Listy Nanukovi

Kniha Juraja Mesíka "Listy Nanukovi" je exkurziou do človečích dejín. Prináša dvadsaťštyri listov, ktoré v rokoch 2010 až 2019 písal otec svojmu malému synovi, aby tak zaznamenal dobu, v ktorej chlapec vyrastal. Vyšla vo vydavateľstve PRO aj vďaka podpore dobrovoľných prispievateľov...

Pár odstavcov z úvodu knihy:

Nanuk je najmladší z mojich troch synov. Oficiálne sa volá Richard, ale meno Nanuk dostal od ešte pred narodením. V jazyku Inuitov nanuk („nanook“) znamená polárny medveď. Majestátne zviera, ktoré pravdepodobne behom nášho života vyhynie. Jeho pomenovaním sme aspoň symbolicky chceli zvýšiť populáciu nanukov. Neskôr sa ukázalo, že Nanukovi jeho prezývka dokonale sadla: od narodenia bol medvedík a dnes je z neho celkom robustný medveď.

Nanuk sa narodil v roku 2007, dvadsať rokov po jeho starších bratoch. V čase keď uzrel svetlo nášho sveta som robil v Svetovej banke vo Washingtone a pracovne som cestoval po celom svete. Svoje odlúčenie od malého bezbranného tvorčeka som vnímal veľmi silne a uľahčoval som si ho tým, že som mu počas dlhých letov medzi kontinentmi začal písať listy. Samozrejme Nanuk – batoľa nemohol svet a udalosti o ktorých som písal chápať a tak som listy od začiatku vnímal ako odkazy do jeho budúcnosti, keď dospeje a bude im schopný porozumieť.

Prvé, rukou písané listy sa nezachovali: stratili sa počas sťahovaní. Časom som si však uvedomil, že to, o čom v nich píšem by mohlo aspoň pár ľudí na Slovensku zaujímať. Listy – rozprávanie o veľkom svete a jeho vývoji a o našom ponorení sa do našich malých dejín - zaujal kolegov v časopise Zahraničná politika a tak som ich v ňom začal uverejňovať.

Otcovia a matky nepíšu listy svojim deťom so zámerom vydať ich ako knihu. Rovnako to bolo aj s listami Nanukovi: dlho ma vôbec nenapadla myšlienka vydať ich pohromade. Veď koľko ľudí môže vo svete po uši zahltenom informáciami a zábavou zaujímať séria listov neznámeho otca neznámemu dieťaťu?

Myšlienku vydať ich mi nakoniec vnuklo dievčatko len o pár rokov staršie od Nanuka, ktoré – rovnako ako Nanuk – spadá medzi deti s poruchou autistického spektra. Keď Greta Thunberg na jeseň 2018 začala svoj školský štrajk za klímu, stal sa malý zázrak. Ako keď dieťa v Andersenovej rozprávke povedalo, že cisár je nahý a dvorania zrazu precitli, aj protesty malej Grety Thunberg prerazili pancier ľahostajnosti a rezignácie mladých i starších a ľudstvo – zdá sa – zažilo jednu zo svojich hviezdnych hodín.

Či táto hviezdna hodina vyhasne, alebo sa pretaví do veľkého vzopätia za záchranu Nanuka a jeho generácie ukážu najbližšie roky. Rozhodnú o tom činy alebo ne-činy matiek a otcov všetkých Nanukov tohto sveta. Aj tých v malej krajine strednej Európy.

 

Základné informácie o knižke aj s videom ktoré bolo na startlabe sú na stránkach vydavateľstva PRO...  A užitočná je aj praktická informácia – najlepšie je objednať si knižku priamo u vydavateľa a podporiť ho tak vo vydávaní podobnej literatúry - inak viac ako polovicu z ceny zožerú distribútori :-/

Kľúčové slová:
Zaradenie článku: