Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Archív +10: Vyhlásenie Snemu Slovenskej akadémie vied k situácii v Tatrách

Snem SAV vyjadruje vďaku všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k odstraňovaniu bezprostredných následkov veternej kalamity z 19. 11. 2004.

Snem SAV berie s uspokojením na vedomie skutočnosť, že Predsedníctvo SAV na svojom zasadnutí dňa 16.12.2004 vymenovalo Komisiu SAV pre koordináciu činnosti SAV na pomoc Tatrám.

Snem SAV žiada vládu SR rešpektovať skutočnosť, že územie postihnuté veternou kalamitou je súčasťou Tatranského národného parku, najväčšieho, najstaršieho a najznámejšieho národného parku na Slovensku. TANAP je zároveň bilaterálnym slovensko-poľským národným parkom, spoločne zapísaným do svetového zoznamu biosférických rezerváciach v rámci programu UNESCO Človek a biosféra, ku ktorému pristúpila aj vláda SR. Okrem toho je územie TANAPu významnou súčasťou siete chránených území európskeho významu NATURA 2000. V zmysle národnej i medzinárodnej legislatívy je na území TANAPu prioritnou funkciou ochrana prírody a vo väzbe na ňu zdravotno-liečebná funkcia. Všetky ostatné funkcie musia byť uvedeným dvom funkciám podriadené. V opačnom prípade stratí Tatranský národný park charakter národného parku v zmysle medzinárodných kritérií, čím citeľne utrpí aj medzinárodná prestíž Slovenskej republiky.

Snem SAV ďalej žiada vládu, aby sa pri odstraňovaní následkov kalamity prijali opatrenia zabraňujúce takým zásahom, ktoré by spôsobili škody na prírode a zníženie ekologickej hodnoty postihnutých území. Rozhodnúť o postupe celkového riešenia situácie v Tatrách a v ďalších postihnutých územiach až na základe výsledkov širokej a transparentnej odbornej a verejnej diskusie v intenciách limitov, daných poslaním národného parku a príslušnými zákonmi (zákon o slobodnom prístupe k informáciám, zákon o ochrane prírody a krajiny, zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, zákon o vodách, zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, zákon o lesoch a ďalšie). Garantovať nepretržité informovanie verejnosti a zohľadnenie výsledkov diskusie pri prijímaní rozhodnutí. Opätovne zriadiť Poradný zbor TANAPu, tvorený poprednými odborníkmi na jednotlivé zložky tatranskej prírody, spôsoby jej ochrany a trvalo udržateľný rozvoj tatranského regiónu.

Snem SAV z zásade podporuje odporúčania Slovenskej ekologickej spoločnosti pri SAV z 9. 12. 2004 a návrhy Mimovládneho výboru Naše Tatry z 13. 12. 2004.

Snem SAV sa pripája k výzve osobností kultúrneho a spoločenského života s názvom Nad Tatrou sa blýska...

Snem SAV ponúka týmto vedecký potenciál združený na pôde Slovenskej akadémie vied na pomoc územiam postihnutým veternou smršťou dňa 19. 11. 2004 a vyzýva jednotlivé vedecké pracoviská SAV, aby v rámci svojich možností pomohli riešiť vzniknutú situáciu.

Ing. Jozef Krištiak, CSc. (predseda Snemu SAV)

V Bratislave 20. decembra 2004