Na konci Cesty

"...som aktîvny skeptik milujúci hory... tam na konci Cesty sa nebudú pýtať na naše dôvody, výhovorky a obavy, ale na naše činy. A o tom bol môj život..." - Rudo Pado

Zomrel aktivista Rudolf Pado

Vo veku 53 rokov zomrel v pondelok 20. júna Rudolf Pado, dlhoročný aktivista a environmentalista. Venoval sa ochrane životného prostredia a bol jedným z najznámejších a najaktívnejších aktivistov na Liptove. Zároveň bol predsedom Občianskeho združenia Tatry. Počas desaťročí vytrvalej práce bojoval s čiernymi skládkami, zapájal sa do pripomienkových konaní, vysadil stovky stromov, čistil vodné toky a verejne upozorňoval na prešľapy v oblasti životného prostredia.

O jeho smrti informoval Juraj Smatana, štátny tajomník ministerstva životného prostredia a kolegovia z Občianskeho združenia Lipa, ktoré tiež pôsobí na Liptove. „Vždy zostával sám sebou, niekedy nepochopený, aj napriek prekážkam, ktoré mu nadelil život bojoval za spravodlivosť v ochrane životného prostredia. Zostane stále medzi nami. Všetci a hlavne ochranárska obec, aktivisti a environmentalisti, uctime si jeho pamiatku aj tým, že budeme pokračovať, kde on skončil. Česť jeho pamiatke,“ reagovalo Občianske združenie Lipa.

Pado a jeho občianske združenie dostali niekoľko ocenení, naposledy cenu Žilinského samosprávneho kraja Srdce na dlani, kategória Dobrovoľníctvo v oblasti ochrany životného prostredia a environmentalistiky. Nadácia VÚB mu na jar udelila envirocenu Atlas v kategórii Hrdinovia.

Ľubica Stančíková (šéfredaktorka) - prevzaté z denníka SME MY - Liptov

 

S rakovinou na chrbte: blog Ruda Pada, 25. 6. 2019

(Nielen) O prechode Cesty hrdinov SNP za sedem dní: rozhovor - Vetroplach.sk, 31. 1. 2020

Spoločne za dobrú vec: YouTube OZ TATRY, LIPA Liptovskí aktivisti o. z., 16. 5. 2020

Muž, ktorý sadí stromy: Televízne noviny TV Markíza, 21. 6. 2022

Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy: facebook Jany Júdovej, 14. 8. 2022

 

Blogy Ruda Pada na webovej stránke SME

 

Kľúčové slová:
Zaradenie článku: