnutia ministerstva sú v rozpore s najnovšími dostupnými vedeckými poznatkami, s najlepšou praxou a s globálnymi trendmi v oblasti ochrany prírody a riešenia klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Týmto konaním ministerstvo závažným spôsobom porušuje ústavné a medzinárodné právo občanov na priaznivé životné prostredie. Z tohto dôvodu žiadame ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby spolu so štátnymi tajomníkmi rezortu odstúpili. 

Výzva S-O-S: Ak dopustíte programové ničenie našej prírody, budete niesť spoluzodpovednosť!

Dôrazne žiadame, aby do čela rezortu životného prostredia boli vymenovaní kompetentní ľudia

Stanovisko Slovenského ochranárskeho snemu

Rešpektujeme výsledky volieb bez ohľadu na to, či sa nám páčia, alebo nie. Výsledky volieb však nikomu nedávajú právo viesť túto krajinu či hodnoty, ktoré má spravovať a zveľaďovať príslušný rezort, do záhuby.

Politici, ktorí majú momentálne v rukách moc, ako aj vedenia jednotlivých ministerstiev majú spravovať im dočasne zverené hodnoty najlepšie, ako sa dá, v súlade s Ústavou SR, príslušnými zákonmi, celospoločenským a dlhodobým záujmom tejto krajiny i s najlepšími dostupnými poznatkami. Vyššie uvedené platí o to viac, ak si uvedomíme, že všetkých týchto ľudí platíme veľmi štedro zo svojich daní. Predpokladáme, že na tom sa zhodneme všetci, bez ohľadu na to, či a koho sme volili.

Zelený kruh, Hnutí Brontosaurus a Společnost pro trvale udržitelný život k situácii na Slovensku

Podejme pomocnou ruku Slovensku i v oblasti přírody a životního prostředí

Po výzvě osobností české kulturní obce /1/ následuje výzva k solidaritě a pomoci slovenským kolegům z oblasti ochrany přírody a životního prostředí, kterou podepsalo 43 signatářů a 7 organizací, včetně předních českých ekologů, několika dřívějších ministrů životního prostředí apod. Tento apel je symbolicky vydán k osmdesátému výročí vypuknutí Slovenského národního povstání.

Výzva upozorňuje, že na rozdíl od poměrů v kultuře česká veřejnost neví o skandální situaci v ochraně přírody a životního prostředí: „Od parlamentních voleb v září 2023 jsme na Slovensku svědky dramatického obratu k horšímu v oblasti ochrany přírody, krajiny a životního prostředí, a to zejména poté, co se do čela ministerstva životního prostředí a parlamentního výboru životního prostředí dostali nominanti Slovenské národní strany.

Příroda i její ochránci na Slovensku také potřebují pomocnou ruku

Vydáno v předvečer 80. výročí Slovenského národního povstání za demokratický společný stát Čechů a Slováků

V těchto dnech vydala početná skupina osobností z českého uměleckého, společenského a podnikatelského prostředí výzvu s názvem Je čas podat pomocnou ruku. Šlo v ní o vyjádření znepokojení nad tím, jak se slovenská vláda – reprezentovaná v tomto případě především vedením Ministerstva kultury SR – chová ke kultuře a jejím představitelům.

K této výzvě se plně připojujeme. Rádi bychom však také upozornili, že nejen kultura, ale i příroda, krajina a životní prostředí na celém Slovensku jsou akutně ohroženy. Svědčí o tom veřejně dostupné zdroje z medií, sociálních sítí i osobní svědectví.

K sepsání této výzvy nás vedla kromě toho, že příroda a životní prostředí neznají hranice a v případě slovenské přírody jde často o území a druhy evropského významu, také skutečnost, že jsme žili ve společném státě více než 70 let a mnoho českých ochranářů a ochranářek (ale i přírodovědců, památkářů, umělců a dalších) se na Slovensku a pro Slovensko také dlouhodobě angažovalo. Jmenujme alespoň několik jmen: Josef Vavroušek, Karel Plicka, Libuška a Jiří Paclovi, Josef Vydra, Jan Hála, Jan Kára, Jan Sladký nebo Karel Domin.

Ponúkame pomoc pri ochrane európskej prírody a krajiny na Slovensku

Otvorený list eurokomisárovi pre životné prostredie, oceány a rybárstvo pánovi Virginijusovi Sinkevičiusovi

Vážený pán eurokomisár,

v predvečer 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie sa obraciame na Vás ako na najvyššieho predstaviteľa ochrany prírody v rámci Európskej komisie s upozornením na závažné skutočnosti a tiež s ponukou našej pomoci a spolupráce.

Od chvíle, ako sa na Slovensku ministrom životného prostredia vo vláde, ktorá vzišla z parlamentných volieb 30. septembra 2023, stal nominant Slovenskej národnej strany Tomáš Taraba, sa hodnoty európskej prírody, nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, stali bezprecedentne ohrozené a bez okamžitej akcie akútne hrozí, že vzniknuté škody budú nezvratné.

STOJÍME SPOLU! Za ochranu ľudí a prírody

“Chceme bok po boku chrániť slovenskú prírodu a nenecháme sa zastrašiť” – hovoria pri príležitosti Dňa Zeme ochrancovia a ochrankyne prírody.

Pri príležitosti Dňa Zeme v Slatinke vydali desiatky environmentálnych organizácií a osobností spoločné naliehavé Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia, s podtitulom Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva. Ochrancovia prírody tak reagujú na súčasnú situáciu v krajine, ktorá znižuje doterajšie štandardy ochrany prírody, ale tiež útočí na environmentalistov a environmentalistky. Rovnako upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu vo svete súvisiacu s klimatickou krízou.

“Budeme chrániť slovenskú prírodu, krajinu, zdravie ľudí, ale aj naše vlastné spoločenstvo pred ničením a rozkladom, ktoré im hrozia. Budeme pevne stáť bok po boku a s podporou verejnosti zvládneme súčasné hrozby.” Tak znie hlavný odkaz Slatinského vyhlásenia ochrancov prírody, ktorý spoločne zverejnilo v Slatinke pod Poľanou 50 environmentálnych mimovládnych organizácií. Podporilo ho aj viac ako 130 osobností.

Stránky