Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Predlžovanie životnosti ukrajinských jadrových reaktorov predstavuje reálnu hrozbu

Navrhujem a žiadam, aby predseda Národnej rady SR bezodkladne vyzval Vládu Slovenskej republiky vyvinúť maximálne úsilie smerom k nášmu susedovi Ukrajine a príslušným medzinárodným inštitúciám, aby nedovolili predĺžiť životnosť 15 ukrajinských jadrových reaktorov - pochádzajúcich ešte zo sovietskej éry - bez uskutočnenia procesu cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie. O tom, že nejde o žiadne nepodložené či predčasné obavy, svedčí fakt, že licencie prvým dvom reaktorom už predĺžili bez verejného posúdenia možného cezhraničného vplyvu tohto rozhodnutia, čím bol okrem iného porušený ESPOO dohovor, ktorý takúto povinnosť ukladá. Žiadam, aby sme o tomto mojom návrhu hlasovali.

Príloha: správa z médií

Slovenské mimovládne organizácie poukazujú na riziká plánovaného ukrajinského zámeru predĺžiť životnosť svojim 15 jadrovým reaktorom zo sovietskej éry.

Ako informovala PR manažérka organizácie Človek v ohrození Eva Sládková, licencie prvým dvom reaktorom už predĺžili bez verejného posúdenia vplyvov na životné prostredie, čím Ukrajina porušila medzinárodné právo. Ďalšie dva reaktory sú podľa mimovládok na rade v tomto roku, prvý už zrejme o pár týždňov.

Organizácie CEE Bankwatch Network, Človek v ohrození, Greenpeace Slovensko, VIA IURIS a Zelená koalícia preto ministerstvu životného prostredia doručili výzvu, aby iniciovalo proces cezhraničného posudzovania vplyvov predlžovania životnosti ukrajinských reaktorov na životné prostredie. Podobné výzvy adresovali svojim vládam aj organizácie v ďalších krajinách Európskej únie, v Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku.

"O mesiac bude výročie černobyľskej havárie, chceme, aby sa podobný incident nezopakoval," povedala Dana Mareková z CEE Bankwatch Network.

"Ukrajina už pri predlžovaní životnosti reaktorov v Rivnom porušila medzinárodné právo, preto je potrebné, aby sa inštitúcie v našom mene domáhali cezhraničných konzultácií." Bezpečnosť jadrových reaktorov podľa aktivistov výrazne klesá s pribúdajúcim vekom. Ukrajina je aktuálne v dodávke jadrového paliva aj vývoze vyhoreného paliva plne závislá od Ruska.

"Chápeme zložitú situáciu, v ktorej ukrajinský energetický sektor je, ale napriek tomu je veľmi potrebné opatrne postupovať pri akomkoľvek takomto projekte, stanoviť jasné pravidlá a postup, aby sa tieto nespoľahlivé zdroje čím skôr mohli nahradiť, prípadne vyradiť, a ak nie sú potrebné, uzavrieť," povedal Roman Havlíček z organizácie Zelená koalícia.

Predlžovanie životnosti ukrajinských jadrových reaktorov o 20 rokov podľa mimovládnych organizácií vyžaduje štandardný proces cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie, to je jediný efektívny spôsob, ako sa k projektu môžu vyjadriť ľudia z okolitých krajín.

K takému postupu je viazaná aj pôžička od Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (EURATOM). Každá z týchto inštitúcií podľa aktivistov poskytuje na ukrajinský jadrový projekt 300 miliónov eur.

Dohodu o financovaní predĺženia životnosti jadrových reaktorov podpísala Ukrajina s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj a EURATOM v roku 2013. Týka sa 15 reaktorov v atómových elektrárňach Rivno, Záporožie, Južnoukrainsk a Chmelnitski.