Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Poslanec Mikuláš Huba navrhuje pozastaviť realizáciu koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu

Poslanec Mikuláš Huba (OľaNO), predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie interpeloval Ministra životného prostredia SR vo veci realizácie Koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválil predchádzajúca vláda.

Spôsob, akým bola táto koncepcia prijatá a akým sa realizuje prináša so sebou celý rad škôd a rizík, na ktoré stále častejšie upozorňujú rybári, vodáci, ornitológovia, ochranári, krajinári i radoví občania a dotknuté samosprávy.

Poslanec Huba na záver svojej interpelácie doslova píše

„Do zodpovedania vyššie uvedených a ďalších dosiaľ nezodpovedaných otázok, do zohľadnenia oprávnených pripomienok a požiadaviek, ako aj s cieľom predísť nezvratným škodám a stratám si Vás dovoľujem požiadať, aby ste pozastavili realizáciu spomínanej Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov do roku 2030 až do jej zásadného prehodnotenia za efektívnej účasti všetkých reálne i potenciálne dotknutých subjektov.“

 

Celý text interpelácie

Vážený pán
Ing. Peter Žiga, PhD.
minister životného prostredia SR
Ministerstvo životného prostredia SR

 

Vážený pán minister,

v súlade s čL 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku si
dovoľujem obrátiť sa na Vás s nasledovnou interpeláciou.

Dňa 24. 5. 2012 som sa na Vás písomne obrátil so žiadosťou o prehodnotenie Koncepcie
využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila
predchádzajúca vláda.

Vo svojom liste som Vás upozornil na negatívne dôsledky na prírodu, životné prostredie
a dotknutých občanov, ktoré realizácia tejto koncepcie vo viacerých prípadoch so sebou
prináša.

V prvom rade ma prekvapuje, vážený pán minister, že som ani takmer šesť týždňov po
odoslaní mojej žiadosti nedostal na ňu žiadnu odpoveď. Medzitým som sa na podnet
dotknutých občanov a občianskych združení osobne oboznámil s viacerými lokalitami, na
ktorých tzv. malé vodné elektrárne (MVE) na riekach Hron a Váh vznikli, boli schválené,
alebo sú v schvaľovacom konaní.

Žiaľ, som nútený konštatovať, že som nadobudol dojem, že protesty a obavy, ktorým čelíme, sú oprávnené.

V intenciách vyššie uvedeného Vás. vážený pán minister, interpelujem s týmito otázkami:

  1. Prečo Váš rezort nereaguje na podnety poslancov?
  2. Je Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov do roku 2030 (ďalej koncepcia), ktorú schválila predchádzajúca vláda na návrh ministra životného prostredia, pozitívna z hľadiska ochrany životného prostredia a prírody?
  3. Sú riziká, ako aj spôsobené škody na prírode, majetku a záujmoch občanov (vodáci, rybári, ornitológovia, ochrancovia prirody, krajinári a iní) adekvátne očakávaným prínosom?
  4. Nebolo by ekonomicky efektívnejšie, environmentálne citlivejšie a z hľadiska tvorby pracovných príležitostí zaujímavejšie investovať porovnateľné prostredie do energetických úspor?
  5. Je zámer, vybudovať na našich tokoch 368 nových priečnych hatí pre potreby súkromných tzv. MVE v súlade s naším zákonom o vodách, zákonom o ochrane prírody a krajiny, zákonom o EIA ako aj s Rámcovou smernicou o vodách (RSV), konkrétne s naším záväzkom pre dosiahnutie dobrého stavu vôd a ekosystémov vodných tokov SR, Ramsarským dohovorom o mokradiach, Dohovorom o biologickej rôznorodosti, NÁTUROU 2000 a ďalšími domácimi i medzinárodnými právnymi normami? Kto a ako o tomto súlade/nesúlade rozhodoval pri prijímaní koncepcie? Dovoľujem si požiadať o sprístupnenie relevantných stanovísk.
  6. Je koncepcia v súlade s Európskym dohovorom o krajine, ktorý nás zaväzuje chrániť dochované hodnoty našej krajiny, medzi ktoré zachované úseky našich riek nepochybne patria?
  7. Je pravda, že návrh spomínanej koncepcie bol do vlády predložený bez náležitej ekonomickej analýzy, ako aj bez dostatočnej analýzy environmentálnych dopadov?
  8.  Ako boli pri schvaľovaní koncepcie zohľadnené stanoviská SAŽP, jednotlivých správ CHKO, Správy TANAP, Štátnej ochrany prírody SR, Slovenského rybárskeho zväzu a ďalších relevantných subjektov, ktoré poukazovali na závažné negatívne vplyvy tejto koncepcie výstavby tzv. MVE na životné prostredie a dotknuté ekosystémy?
  9. Či a ako sa pri posudzovaní vplyvov jednotlivých tzv. MVO na životné prostredie uplatňoval inštitút posudzovania vplyvov (EIA)?
  10. Zodpovedajú MVE, dosiaľ realizované na Váhu a Hrone, všetkým kritériám kladeným na kategóriu malých vodných elektrární?

Do zodpovedania vyššie uvedených a ďalších dosiaľ nezodpovedaných otázok, do zohľadnenia oprávnených pripomienok a požiadaviek, ako aj s cieľom predísť nezvratným škodám a stratám si Vás dovoľujem požiadať, aby ste pozastavili realizáciu spomínanej Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov do roku 2030 až do jej zásadného prehodnotenia za efektívnej účasti všetkých reálne i potenciálne dotknutých subjektov.

S pozdravom a s nádejou na skorú a konštruktívnu odpoveď

Prof. Mikuláš Huba, poslanec NR SR
Bratislava 4.7.2012

Kľúčové slová: