Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Ochranársky dotazník

Ak sa viete stotožniť s nasledujúcim mottom, snáď Vás osloví možnosť odpovedať na pár otázok. Veľmi by ma to potešilo. mh

Motto:
Čo je spoločný menovateľ nášho snaženia, to podstatné a univerzálne, na čom sa napriek všetkým ideologickým, náboženským, etnickým, generačným, regionálnym a ďalším odlišnostiam zhodneme? Asi to, že nás štve, čo  sa deje s prostredím okolo nás, pričom to prostredie má charakter ako ekologický, tak aj kultúrny či ľudskoprávny. Ďalšia vec, ktorá nás spája, je odhodlanie s tým niečo robiť: nečakať, že sa to vyrieši samo, alebo, že to aj bez nášho pričinenia urobí  niekto iný.

Milé priateľky, milí priatelia,

do konca tohoto volebného obdobia zostáva necelý rok. Je to veľmi krátky čas, ale čo – to sa počas neho dá urobiť, ak sa využije efektívne. Na to, aby sa to podarilo, ako aj kvôli úvahám o budúcnosti presahujúcej časový horizont parlamentných volieb v marci 2016, by som Vás chcel požiadať o pomoc:

Ste ochotní/é venovať trochu času a energie a stručne odpovedať (hoci aj anonymne) na nasledujúci „dotazník“, týkajúci sa niektorých otázok, ktoré považujem v tejto chvíli za dôležité? Ak áno, tak tu sú:

1. Kto všetko sú na Slovensku ľudia, relevantní z hľadiska pôsobenia v environmentálnej, resp. zelenej politike v najširšom zmysle slova? Uveďte, prosím, minimálne 10 mien, ktoré by v takomto zozname nemali chýbať!

2. Má táto komunita spoločnú identitu? Ak áno, aké označenie by bolo pre ňu najvýstižnejšie (ochranári, environmentaliosti, zelení aktivisti…)?

3. Čo je (mohlo by byť) podľa Vás najvhodnejší informačný kanál na komunikáciu medzi členmi/členkami vyššie uvedenej komunity (interný, externý, aj-aj).

4. Považujete za vhodné zorganizovať väčšie stretnutie takýchto ľudí napr.  koncom jari - k výročiu 1. demokratických parlamentých volieb po 44 rokoch neslobody - a či dokonca  urobiť z podobných stretnutí tradíciu - napr. obdobu Stupavskej konferencie?

5. Na čo z minulých společných aktivít sa podľa Vás dá nadviazať a na čo nie? Na čo sme rezignovali logicky a zákonite, na čo neuvážene a predčasne (napr. priame akcie, spoločné tlačené/internetové médium, stretnutia Ekofóra, Grémium 3. sektoru…)?

6. Čo nás na poli envi/zelenej politiky očakáva? (zvonka i zvnútra)? Ako sa napr. postavíme k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. 7. 2016? Budeme ho „ostentatívne“ ignorovať, alebo budeme nejakým spôsobom naň reagovať? Ak preferujete druhú možnosť, tak aká je Vaša predstava?

7. Čo sú naše najväčšie prednosti, kde sú najväčšie deficity a čo urobiť pre to, aby sme ich aspoň zmiernili?

8. Čo je reálne pre nápravu urobiť v relatívne krátkom čase a čo je „beh na dlhé trate?“

9. Čo sme schopní urobiť takpovediac vlastnými rukami a hlavami a v čom sú nevyhnutné zmeny prostredia, systémových podmienok  a pod.?“

10. Aké sú konkrétne možnosti vzájomnej spolupráce medzi rôznymi subjektami relevantnými z pohľadu envi – politiky a akú máte predstavu o svojej možnej účasti na takejto spolupráci? (v rámci envi-hnutia, medzi hnutím a stranami/politikmi, medzi hnutím a ministerstvom/vládou, smerom k EÚ/EK/EP, v medzinárodnej spolupráci vo všeobecnosti).

11. Ako by sme sa mali správať voči decíznej (riadiacej, rozhodovacej) sfére: viac ústretovo/kompromisne, alebo viac nekompromisne, resp. ad hoc – podľa momentálnych okolností?

12. Mali by sme klásť dôraz viac na konfrontačné, alebo na nekonfrontačné správanie?

13. Ako efektívnejšie splupracovať s médiami? V čom sú v tom naše najväčšie deficity?

14. Kto sú potenciálni (ochotní a zároveň pre nás prijateľní) sponzori? (Aspoň orientačne).

15. Aké sú Vaše vízie udržateľnejšieho Slovenska, Európy a sveta? (bez ohľadu na ich realizovateľnosť)? Ako by malo Slovensko z nášho pohľadu  vyzerať o 5, 10, 20, alebo hoci o 50 rokov?

16. Re-aktívnosť vs. pro-aktívnosť: „valia“ sa na nás mnohé nezmyselné a škodlivé zámery, projekty, stratégie, zákony, a preto musíme v prvom rade reagovať. Ale nezaobídeme sa ani bez pro-aktívneho prístupu,  napr. v podobe návrhov zákonov, či alternatívnych rozvojových koncepcií, vlastných zelených či holistických vízií a pod. Čo si o tom myslíte a kde v tomto celom vidíte svoju „parketu“?

Uzávierka: 15. 5. 2015

Vopred  ďakujem.                                                          Maňo Huba (mikulas_huba@nrsr.sk)

Kľúčové slová: