Neziskový sektor

MVO: Politikárčenie nás nezaujíma, chceme kvalitnú ochranu životného prostredia

V čele ministerstva životného prostredia musia byť ľudia, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké výstupy a dokážu viesť našu krajinu cez tieto náročné a rozhodujúce časy, vyhlásili dnes na tlačovom brífingu zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácií. Zdôraznili, že ochrana životného prostredia má široké benefity a je rozhodujúca na zvládnutie klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Zároveň sa ohradili voči útokom voči organizáciám aj jednotlivcom.

K otvorenému listu, spojenému s petíciou sa postupne pridalo 60 rôznych organizácií a tiež 170 vedcov a odborníkov. K dnešnému dňu ho podpísalo vyše 50 000 občanov.

Zamedzte šírenie nenávisti voči ochrancom prírody

Slovenské environmentálne organizácie vyjadrujú svoju podporu a solidaritu dlhoročnej dobrovoľnej i profesionálnej ochranárke Zuzane Burdovej, ktorej sa v uplynulých dňoch vyhrážali pre jej aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.  

Zuzana Burdová pôsobila od roku 2009, už počas štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ako dobrovoľníčka viacerých renomovaných environmentálnych organizácií. Po ukončení štúdia začala pracovať ako sprievodkyňa v Nadácii Aevis, ktorá sa venuje najmä rozvoju prírodného turizmu. Podieľala sa na terénnom výskume karpatských pralesov na Slovensku, v Rumunsku i na Ukrajine. Od decembra 2022 je členkou Rady Národného parku Poloniny. V minulom roku bola líderkou pomoci ukrajinským utečencom - práve za túto dobrovoľnícku činnosť jej bolo (spolu s ďalšími) udelené ocenenie Biela vrana.

Zodpovedné nominácie do vedenia rezortu životného prostredia žiada už vyše 32 000 ľudí

Viac ako 32 000 ľudí podpísalo za tri dni verejnú výzvu na zodpovedný prístup k nomináciám na posty na ministerstve životného prostredia, ktorú iniciovali ochranárske organizácie. Ostrú reakciu vyvolali medializované informácie o možnom obsadení ministerského postu nominantmi SNS. Konkrétne uvedení kandidáti podľa signatárov a signatárok výzvy nespĺňajú základné podmienky na vedenie rezortu a majú kontroverzný politický i občiansky profil. Výzvu zaslali novovzniknutému parlamentu a predsedom strán vznikajúcej vládnej koalície. Okrem verejnosti podporilo výzvu aj 57 organizácií a 127 odborníkov a odborníčok.

Otvorený list novému parlamentu a vláde

Vážení budúci poslanci a poslankyne NR SR, budúca vláda a predovšetkým budúci ministri životného prostredia a pôdohospodárstva!

V úvode  by sme Vám radi zablahoželali k zvoleniu v demokratických voľbách. Tiež by sme sa chceli poďakovať tým stranám, ktoré verejne ubezpečujú, že stav demokracie na Slovensku bude zachovaný. Jej demontáž je vzhľadom na predvolebné vyjadrenia mnohých zvolených politikov našou najväčšou obavou. Veríme, že súčasťou tohto ubezpečenia je aj zachovanie práv občianskej spoločnosti ako súčasť imunitného systému krajiny.

Chceme Vás tiež požiadať o aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt ochrany prírody a klímy. Sú dôležité pre našich občanov a občianky a ku konkrétnym krokom nás tiež zaväzuje naše členstvo v EÚ. S touto výzvou prichádzame preto, že v politických stranách, ktoré majú najväčšiu šancu poskladať budúcu vládu, sú už teraz viacerí kandidáti na vysoké pozície na ministerstvách s veľmi problematickými názormi, vyjadreniami a minulosťou.

Nesúhlasíme s novelou zákona EIA

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 20. 12. 2022 novelu tzv. zákona EIA1, ktorú predložili poslanci P. Kremský a M. Kuriak2. 60 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a ďalšie environmentálne organizácie (menný zoznam v prílohe) túto novelu považujú za neprijateľnú, nebezpečnú, v rozpore s duchom a cieľmi Aarhuského dohovoru, najmä v oblasti efektívnej participácie verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia a jeho ochrany a v rozpore s verejným záujmom. Obávajú sa, že schválená novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov.

Stanovisko Slovenského ochranárskeho snemu k poslaneckému návrhu novely stavebného zákona

S veľkým znepokojením sme prijali správu o poslaneckom návrhu novely stavebného zákona, ktorá obsahuje ustanovenia neprijateľné z hľadiska ochrany životného prostredia, udržateľného územného rozvoja, transparentnosti ako aj účasti verejnosti na rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa jej bezprostredne týkajú. Navyše tým, že ide o poslanecký návrh zákona, opäť sa obchádza riadny legislatívny proces, ktorým musia prejsť vládne návrhy zákonov.

Nesúhlasíme s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny

K nesúhlasnému stanovisku k novele zákona o ochrane prírody a krajiny (v prílohe), ktoré nedávno vydalo sedem renomovaných ochranárskych organizácií, sa pripojila aj platforma osobností slovenského ochranárstva Slovenský ochranársky snem (S-O-S), Asociácia strážcov chránených území Slovenska, Greenpeace a ďalších sedem environmentálnych organizácií. Organizácie vyzvali relevantnú časť poslancov a poslankýň NR SR, aby návrh novely nepodporili.

Návrh novely predkladá poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta. Navrhuje v nej zmeny, ktoré by v praxi zablokovali vyhlásenie akéhokoľvek chráneného územia, jeho zonáciu, zmenu stupňa ochrany a ďalšie zmeny potrebné pre udržateľný manažment existujúcich chránených území alebo vyhlásenie nových.

Znemožnením zonácie by sa napríklad zastavila práve prebiehajúca reforma národných parkov, čo by o. i. malo negatívne dôsledky na čerpanie nemalých finančných prostriedkovPlánu obnovy a odolnosti a v konečnom dôsledku možno aj ich prepadnutie.

Odišiel ďalší dlhoročný ochranár

Pavel Petráš, ktorého sme volali Palino, nás navždy opustil 8. augusta v ranných hodinách - pokojne v spánku v zariadení pre seniorov v Betliari. Palino si neželal pohreb, takže sa s ním klasicky nerozlúčime. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Palino bol dôležitou postavou košického ochranárskeho hnutia. Zmenil a nasmeroval život mnohým mladým ľuďom, ktorí si túto jeho úlohu asi nikdy naplno neuvedomili. Ja som ho spoznala začiatkom 90tych rokov, kedy som pracovala v SZOPK a neskôr založila Stredisko environmentálnej osvety BAMBI v Moldave nad Bodvou. Organizovali sme spoločne happeningy pri príležitosti Dňa Zeme a tie boli plné zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých.

Na konci Cesty

"...som aktîvny skeptik milujúci hory... tam na konci Cesty sa nebudú pýtať na naše dôvody, výhovorky a obavy, ale na naše činy. A o tom bol môj život..." - Rudo Pado

Zomrel aktivista Rudolf Pado

Vo veku 53 rokov zomrel v pondelok 20. júna Rudolf Pado, dlhoročný aktivista a environmentalista. Venoval sa ochrane životného prostredia a bol jedným z najznámejších a najaktívnejších aktivistov na Liptove. Zároveň bol predsedom Občianskeho združenia Tatry. Počas desaťročí vytrvalej práce bojoval s čiernymi skládkami, zapájal sa do pripomienkových konaní, vysadil stovky stromov, čistil vodné toky a verejne upozorňoval na prešľapy v oblasti životného prostredia.

Výsledky súťaže Mladých reportérov 2022: Reportáže by mohli ísť rovno do novín

Porota zložená z profesionálnych žurnalistov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií vybrala 20. apríla 2022 víťazov celoslovenskej súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Najlepšie reportážne príspevky študentov vo veku 11 až 25 rokov postupujú do medzinárodnej súťaže, v ktorej sa budú uchádzať o umiestnenie medzi tisícmi prác Mladých reportérov z celého sveta.

Aj napriek ťaživej spoločenskej situácii slovenskí Mladí reportéri ukázali, že majú chuť opäť riešiť enviro-problémy vo svojom okolí. Počet a kvalita súťažných prác prekvapili tento rok aj samotnú porotu. V spolupráci s pedagógmi žiaci prihlásili 73 súťažných prác – článkov, fotografií a reportážnych videí.

Stránky