Ako strany (ne)odpovedali na otázky ochranárov - a Envirodotazník 2020...

Tesne pred parlamentnými voľbami 2016 Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR (STUŽ/SR) v spolupráci s Centrom pre trvalo udržateľné alternatívy a Slovenským ochranárskym snemom podrobne vyhodnotila environmentálne časti volebných programov politických strán a hnutí, o ktorých sa predpokladalo, že uspejú vo voľbách 5. marca 2016 (Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, KDH, Most-Híd, Sieť a SMK).

Aktualizácia 26.2.2020:
Viď tiež „Envirodotazník 2020 a traja mušketieri“:
https://www.cepta.sk/index.php/enviro-dotaznik-voby-2010-volby-2010-460/657-envirodotaznik-2020-a-traja-musketieri?lang=sk

Na konci volebného obdobia (konkrétne 15. januára 2020) sa ochranári zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR  obrátili na vedenie tých z vyššie uvedených strán a hnutí, ktoré kandidovali vo voľbách 2016, mali konkrétny volebný program v oblasti životného prostredia, očakával sa ich volebný úspech a v súčasnosti reálne pôsobia v slovenskom parlamente, s konkrétnymi otázkami, týkajúcimi sa plnenia environmentálnych záväzkov a sľubov obsiahnutých v ich volebných programoch. Ide o strany SNS, Most-Híd, OĽaNO a SaS. Na odpovede im ochranári poskytli komfortný časový priestor (do 10. 2. 2020, teda bezmála štyri týždne).

Odpovedí na svoje otázky, ktoré striktne vychádzali z volebných programov strán a nešli nad ich rámec, sa ochranári dočkali iba od jedinej z oslovených parlamentných strán, a to od strany Sloboda a solidarita (SaS). Z ich odpovede vyplynulo, že v priebehu volebného obdobia sa angažovali v každej z oblastí, ktorú spomínali v environmentálnej časti svojho volebného programu, a dokumentujú to celým radom konkrétnych aktivít. (Odpočet si môžete vyžiadať na sekretariáte SaS, alebo priamo od ich tímlíderky pre životné prostredie, poslankyne Anny Zemanovej.)

Čo má znamenať mlčanie ostatných oslovených parlamentných strán? Možné sú dve vysvetlenia:

  1. Svoj volebný program v oblasti životného prostredia nesplnili a svoje sľuby voličom v ňom obsiahnuté nedodržali.
  2. Opodstatnený záujem verejnosti a občianskych združení o ich plnenie volebného programu ignorujú.

Tretia možnosť je kombinácia oboch vyššie uvedených.

Pre úplnosť treba dodať, že Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR sa strán na to isté pýtala priebežne, teda každý rok od r. 2017. Včas, seriózne a konkrétne vždy reagovala len strana SaS.

Po urgenciách a pomerne všeobecným odpočtom v minulosti reagovalo aj hnutie OĽaNO. Odkazom na plnenie vládneho programu príležitostne reagovala aj koaličná strana Most-Híd. Dôsledne ignorantskú pozíciu celé štyri roky zaujímala ďalšia koaličná strana - SNS.

Viac info: Mikuláš Huba, mikulas.huba2@gmail.com

Bratislava, 11. 2. 2020

Pozrite si aj:

Vyhodnotenie enviro programov politických strán pred voľbami 2016:

http://www.ochranari.sk/envirodotaznik-2016-vyhodnotenie

List predsedom koaličných strán:

http://www.ochranari.sk/predvolebne-sluby-koalicnych-stran

PrílohaVeľkosť
Súbor Tlačová správa STUŽ70.31 KB
Zaradenie článku: