Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Debata v NR SR: Jadrová energetika vo svete a v krajinách V4

Jadrová energetika vo svete a v krajinách V4

Prezentácia „Správy o stave jadrového priemyslu vo svete 2014“

Debata organizovaná pražským zastúpením nadácie Heinrich-Böll-Stiftung a Greenpeace Slovensko

Pod záštitou poslanca NR SR prof. RNDr. Mikuláša Hubu, CSc.

29. októbra 2014, od 14:00 do 17:00

kinosála Národnej rady SR, Námestie A. Dubčeka 1, Bratislava

Tohoročná Správa o stave jadrového priemyslu vo svete poukazuje na fakt, že podiel jadrovej energie na globálnej produkcii komerčnej primárnej energie klesol na rekordne nízkych 4,4%. Stále viac projektov výstavby jadrových blokov (49) zažíva mnohoročné oneskorenie a zvyšovanie nákladov. Cena elektriny z jadra nie je ekonomicky konkurencieschopná bez veľkých dotácií a nepriamej podpory štátu. V roku 2014 sa tiež rozšíril zoznam krajín, ktoré produkujú viac elektriny z nových inštalácií obnoviteľných zdrojov ako z jadrových elektrární (Brazília, Čína, Nemecko, India a Japonsko), o Španielsko.

Energetické plány krajín Vyšehradskej skupiny idú proti svetovému trendu. V Českej republike síce prišlo k zrušeniu tendru na rozšírenie JE Temelín po tom, čo štát odmietol garantovať výkupné ceny elektriny, ale myšlienka výstavby nových blokov sa nezdá byť celkom opustená. Na Slovensku sa rozšírenie JE Mochovce neustále predlžuje a predražuje a na výstavbu nového bloku v JE Jaslovské Bohunice štát zatiaľ bezvýsledne hľadá partnera. Maďarsko postúpilo v nových jadrových plánoch najďalej, keď s Ruskom podpísalo dohodu o rozšírení JE Pakš a súčasne si od neho požičalo na výstavbu 10 miliárd eur. V Poľsku dostali jadrové plány konkrétne obrysy v januári 2014, kedy vláda prijala nový program výstavby prvej jadrovej elektrárne do roku 2024 (druhý blok do roku 2035). Vyšehradské krajiny sa teda aspoň v oblasti energetiky zdajú byť na rovnakej myšlienkovej vlne. Otázkou zostáva, čí dávajú ich plány ekonomický zmysel a do akej miery berú do úvahy dynamicky sa meniace prostredie európskej energetiky.

Program

13:45 – 14:00 Registrácia

14:00 – 14:15 Privítanie a úvodné slovo: Pavol Široký (Greenpeace Slovensko) a Šádí Shanaáh (Heinrich-Bölll-Stiftung Praha), Mikuláš Huba (poslanec NR SR)

14:15 – 14:45 Mycle Schneider: prezentácia „Správy o stave jadrového priemyslu vo svete 2014“

14:45 – 15:15 Peter Mihók (Univerzita Mateja Bela), András Perger (Energiaklub Maďarsko)

15:15 – 17:00 Diskusia s publikom

Moderuje: Juraj Mesík

Diskusia bude simultánne tlmočená do slovenčiny a angličtiny

Prosíme o registráciu (meno, organizácia, e-mail...) najneskôr do 28.10. do 12:00 na: pavol.siroky@greenpeace.org