Na správne fungovanie webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Konkrétne informácie o tom ako cookies používame, nájdete na tejto adrese.
Dvadsaťjeden mimovládnych organizácií a iniciatív dnes listom požiadalo vládu Slovenskej republiky, aby vytvorila podmienky na 15-percentnú úsporu plynu do marca 2023. Žiadajú, aby vypracovala plány prípravy na zimu a nahrádzania fosílnych palív celkovo. Pripomínajú, že mnohé krajiny eurozóny už zaviedli opatrenia na zníženie spotreby energií. Organizácie zároveň prišli s návrhom dvanástich opatrení. Ponúkajú spoluprácu zdieľaním údajov či prinášaním príkladov dobrej praxe.
V liste adresovanom vláde organizácie zhrnuli úsporné opatrenia európskych krajín, ktoré by mohli byť inšpiratívne aj pre vládu, samosprávy, domácnosti a firmy na Slovensku. Významné úspory spustili už Holandsko, Fínsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko, ktoré upravia nadmerné a neprimerané využívania klimatizácií, vykurovacích zariadení, osvetlenia, vetrania, dopravy a mnoho iného.
Keď sme pred viac ako štvrťstoročím vydali prvé číslo Kapitol z environmentálnej politiky, ani sa nám nesnívalo, že sa raz dožijeme čísla dvadsiateho. A predsa sa stalo.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do listovania tohto jubilejného čísla Kapitol z environmentálnej politiky, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí a ktoré akokoľvek prispeli k tomu, že táto edícia kedysi v polovici 90-tych rokov minulého storočia vznikla a dožila sa až dnešných dní.
Celú publikáciu nájdete v priloženom pdf-súbore http://ochranari.sk/sites/default/files/clanok/kapitoly_ep_xx.pdf
Snaha krajín strednej a východnej Európy zahrnúť fosílny plyn a jadrovú energiu do zelenej taxonómie EÚ bude viesť k ďalšiemu konzervovaniu regiónu v neudržateľnej energetike. Energetické siete týchto krajín sa vystavujú hrozbe rukojemníctva voči tretím krajinám. Európsky úrad pre životné prostredie spolu s mimovládnymi organizáciami zo strednej a východnej Európy preto naliehajú na vlády krajín Európskej únie, aby odmietli snahy o zahrnutie plynu a jadra medzi trvaloudržateľné palivá.
Členovia S-O-S podporili výzvu na zrušenie možnosti utajovania informácií súvisiacich s jadrovou energetikou. Výzva vo forme návrhu ustanovení do novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám bola začiatkom októbra odoslaná Ministerstvu spravodlivosti SR...
Juraj Melichár napísal začiatkom júna pre portál EURACTIV.sk komentár k prvej verzii Národného integrovaného energetického a klimatického plánu - článok s názvom Návrh slovenského energetického plánu nie je v súlade s Parížskou dohodou nájdete tu...
Slovenský ochranársky snem (S-O-S) otvoreným listom požiadal kompetentných, aby ukončili dotácie vysoko ziskovým znečisťovateľom cez Environmentálny fond a aby zabránili podpore zariadení na klimaticky škodlivé fosílne palivá, neudržateľnú biomasu a spaľovne odpadov cez pripravovaný Modernizačný fond [1].
Zatiaľ čo ľudia na Slovensku musia dýchať znečistené ovzdušie, všetky podporené firmy, ktoré vypúšťali skleníkové plyny, dosiahli zisky až 728 miliónov eur. Napriek tomu dostali z Environmentálneho fondu (Envirofond) za rok 2017 dotácie na kompenzáciu zvýšenia ceny elektrickej energie:
Slovenský ochranársky snem žiada Vládu Slovenskej republiky o:
Bezodkladné prepustenie 12 aktivistiek a aktivistov občianskej organizácie Greenpeace;
Prešetrenie potenciálnej korupcie Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) voči Hlavnému banskému úradu a potenciálny konflikt záujmov v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS);
Uzavretie všetkých uhoľných baní na Slovensku a ukončenie spaľovania uhlia do roku 2021 - 2023.
Osobnosti zo Slovenského ochranárskeho snemu konštatujú, že zadržanie aktivistiek a aktivistov Greenpeace je bezprecedentné a nezmyselné. Pri nenásilnej akcii nebol nik zranený a ani nebol poškodený majetok súkromnej firmy Hornonitrianske bane Prievidza (HBP).
19. februára 2018 Slovenský ochranársky snem (S-O-S) oslovil - dnes už bývalého - predsedu vlády SR s požiadavkou, aby problematiku akútneho i hroziaceho znečistenie strategických zásob podzemných vôd Žitného ostrova zaradil na rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Urobil tak až jeho nástupca a bezpečnostná rada štátu problematiku prerokovala dňa 25. apríla. V liste datovanom 10. mája t. r. o spôsobe a výsledkoch prerokovania tohto bodu informuje S-O-S predseda vlády Peter Pellegrini. Podstatným konštatovaním v jeho odpovedi je, že Bezpečnostná rada SR zobrala informácie príslušných ministrov o riešení problematiky na vedomie.
Výzva Slovenského ochranárskeho snemu na zastavenie škodlivých dotácií na spaľovanie dreva
Pripájame sa k výzve z petície občanov a občianok SR na zastavenie škodlivých a neadresných dotácií na spaľovanie dreva a s tým súvisiacej devastácie prírody a krajiny. Vyzývame poslancov a poslankyne NR SR, aby schválili preložený návrh novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie (ČPT 1032), ktorou sa obmedzuje možnosť udeliť dotácie striktne iba na spaľovanie dreva z energetických porastov a na energetické zhodnotenie odpadu z drevospracujúceho priemyslu.