Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Pitná voda nie je samozrejmosť (tlačová správa z odborného seminára v NR SR)

Bratislava, 28. 10. 2013 – Ochrana zdrojov podzemnej aj povrchovej vody na Slovensku dnes čelí viacerým aktuálnym až akútnym hrozbám. Problémy spojené s využívaním pitnej vody je nutné riešiť systematicky, v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, modernou praxou, najlepšou dostupnou technikou a platnou legislatívou EÚ. Zhodli sa na tom mnohí odborníci a odborníčky, ale aj ďalší zúčastnení z radov samosprávy, štátnej správy aj občianskych organizácií na odbornom seminári spojenom s diskusiou o smerovaní vodnej politiky v SR. Seminár zorganizoval predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba.

„Vláda môže v najbližšej budúcnosti prijať také zásadné rozhodnutia, po ktorých už bude na diskusiu neskoro: či sa to už týka pripravovanej novely vodného zákona vrátane pravidiel obchodovania s vodou, Koncepcie využívania hydroenergetického potenciálu našich tokov, výstavby nových priehrad, alebo navrhovanej novej vetvy ropovodu do Schwechatu. Aj znečisťovanie povrchových a najmä podzemných vôd, vrátane najväčšej zásobárne pitných vôd v strednej Európe pod Žitným ostrovom, je doslova časovanou bombou,“ povedal Mikuláš Huba. „Žiaľ, nikto z kompetentných predstaviteľov ministerstva životného prostredia, ktorí sú garantmi starostlivosti o vodu na Slovensku a od ktorých sme očakávali odpovede na vznesené otázky, sa nedostavil. Aj to svedčí o význame, ktorý prikladajú riešeniu týchto vážnych problémov, hoci voda je kľúčovým životodarným zdrojom pre všetkých - ľudí, živočíchy, rastliny, ekosystémy i krajinu ako celok. Aj prvý veľký summit v tomto tisícročí, Konferencia OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v r. 2002 v Johannesburgu, označila práve vodu za kľúčový problém a strategický zdroj 21. storočia.“

Seminár otvorene a kriticky upozornil na mnohé nedostatky vodnej politiky aj prístupov kompetentných k riešeniu súvisiacich problémov. Napr. RNDr. Elena Fatulová (zástupkyňa verejnosti v rámci hromadnej pripomienky k novele vodného zákona, ktorú podporilo vyše 1600 ľudí*) upozornila na to, že novela vodného zákona otvára možnosť obchodovania a vývozu tohto najcennejšieho zdroja bez poznania jeho skutočných zásob na Slovensku a bez prísnych regulatívov, ktoré by zamedzili možnému kšeftovaniu s ním. Na unikátnosť vysoko kvalitných vodných zdrojov na Žitnom ostrove, z ktorých dva už boli pre trvalé znečistenie úplne vyradené, a na nutnosť osobitne starostlivého prístupu k nim upozornili napr. doc. RNDr. Peter Némethy, CSc. (prezident Slovenskej asociácie hydrogeológov) a Miroslav Dragun (predseda OZ NIE ropovodu). Ten zároveň varoval pred ohrozením vôd Žitného ostrova spojeným s vedením plánovanej vetvy ropovodu medzi Schwechatom a Slovnaftom, plánovaným vodným dielom pod Devínom či golfovým ihriskom pri Čunove. Porušovanie smerníc EÚ aj slovenských právnych noriem a nekoncepčnú výstavbu tzv. malých vodných elektrární často až s nebezpečnými dôsledkami pre život dotknutej prírody, krajiny i ľudí kritizoval Ing. Jaroslav Baran (člen Rady OZ Rieka). Ing. Martina B. Paulíková (Združenie Slatinka) zasa na príklade 60 rokov pripravovanej výstavby vodnej nádrže Slatinka informovala o vážnych sociálnych i ďalších dopadoch hroziacich a dlhodobo  nerealizovaných vodných priehrad na životy ľudí v regióne. Zároveň upozornila na ekologické, krajinárske, rekreačné, úžitkové a ďalšie pozitíva toho, ak by sa tieto diela vôbec nevybudovali.

Súčasťou panelových vystúpení aj mnohých príspevkov v živej diskusii boli návrhy na riešenie kritizovaných problémov. Závery a odporúčania zo seminára doručí poslanec Mikuláš Huba kompetentným vládnym činiteľom a bude o nich informovať aj širokú verejnosť.

* Pozn.: Minimálny limit pre hromadnú pripomienku (v krátkom časovom rozpätí) je 500 ľudí.

Prílohy:

1. Úvodné slovo poslanca Mikuláša Hubu ( aj na http://www.obycajniochranari.sk/mikulas-huba-seminar-na-temu-voda-nr-sr-24-10-2013-uvodne-slovo/)

2. Program seminára (aj na http://www.obycajniochranari.sk/kam-smeruje-vodna-politika-na-slovensku-pozvanka/)

Ďalšie informácie: