Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Anketová otázka: Ste za to, aby sa na Slovensku spaľovali talianske plasty?

Vec: Interpelácia člena vlády                                                                     Bratislava 20. 2. 2014

Vážený pán minister,

v uplynulých dňoch sa na mňa ako na poslanca Národnej rady Slovenskej republiky ako aj na predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie obrátili členovia petičného výboru, ktorí pod petíciu proti realizácii investičného zámeru „Energetické zhodnocovanie plastov - Zlaté Moravce“, navrhovateľa WFF Drevotes získali reprezentatívny súbor cca 10 000 podpisov obyvateľov Zlatých Moraviec a ich okolia.

Vo svojom stanovisku okrem iného uvádzajú, že vo svojom zámere plánuje investor dovážať na Slovensko ročne cca 95 tisíc ton prevažne plastového odpadu z Talianska, čo predstavuje približne dvojnásobok produkcie plastových odpadov celého Slovenska.  Plánuje k nám dovážať odpad už pretriedený v Taliansku a ďalej ho spracovávať len po optickej kontrole na to určeným pracovníkom. To znamená, že nikto nedokáže stopercentne garantovať, čo presne bude tento odpad obsahovať, v akom zložení a čím bude tento odpad znečistený (PVC, polystyrén, technické plasty...).

V procese rozloženia plastov depolymerizáciou má vznikať olej (65%), plyn (20-22%) a pevný odpad. Olej a plyn sa bude následne spaľovať  v spaľovacích jednotkách, o ktorých však  projekt neuvádza nič konkrétne. Nespomínajú sa v ňom ani žiadne technológie na elimináciu rakovinotvorných látok, ktoré vznikajú spaľovaním znečisteného oleja vyrobeného z kontaminovaného odpadu, ani kontinuálna kontrola splodín, ani procesy sledovania kontroly kvality oleja.

Doterajšie skúsenosti s podobnými prevádzkami dokumentujú, že sprievodným znakom podobných technologických zariadení je okrem iného hromadenie sa  nepoužiteľného odpadu na vstupe, ako aj vznik nepoužiteľného znečisteného oleja, ktorý platná právna úprava charakterizuje ako nebezpečný odpad, na výstupe.  Navrhovatelia chcú zámer realizovať v regióne, ktorý je podľa štatistík najviac z celého Slovenska postihnutý úmrtnosťou na nádorové ochorenia a úmrtia v súvislosti s ochoreniami dýchacieho ústrojenstva.

Navyše sa ukazuje, že takzvané energetické zhodnocovanie plastov nie je problémom len regiónu Zlatých Moraviec, ale nadobúda celoslovenské rozmery a týka sa celého radu ďalších lokalít a regiónov (aktuálne napr. Štúrovo, Pezinok a ďalšie), pričom je zrejmé, že celá Slovenská republika vyprodukuje podstatne menej plastov v porovnaní s navrhovanou kapacitou zariadení na ich tzv. energetické zhodnocovanie spaľovaním.

Dovoľte, vážený pán minister, aby som sa Vás vo svojej interpelácii v prvom rade opýtal, nakoľko vyššie uvedené informácie podľa Vás zodpovedajú skutočnosti.

Po druhé by som rád vedel, aký je postoj Vášho rezortu i Vás osobne k tejto problematike a či ste voči hroziacemu riziku ohrozenia zdravotného stavu obyvateľov Slovenska zaujali zásadne odmietavé stanovisko.

A napokon by som rád vedel, či sa v rámci prípravy nového zákona o odpadoch, ktorého budete predkladateľom, neuvažuje o zákaze, alebo aspoň o oveľa striktnejšej regulácii dovozu odpadov zo zahraničia, než ako tomu bolo dosiaľ.

Zároveň by ma zaujímalo, či a ako chce Váš rezort dosiahnuť reguláciu výroby a používania plastov na Slovensku.

S pozdravom  Mikuláš Huba

Vážený pán

Peter Žiga

Minister životného prostredia SR

Bratislava