Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Archív +10: Vláda by mala zmeniť prístup k Tatrám

Premiér Robert Fico po návšteve Tichej a Kôprovej doliny avizoval, že vláda sa  na svojom výjazdnom zasadaní 8. októbra 2008 bude zaoberať aj situáciou v Tatrách. Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT) mu v tejto súvislosti pripomenul svoje návrhy a požiadavky, týkajúce sa TANAPu, s ktorými sa obrátil na jeho predchodcu, Mikuláša Dzurindu,  hneď po pamätnej víchricu, ktorá sa prehnala Tatrami koncom novembra 2004. Tieto návrhy a požiadavky podporili okrem iných aj najvyššie akademické autority, ako napríklad Akademický senát Univerzity Komenského, Snem SAV a niekoľko stoviek osobností nášho vedeckého, kultúrneho a spoločenského života. Súčasná prax je taká, že návrhy a požiadavky MVNT, ale aj veľkej časti vedeckej komunity, sa ignorujú, alebo sa priam ostentatívne postupuje v úplnom protiklade k ním.

Svoje znepokojenie zo situácie v oboch tatranských národných parkoch dalo  príslušným ministrom pred niekoľkými mesiacmi najavo  Ekofórom (platforma environmentálne zameraných mimovládnych organizácií), mimovládny výbor NT a opakovane viac ako stovka slovenských vedcov, zaoberajúcich sa touto problematikou. Vecnú odpoveď dosiaľ nedostali.

Začiatkom septembra t.r. sa preto v snahe upozorniť na neúnosnú situáciu a zistiť skutkový stav vecí na území Mesta Vysoké Tatry a Tatranského národného parku  MVNT   opäť obrátil na tých najkompetentnejších: na primátora Mesta Vysoké Tatry a na ministra životného prostredia (MŽP). Od prvého z adresátov  žiadne konkrétne odpovede, napriek uplynutiu zákonnej lehoty, dosiaľ neprišli. A informačná hodnota odpovede MŽP na 12 konkrétnych otázok sa taktiež blíži k nule. Neinformovaný čitateľ by z nej nemohol ani len tušiť, že jej autorom je najvyšší orgán štátnej správy, do kompetencie ktorého patrí ochrana prírody, a teda aj problematika národných parkov. Musel by  naopak získať dojem, že je to odpoveď niekoho, kto s ochranou prírody, národnými parkami či sústavou NATURA 2000 nemá nič spoločné.

V tom istom čase, keď je spochybňované zákonné právo na odpoveď, pokračuje na území Tatranského národného parku činnosť, ktorá je podľa nášho názoru  porušením platných právnych predpisov a spôsobuje nenahraditeľné škody na zákonom chránenej slovenskej prírode európskeho významu  (okrem iného likvidácia zdravých lesných a kosodrevinových porastov a zemné práce na území s tretím a miestami i vyšším stupňom ochrany, podozrivé aktivity a zámery niektorých podnikateľských skupín ai.). Na tento stav, zoči - voči ktorému sa Ministerstvo životného prostredia SR tvári, že ho neregistruje, upozornila slovenské orgány aj Svetová únia ochrany prírody (IUCN), organizácia kompetentná rozhodovať o tom, ktoré  veľkoplošné chránené územie bude požívať štatút medzinárodne uznávaného národného parku, a ktoré nie.

Ochranári a vedci sa preto v týchto dňoch obrátili na predsedu slovenskej vlády prakticky s tými istými požiadavkami a návrhmi, s ktorými sa pred takmer štyrmi rokmi obrátili na jeho predchodcu. Zároveň ho žiadajú, aby využil svoje kompetencie predsedu vlády a zabránil trvalej devastácii TANAPu a ďalších národných parkov na Slovensku.

Mikuláš Huba

(autor je geograf a environmentalista, jeden z koordinátorov MV Naše Tatry)

Mimovladny_vybor_Nase_Tatry_list_predsedovi_vlady_SR

Mimovladny_vybor_Nase_Tatry_list_PV_SR_pre_tlac