Odišiel ďalší dlhoročný ochranár

Pavel Petráš, ktorého sme volali Palino, nás navždy opustil 8. augusta v ranných hodinách - pokojne v spánku v zariadení pre seniorov v Betliari. Palino si neželal pohreb, takže sa s ním klasicky nerozlúčime. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Palino bol dôležitou postavou košického ochranárskeho hnutia. Zmenil a nasmeroval život mnohým mladým ľuďom, ktorí si túto jeho úlohu asi nikdy naplno neuvedomili. Ja som ho spoznala začiatkom 90tych rokov, kedy som pracovala v SZOPK a neskôr založila Stredisko environmentálnej osvety BAMBI v Moldave nad Bodvou. Organizovali sme spoločne happeningy pri príležitosti Dňa Zeme a tie boli plné zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých.

Palino nám doslova "za noc" nakreslil celú výstavu. Prezentovali sme ju ako "Štipcová výstava karikatúry na špagátiku" a vinula sa na šnúre polovicou veľkej sály kultúrneho domu. Bola sondou do Palinovej hlavy a prezentáciou jeho kreativity, ktorá sa prebúdzala nečakane a tryskala nápady - jeden za druhým. Paliho kresby boli nápadité, milé a varujúce zároveň.

Poslednú časť svojho života Palino spojil s Euláliou (Elou), s ktorou spoločne žili v Starej Ľubovni a ktorú odprevadil na druhý breh len nedávno - pred tromi rokmi. Už sú spolu a mne obaja veľmi, veľmi chýbajú.

Laura Dittel

 

Silvia Szaboova

Pali bol nezameniteľný človek s charizmou. S deckami to vedel výborne, s vtipom s nimi rozprával o vážnych veciach. Bol jeden z prvých zamestnancov Sosny a jej neoddeliteľnou súčasťou niekoľko rokov. On a Ela tvorili krásny svojský pár a som rada že obaja boli aj v Ekocentre, pretože vybudovať takéto niečo bol aj jeho sen. Ešte to stihli obaja. Bola som s nim v spojení aj v Betliari. Sú ľudia, ktorí nás sprevádzajú po celý život. Pali aj Ela k nim patrili. Odišli, ale vlastne cez spomienky sú tu s nami.

Juliana Hajduková

Nedisponujem vhodnymi slovami, aby som vyjadrila to ako Palino a Ella sa na krásny čas spojili s mojimi aktivitami a životom. Bol to kreatívny, srdečný a svojský človek. ELLA AJ PALINO mi už teraz chýbajú.

Štefan Szabó

To je smutné, v počiatkoch SOSNy nám veľmi pomohol.

Laco Durkovic

Bol uzasny! On nam dodal ten dolezity impulz, aby sme zalozili Slobodu zvierat, na zaciatku bola ZO SZOPK A po rokoch ked sme zacali rozdavat jedlo hladnym na uliciach vramci Jedla namiesto zbrani vyzbieral/zrecykloval tisice kelimkov od rastlinnych masiel aby nasu polievku mali z coho hladni ludia bez domova jest. Mam nanho hrejivu spomienku, cest jeho pamiatke, nech odpociva v pokoji!

Marcel Uhrin

Ach. RIP.

Ľubica Trubíniová

Pali, dakujem za tvoje podporne slova v jednej pre mna celkom narocnej chvili (v davnych rokoch 90-tych). Budu stale so mnou, rovnako ako spomienka na Teba. Dakujem za vsetko, co si urobil pre prirodu a svet. Pokoj Tvojej dusi

 

Kľúčové slová:
Zaradenie článku: