Odišiel Eugen Gindl

Myšlienky Eugena Gindla motivujú aj 32 rokov po Nežnej revolúcii hľadať a napĺňať ideál novembra 1989. Na sociálnej sieti to v súvislosti s úmrtím novinára, spisovateľa, scenáristu i spoluzakladateľa Verejnosti proti násiliu (VPN) napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pripomenula váhu, ktorú mal Gindlov názor na žurnalistiku a spoločenské dianie, vyzdvihuje jeho aktivizmus v oblasti ochrany životného prostredia. Pripomína jeho angažovanosť a vzdáva česť jeho pamiatke.

Význam osobnosti zosnulého literáta a aktivistu zvýraznila aj vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). "Odišiel múdry a kultivovaný človek," uviedla na sociálnej sieti. Poďakovala sa mu za hodnoty, postoje počas totality, aj za kultivovanie verejného priestoru.

Vo veku 77 rokov zomrel publicista, novinár a spisovateľ Eugen Gindl. Pre TASR to potvrdil jeho blízky priateľ, publicista a spisovateľ Michal Havran. Eugen Gindl sa ako dlhoročný ochranca prírody v 80. rokoch 20. storočia podieľal na vzniku známeho dokumentu Bratislava/nahlas. Patril k zakladateľom občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu v Novembri ´89. Bol tiež dlhoročným šéfredaktorom časopisu Kozmos.

TASR / Teraz.sk, 14. 11. 2021

 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová:

Odišiel navždy. Eugen Gindl - aktivista, novinár, bojovník za slobodu a demokraciu. Bratislavčan, ktorý bol aj hrdým Liptákom.
Iba tri dni pred výročím Nežnej revolúcie zomrel Eugen Gindl. Člen prvého Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu, aktivista občianskych a ekologických protitotalitných združení, spoluautor samizdatu Bratislava nahlas. Ešte aj v posledných rokoch znel jeho hlas, ktorý nás upozorňoval na ochranu životného prostredia a klimatickú krízu. Jeho pohľad na žurnalistiku a spoločenské dianie nás ovplyvňoval až do poslednej chvíle. Myšlienky Eugena Gindla nás motivujú aj 32 rokov po Nežnej revolúcii hľadať a napĺňať ideál novembra 1989.
Česť jeho pamiatke!
 
 
Posledná rotzlúčka s Eugenom Gindlom sa bude konať v utorok 23. 11. 2021 o 16:15  v bratislavskom krematóriu. V súlade s panemickými opatreniami sa bude obrad prenášať do plenéru, v obradnej sieni smie byť iba najbližšia rodina.
 
Prineste si so sebou svetielka, prosím.
 
Kľúčové slová:
Zaradenie článku: