Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Jeden priechod pre chodcov v Trenčíne ako príklad samosprávy, kde na názore občana nezáleží alebo 10 rokov frustrácií obyčajného občana

Richard Medal

Nebezpečný, zle označený priechod pre chodcov cez Legionársku ulicu pri Perle v Trenčíne.

Veľmi frekventovaný - napríklad deti zo sídliska Noviny tadiaľ musia prejsť do školy/zo školy. Komplikovaný ešte aj autobusovou zastávkou, pri stojacom autobuse je priechod neprehľadný.

Česť výnimkám - motoristom, ktorí na tomto rýchlom a rovnom úseku Legionárskej ulice zastavia a uprednostnia chodcov. Je ich skutočne tak málo ako povestného šafránu... Ostatní cez priechod preletia, bez ohľadu na čakajúcich chodcov.

Už za primátorovania p. Lišku v roku 2002 som na nebezpečnosť priechodu upozorňoval. Na Výbore mestskej časti (VMČ), členov Komisie dopravy Metského zastupiteľstva, prostredníctvom interpelácií poslancov Mestského zastupiteľstva.

Aj za nasledujúcich primátorov Krátkeho a Cellera. Opakovane. Márne. Bez odpovedí zostala aj žiadosť náčelníkom Mestskej polície v Trenčíne o zvýšený dohľad príslušníkov Mestskej polície na tomto priechode aspoň v čase dochádzky detí do školy.

Hlas obyčajného občana nič neznamená. Priority kompetentných sú inde. Načo strácať čas zaoberať sa ojedinelými pripomienkami nespokojných občanov, však? Pozornosť treba venovať hlasu investorov - tam, kde sa rysuje nejaký zaujímavý profit. Je jedno, či je to profit vyjadrený priamo financiami alebo inak (možno vo forme účasti v predstavenstve, v správnej/dozornej či inej rade, či vo forme sponzorského príspevku alebo vo forme prísľubu politickej podpory v budúcich voľbách.........).

Prax na Slovensku dlhodobo známa, v politike na všetkých úrovniach - od celoslovenskej až po tie najnižšie stupne verejnej správy - mestské a obecné samosprávy. Čo nové vlastne priniesol spis Gorila??? Iba priniesol dôkaz o tom, čo každý tuší či vie...

Späť k priechodu pri Perle. Žiaľ - až tragédia (dopravná nehoda s následkom smrti chodkyne zrazenej na priechode v máji 2011) rozhýbala kolos samosprávnych rozhodnutí a akcií. Na moju neviem koľkokrát zopakovanú otázku - "čo urobí mesto pre zvýšenie bezpečnosti chodcov na tomto priechode?" prišla 30. 1. 2012 nasledovná odpoveď:

Referent dopravy navrhol zámenu zvislého dopravného značenia priechod pre chodcov za značenie na fluorescenčnom podklade a jestvujúce vodorovné dopravné značenie priechod pre chodcov za značenie na červenom podklade. Dopravné značenie bolo odsúhlasené dopravným inšpektorátom a následne bolo vydané cestným správnym orgánom "Určenie na schválené dopravné značenie", ktoré bolo odstúpené na realizáciu správcovi miestnych komunikácií. Zvislé dopravné značenie bolo zamenené.

Beáta Tichá, útvar stavebný, životného prostredia, dopravy a investícií

Obnova vodorovného značenia tu bude realizovaná okamžite, ako nám to dovolia klimatické podmienky.

Stanislav Mičko, útvar interných služieb

Po 10 rokoch aspoň niečo. Priechod by si isto zaslúžil ešte iné riešenie, napríklad poriadne nasvietenie ako je riešený trebárs priechod na Soblahovskej ulici pri cintoríne. Ale vďaka aspoň za zvýraznenie zvislého aj vodorovného dopravného značenia. Je smutné, že až tragédia iniciovala tento proces. Že nestačili rozumné argumenty 10 rokov prednášané samospráve zo strany občanov.

Veľmi sa teším na dobu, kedy bude aj medzi voľbami politikom záležať na názore ľudí, občanov. Verím, že hodne záleží na tom, KOHO správou vecí verejných vo voľbách podporujeme.