Štrajk za klímu - príhovor v Žiline

V piatok 20.9.2019 Mikuláš Maňo Huba povedal mládeži na žilinskom Mariánskom námestí približne toto:
Pozdravujem Vás, milí bojovníci a bojovníčky za znesiteľnú klímu a udržateľnú budúcnosť!
Začnem, ak dovolíte malou úvahou o Vašej rovesníčke, bez ktorej by ste dnes na tomto mieste asi neboli. Volá sa Greta. Greta Thunberg je švédska školáčka, klimatická aktivistka a v súčasnosti zrejme celosvetovo najznámejšia tínedžerka. Greta nie je objaviteľka, geniálne dieťa, spasiteľka, čarodejníčka, modelka, princezná ani dedička miliardového majetku. Tak prečo tá obrovská pozornosť, mienkotvorný vplyv a nádeje, ktoré sa do nej vkladajú? V súvislosti s ňou mi napadajú dve prirovnania. Je ako dieťa z Andersenovej rozprávky, ktoré sa nebálo zvolať, že cisár je nahý. A je ako ten motýľ, mávnutie krídiel ktorého - za istých okolností - zacítime aj na opačnom konci zemegule. Len musíme chcieť počúvať s nepredpojatou mysľou a otvoreným srdcom.
Ako správny profesor by som sa mal vlastne hnevať, že nie ste v škole. Ale ja som naopak rád, že ste tu a manifestujete za dobrú vec. Pár vymeškaných školských hodín sa dá dobehnúť, ale ak budeme dnes mlčať tvárou v tvár fatálnej zmene klímy, bezhlavému decimovaniu lesov, kontaminácii vôd, hromadeniu odpadov či človekom zapríčinenému hromadnému vymieraniu rastlinných a živočíšnych druhov, zajtra môže byť už neskoro.
Tým nechcem povedať, že máte ignorovať vzdelanie. Naopak, bez neho náš svet nezachránime. Len z vlastnej skúsenosti viem, že občianska angažovanosť, míting, ktorý nás osloví, pocit spoluzodpovednosti za veci verejné i za planétu ako celok, je neraz lepšou školou života, ako tá, do ktorej každodenne chodíme. Preto sa hnevám aj na tých politikov, úradníkov, riaditeľov škôl a učiteľov, ktorí to nechápu a priamo či nepriamo bránia Vám - študentom a žiakom zúčastňovať sa štrajkov za lepšiu klímu a tým aj za lepšiu budúcnosť.
Zazlievate generácii svojich rodičov a starých rodičov to, v akom stave Vám túto planétu zanechávajú. A v mnohom máte pravdu. Ale položte si otázku: čo od nich vlastne chcete, okrem toho, že oni sami sa majú správať k okolitému prostrediu zodpovednejšie. Že majú voliť tých správnych ľudí, demonštrovať za dobré veci a nahlas protestovať proti tým zlým. Menej lietať lietadlami, chodiť do práce MHD, pešo či na bicykli, nejesť mäso a podobne? Ak to však myslíte vážne a ste dôslední/é, de facto od nich žiadate najmä to - aj keď si to možno neuvedomujete - aby Vám kupovali podstatne menej vecí, financovali menej služieb a zábav, ktoré nie sú pre Váš zdravý vývoj bezpodmienečne nevyhnutné. Zamyslite sa nad tým, prosím a pochopte to ako dôležitú súčasť týchto Vašich piatkových protestov.
Ešte raz: ak chcete byť vo svojom úsilí za záchranu Zeme či jej biosféry dôslední a dôsledné, musíte od svojich rodičov žiadať, aby Vám výrazne znížili Váš materiálny životný štandard, Vaše pohodlie. A namiesto toho, aby Vám venovali viac svojho času, pozornosti a lásky.
Ale nebojte sa! Život bez hlúpostí a zbytočností nie je žiadna tragédia. Z vlastnej skúsenosti viem, aké je príjemné žiť bez ku šťastiu nepotrebných „výdobytkov“ civilizácie a konzumných harabúrd či vecí na jedno použitie. Najkrajšie je spať niekde na lúke pod stanom či v lese „pod širákom“, piť vodu zo studničky, dýchať čistý vzduch, trhať si ovocie priamo zo stromu, brodiť sa na lyžiach hlbokým snehom, tráviť prázdniny na drevenici, kde nie je elektrina a nedá sa tam dostať autom. Tomu sa nevyrovná žiadna luxusná dovolenka. A šiat tiež nepotrebujete plný šatník. Radšej nech tie Vaše obľúbené dlhšie vydržia. Ani nový mobil nepotrebujete
každý rok. Bez drahej kozmetiky sa ľahko zaobídete. Mäso tiež nie je nevyhnutnosť. A voda z vodovodu je aj tak zdravšia, ako presladená malinovka v plastovej fľaši.
A tak ďalej a tak podobne.
Ak to veľmi zjednodušíme, tak ak my, bohatí ľudia na severnej pologuli, spotrebujem a na odpad premeníme polovicu toho, čo dosiaľ, nebudeme menej štastní, budeme takmer určite zdravší a príroda i klíma si "vydýchnu".
A ešte niečo veľmi aktuálne.
Onedlho máme parlamentné voľby. Je to dôležitý deň aj pre klímu: pre tú spoločenskú i pre tú skutočnú. Budeme si voliť svojich zástupcov a zástupkyne do slovenského parlamentu. Niektorí a niektoré z Vás, ale najmä Vaši rodičia a starí rodičia rozhodnú o tom, kto tam pôjde: či extrémisti, populisti a environmentálni ignoranti, alebo ľudia, ktorí vnímajú najväčšie výzvy 21. storočia a sú schopní, pripravení i odhodlaní sa im postaviť čelom.
Aj keď Slovensko nie je najväčší producent emisií, stále ich produkuje na obyvateľa oveľa viac, ako je celosvetový priemer. Ale ako súčasť Európy máme aj svoju historickú zodpovednosť za stav sveta. A preto odkážte všetkým plnoletým vo Vašom okolí, aby sa zaujímali o veci verejné a vo februári i neskôr zodpovedne volili tých správnych ľudí. A aby sa vždy rozhodovali a správali čo najšetrnejšie voči prírode, krajine, klíme a celkovo k prostrediu v ktorom žijeme a ktoré by sme mali odovzdať svojím nasledovníkom aspoň v takom stave, v akom sme ho zdedili.
Pred 30 rokmi sa nám podarilo dosiahnuť zmenu systému. Ale mnohé systémové zmeny sa dosiaľ neuskutočnili. Snažme sa, aby 30 rokov po NEŽNEJ prišla revolúcia EKOLOGICKÁ! Už nie je o päť minút dvanásť, ale 5 minút po 12.
Ďakujem Vám za pozornosť a držím Vám palce, aby sa nám spoločnými silami podarilo čo najviac napraviť to, čo sme my starší (aj keď zväčša nechtiac) pokazili.
S pozdravom
Mikuláš Maňo Huba
(vedecký pracovník SAV a člen Slovenského ochranárskeho snemu)
Kľúčové slová:
Zaradenie článku:
Miesto: