Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Otázky na Roberta Fica ohľadom našej spoločnej budúcnosti

Vážený pán predseda vlády,

na pôde Národnej rady SR sa minulý rok v predvečer Svetového dňa životného prostredia (4. 6. 2012) uskutočnilo pracovné stretnutie k problematike Summitu o trvalo udržateľnom rozvoji Rio+20. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia a zástupkyne ústredných orgánov štátnej správy, poslanci a poslankyne NR SR, predstavitelia a predstaviteľky akademickej obce, odborných organizácií a tretieho sektoru. Zúčastnení o. i. naformulovali odporúčania pre slovenskú účasť na Summite Rio+20 a na jeho následnom procese, ktoré som Vám následne zaslal.

Trvalo udržateľný rozvoj/spôsob života (TUR) predstavuje zásadnú, čoraz naliehavejšiu existenčnú výzvu pre ľudstvo a spôsob jeho existencie na našej planéte. Predpokladám, že sa zhodneme na tom, že Slovenská republika by nemala stáť bokom od snáh o praktické naplnenie vízie trvalej udržateľnosti.

S cieľom podporiť progresívny vývoj mi dovoľte, prosím, aby som Vám na základe uvedených odporúčaní s odstupom vyše roka položil niekoľko otázok. Verím, že ich zodpovedanie prispeje k priebežnému bilancovaniu aktivít Slovenskej republiky, resp. jej štátnych orgánov s rozhodovacími právomocami  vo vzťahu k implementácii koncepcie trvalej udržateľnosti.

  1. Podporila SR posilnenie environmentálneho piliera v štruktúre OSN na úroveň ekonomického, sociálneho a bezpečnostného piliera? Ako konkrétne?
  2. Podporila SR vznik osobitnej stálej agentúry OSN pre trvalo udržateľný rozvoj (s vyššími právomocami, ako má súčasná Komisia OSN pre TUR)?
  3. Podporila a podporuje SR väčšie rešpektovanie životného prostredia a sociálnej inklúzie na všetkých rovinách, vrátane medzinárodnej? Ako konkrétne?
  4. Podporila SR vznik globálnych Cieľov trvalo udržateľného rozvoja a uplatňovanie Cestovnej mapy smerovania k zelenej ekonomike v EÚ? Ako konkrétne?
  5. Ku ktorým iniciatívam a návrhom EÚ a iných zoskupení podporujúcim smerovanie k (inkluzívnej) zelenej ekonomike a udržateľnejšej budúcnosti sa SR aktívne prihlásila?
  6. Podporila SR nahradenie ukazovateľa HDP iným, komplexnejším, inkluzívnejším, „zelenším“ a celkovo adekvátnejším ukazovateľom udržateľného rozvoja spoločnosti (v rámci smerovania k inkluzívnej zelenej ekonomike)?
  7. Plánuje vláda alebo MŽP SR zorganizovať odborné a verejné fórum na tému trvalo udržateľného života/rozvoja a Summitu Rio+20? Ak áno, kedy, kde a v akom formáte?
  8. Ako vláda SR a ostatné relevantné zložky spoločnosti implementujú závery a odporúčania summitu, najmä záväzky na ňom prijaté?
  9. Plánuje vláda obnoviť činnosť Rady vlády pre trvalo udržateľný rozvoj (ako partnera Komisie OSN pre trvalo udržateľný rozvoj na národnej úrovni)? Ak áno, v akej podobe, zložení a s akými kompetenciami? Ako vláda a ďalšie štátne orgány v praxi implementujú Národnú stratégiu TUR v SR (resp. naše záväzky prijaté na Summite Zeme v r. 1992)? Prečo vláda odmieta predložiť NR SR odpočet plnenia NSTUR?
  10. Aké kroky vláda podnikla v záujme environmentálnej diplomacie?
  11. Ktoré oblasti vedy a výskumu relevantné z hľadiska TUR vláda podporila, napr. prostredníctvom samostatnej grantovej schémy?
  12. Aké kroky podnikla vláda pre väčšiu podporu rozvojovej pomoci?
  13. Bude sa vláda SR uchádzať o usporiadanie 8. paneurópskej konferencie ministrov životného prostredia v čase nášho predsedníctva v EÚ, teda v 1. polroku 2016 (či už samostatne, alebo v spolupráci s Českou republikou)?

Za vecné zodpovedanie týchto otázok a prípadné ďalšie relevantné informácie Vám, vážený pán predseda vlády, vopred ďakujem.

Mikuláš Huba

 

 

Vážený pán

Robert Fico, predseda vlády SR

Úrad vlády SR