Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Ekoblog č. 10 (kapitola Ochrana prírody): Tatry štyri roky po...

Mikuláš Huba

Milé čitateľky a milí čitatelia webovej stránky Obyčajných ochranárov,

pri príležitosti blížiacej sa šesťdesiatky mi napadlo zostaviť a vydať knižku 60 ekoblogov. Keďže nevýjde skôr, ako na budúci rok, oslovil som správcu nášho webu, Riša Medala, že by sme mohli každý týždeň jeden z “ekoblogov” zavesiť na náš web a tým upútať Vašu pozornosť na to, čo chystáme.
Blogy vznikli v rokoch 2006 – 2011, teda v poslednom období pred mojím návratom do parlamentu.
Niektoré neboli dosiaľ publikované, niektoré publikované boli, ale v skrátenej či inak modifikovanej podobe.
Pre lepšiu orientáciu ich budeme číslovať a uvádzať aj kapitolu, do ktorej budú v knižke zaradené.
O ilustrácie som požiadal ďalšieho takmer šesťdesiatnika, Fera Guldana, takže texty občas spestria jeho nenapodobiteľné kresby.
Budem rád, ak týmto mojim krátkym textom venujete pár minút času a teším na Vaše prípadné ohlasy.

S pozdravom

Maňo Huba

*************************************************************************************************

mh25

Tatry štyri roky po...

Pred štyrmi rokmi, bezprostredne po víchrici z 19. novembra 2004, vzniklo niekoľko spontánnych iniciatív (Nové Tatry, Nad Tatrou sa blýska!, vyhlásenia vedcov a podobne). Tieto sa následne „zliali“ do Mimovládneho výboru Naše Tatry (MVNT), ktorý sa hneď v deň svojho vzniku (13.12.2004) obrátil na vtedajšieho predsedu vlády so súborom požiadaviek a odporúčaní, ako vzniknutú situáciu riešiť. Postupne sa s nimi verejne stotožnili samosprávne orgány kľúčových vedeckých ustanovizní (Senát Univerzity Komenského, Snem Slovenskej akadémie vied a ďalšie), ako aj  do 300 popredných osobností nášho kultúrneho a spoločenského života.

Odvtedy sa v Tatrách, presnejšie v Tatranskom národnom parku a v jeho ochrannom pásme, udialo toľko negatívneho, namiereného proti prírode, proti bežným ľuďom, proti odborníkom, ale aj proti duchu Ústavy SR a dikcii zákonov, že je to až neuveriteľné a oprávnene to doma i v zahraničí vyvoláva pochybnosti o tom, či náš najstarší a najznámejší národný park ešte má oprávnenie nazývať sa národným parkom.

Z odporúčaní MVNT sa nerešpektovalo takmer nič. Za predchádzajúcej vlády však jestvoval aspoň aký - taký dialóg medzi predstaviteľmi štátnej moci a nositeľmi odlišných názorov. Za súčasnej vlády sa situácia ďalej dramaticky zhoršila. Tí pracovníci štátnej správy a odborných organizácií (vrátane bývalého riaditeľa TANAPu), ktorí sa angažovali v prospech prírody, ľudí a zákonov, boli zo svojich funkcií odvolaní a v nejednom prípade následne prišli aj o zamestnanie. Proti ochranárom a ďalším aktívnym  občanom, snažiacim sa kriticky poukázať na situáciu a zabrániť ťažbe dreva na miestach, kde sa ťažiť v zmysle zákona nemá, bolo použité násilie. Názory vedcov, ktorí upozorňujú na chybné a neodborné prístupy k tatranskej prírode, sa systematicky ignorujú. V poslednom čase sa na území Tatranského národného parku začali - neoprávnene zneužijúc inštitút výnimiek zo zákona - realizovať investičné aktivity, ktoré masívne a natrvalo  poškodzujú a devastujú prírodu národného parku. Týka sa to aj jeho najcennejších častí: národných prírodných rezervácií (odstraňovanie lesných a kosodrevinových porastov, poškodzovanie a ničenie vzácnych biotopov, deštrukcia pôdneho krytu, masívne terénne úpravy a výkopy, zmena vodného režimu, devastácia tokov, hlukové a svetelné znečistenie, neprimeraná výstavba a iné). Tieto (zlo)činnosti sú v rozpore nielen s poslaním národného parku, ale aj s územným plánom Mesta Vysoké Tatry. V susednom Národnom parku Nízke Tatry – a to aj v jeho jadrovej zóne - sa v roku 2008 masívne aplikovali chemické postreky, čo v chránených územiach v Európskej únii nemá obdobu. Podobný postup hrozí aj na území TANAPu.

Svoje vážne znepokojenie zo situácie v Tatrách dali nedávno  najavo Svetová únia ochrany prírody, Európska komisia i Slovenský národný komitét Programu UNESCO Človek a biosféra.

Pod stanoviská, kritizujúce z odborných pozícií protiprírodné postupy uplatňované v TANAPe, NAPANTe a v ďalších národných parkoch, sa podpísali stovky našich i zahraničných odborníkov.

Verejnosť sa prostredníctvom reprezentatívnych výskumov verejnej mienky viackrát výraznou väčšinou vyjadrila za účinnú ochranu prírody v Tatrách i v ostatných chránených územiach na Slovensku.

Rezort životného prostredia, do pôsobnosti ktorého ochrana prírody patrí, vyššie uvedené prístupy a aktivity v rozpore so zdravým rozumom, trestuhodne schvaľuje.

Žiadame preto:

  1. Na území TANAPu okamžite pozastaviť všetky aktivity,  negatívne ovplyvňujúce kľúčovú funkciu národného parku, ktorou je ochrana prírody.
  2. Kvalifikovane (nezávislou prierezovou komisiou expertov) posúdiť vecnú oprávnenosť takýchto aktivít vo vzťahu k zmyslu ochrany prírody a poslaniu národného parku.
  3. Prešetriť legálnosť/nelegálnosť týchto aktivít vo vzťahu k právnemu poriadku Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie.
  4. Vyvodiť morálne, politické a právne dôsledky voči všetkým, ktorí sú za vyššie uvedené nevratné škody celospoločenského dosahu zodpovední.
  5. Kriticky prehodnotiť ďalšie pripravované aktivity a zabrániť hroziacim škodám.
  6. Dať rekultivovať poškodenú prírodu na náklady tých, ktorí sú za jej poškodenie zodpovední.
  7. Povolať naspäť do štátnej správy a odborných organizácií Štátnej ochrany prírody SR odborníkov (v tomto prípade ide najmä o Správu TANAPu a ďalších národných parkov), ktorí boli v uplynulých dvoch rokoch bezdôvodne odvolaní, resp. prepustení.
  8. Započať skutočnú (nie fingovanú) vecnú diskusiu o vzniknutých a hroziacich problémoch za účasti všetkých zainteresovaných – vrátane nezávislých expertov z EÚ.

November 2008