Národné parky: NIE SME RODINA - protest pred parlamentom

9. novembra 2021 sa konalo celodenné verejné zhromaždenie na podporu poslaneckej novely zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny predloženej Jaromírom Šíblom, Annou Zemanovou, Jánom Szöllösom a ďalšími poslancami a poslankyňami. Novelou sa majú previesť štátne pozemky v národných parkoch spod správy ministerstva pôdohospodárstva a vidieka pod správu ministerstva životného prostredia. Dvojkoľajnosť v manažmente chránených území, ktoré spadajú súčasne pod oba tieto rezorty (pričom ŠOP SR v nich má de facto len poradný hlas) sa dlhodobo prejavuje v ich nesystémovom riadení a negatívne sa podpisuje na nižšej kvalite ochrany prírody a stupni biodiverzity.

Hoci novelu, o ktorej sa malo hlasovať v ten istý deň, pôvodne podporili poslanci a poslankyne všetkých koaličných poslaneckých klubov, pre dodatočné stiahnutie podpory strany Sme rodina bola situácia v parlamente do poslednej chvíle neistá. Aj po preložení hlasovania na podvečerný termín napokon chýbal jeden hlas k tomu, aby novela prešla. Predkladatelia sa preto rozhodli presunúť hlasovanie o dva týždne - na 23. 11. 2021.

Protestné zhromaždenie za národné parky pripravila iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciami - vyhlasovateľmi petície Osloboďme národné parky. Podporili ho aj osobnosti verejného života - Zuzana Kronerová, Dorota Nvotová, Daniel Pastirčák a i. Reformu národných parkov podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Slovenský ochranársky snem vyjadril podporu tejto novele už dávnejšie.

Prinášame zábery z podujatia aj príhovor herečky a vysokoškolskej pedagogičky Zuzany Kronerovej k zúčastneným.

Pár slov:
 
Pochádzam z Turčianskej záhradky medzi Veľkou a Malou Fatrou, z ktorých sa medzičasom po zásluhe stali národné parky. Milujem aj borovicové lesy rodného Záhoria mojej mamy, zbožňujem kysucké vrchy, pod ktorými sa narodil môj otec, aj rodný Liptov mojich starých rodičov. A veľmi si vážim ľudí, ktorí chcú chrániť toto naše prírodné dedičstvo - ochranárov, vedcov, správcov národných parkov,  Na to, aby aj naše pra-pravnúčatá mohli ešte vidieť živú prírodu, potrebujeme, aby o našich národných parkoch rozhodovali títo vzácni a predovšetkým kompetentní ľudia - pod záštitou ministerstva životného prostredia. Veľmi ma bolí, že naše krásne Slovensko, ktorého unikátne prírodné scenérie s úžasom obdivujú mnohí, má najmenej skutočných národných parkov v Európe! A ešte nám z nich chcú odkrojiť. Nedovoľme to! (Mimochodom, prvý národný park na svete vznikol presne pred 150 rokmi.) Nebuďme 150 rokov za opicami!
 
Zuzana Kronerová (členka Slovenského ochranárskeho snemu)
 
 
Foto: fb MY SME LES, 9. 11. 2021