Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Mikuláš Huba: Alternatívne prístupy k energetike ako výzva

Je mi jasné, že téma, ktorej chceme dnes venovať dve hodiny času, je témou natoľko zložitou, bohato štruktúrovanou a vnútorne protirečivou, že by sme ju neobsiahli ani  niekoľkodenným podujatím. Ak sme sa napriek tomu rozhodli zorganizovať, je to preto - a odznelo to viackrát aj v diskusiách k programovému vyhláseniu vlády a k rôznym návrhom zákonov v pléne Národnej rady - lebo nám tu chýba otvorená, celospoločenská diskusia na tému orientácie slovenskej energetiky na najbližšie roky a desaťročia. Takže chceme aspoň takto skromne prispieť k zníženiu tohto diskusného deficitu

Prečo je táto téma a otvorená diskusia o nej  zvlášť aktuálna práve teraz:

1. Pribúda dôkazov potvrdzujúcich skutočnosť, že éra postavená na fosílnych palivách a ich ľahkomyseľnom využívaní, sa končí. A preto je treba urýchlene hľadať a realizovať alternatívy k tomuto prekonanému módu vivendi našej civilizácie.

2. Na úrovni EÚ jestvuje celý rad relevantných dokumentov, ktoré nie vždy ideálne plníme, či už je to Strategický plán pre energetické technológie, tzv. klimaticko-energetický balíček, Balíček energetickej bezpečnosti a efektívnosti, Stratégia Európa 2020 podrobnejšie rozpracovaná v strategickom dokumente Energia 2020: Stratégia pre konkurencieschopnú, udržateľnú a bezpečnú energetiku, či - z najnovších dokumentov - Smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti, alebo Energetická cestovná mapa do r. 2050, dokedy EÚ o.i. plánuje zredukovať emisie CO2 na absolútne minimum.

3. Práve v tomto čase sa však pripravujú ďalšie  významné relevantné dokumenty na európskej i národnej úrovni: Nové programovacie obdobie na r. 2014 – 2020, 7. environmentálny akčný program EÚ a ďalšie. Na národnej úrovni potom príslušné operačné programy či nová Energetická politika SR. A pomaly, ale iste sa blíži čas, kedy by sa malo začať seriózne diskutovať o strategickom rámci a cieľoch EÚ po roku 2020, kedy sa skončí éra v znamení magického čísla 20 a zároveň strategického rámca niekoľkých dvadsiatok, čiže dosiahnutia 20%-ných úspor, 20%-ného zníženia emisií CO2 a 20%-ného podielu obnoviteľných zdrojov na celkovom  energetickom mixe, a to všetko do roku  2020.

4. Stále viac a viac zrejmé a medzinárodne akceptované sa stáva prepojenie medzi energetikou a geopolitikou, bezpečnosťou,  ekonomikou,  životným prostredím, ale aj sociálnou sférou, vrátane spotrebiteľskej problematiky, o čom svedčí okrem iného aj fakt, že Íri, v rámci svojho práve prebiehajúce predsedníctva EÚ, nedávno v Dubine zorganizovali v Dubline spoločné stretnutie predsedov parlamentných výborov členských štátov EÚ, na ktorom vystúpili ako eurokomisár pre energetiku, tak aj eurokomisárka pre záležitosti klimatickej zmeny.

5. Najväčšia európska ekonomika, nemecká, sa pred nedávnom rozhodla pre revolučný krok: odpútať sa od výroby energie z jadra a čo najskôr nahradiť energiu z fosílnych palív energiou z úspor a z obnoviteľných zdrojov. Najväčšia svetové ekonomika, ekonomika USA sa vydala o niečo menej jednoznačnou cestou, ale medzi jej priority stále viac a viac patrí aj dôraz na energetickú efektívnosť a tzv. zelenú energetiku o čom o.i. svedčia aj desiatky prejavov a vystúpení prezidenta Obamu na túto tému.

6. Na Slovensku sa zatiaľ v tichosti, s takmer úplným vylúčením verejnosti, vrátane jej opozičných volených zástupcov v Národnej rade, robia rozhodnutia, ktoré na roky, ba desaťročia predznamenajú budúcnosť tejto krajiny vo sfére geopolitickej, bezpečnostnej, ekonomickej, environmentálnej, sociálnej, ako aj vo sfére energetickej sebestačnosti a trvalej udržateľnosti ďalšieho vývoja Slovenska.

7. U nás sa dlhodobo idealizuje jadrová energetika, ktorá sa vo vládnych kruhoch bežne označuje ako príklad trvalo udržateľného a jedného z najlacnejších spôsobov výroby el. energie, hoci skutočnosť je práve opačná.

8. Dospeli sme do štádia, že naše ceny elektrickej energie patria k najvyšším v Európe, čo má podiel na hrozivom raste tzv. energetickej chudoby a zároveň to ohrozuje podnikateľské aktivity a následne zvyšuje nezamestnanosť vo viacerých oblastiach.

9. A napokon, súčasná situácia v tejto oblasti na Slovensku je plná protirečení, keď aj v zásade dobré a žiaduce rozhodnutia, ako napríklad zvýšenie podielu  výroby el. energie z obnoviteľných zdrojov, sa robia zlým spôsobom, o čom svedčí situácia vo sfére fotovoltiky na úrodných pôdach, získavania energie z biomasy často na úkor kvalitného dreva (a teda našich lesov a iných cenných porastov),  či výstavby tzv. malých  vodných elektrární metódou priečneho prehradenia tokov  a pod. Paradoxom je aj to, že naša krajina, ktorá nemá komparatívne výhody na výrobu energie, chce vyrábať elektrickej energie oveľa viac, ako jej spotrebuje a následne dotovanú energiú nevýhodne vyvážať.

Jedným z dôsledkom je to, že obnoviteľné zdroje, nie pre ne samé, ale z dôvodu chybných politických a ekonomický, či lobistických rozhodnutí následne démonizujeme a kompromitujeme, ako div nie hlavného vinníka krízy, v ktorej sme sa ocitli, čím v očiach verejnosti robíme prechod na alternatívnu cestu rozvoja ešte menej populárnym.

10. A last, but not least, tento dnešný termín sme zvolili aj preto, lebo zajtra si pripomíname Medzinárodný deň životného prostredia a väzba energie, spôsobov jej získavania a spotreby na jednej strane a životného prostredia na strane druhej je čím ďalej tým zrejmejšia.

Ešte pár slov k tomu, prečo sme oslovili práve tých vystupujúcich a vystupujúcu, ktorí sú uvedení/á v pozvánke.

V prípade pani poslankyne Mezenskej, či pána poslanca Mikuša ide o tých členov parlamentu, ktorý sa tejto problematike - každý trochu z iného uhlu pohľadu - dlhodobo venujú a vnášajú do diskusií na túto tému alternatívne pohľady.

V prípade pánov Širokého a Zamkovského ide o predstaviteľov významných mimovládnych organizácií s medzinárodným presahom, zaoberajúcich sa energetikou vo vzťahu k životnému prostrediu. Pritom prvý z nich sa angažuje vo sfére podpory energetických alternatív najmä cestou kampaní, zatiaľ čo ten druhý cestou praktických aplikácií.

Samozrejme, že máme záujem, aby sa v diskusii k tejto téme vyjadrili i zástupcovia dotknutých rezortov, ako aj podnikatelia,  pôsobiaci v tejto oblasti a rovnako i viacerí nezávislí experti.

V závere sa pokúsme zozbierať názory, návrhy a podnety, ktoré tu odznejú a bez snahy o akýsi spoločne odsúhlasený súbor odporúčaní ich pošleme príslušným decíznym orgánom.

V prípade vášho záujmu plánujeme v organizovaní podobných podujatí pokračovať aj v budúcnosti.

Mikuláš Huba (úvodné vystúpenie na seminári a diskusnom fóre, 4. 6. 2013 v NR SR)

Alternativne_energie_ppt_Siroky

Alternativne_energie_ppt_Zamkovsky

Alt_energetika_odporucania