Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Prvním mládětem letošního roku v milovické rezervaci velkých kopytníků je malé zubře

30. 03. 2023 (ekolist.cz)
O první mládě letošního roku se včera rozrostla rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na svět tam přišlo malé zubře. „Je to vůbec poprvé za osm let fungování rezervace, kdy jsme zaznamenali první mládě v rezervaci právě u zubrů. Až dosud se o každoroční prvenství střídavě dělili divocí koně a zpětně šlechtění pratuři,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Mládě objevil při odpolední kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace.

Nová analýza počtu ptáků: ubývá dálkových migrantů

30. 03. 2023 (ekolist.cz)
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou migraci do svých zimovišť. Informuje o tom Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

Ak sa firmy nepriblížia k uhlíkovej neutralite, peniaze od bánk nedostanú. Ako funguje zelené financovanie?

29. 03. 2023 (ciernalabut.sk)
Banky zaznamenávajú stále väčší záujem o zelené a zodpovedné financovanie. Ako k nemu motivujú svojich klientov a aký dopad to má na životné prostredie? Rozprávali sme sa so zástupcami bánk z platformy Circular Slovakia – Petrom Koverom z ING a Jurajom Vilémom zo Slovenskej sporiteľne. Smerujú firmy k Parížskej dohode Banka ING svoje služby neposkytuje verejnosti, ale nadnárodným spoločnostiam, podnikom či finančným inštitúciám. Peter Kover, viceprezident a manažér korporátnych klientov v ING, považuje bankový sektor v téme udržateľnosti za kľúčový. Banka totiž dokáže financovaním motivovať...

Příprava stromových mikrobiotopů pro mizející druhy hmyzu v NP Podyjí

29. 03. 2023 (ekolist.cz)
V půlce března uskutečnila Správa NP Podyjí na vybraných lokalitách určených k péči o druhovou a biotopovou rozmanitost zkušební zásah, který lze shrnout pod pojem „veteranizace dřevin“. Jeho cílem je vytvořit podmínky pro vznik stromových mikrobiotopů umožňujících přežití ohroženým a vymírajícím druhům hmyzu. O celé akci jsem na sociálních sítích zveřejnil obrazovou dokumentaci se stručným vysvětlením, což vzbudilo velmi rozporuplné reakce. Naprostá většina biologů a kolegů z oboru ochrany přírody naše snažení hodnotila vstřícně. Někteří lidé se spokojili s podrobnějším vysvětlením, ale...

Vlk z Polska se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny

28. 03. 2023 (ekolist.cz)
Vlk, kterého výzkumníci polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund vloni na jaře v Polsku odchytili a opatřili telemetrickým obojkem, se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Takmer polovica vzoriek vody prekročila limitnú hodnotu dusičnanov

28. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Trnava 27. marca – Pri príležitosti Svetového dňa vody otestovali laboratóriá Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) spolu 425 vzoriek pitnej vody z individuálnych zdrojov. Viac ako 40 percent z nich svojím obsahom dusičnanov nezodpovedalo požiadavkám na pitnú vodu, ich koncentrácia prekračovala limitnú hodnotu 50 mg/l. 

Enviro: V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať

28. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 25. marca – V súčasnosti sa dá 80 percent komunálneho odpadu veľmi dobre recyklovať. Celkové náklady na recykláciu sú často nižšie ako náklady spojené so skládkovaním. Uviedla to organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak.

Obnov dom - nová výzva je zverejnená

28. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Projekt, ktorý má za cieľ rekonštruovať a zvýšiť energetickú hospodárnosť až 30 tisíc rodinných domov môže pokračovať. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)  zverejnila 27. 3. 2023 novú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR, zameranú na obnovu starších rodinných domov. 

Najväčší austrálski znečisťovatelia budú musieť obmedziť uhlíkové emisie

27. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Sydney 27. marca – Najväčší znečisťovatelia životného prostredia v Austrálii budú musieť každoročne až do roku 2030 znížiť emisie uhlíka o takmer päť percent. Vyplýva to z prelomovej dohody o klíme, ktorej uzavretie v pondelok oznámila austrálska vláda. 

Holandsko: Polícia zadržala na letisku v Eindhovene desiatky aktivistov

27. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Amsterdam 25. marca – Stovky klimatických aktivistov zo skupiny Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) prenikli v sobotu do zabezpečenej časti letiska v holandskom meste Eindhoven slúžiacej na parkovanie súkromných lietadiel. Na proteste sa zúčastnilo približne 500 aktivistov; polícia zadržala asi 80 z nich.

Štátna ochrana prírody SR upozorňuje, že jarné vypaľovanie trávy je nelegálne a nebezpečné

24. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
S prichádzajúcou jarou, teplým a suchým počasím, sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávy. Je to obdobie, ktoré je charakteristické enormným nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Požiarmi dochádza k ničeniu prirodzených stanovíšť rastlinných a živočíšnych druhov, k narušeniu ekologickej rovnováhy v prírode, k znižovaniu rozmanitosti života na Zemi, ako aj k vzniku rozsiahlych ekonomických škôd.

Ochrana spotrebiteľa: uľahčenie výberu udržateľných výrobkov a služieb a koniec zeleného vymývania mozgov

24. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia navrhuje spoločné kritériá proti environmentálne klamlivej reklame a zavádzajúcim tvrdeniam týkajúcim sa životného prostredia. Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby mali spotrebitelia jasnejšie informácie a hlavne väčšiu istotu v tom, že ak sa niečo predáva ako ekologické, je to aj skutočne ekologické.

Európska komisia zavádza nové práva spotrebiteľov na jednoduché a atraktívne opravy

24. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia prijala nový návrh o spoločných pravidlách na podporu opravy tovaru, ktorý povedie k úsporám pre spotrebiteľov a podporí ciele Európskej zelenej dohody okrem iného znižovaním objemu odpadu.

Mäkkýšom roka 2023 sa stal jedlý morský slimák purpura ušatá

24. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Frankfurt nad Mohanom 23. marca – Medzinárodnú cenu Mäkkýš roka 2023 získal jedlý morský slimák purpura ušatá (lat. Concholepas concholepas), ktorý získal až 42 percent hlasov od ľudí z celého sveta. Vo štvrtok to vyhlásilo Centrum pre translačnú biodiverzitu genomiky LOEWE.

Štátna ochrana prírody SR spúšťa na hladinu Sĺňavy plávajúci vtáčí ostrov

24. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Pri príležitosti osláv Svetového dňa vody spúšťa Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) na vodnú plochu Vodnej nádrže Sĺňava plávajúci vtáčí ostrov. Unikátny projekt nahrádza ohrozeným vtáčím druhom viazaným na vodu pôvodné plochy na hniezdenie, pričom ostrovy budú postupne inštalované okrem Sĺňavy aj na Vodnej nádrži Kráľová. Pripravený vtáčí ostrov v prístave Ratnovce dnes spustili na vodu zástupcovia viacerých odborných organizácií.  

EDUŽUR: Nebojme sa priznať, že nevieme všetko, aj žiaci nám môžu poradiť, hovorí učiteľ informatiky Martin Cápay (+podcast)

23. 03. 2023 (ciernalabut.sk)
Stredoškolský a vysokoškolský učiteľ informatiky Martin Cápay vedie žiakov k tomu, aby získané digitálne zručnosti vedeli využiť aj v bežnom živote. O svoje poznatky sa delí tiež s budúcimi učiteľmi informatiky, ktorých pripravuje na pedagogickú prax. Prečo je dôležitá digitálna gramotnosť, aké digitálne zručnosti by mali mať učitelia a aké žiaci? Vypočujte alebo prečítajte si v rozhovore zo série Edužur s učiteľkou angličtiny a ruštiny a mentorkou z Komenského inštitútu Annou Jančovou. Podcast Edužur pripravujeme vďaka podpore od Nadačného fondu Telekom, ktorý realizuje program Enter. Čo je...

Hodina Zeme 2023: Ikonické pamiatky pohltí tma, prvé riečne chránené územie vyhlásené obcou čaká veľké upratovanie

23. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
V sobotu 25. marca 2023 si celý svet opäť pripomenie, že environmentálne hrozby sa nás bezprostredne týkajú. Tím WWF Slovensko sa v rámci Hodiny Zeme chystá do obce Hronský Beňadik (okr. Žarnovica), kde sa v teréne bude spolupodieľať na vyznačovaní prvého riečneho chráneného územia vyhláseného obcou. Takmer päťkilometrový úsek bude tiež čistiť od naplaveného odpadu.

Udržateľné značky zo Slovenska, Česka a Maďarska získali v Budapešti ocenenie Green Brands

23. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Medzinárodná organizácia Green Brands odovzdala počas slávnostného galavečera ocenenia značkám z troch krajín, ktoré splnili náročné podmienky hodnotiaceho procesu. Na podujatí sa stretli zástupcovia ocenených značiek zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska, ale aj členovia odbornej poroty a zástupcovia médií.

Vodohospodárska výstavba plánuje pravidelne inovovať a modernizovať vodné elektrárne

23. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 22. marca – Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) plánuje pravidelne inovovať a modernizovať vodné elektrárne. Cieľom je zvýšenie ich účinnosti a zabezpečenie dlhodobej spoľahlivej a bezpečnej výroby elektriny z vody. Informovala Vodohospodárska výstavba pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca.

OSN upozornila na ohrozené zásoby vody vo svete

23. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
New York 22. marca – Zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené. Organizácia Spojených národov na to upozornila v utorok v správe zverejnenej niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie OSN o vode, informuje agentúra AFP. 

Obaly od čipsov triedi necelá polovica ľudí, väčšina je z plastov

23. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Bratislava 22. marca – Väčšina obalov od čipsov je z plastov. Triedi ich však len necelá polovica ľudí (47 percent). Informovala organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak.

Příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

23. 03. 2023 (ekolist.cz)
Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých finančních investic je nutné zabezpečit pracovní kapacity, kterých je v lesnictví kritický nedostatek. Zároveň mnoho především malých vlastníků nemá dostatek informací i odborných znalostí a řeší otázku „Jak na to?“.

Evropským stromem roku je dub z Polska. Česká hrušeň hnilička je jedenáctá

21. 03. 2023 (ekolist.cz)
V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.

22. marec – Svetový deň vody

21. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Cieľom Svetového dňa vody, ktorý si už takmer tri desaťročia pripomíname 22. marca, je upriamiť pozornosť na životne dôležitú úlohu vody vo všetkých ekosystémoch, v adaptácii na zmenu klímy, priemysle, poľnohospodárstve či v zásobovaní zdravotne bezpečnou pitnou vodou.  Tento rok nás OSN vyzýva k riešeniu krízy v oblasti nedostatku vody a osvety ohľadom hygieny. Globálna kampaň Buď zmenou (Be the change) nás nabáda k tomu, aby sme zmenili spôsob,  pri spotrebe, používaní a hospodárení s vodou.

Les môže aj liečiť, pripomína dnešný Medzinárodný deň lesov

21. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Zvýšiť povedomie o význame a dôležitosti všetkých typov lesných ekosystémov, ich ochrane, zdravotno-hygienickej funkcii a trvalo udržateľnom hospodárení si dal za cieľ Medzinárodný deň lesov, ktorý si dnes pripomíname.

Väčšina Slovákov je za prísnejšie opatrenia vlády, ktorými by sa vynucovali zmeny v správaní ľudí na boj proti zmene klímy

21. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Druhá časť prieskumu Európskej investičnej banky (EIB) o klíme v období rokov 2022 – 2023 sa zaoberá názormi ľudí na zmenu klímy v rýchlo sa meniacom svete. Výsledky z tohto výstupu sa zameriavajú na individuálne správanie občanov a opatrenia, ktoré robia na boj proti zmene klímy.

Výber z aktuálnych odborných publikácií Štátnej ochrany prírody SR

21. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Odborné publikácie Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) poskytujú články so zaujímavými informáciámi a zisteniami.

Guterres po zverejnení správy IPCC varoval, že ,,klimatická časovaná bomba tiká"

21. 03. 2023 (www.enviroportal.sk)
Ženeva/Interlaken 20. marca – Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok varoval, že ,,klimatická časovaná bomba tiká" a vyzval bohaté krajiny, aby znížili množstvo emisií už skôr, a to približne do roku 2040. Vyjadril sa tak po zverejnení nového posudku vedcov, podľa ktorých zostáva na boj proti klimatickým zmenám už len málo času.

Orel mořský, kterého našli uvězněného na dně meliorační skruže, se vrátil zpět na oblohu

21. 03. 2023 (ekolist.cz)
Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody.

Jahodu delili medzi niekoľko detí: „Vážili si ju, pretože ju vypestovali a nedostali ju zo supermarketu,” hovorí riaditeľka materskej školy

20. 03. 2023 (ciernalabut.sk)
Škôlkarov učia kompostovať, triediť odpad, šetriť energiami a spoznávať chuť vypestovaných bylín. Materská škola na Hollého 3 v Hlohovci je súčasťou programu Zelená škola už 14 rokov. Deti motivovali k prechádzkam, počas ktorých spolu s rodičmi fotili okolitú prírodu. Fotky vystavili v hlohovskom múzeu. Má zmysel učiť deti vonku? Skúmajú hmyz a hrajú sa v blate Učenie vonku podľa riaditeľky Lívie Klostermannovej deťom poskytuje príležitosť – zmysluplne a hravo objavovať. „Nie je nad to, keď sa deťom dovolíte zahrať v blate. Ufúľať sa je prirodzené, takisto spoznávať rastliny, stromy, ktorých...

Stránky