Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Ekologické poľnohospodárstvo je dobré pre ľudí, zvieratá i prírodu... ...vlády SR sa k nemu ale správajú macošsky

V rozpore s prioritami a smerovaním EU, ani jedna z doterajších vlád SR nepodporila šírenie informácií a osvetové aktivity zamerané na rozvoj ekologického poľnohospodárstva. Úlohu štátu čiastočne suplujú občianske združenia, medzi inými aj Centrum environmentálnych aktivít Trenčín. Žiaľ, bez podpory štátu aktivistom  dochádzajú sily i dych.

Prvé slovenské biopotraviny sa dostali na trh v roku 2001 (bylinné čaje a celozrnná špaldová múka zo spoločnosti Ekotrend Myjava). Od toho roku Centrum environmentálnych aktivít Trenčín realizuje program na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva, predovšetkým formou osvetových aktivít medzi spotrebiteľmi a budovaním priamych spojení medzi eko-farmami a odberateľmi.

Kým v okolitých krajinách (Rakúsko, Česká republika) štát podporuje šírenie informácií o ekologickom poľnohospodárstve a kvalite biopotravín formou webových stránok (www.bioinfo.at, www.biospotrebitel.cz ), propagačno-osvetových podujatí (mesiac biopotravín, biojarmoky, vydávania publikácií, ochutnávok apod.), na Slovensku sa finančná podpora obmedzuje iba na odborné semináre pre ekofarmárov. Je to škoda, lebo ekologické poľnohospodárstvo predstavuje systém udržateľnej poľnohospodárskej výroby, ktorý má preukázateľne pozitívny prínos pre zdravie ľudí, welfare zvierat, biodiverzitu, úrodnosť pôdy, ochranu vody a ovzdušia. Jeho legislatíva je však pomerne nová a veľmi rozsiahla, preto je potrebné šíriť osvetu medzi verejnosťou, ale aj medzi odbornou verejnosťou (učitelia, novinári, odborníci na výživu…), vysvetľovať princípy ekologickej poľnohospodárskej výroby a proces kontroly i certifikácie.

Centrum environmentálnych aktivít tak už vyše 10 rokov viac-menej supluje úlohu štátu formou dobrovoľných aktivít:

  • portál o ekologickom poľnohospodárstve a biopotravinách www.biospotrebitel.sk  (vyše 2500 návštevníkov denne)
  • výstava a informačné materiály o ekologickom poľnohospodárstve (Bio – nebio: ktoré si vyberieš? Minimum biospotrebiteľa, Bio kuchárka)
  • biojarmoky, ochutnávky a klub priateľov ekologického poľnohospodárstva
  • zavádzanie biopotravín do školských jedální a budovanie mostov medzi ekofarmármi a školami, www.biodoskol.sk
  • hlasovanie o najobľúbenejšiu slovenskú biopotravinu roka, www.biopotravinaroka.info.

Dobrovoľná práca je zmysluplná a krásna vec, ale žiaľ dlhodobo neudržateľná – dobrovoľníci, ktorí stoja napr. za stránkou Biospotrebitel.sk po rokoch fungovania „na kolene“, už nie sú ochotní a nemajú sily ťahať niečo, čo by mal robiť štát. Dočkajú sa konečne podpory zo strany štátu tak, ako je to v susedných krajinách?

Nájde nová vláda SR aspoň minimálne finančné prostriedky na aktivity občianskych združení v oblasti  eko-poľnohospodárstva a ďalších, ktoré podporujú ochranu životného prostredia a napomáhajú realizovať víziu udržateľného Slovenska?

Trenčín, 15. apríl 2012
Klaudia Medalová, medalova@biospotrebitel.sk
Centrum environmentálnych aktivít