Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

VEC: pripomienky k Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu „Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030“

Vo Zvolene, 23. 01. 2015 

VEC: pripomienky k Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu „Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030“ 

Združenie Slatinka a všetky ostatné subjekty uvedené v záhlaví týchto pripomienok, ktoré podávajú tieto pripomienky, sa v zmysle § 6a ods. 2) zákona č. 24/2006 Z.Z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v platnom znení (ďalej len „zákon o EIA“) považujú za zainteresovanú verejnosť.

Vzhľadom na skutočnosť, že strategický dokument dodnes nebol sprístupnený verejnosti, žiadame spresniť, či ide o zmenu existujúceho strategického dokumentu schváleného uznesením vlády SR č. 178/2011, alebo úplne nový strategický dokument, ktorý vychádza z rozdielnych zámerov resp. prístupov k jeho vypracovaniu. Z názvu strategického dokumentu vyplýva, že ide o zmenu (aktualizáciu) jestvujúceho strategického dokumentu (§ 4 ods. 1 zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie), ktorý pred schválením vládou SR citovaným uznesením bol schválený v procese SEA. V takomto prípade bolo potrebné postupovať podľa § 5 ods. 6 citovaného zákona, ktorý požaduje, aby „prílohou oznámenia o zmene strategického dokumentu bol aj strategický dokument s vyznačením navrhovanej zmeny“. Keďže strategický dokument nebol doteraz sprístupnený verejnosti, nevieme ako máme k tomuto dokumentu pristupovať, či ako k novému strategickému dokumentu alebo k zmene existujúceho strategického dokumentu. Túto informáciu považujeme za dôležitú z hľadiska pripomienkovania rozsahu hodnotenia, ktorá musí byť zodpovedaná už v počiatočnom štádiu posudzovania.

V stanovenej lehote predkladáme ku Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu s celoštátnym dosahom „Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030“ nasledovné pripomienky:

PRIPOMIENKY K ZVEREJNENÉMU ROZSAHU HODNOTENIA: 

k bodu 1 Varianty pre ďalšie hodnotenie 

Žiadame, aby strategický dokument obsahoval viac variantné riešenie na dosiahnutie energetických cieľov z obnoviteľných zdrojov energie za účelom hľadania najlepšej environmentálnej voľby. Táto požiadavka vyplýva z článku 4. 7 písm. d) Rámcovej smernice o vode. Ide o potrebu identifikovať najlepšiu environmentálnu voľbu, a to na základe posúdenia alternatívnych možností výroby samotnej vodnej energie (prínosy v porovnaní s očakávanými významnými vplyvmi) ako aj zváženia iných zdrojov energie. Žiadame teda, aby sa okrem nulového variantu a navrhovaného variantu posudzoval aj minimálne jeden ďalší variant využívania hydroenergetického potenciálu (napr. iné technické riešenie, modernizácia/zvýšenie výkonu existujúcich zariadení na výrobu energie z vody a pod.) a tiež min. jeden variant zameraný na úspory a iné obnoviteľné zdroje energie s menšími negatívnymi vplyvmi na životné prostredie.

k bodu 2.1. Všeobecné požiadavky - bod 2.1.2. 

Žiadame stanoviť časový harmonogram pre hodnotenie strategického dokumentu, a to s cieľom skoordinovať posudzovanie predmetného strategického dokumentu so súbežne prebiehajúcim posudzovaním strategického dokumentu „Vodný plán Slovenska“ a súbežne prebiehajúcim procesom pripomienkovania plánov manažmentu povodí podľa článku 14 Rámcovej smernice o vode. Výsledky posudzovania dokumentu „Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030“ musia byť premietnuté do plánov manažmentu povodí (Vodný plán Slovenska), a to minimálne do časti výnimiek z environmentálnych cieľov a programu opatrení. Vzhľadom na požiadavku koordinácie strategického dokumentu s RSV (článok 9 smernice 2007/60/ES) je nevyhnutné prispôsobiť časový harmonogram posudzovania predmetného strategického dokumentu a skoordinovať ho s harmonogramom vypracovania plánov manažmentu povodí a s harmonogramom ich strategického posudzovania. Upozorňujeme napríklad na skutočnosť, že lokality pre výstavbu MVE v sprístupnených návrhoch plánov manažmentu povodí nie sú menovite uvedené, vysvetlené ani nie je posúdený vplyv na vodné útvary. Zdôrazňujeme, že ide o právne záväznú požiadavku článku 4.7 bod b) Rámcovej smernice o vode, ktorá v návrhu plánov manažmentu povodí nie je splnená!

k bodu 2.1. Všeobecné požiadavky - bod 2.2.1. 

Text v existujúcej prvej odrážke spresniť nasledovne:

- stav a kvalitu vôd (ekologický a chemický stav dotknutých útvarov povrchovej vody, kvantitatívny a chemický stav dotknutých útvarov podzemnej vody),

 

Do existujúceho znenia žiadame doplniť nové body:

- environmentálne ciele Rámcovej smernice o vode (článok 4 RSV) so zohľadnením článkov 4.7,4.8 a 4.9,

- prietokový režim povrchových vôd,

- hladinový režim podzemných vôd,

- klimatické zmeny,

- ekonomické aspekty (prínosy v porovnaní s očakávanými významnými vplyvmi).

 

k bodu 2.1. Všeobecné požiadavky – doplniť nové body 

„2.2.20. vykonať dôkladné posúdenie pravdepodobne významných vplyvov strategického dokumentu na životné prostredie, vrátane kumulatívnych a synergických vplyvov so zreteľom na ciele Rámcovej smernice o vode a Smernice o biotopoch. Predpokladané kumulatívne a synergické vplyvy vyhodnotiť na základe jasných kritérií a indikátorov hodnotenia; 

2.2.22. identifikovať najlepšiu environmentálnu voľbu využívania hydroenergetického potenciálu a overiť, či nie sú dostupné iné prostriedky, ktoré by boli podstatne lepšou environmentálnou voľbou (čl. 4. 7. a 4.8., 4.9.) RSV.“ 

POŽIADAVKY NA OBSAH SPRÁVY O HODNOTNÍ STRATEGICKÉHO DOKUMENTU: 

A. V rámci základných údajov o strategickom dokumente - Obsah a hlavné ciele strategického dokumentu a jeho vzťah k iným strategickým dokumentom. 

1. Nesúhlasíme s tým, aby sa vo východiskách posudzovaného materiálu apriori predpokladalo, že jeho cieľom je: „zabezpečenie rozvoja využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR na výrobu elektrickej energie“. Takto apriórne stanovený cieľ je v rozpore s deklarovaným zámerom prehodnotiť dosiaľ platnú koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu tokov SR, ktorá sa oprávnene stala terčom kritiky zo strany odbornej i dotknutej laickej verejnosti. Takáto formulácia navyše priamo nabáda spracovateľa hodnotenia na to, aby hľadal možnosti maximálneho, a nie optimálneho či prípustného využitia hydroenergetického potenciálu v intenciách verejného záujmu. Navrhujeme cieľ formulovať ako posúdenie prípadných možností využívania hydroenergetického potenciálu v prípade splnenia všetkých ekologických, environmentálnych, bezpečnostných a ďalších podmienok. Realita je taká, že žiaduce nie je hľadať nové lokality/profily na výstavbu MVE, ale prehodnotiť (a zredukovať) doteraz navrhované, resp. neoprávnene pridelené.

 

Žiadame, aby v súlade s Koncepciou na ochranu vodných zdrojov Európy bol rešpektovaný jeden z hlavných cieľov vodnej politiky „lepšie a vo väčšej miere začleňovať ciele vodnej politiky do iných politik vrátane energetickej politiky týkajúcej sa obnoviteľných zdrojov energie“. Poznamenávame, že táto požiadavka je zakotvená aj v Návrhu Orientácie...vodohospodárskej politiky SR do r. 2027 pod bodom 5 zásad v znení: „začleňovanie cieľov vodohospodárskej politiky do všetkých sektorových politík...“. 

2. Nesúhlasíme s tým, aby sa v podmienkach SR za malú vodnú elektráreň (MVE) považovala vodná elektráreň s výkonom do 10 MW, ktorá spravidla zodpovedá skôr označeniu „stredná“. Navrhujeme, aby sa za limitný výkon pre MVE považoval výkon do 1 MW.Autochtónne toky na území SR (všetky toky s výnimkou Dunaja, Tisy, Moravy a Dunajca) sú relatívne malé toky, zodpovedajúce skutočnosti, že Slovenskom prechádza európske rozvodie. Z tohto faktu, ako aj z doterajších skúseností s výstavbou takzvaných MVE u nás vyplýva, že považovať za MVE vodnú elektráreň s výkonom do 10 MW, je vysoko (až rádovo) nadhodnotené.

3. Požadujeme rozšíriť hodnotenie vplyvov aj o dosah na estetiku/charakter/tvár krajiny v zmysle Európskeho dohovoru o krajine (EDoK). SR je zmluvnou stranou EDoK od r. 2005. Z toho pre nás vyplýva povinnosť chrániť charakteristickú podobu krajiny a eliminovať všetky aktivity, ktoré by mohli charakter krajiny negatívne ovplyvniť.

4. Žiadame doplniť hodnotenie strategického dokumentu aj vo vzťahu k Stratégii trvalo udržateľného rozvoja. V texte Rozsahu hodnotenia sa operuje s požiadavkou: „...zohľadnenia princípov trvalo udržateľného rozvoja“. V správe o hodnotení žiadame taxatívne uviesť, o ktoré

 

 

princípy ide a aké kritériá a indikátory pri posudzovaní súladu, resp. nesúladu navrhovanej koncepcie s uvedenými princípmi sú v posudzovaní aplikované.

5. Žiadame osobitne hodnotiť nadradené politiky a nástroje ochrany vôd a ich biodiverzity, predstavované najmä Rámcovou smernicou o vode, Smernicou o biotopoch a Smernicou 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov. Ich nadradenosť vychádza z princípu, že plnenie indikatívnych cieľov jednej rezortnej politiky resp. jednej európskej smernice (č. 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie) nesmie ísť na úkor kľúčových cieľov troch iných smerníc, ale musí sa im podriadiť.

 

B. Základné údaje o súčasnom stave životného prostredia dotknutého územia 

S ohľadom na cieľ koncepcie „zmapovať súčasný stav využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov a zistiť potenciálne environmentálne prípustné možnosti jeho ďalšieho využitia“, žiadame, aby bolo pri spracovaní správy o hodnotení doplnené a hodnotené nasledovné: 

V rámci zmapovania súčasného stavu využívania hydroenergetického potenciálu urobiť analýzu súčasného stavu realizácie programu výstavby MVE podľa „Koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030 schválenej uznesením vlády SR 178/2011“ v rozsahu nasledovných informácií:

- zoznam pridelených profilov,

- zoznam realizovaných stavieb MVE,

- zoznam povolených stavieb vo výstavbe,

- stav v posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA),

- stav v povoľovacom konaní (územné rozhodnutie, stavebné povolenie),

- informácie o sledovaní a vyhodnocovaní vplyvov schváleného strategického dokumentu podľa § 16 ods. 2 zákona č. 24/2006 Z. z.

 

C. Základné údaje o predpokladaných vplyvoch strategického dokumentu vrátane zdravia 

podľa § 16 ods. 2 zákona č. 24/2006 Z. z.

- žiadame posúdiť použité kritériá vhodnosti a postup pri výbere lokalít pre ďalšie využitie hydroenergetického potenciálu z hľadiska európskej a národnej legislatívy a akceptovaných metodických postupov (napr. metodický pokyn ICPDR).

- žiadame vyhodnotiť možnosti zvýšenia využívania hydroenergetického potenciálu technickou modernizáciou existujúcich MVE.

- žiadame vyhodnotiť návrh odporučených lokalít v kontexte klimatických zmien, najmä z hľadiska zmien prietokov vody v tokoch, ktoré majú dopad na ekonomické aspekty využívania hydroenergetického potenciálu (prínosy nových MVE versus prínosy z dosiahnutia environmentálnych cieľov).

D. Základné údaje o predpokladaných vplyvoch strategického dokumentu 

Považujeme za nelogické, ak sa koncepcia výstavby malých vodných elektrární posudzuje oddelene od koncepcie výstavby veľkých vodných elektrární. Obidva druhy stavieb sa môžu vyskytnúť na jednom toku, kde ich súčasná prevádzka má synergický efekt na vlastnosti toku a pririečnej krajiny.

Preto žiadame teda hodnotiť synergický efekt oboch druhov stavieb na jednotlivé vodné útvary aj vo vzťahu vyššie uvedených politikám a strategickým dokumentom. 

E. Navrhované opatrenia na prevenciu, elimináciu, minimalizáciu a kompenzáciu vplyvov na životné prostredie a zdravie 

Žiadame, aby sa v procese posudzovania strategického dokumentu opatrenia na zmiernenie negatívnych vplyvov vo forme budovaných rybovodov alebo biokoridorov, nezamieňali za potrebu reálnej ochrany dobrého stavu vodných útvarov v zmysle rámcovej smernice o vodách a smernice o biotopoch. Limity ochrany prírody nevyhnutné pre zabezpečenie nevyhnutnej ochrany druhov vodných živočíchov a ochrany biotopov európskeho a národného významu nesmú byť vnímané ako jednostranne nastavené kritériá, ktoré majú za cieľ obmedziť technicky využiteľný hydroenergetický potenciál vodných tokov SR, ale limity rastu, ktoré je potrebné rešpektovať aby bolo možné považovať energiu z vodných elektrární za obnoviteľný zdroj v zmysle trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. V opačnom prípade by šlo o nadmerné využívanie prírodných zdrojov hraničiace s ich drancovaním pre ekonomické ciele.

Vo vzťahu k cieľom rámcovej smernice o vode (čl. 4 RSV) žiadame zamerať sa v hodnotení hlavne na elimináciu narušenia pozdĺžnej kontinuity riek a habitatov, na zabezpečenie laterálnej spojitosti mokradí.

F. Žiadame doplniť dôvody výberu zvažovaných alternatív zohľadňujúcich ciele a geografický rozmer strategického dokumentu a opis toho, ako bolo vykonané vyhodnotenie vrátane ťažkostí s poskytovaním potrebných informácií, ako napr. technické nedostatky alebo neurčitosti. 

S pozdravom

Ing. Martina B. Paulíková, Združenie Slatinka

a ostatné subjekty uvedené v záhlaví týchto pripomienok.

Stanovisko vo formáte PDF:

pripomienky_verejnosti_k_rozsahu hodnotenia Aktualizácia HEP