Zavrite bane, nie občianske aktivistky a aktivistov!

Slovenský ochranársky snem (S-O-S) dnes otvoreným listom požiadal kompetentných o okamžité prepustenie 12 aktivistiek a aktivistov občianskej organizácie Greenpeace, ako aj urýchlené ukončenie ťažby a spaľovania uhlia na Slovensku.

Osobnosti zo Slovenského ochranárskeho snemu konštatujú, že zadržanie aktivistiek a aktivistov Greenpeace je bezprecedentné a nezmyselné. Pri nenásilnej akcii nebol nik zranený a ani nebol poškodený majetok súkromnej firmy Hornonitrianske bane Prievidza (HBP).

"Chcem sa poďakovať 12 statočným aktivistom a aktivistkám Greenpeace za ich odvahu a obetavosť, s akou poukázali a poukazujú na vážny celospoločenský problém. Rád by som im aj z tohto miesta odkázal, že nie sú sami. A nehovorím to len vo svojom mene, ale aj v zastúpení Slovenského ochranárskeho snemu, ktorý spontánne podporil výzvu na ich okamžité prepustenie. Spájajme sily podobne ako v Novembri 1989 a nedovoľme, aby sa táto krajina opäť premenila na Absurdistan, ktorým bola v r. 1948 - 1989!“ konštatuje Mikuláš Huba.

„Súkromná baňa Nováky je všeobecne neprospešné zariadenie. Vedci z Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu nás upozorňujú, že máme len niekoľko rokov na to, aby sme zabránili katastrofickej zmene klímy. Čo najskôr potrebujeme znížiť spotrebu uhlia na nulu, pretože ide o klimaticky najhoršie palivo, ktorého spaľovanie navyše spôsobuje predčasné úmrtia a ochorenia ako chronickú bronchitídu alebo astmu u detí,“ uzatvára Juraj Melichár

Viac informácií:
Juraj Melichár - juraj.melichar@bankwatch.org
Ľubica Trubíniová - trubiniova@odz.sk