Zamedzte šírenie nenávisti voči ochrancom prírody

Slovenské environmentálne organizácie vyjadrujú svoju podporu a solidaritu dlhoročnej dobrovoľnej i profesionálnej ochranárke Zuzane Burdovej, ktorej sa v uplynulých dňoch vyhrážali pre jej aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.  

Zuzana Burdová pôsobila od roku 2009, už počas štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ako dobrovoľníčka viacerých renomovaných environmentálnych organizácií. Po ukončení štúdia začala pracovať ako sprievodkyňa v Nadácii Aevis, ktorá sa venuje najmä rozvoju prírodného turizmu. Podieľala sa na terénnom výskume karpatských pralesov na Slovensku, v Rumunsku i na Ukrajine. Od decembra 2022 je členkou Rady Národného parku Poloniny. V minulom roku bola líderkou pomoci ukrajinským utečencom - práve za túto dobrovoľnícku činnosť jej bolo (spolu s ďalšími) udelené ocenenie Biela vrana.

Podľa environmentálnych organizácií je neprijateľné, aby sa niekto rešpektovanej ochranárke z východného Slovenska vyhrážal odkazmi, že si má dávať pozor, čo robí, kam chodí a čím jazdí, aby sa jej nestalo, že jej zhorí auto.

Na Slovensku sa už v minulosti vyskytli prípady fyzických útokov voči dobrovoľným i profesionálnym ochrancom životného prostredia, preto takéto vyhrážky nemienime brať na ľahkú váhu. Ochranárske organizácie v tejto súvislosti vyzývajú politikov, aby prestali šíriť v našej spoločnosti nenávisť voči ochrancom a ochrankyniam prírody a environmentálnym mimovládnym organizáciám, kým je čas.

Pozn.:

Okrem jednotlivých organizácií podporili výzvu aj platformy environmentálnych mimovládnych organizácií Špirála, Klimatická koalícia, Slovenský ochranársky snem a My sme les, ako aj Občianska platforma pre demokraciu a Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií.

Výzvu sme poslali 20. 10. úradujúcemu premiérovi Ľudovítovi Ódorovi, budúcemu premiérovi Robertovi Ficovi a budúcemu ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi-Eštokovi.

Zaradenie článku: