Články

Slovensko má novú ambasádorku životného prostredia

Novou ambasádorkou životného prostredia sa stala Mgr. art. Viera Dubačová, celoživotná aktivistka v oblasti umenia, charity, práce s hendikepovanými ľuďmi, ľudských práv a životného prostredia.

Ani ochranárom a ochranárkam nie je jedno, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente

O niekoľko dní si budeme voliť tých a tie, ktorí/é nás nasledujúcich päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente.

V prvom rade by sme mali v týchto voľbách odčiniť hanbu, ktorú si dlhodobo robíme našou rekordne nízkou volebnou účasťou. Tá pritom nebola prejavom nášho nadmerného euroskepticizmu. Veď podľa relevantných prieskumov väčšina obyvateľov Slovenska má k Európskej únii pozitívny vzťah a podporuje členstvo Slovenska v nej. Naša už tradične veľmi nízka volebná neúčasť bola teda  len prejavom podcenenia rastúceho významu, ktorý európske inštitúcie majú. Áno, aj vo vzťahu k prírode, krajine, klíme, vode, ovzdušiu či zdraviu nás všetkých.

Medvěd v době postfaktické

Uchopení tématu velkých šelem ve veřejné diskusi se nijak nevymyká uchopení jiných kontroverzních témat, jako je např. globální oteplování nebo pandemie. Veřejná diskuse ke studii o populaci medvěda na Slovensku se polarizuje, směšuje přírodovědu a emoce, informace i dezinformace a míchá dohromady žánr vědeckého článku (který zatím nebyl publikován), závěrečné zprávy projektu určené pro zaangažované skupiny, její popularizaci pro širší veřejnost a výsledný mediální obraz, který je vždy zkreslený.

Odišiel ďalší dlhoročný ochranár

Pavel Petráš, ktorého sme volali Palino, nás navždy opustil 8. augusta v ranných hodinách - pokojne v spánku v zariadení pre seniorov v Betliari. Palino si neželal pohreb, takže sa s ním klasicky nerozlúčime. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Palino bol dôležitou postavou košického ochranárskeho hnutia. Zmenil a nasmeroval život mnohým mladým ľuďom, ktorí si túto jeho úlohu asi nikdy naplno neuvedomili. Ja som ho spoznala začiatkom 90tych rokov, kedy som pracovala v SZOPK a neskôr založila Stredisko environmentálnej osvety BAMBI v Moldave nad Bodvou. Organizovali sme spoločne happeningy pri príležitosti Dňa Zeme a tie boli plné zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých.

Guldan v Levoči

Pozývame vás na skvelú výstavu nášho člena, Fera Guldana...

Opustil nás posledný doyen

PhDr. Teodor Münz, CSc. (skrátka Teo), jeden zo zakladateľov a spolu s pani Ester Plickovou a pánom Dušanom Haľamom doyen Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ/SR), ale hlavne jeden z najmúdrejších ľudí, akých sme kedy mali možnosť stretnúť, odišiel v týcto dňoch do večnosti. Zostane po ňom veľa skvelých textov, predchnutých filozofickým i rýdzo človečenským poznaním i prekladov svetových mysliteľov (najmä nemeckej proveniencie). Teo bol nielen veľmi vzdelaný a pracovitý, ale aj mimoriadne ľudský, príjemný a empatický človek. Do 96. roku života bol viac-menej sebestačný, fyzicky i mentálne fit a pripravoval vydanie svojej poslednej knižky.

R.I.P.

Maňo Huba

Na konci Cesty

"...som aktîvny skeptik milujúci hory... tam na konci Cesty sa nebudú pýtať na naše dôvody, výhovorky a obavy, ale na naše činy. A o tom bol môj život..." - Rudo Pado

Zomrel aktivista Rudolf Pado

Vo veku 53 rokov zomrel v pondelok 20. júna Rudolf Pado, dlhoročný aktivista a environmentalista. Venoval sa ochrane životného prostredia a bol jedným z najznámejších a najaktívnejších aktivistov na Liptove. Zároveň bol predsedom Občianskeho združenia Tatry. Počas desaťročí vytrvalej práce bojoval s čiernymi skládkami, zapájal sa do pripomienkových konaní, vysadil stovky stromov, čistil vodné toky a verejne upozorňoval na prešľapy v oblasti životného prostredia.

Kapitoly z environmentálnej politiky - XX. diel

Keď sme pred viac ako štvrťstoročím vydali prvé číslo Kapitol z environmentálnej politiky, ani sa nám nesnívalo, že sa raz dožijeme čísla dvadsiateho. A predsa sa stalo.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do listovania tohto jubilejného čísla Kapitol z environmentálnej politiky, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí a ktoré akokoľvek prispeli k tomu, že táto edícia kedysi v polovici 90-tych rokov minulého storočia vznikla a dožila sa až dnešných dní.
Celú publikáciu nájdete v priloženom pdf-súbore http://ochranari.sk/sites/default/files/clanok/kapitoly_ep_xx.pdf

Environmentálne hrozby vojny na Ukrajine

K aktuálnej hrozbe environmentálnych škôd a rizík vojny na Ukrajine prinášame odborný článok ukrajinskej akademičky Tetiany Gardašuk, na ktorý nás upozornila Natália Šovkoplias, zakladajúca členka S-O-S:

ENVIRONMENTAL THREATS OF WAR IN UKRAINE

By: Tetiana Gardashuk, Kyiv, Ukraine

War always means human suffering, blood, tears, and the pain of loss. However, not only people are victims of the war, but also the environment. Nature, all living beings, and their habitats are the “silent victims” of the war. War threatens the human environment, agro- and urban ecosystems.

It is no exaggeration to say, that war is a factor of large-scale, complex, and long-lasting environmental threats, risks, and catastrophes that result in the degradation of both the natural and human environment.

Ochrana Dunaja? Výročie nečinnosti...

Začiatkom februára 1987 doručili ochranári na Úrad vlády Návrh na vyhlásenie Národného parku Podunajsko, vypracovaný podľa vtedy platnej metodiky, neskôr rozšírený na Trilaterálny národný park medzi Viedňou a Budapešťou. Na živej reťazi na podporu tohto návrhu sa vo februári 1990 stretlo okolo 60 000 ľudí, ktorí vytvorili živú reťaz medzi Hainburgom a Gabčíkovom.

Aká je situácia dnes, teda o 35 rokov neskôr? Slovensko je jediný štát v regióne, ktorý dosiaľ na Dunaji a jeho prítokoch nevyhlásil národný park...

Stránky