Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

VEC: pripomienky k Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu „Vodný plán Slovenska“

Vo Zvolene, 23. 01. 2015 

VEC: pripomienky k Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu „Vodný plán Slovenska“ 

Združenie Slatinka a všetky ostatné subjekty uvedené v záhlaví, ktoré podávajú tieto pripomienky, sa v zmysle § 6a ods. 2) zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v platnom znení (ďalej len „zákon o EIA“) považujú za zainteresovanú verejnosť.

V stanovenej lehote predkladáme k návrhu Rozsahu hodnotenia strategického dokumentu s celoštátnym dosahom „Vodný plán Slovenska“ nasledovné pripomienky:

Pripomienka ku bodu 1. Varianty pre ďalšie hodnotenie: 

Akceptujeme, že strategický dokument bude vypracovaný iba v jednom variante, ktorý bude porovnaný s nulovým variantom. Avšak žiadame na koniec odstavca doplniť vetu:

„Tento variant bude vychádzať z konkrétneho programu opatrení, ktorý bude výsledkom posúdenia nákladovo i environmentálne najefektívnejšej kombinácie opatrení na základe odhadov potenciálnych nákladov na takéto opatrenia i s uvedením zdrojov ich financovania a ktorý bude prijatý po konzultáciách s verejnosťou, uskutočnených podľa článku 14 Rámcovej smernice o vode.“ 

Pripomienka k bodu 2.1. Všeobecné požiadavky - bod 2.1.2. 

Žiadame stanoviť časový harmonogram pre hodnotenie strategického dokumentu. Ide o strategický dokument zásadného charakteru, nadradený ďalším trom strategickým dokumentom, ktoré sú v procese posudzovania a ktorých výstupy musia byť premietnuté do Vodného plánu Slovenska. Z tohto dôvodu považujeme za nevyhnutné, aby súbežne prebiehajúce procesy hodnotenia štyroch vzájomne prepojených strategických dokumentov boli časovo skoordinované.

Pripomienka k bodu 2.2. Špecifické požiadavky 

Žiadame spresniť resp. preformulovať prvú vetu prvého odstavca. Navrhované znenie hovorí o bližšie nešpecifikovaných „doručených stanoviskách k oznámeniu o strategickom dokumente“, ktoré by vraj mali byť doručené do termínu vypracovania správy o hodnotení a návrhu strategického dokumentu s celoštátnym dosahom. Vieme však, že všetky lehoty na doručenie stanovísk k oznámeniu o strategickom dokumente už uplynuli a preto nie je prípustné posielať k nemu ďalšie stanoviská. Rovnako vieme, že návrh strategického materiálu už bol vypracovaný a zverejnený. Predmetný odstavec je teda nutné doplniť, spresniť alebo preformulovať.

Pripomienka k bodu 2.2. Špecifické požiadavky - bod 2.2.6. 

Text v bode 2.2.6. žiadame preformulovať podľa návrhu, ktorý sme zaslali v stanovisku k oznámeniu v nasledovnom znení:

„Pozitívne vplyvy vyhodnotiť na základe nasledovných podkladov: 

zoznam vodných útvarov, u ktorých sa predpokladá, že realizáciou programu opatrení sa dosiahne zlepšenie stavu vôd na úroveň dobrého stavu/potenciálu, 

zoznam chránených území, u ktorých bude realizáciou opatrení dosiahnutý súlad so všetkými normami a cieľmi, 

odhad redukcie vypúšťania prioritných a znečisťujúcich látok do vodného prostredia, ktorá sa predpokladá na základe programu opatrení, 

zoznam lokalít, u ktorých sa predpokladá zvrátenie významného stúpajúceho trendu koncentrácie znečisťujúcich látok v podzemných vodách (najmä vodárenských zdrojov, u ktorých hrozí vyradenie z prevádzky). 

 

Negatívne vplyvy vyhodnotiť na základe nasledovných podkladov: 

zoznam vodných útvarov, u ktorých v dôsledku uplatnenia výnimky podľa článku 4.7 Rámcovej smernice o vode (RSV) dôjde k zhoršeniu stavu útvarov povrchovej a podzemnej vody (výstavba MVE, protipovodňové opatrenia v toku, výstavba vodných nádrží a iné), s uvedením odhadovanej významnosti zhoršenia v členení na mierne (-1) a významné zhoršenie (-2), 

zoznam chránených území, u ktorých dôjde k zhoršeniu stavu v dôsledku nových infraštruktúrnych projektov, vrátane tých území európskeho významu, ktoré sa v zmysle záverov biogeografického seminára z 15. a 16. 3. 2012 ešte len majú vymedziť 

zoznam vodných útvarov, u ktorých sa v dôsledku uplatnenia výnimiek z environmentálnych cieľov (výnimky 4,5, 4,6, 4.7) nepodarí zabrániť zhoršovaniu stavu útvarov povrchovej a podzemnej vody.“ 

 

Pripomienka k bodu 2.2. Špecifické požiadavky - žiadame doplniť nové body:

„2.2.14. Pri spracovaní správy vychádzať zo strategického dokumentu Vodný plán Slovenska, ktorý bude vypracovaný po pripomienkovaní sprístupnených návrhov plánov manažmentu povodí a po zapracovaní relevantných pripomienok verejnosti. 

2.2.15. Posúdiť súlad strategického dokumentu s požiadavkami Rámcovej smernice o vode a súvisiacich smerníc EÚ, menovite Smernice EP a Rady 2001/42/ES z 27. 6. 2001 o posudzovaní účinkov určitých plánov a programov na životné prostredie („Smernica o SEA“), Smernice Rady 92/43/EHS z 21. 5. 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín („Smernica o biotopoch“), Smernice EP a Rady 2011/92/EÚ z 13. 12. 2011 o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie („Smernica o EIA“, 

2.2.16. Vykonať dôsledné posúdenie vplyvov plánovaných infraštruktúrnych projektov na stav vôd s osobitným zameraním na posúdenie v zmysle čl. 4.7. RSV. Spresniť, ktoré konkrétne vodné útvary by mohli byť priamo alebo nepriamo ovplyvnené realizáciou a prevádzkou zamýšľaných infraštruktúrnych projektov, všetky ich pravdepodobne významné vplyvy vrátane vplyvov kumulatívnych a synergických identifikovať, opísať a vyhodnotiť so zreteľom na relevantné ciele ochrany životného prostredia, navrhnúť primerané, účinné a uskutočniteľné opatrenia na elimináciu resp. zmiernenie nepriaznivých vplyvov na stav vodných útvarov. Uviesť, v akom stave sú tieto dotknuté útvary povrchových a podzemných vôd a v akom stave budú po realizácii infraštruktúrnych projektov (t.j. uviesť, aká bude významnosť zhoršenia stavu vôd v súvislosti s realizáciou každého infraštruktúrneho projektu a ktorých kritických procesov či vlastností vôd sa bude týkať). Identifikovať čo najlepšiu environmentálnu voľbu na dosiahnutie zamýšľaného cieľa v danej environmentálnej situácii, porovnať navrhnuté riešenia s alternatívami, ktoré majú menší negatívny vplyv na životné prostredie a zdôvodniť prínosy navrhovaných infraštruktúrnych projektov v porovnaní s očakávanými významnými negatívnymi vplyvmi vrátane vplyvov kumulatívnych a synergických. 

2.2.17. Podľa čl. 6.3. Smernice o biotopoch vykonať primerané posúdenie vplyvov a rizík plánovaných infraštruktúrnych projektov na všetky dotknuté územia sústavy Natura 2000 a druhy európskeho významu z hľadiska cieľov ich ochrany, celistvosti a iných dôležitých ekologických vlastností vrátane hodnotenia tých území, ktoré sa v zmysle záverov biogeografického seminára z 15. a 16. 3. 2012 ešte len majú vymedziť. Toto posúdenie vykonať nielen pre jednotlivé projekty a územia európskeho významu, ale aj pre celú ich sústavu 

v Západných Karpatoch a v Panónskej panve. Navrhnúť preukázateľne účinné a uskutočniteľné opatrenia na elimináciu resp. zmiernenie nepriaznivých vplyvov na dotknuté druhy a biotopy“. 

S pozdravom

Ing. Martina B. Paulíková, Združenie Slatinka

a ostatné subjekty uvedené v záhlaví týchto pripomienok

Stanovisko vo formáte PDF:

stanovisko_verejnosti_k_rozsahu_hodnotenia_SEA_Vodny_plan