Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

VIA IURIS presadila viaceré vylepšenia návrhu novely zákona EIA

Na rokovaní so zástupcami VIA IURIS a Združenia Slatinka akceptovalo Ministerstvo životného prostredia väčšinu z rozsiahlych pripomienok oboch organizácií k novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), ktoré podpismi podporila viac ako tisícka občanov.

Ministerstvo životného prostredia predložilo do pripomienkového konania rozsiahlu novelu zákona o EIA. Tento zákon je kľúčový pre ochranu životného prostredia a zdravia ľudí. Týka sa posudzovania a následného povoľovania priemyselných prevádzok či iných činností s najzávažnejším vplyvom na zdravie a životné prostredie (elektrárne, spaľovne, diaľnice, skládky odpadov, ťažba nerastov, zásahy do chránených území, vodné nádrže atď.). Navrhovaná novela obsahuje prelomové zmeny, ktoré jednoznačne môžu prispieť k zvýšenej ochrane životného prostredia, stanovuje predovšetkým záväznosť výsledku procesu EIA pre ostatné orgány a ďalšie povoľovanie činnosti. Zároveň zakotvuje možnosť verejnosti odvolať sa a podať žalobu priamo proti priebehu a výsledku EIA.

Napriek navrhovaným pozitívnym zmenám však združenie VIA IURIS považovalo spracovanie návrhu novely za nedostatočné, preto podalo rozsiahle pripomienky. K pripomienkam VIA IURIS sa pridalo aj Združenie Slatinka, ktoré vypracovalo časť pripomienok týkajúcich sa posudzovania vplyvov činností na vodné biotopy.

Rokovanie s Ministerstvom životného prostredia prinieslo odstránenie mnohých problematických bodov novely. Účastníci rokovania našli zhodu aj na riešení väčšiny zo zásadných pripomienok. Imrich Vozár, právnik spolupracujúci s VIA IURIS, vysvetľuje: „Našimi pripomienkami sme dosiahli posilnenie postavenia občanov v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. V prípade, ak bude navrhovaná novela schválená v dohodnutom znení, dotknutí občania sa budú môcť efektívnejšie domáhať ochrany svojho životného prostredia a to aj žalobou na súde.“

Ministerstvo však nebolo ochotné riešiť niektoré pripomienky, ktoré sú problémom procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v súčasnej praxi. Problémom procesu EIA tak naďalej ostane jeho neobjektívnosť, keďže odborne spôsobilé subjekty, ktoré posudzujú vplyv navrhovaných činností na životné prostredie platí a vyberá sám investor. Rovnako sa nezmení nemožnosť preskúmania posudzovania vplyvov na chránenú prírodu v rámci území Natura 2000, ako ani posudzovanie vplyvov na vodné biotopy, čo svojimi pripomienkami navrhovalo vylepšiť Združenie Slatinka.

Z celkového pohľadu však novela môže priniesť významný pozitívny posun v oblasti ochrany životného prostredia. „Veríme, že práva, ktoré novela prináša, budú ľuďmi aj aktívne využívané, pretože iba tak splní novela zákona svoj účel, ktorým je dôslednejšia ochrana nášho spoločného životného prostredia,“ uzatvára Imrich Vozár.

VIA IURIS je občianske združenie, ktoré od roku 1993 pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. Prispieva k tomu, aby štátne orgány konali zodpovedne a zúčastňuje sa na reforme slovenského súdnictva.

Pre viac informácií, kontaktujte prosím: Imrich Vozár, právnik spolupracujúci s VIA IURIS