Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Bezpečnosť ukrajinských jadrových elektrární: Poslanec NR SR Mikuláš Huba apeluje na predsedu vlády SR Roberta Fica

Bratislava, 7. 4. 2015

Vážený pán predseda vlády,

ako ste iste informovaný, Ukrajina plánuje predĺžiť prevádzku všetkých svojich 15 jadrových reaktorov, ktoré pochádzajú ešte zo sovietskej éry. Licenciu na prevádzku predĺžila o 20 rokov už trom z nich. Reaktoru South Ukraine 2 vyprší licencia 12. mája tohto roku, takže Ukrajinský úrad jadrového dozoru má o ňom rozhodnúť do začiatku mája; o ďalšom reaktore má rozhodnúť do decembra 2015. V nasledujúcich štyroch rokoch budú potrebovať obnovu licencie aj ostatné reaktory.

Z hľadiska bezpečnosti ľudí a dopadov na ich životy, zdravie a životné prostredie v prípade havárií sú jadrové reaktory najnebezpečnejším energetickým zdrojom. Nedávno sme sa o tom znovu presvedčili v súvislosti s haváriou elektrárne v japonskej Fukušime. Je preto viac ako namieste trvať na najprísnejšej možnej bezpečnosti jadrových elektrární a pozorne sledovať ich prevádzku kdekoľvek na svete. Dvojnásobne sa to týka reaktorov na Ukrajine, s ktorou Slovenská republika bezprostredne susedí. Navyše, žiaľ, Ukrajina má tú najhroznejšiu praktickú skúsenosť s haváriou jadrovej elektrárne: jej katastrofálne zdravotné, environmentálne, sociálne a ekonomické následky dodnes nezvládla, a tak neustále čelí obrovským problémom.

Slovenská republika, podobne ako ďalšie krajiny vrátane Ukrajiny, ktoré podpísali Dohovor o hodnotení vplyvu na životné prostredie presahujúceho štátne hranice (tzv. Dohovor z Espoo), má regulárne možnosti vstúpiť do niektorých procesov nevyhnutných pre predĺženie prevádzky reaktorov, a tak ho priamo ovplyvniť v prospech bezpečnosti svojich obyvateľov a životného prostredia. Umožňujú jej to články 3.7, 3.1 a ďalšie uvedeného dohovoru stanovujúce práva a povinnosti členských strán, ako aj príslušné ustanovenia zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Pokiaľ sme dobre informovaní, Ukrajina (ako strana pôvodu v súlade s Dohovorom z Espoo a zákonom o EIA) neoznámila Ministerstvu životného prostredia SR zmenu navrhovanej činnosti, t. j. predĺženie pôvodne povolenej prevádzky reaktorov, s predpokladaným možným významne nepriaznivým vplyvom na územie Slovenska. Porušila tým Dohovor z Espoo, ktorý takúto povinnosť zmluvným stranám ukladá. Už predtým rovnakým postupom porušila dohovor v prípade reaktorov Rivne 1 a Rivne 2, o čom v roku 2013 rozhodol Výbor pre implementáciu Dohovoru z Espoo. Ukrajina tým taktiež znemožnila participáciu verejnosti na rozhodovaní o činnostiach, ktoré môžu mať závažný dopad na životné prostredie a životy a zdravie ľudí. Okrem iného tak porušila Dohovor o prístupe k informáciám, účasti verejnosti a prístupe k spravodlivosti v otázkach životného prostredia (tzv. Aarhuský dohovor). Obavy, že podobne urobí aj teraz, nie sú teda nijako predčasné ani nepodložené.

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené okolnosti preto žiadam vládu SR a Vás osobne, aby ste vo vzťahu k Ukrajine aj príslušným medzinárodným inštitúciám s maximálnym dôrazom a naliehavosťou uplatnili práva Slovenskej republiky vyplývajúce z Dohovoru z Espoo a nedovolili predĺžiť prevádzku 15 ukrajinských jadrových reaktorov bez uskutočnenia cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie, v zmysle príslušných medzinárodných a slovenských právnych predpisov. 

Zároveň na Vás apelujem, aby ste ako predseda vlády jednej z členských krajín EÚ prispeli k tomu, aby sa energetický sektor Ukrajiny rekonštruoval a rozvíjal na báze bezpečných, dlhodobo udržateľných zdrojov a prístupov.

Považujte, prosím, tento môj list za otvorený.

                                                                                   S pozdravom

                                                                                                                         Mikuláš Huba

                                                                                                                        poslanec NR SR

Vážený pán

Robert Fico

predseda Vlády Slovenskej republiky