Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Na Cypre aj o vzťahu klímy a poľnohospodárstva

Účastníci za NR SR: Mikuláš Huba.  –  predseda výboru a Milan Lukáč  –  tajomník výboru. Pracovný program stretnutia sa uskutočnil v priestoroch Konferenčného centra „Filoxénia“.

Hlavným hostiteľom podujatia bol predseda Výboru pre poľnohospodárstvo a prírodné zdroje cyperského parlamentu, Yiannakis Gavriel, ktorý konferenciu svojím vystúpením otvoril. S príspevkom na tému priorít cyperského predsedníctva EÚ vystúpil  minister poľnohospodárstva, prírodných zdrojov a životného prostredia Cyperskej republiky Sophocles Aletraris.

Prvá časť pracovného programu konferencie sa venovala reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky s výhľadom do roku 2020. V úvodnej časti toho bloku odznela prezentácia eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daciana Ciolosa. V tejto časti konferencie som vystúpil s príspevkom na tému mimoprodukčných funkcií a hodnôt vidieckej krajiny v intenciách konceptu multifunkčného poľnohospodárstva a odporúčaní Európskeho dohovoru o krajine Rady Európy, ktoré sú záväzné pre veľkú väčšinu krajín EÚ, vrátane  Slovenskej republiky.

Druhá časť konferencie sa venovala zmene klímy a jej vplyvom na poľnohospodárstvo. Ide o tému s globálnou dôležitosťou, ktoré sa s dvojnásobnou naliehavosťou týka stredomorských krajín, vrátane Cypru, najmä vzhľadom na prognózované možné  katastrofálne následky zmeny klímy na ďalšie vysušovanie aridných a semiaridných oblastí. Na úvod tejto časti vystúpil predseda Výboru pre životné prostredie cyperského parlamentu Adamos Adamou, ako aj zástupca komisariátu EÚ pre životné prostredie Charalambos Theopomptou. V tejto časti konferencie som predniesol príspevok na tému situácie a vývojových trendov v tejto oblasti v Slovenskej republike, ako aj s návrhom niektorých opatrení na prevenciu, či zmiernenie dopadov zmeny klímy na slovenské poľnohospodárstvo a krajinu, resp. na adaptáciu na prebiehajúce zmeny.Tretia časť konferencie sa zaoberala reformou spoločnej politiky vo sfére rybolovu.

V úvode tejto časti vystúpila eurokomisárka pre záležitosti morí a rybolovu Maria Damanaki.

Doplnkovým podujatím bola exkurzia s prednáškou o problémoch Cypru, a zvlášť jeho hlavného mesta, ktorú pre slovenských účastníkov konferencie zorganizovala veľvyslankyňa Slovenskej republiky na Cypre, pani Anna Tureničová.

Okrem ústnych prezentácií sme účastníkom konferencie poskytli aj písomné materiály na tému konferencie, spracované na základe podkladov získaných od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva životného prostredia SR.

Významným prínosom konferencie bolo zoznámenie sa, nadviazanie kontaktov a výmena    skúseností s kolegami a kolegyňami z výborov pre poľnohospodárstvo krajín EÚ, s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka,  zástupcami Európskeho parlamentu a ďalších dôležitých inštitúcií.

Prednesené príspevky, diskusia i  materiály, ktoré sa počas podujatia distribuovali, môžu slúžiť ako dôležitá inšpirácia pri hľadaní optimálnej podoby Spoločnej poľnohospodárskej politiky na r. 2014 – 2020, pri  uplatňovaní stratégií a opatrení proti hrozbám a výzvam zmeny klímy vo vzťahu k poľnohospodárstvu, ako aj pri definovaní modelu trvalo udržateľného rybolovu. Spomedzi diskutovaných tém najväčšia rôznorodosť názorov a postojov panovala vo sfére navrhovanej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Mikuláš Huba