Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Nedostatek živin v lesních půdách ohrožuje zdravý růst budoucích lesů. Pomoci může hnojivo se zeolity

03. 12. 2022 (ekolist.cz)
Půda má zásadní význam pro výživu a stabilitu lesních porostů. Její vznik je velmi pomalý, jeden centimetr půdy se tvoří až sto let. V posledních přibližně 150–200 letech dochází působením průmyslových imisí k významnému narušování a poškozování lesního prostředí včetně půdy.

Jednorazový riad či plastové paličky do uší v predajniach už nenájdete. Stačí to?

02. 12. 2022 (ciernalabut.sk)
Takmer s každou potravinou kupujeme aj obal, v ktorom bola zabalená. Kupujúci si to často nevšíma – výrobca a predajca musí. Obaly zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane produktov a z toho dôvodu aj pri znižovaní potravinového odpadu. Stále sú však odpadom.  Prešli sme sa preto supermarketmi, ktoré patria na Slovensku k najpopulárnejším. Aké ciele v odpadovej politike si stanovili známe slovenské obchodné reťazce Lidl, Kaufland a Tesco? A čo už vo svojich predajniach zmenili? Plastová stratégia Obchodné reťazce Kaufland a Lidl sú súčasťou skupiny Schwarz Group, v rámci ktorej prijali...

Eurokomisia predstavila nové pravidlá týkajúce sa obalov a obalového odpadu v EÚ

02. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Brusel 1. decembra – Európska komisia (EK) v stredu poobede navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov s cieľom riešiť sústavne rastúci zdroj odpadu v Európe.

Starý železničný most v Trenčíne rozozvučí vtáčí spev

02. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Trenčín 1. decembra – Starý železničný most v Trenčíne sa od nedele (4. 12.) rozozvučí vtáčím spevom. Umelecko-vzdelávací projekt Zvukový atlas mosta - mestský sprievodca snívaním o jari, priblíži prirodzené prírodné prostredie trenčianskych brehov Váhu. Informovala o tom PR manažérka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Trenčín 2026 Mirka Gúčiková.

Decembrová výzva SAŽP sa zameriava na zodpovedné nakupovanie darčekov

02. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) sa v rámci decembrovej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom zameriava na zodpovedné nakupovanie darčekov.

Európska zelená dohoda: Komisia navrhuje certifikáciu odstraňovania CO₂ v snahe pomôcť dosiahnuť nulovú bilanciu emisií

02. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia dnes prijala návrh prvého celoúnijného dobrovoľného rámca na spoľahlivé certifikovanie vysokokvalitného odstraňovania CO₂. Návrh má podporiť inovačné technológie odstraňovania CO₂ a udržateľné riešenia uhlíkového poľnohospodárstva.

Nová voliéra pre veľké dravce v košickej zoo je domovom supov bielohlavých

01. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Košice 30. novembra – Nový domov dostali v košickej zoologickej záhrade supy bielohlavé. Ide o expozíciu pre veľké dravce, ktorú v stredu slávnostne otvorili. Moderná voliéra z nerezového pletiva si vyžiadala náklady za takmer 290.000 eur.

O dotáciu na obnovu domov požiadalo zatiaľ 1475 žiadateľov

01. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 30. novembra – O dotáciu na obnovu starších rodinných domov požiadalo zatiaľ 1475 žiadateľov. Informovala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Pilotné výzvy sú otvorené do vyčerpania alokácie alebo do 28. februára 2023.

Karety zelenavé jsou pořád v pohybu, hýbat se musí i jejich mořské rezervace

01. 12. 2022 (ekolist.cz)
Ochrana území s výskytem ohrožených druhů živočichů je většinou statickou záležitostí. Chráníme například jejich hnízdiště, místa, kde zimují nebo se páří, oblasti, kde nachází potravu. Zakreslením těchto lokalit do map a jejich zvýšenou ochranou se pak snažíme ohrožený druh podpořit. Jenže u karety zelenavé, nejmenší z mořských želv, zrovna tenhle přístup moc nefunguje. Kareta zelenavá (Lepidochelys olivacea) je totiž notorickým poutníkem, nomádem širých mořských hlubin i pásem podmořských travin při pobřeží.

Vláda schválila návrh na lepšiu ochranu biotopov hlucháňa hôrneho

01. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Vládny kabinet dnes schválil návrh ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Volovské vrchy na roky 2023 – 2052.

Najlepším projektom Zelených oáz sú Liptovské stromoradia

01. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
V 16. ročníku grantového programu Zelené oázy si titul Top projekt odnáša občianske združenie Tatry spolu s ocenením pre svojho predsedu Ruda Pada udeleným in memoriam. Vysadené stromy na Liptove sa tak vďaka finančnému daru 1000 eur môžu tešiť na ďalšiu starostlivosť či ďalšie prírastky. Program zároveň otvára novú výzvu, ktorá dobrovoľníkov vyzýva k zodpovedným a udržateľným nápadom, ktoré pomáhajú prírode v ich okolí.

Európska zelená dohoda: skoncovať s nehospodárnymi obalmi, podporovať opätovné použitie a recykláciu

01. 12. 2022 (www.enviroportal.sk)
Komisia dnes navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov s cieľom riešiť tento sústavne rastúci zdroj odpadu a frustrácie spotrebiteľov.

Ministerstvo životného prostredia aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu

30. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 29. novembra – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu pred jeho uložením na skládku. Uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu v reakcii na Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré požaduje posunutie účinnosti na rok 2025.

Expozíciu tatranskej prírody ochranári úspešne zazimovali

30. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry 29. novembra – Expozíciu tatranskej prírody vo Vysokých Tatrách sa ochranárom nedávno podarilo úspešne zazimovať. Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) na svojej stránke uviedla, že semená rastlín sú už v črepníkoch.

Združenia miest a obcí Slovenska spracovalo štúdiu ku klimatickým a energetickým výzvam pre samosprávy

30. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 29. novembra – Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) spracovalo štúdiu ku klimatickým a energetickým výzvam pre samosprávy. Mapuje aktuálnu situáciu v oblasti energetiky a klímy. Formuluje východiská s finančnými a sociálno-ekonomickými dosahmi pre samosprávy.

Napriek snahám Austrálie je Veľká koralová bariéra stále v ohrození

29. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Paríž 28. novembra – Veľkej koralovej bariére v Austrálii naďalej hrozí zaradenie na zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození. Upozornila na to dvojica expertov z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a z Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN).

Slovensko nemá legislatívu pre chov rýb

29. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 28. novembra – Na Slovensku je nedostatočná alebo takmer neexistujúca legislatíva pre akvakultúry, a teda aj pre chov kapra. Uviedlo to združenie Humánny pokrok vo svojej správe o trhu s rybami a podmienkach predaja živých kaprov Slovensko.

Strategický park Valaliky nebudú posudzovať v procese EIA

29. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Košice 28. novembra – Zámer navrhovanej činnosti Strategický park Valaliky sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Vyplýva to z rozhodnutia zo zisťovacieho konania zverejneného na enviroportáli.

Združenie miest a obcí Slovenska požaduje posunúť zavedenie úpravy odpadu na rok 2025

29. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 28. novembra – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje posunúť zavedenie úpravy odpadu na 1. január 2025. Vytvorí sa tak prostredie na bezproblémové splnenie povinnosti a zvládanie úloh v oblasti odpadového hospodárstva. Zamedzí sa aj prípadným prieťahom v konaniach.

Ľudia si môžu prenajať vianočný stromček, po sviatkoch sa vráti do prírody

28. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Košice 26. novembra – Aj tento rok si môžu ľudia v Košiciach prenajať vianočný stromček od Správy mestskej zelene (SMsZ). Následne po sviatkoch bude vysadený v okrasnej škôlke.

Tatranskí výskumníci mapujú kolónie svišťa v jednotlivých dolinách

28. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry 26. novembra – Tatranskí výskumníci pracujú na inventarizácii kolónií svišťa vo Furkotskej a Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách, čaká ich ešte i Mengusovská. 

Elektronizácia odpadu zefektívni výmenu informácií medzi štátnymi orgánmi

28. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 24. novembra – Elektronizácia odpadového hospodárstva má zefektívniť výmenu informácií medzi štátnymi orgánmi. Ide napríklad o žiadosti polície pre ministerstvo vo veci nelegálneho nakladania s odpadmi. Vyplýva to z vyhlášky Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Lienka východná, ktorá vie hrýzť, je rozšírená takmer v celej SR

28. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 25. novembra – Lienka východná je na Slovensku rozšírená takmer na celom území. Vie uhryznúť a spôsobiť rôzne alergické reakcie. Svojimi výlučkami môže špiniť fasády budov.

Co se stane, když vypneme amazonský prales?

28. 11. 2022 (ekolist.cz)
Jakmile se někde mihne slovo Amazonie, většina z nás si vybaví neproniknutelnou hradbu zeleně, jedovaté žáby, horko, všudypřítomné řeky a hlavně časté déšť. Ostatně kvůli tomu dešti tento biom dostal své jméno: tropický deštný les.

Voda je život, pripomína nový ročník súťaže Zelený svet

28. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Svet, ktorý prostredníctvom tvorivých detských nápadov motivuje k zmene a k zamysleniu sa nazývame zeleným. Poslaním tejto umeleckej súťaže je vštepovať mladým umelcom vzťah k prírode, životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave.

Na dvoch školách na východe Slovenska zmenili bufety a naučili deti jesť zdravšie a lokálne potraviny

27. 11. 2022 (ciernalabut.sk)
Dve školy na východe Slovenska naučili svojich žiakov jesť zdravšie. Stredná odborná škola gastronómie a služieb v Prešove a Spojená škola Svidník, ktoré sa zapojili do programu Zelená škola, pretavili nové znalosti o potravinách rovno do vlastných školských bufetov. Čo všetko zmenili? Vďaka zelenoškolskej téme Potraviny, sa školám podarilo vysvetliť žiakom, ako potraviny súvisia s klimatickou krízou a zároveň prispieť k podpore lokálnych podnikateľov. Stredná odborná škola gastronómie a služieb je v programe Zelená škola nováčikom a téma Potraviny je prvá, ktorú si vybrali. „Keďže sme...

Nebojíme se zasahovat do přírody a je to dobře, říká Praha

27. 11. 2022 (ekolist.cz)
Pražany to sice nepřekvapí, ale Praha má výjimečně pestrou přírodu. Je to dědictví dávné historie. Lokalita, kde se Praha nachází, byla třikrát zalita mořem a jednou sladkovodním jezerem, a vzniklý reliéf a podloží vytvořily základ pro pestrou přírodu. Hlavní město do své přírody zároveň poměrně aktivně zasahuje a utváří ji. A vás možná napadne otázka, jestli je to dobře.

Pomazlit jehně, vysekat křoví. Skautský institut propojuje zážitkovou pedagogiku s péčí o krajinu

26. 11. 2022 (ekolist.cz)
Kulturní památka vrch Řivnáč je místo, které pár let pravidelně navštěvují žáci ZŠ Letohradská z Prahy. Od letošního února jejich výpravy nejsou jako dřív. Místní příroda jim byla dosud jen prostředím pro pobyt venku. Do doby, než paní učitelka Zdeňka Bachtjanová měla nápad zapojit žáky 5. třídy do péče o ni. Vždyť jak jinak by mohli trávit smysluplně čas v této lokalitě než tím, že sami zkusí přírodu lépe poznat a pomáhat jí. Není divu, že vrch Řivnáč i díky mladým dobrovolníkům odkryl více ze svých přírodních krás.

Znečistený vzduch prispel k predčasnému úmrtiu 238.000 obyvateľov eurobloku

25. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Kodaň 24. novembra – Znečistenie vzduchu jemnými prachovými časticami viedlo v roku 2020 k predčasnému úmrtiu 238. 000 obyvateľov Európskej únie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny nárast, čo však môže súvisieť i s chorobou covid.

Rudné bane zatiaľ nevedia, koľko bude stáť injektáž bane v Nižnej Slanej

25. 11. 2022 (www.enviroportal.sk)
Nižná Slaná 24. novembra – Rudné bane zatiaľ nemajú vyčíslené náklady potrebné na betónovú injektáž bane v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktorá umožní regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do rieky Slaná. Ako uviedol riaditeľ štátneho podniku Peter Žitňan, pôjde o špecifické práce, z ktorých väčšina sa bude realizovať v podzemí. 

Stránky