Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Opäť jedna dobrá správa

prišlo nám do pošty:

TRNAVÁ HORA (SITA, 12. 12. 2014): Odporcovia výstavby elektrárne na Hrone vyhrali súd

Súd zrušil prvostupňové aj druhostupňové rozhodnutie o umiestnení stavby malej vodnej elektrárne Jalná

BANSKÁ BYSTRICA 12. decembra (SITA) – Odporcovia výstavby malých vodných elektrární na Hrone dnes dosiahli ďalšie významné víťazstvo na súde. Banskobystrický krajský súd vyhovel žalobám obce Trnavá Hora a občianskeho združenia (OZ) Hron pre slobodné rieky a zrušil rozhodnutie obce Pitelová o umiestnení stavby malej vodnej elektrárne Jalná v katastroch obcí Trnavá Hora a Pitelová (okres Žiar nad Hronom) a tiež rozhodnutie odboru výstavby Okresného úradu Banská Bystrica z apríla tohto roka, ktorým rozhodnutie o umiestnení stavby potvrdil. Podľa súdu nerozhodoval o umiestnení stavby miestu príslušný správny orgán a navyše pritom nezohľadnil stanovisko obce Trnavá Hora ako záväzné stanovisko dotknutého orgánu. Rozsudok ešte nie je právoplatný, účastníci sporu sa proti nemu môžu odvolať na Najvyššom súde SR. Podobné víťazstvá už tento rok na krajskom súde dosiahli odporcovia výstavby malých vodných elektrární aj pri plánovaných elektrárňach v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí a Bzenici v okrese Žiar nad Hronom.

Právny zástupca obce Trnavá Hora Samuel Baránik na pojednávaní pripomenul, že obec Pitelová rozhodovala v územnom konaní napriek tomu, že až 90 percent pozemkov, na ktorých má plánovaná elektráreň a hrádza stáť, patrí do katastra Trnavej Hory. S rozhodnutím súdu je spokojný. „Súd rozhodol, že o veciach, ktoré sa dejú v Trnavej Hore, bude rozhodovať obec Trnavá Hora a nie nejaký úradník v Banskej Bystrici. Uvidíme, či sa okresný úrad voči tomuto rozhodnutiu odvolá,“ povedal pre médiá Baránik, ktorý na pojednávaní prirovnal činnosť stavebného odboru okresného úradu k podateľni investora.
Stanislav Pilnik, konateľ firmy ZUS servis, ktorá elektráreň Jalná plánuje stavať, rozsudok nekomentoval s tým, že stanovisko zaujme až po preštudovaní si jeho písomného vyhotovenia. Predseda OZ Hron pre slobodné rieky Anton Žabenský uviedol, že dnešným rozsudkom by chcel apelovať na ministra životného prostredia, aby konečne vyhovel žiadosti mnohých ľudí a organizácií a pozastavil až do jej odborného prehodnotenia vládnu koncepciu hydroenergetického zhodnotenia vodných tokov do roku 2030, podľa ktorej je na Hrone naplánovaných 39 malých vodných elektrární.
Malú vodnú elektráreň Jalná chce na Hrone postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom necelé tri kilometre pod už stojacou novou malou vodnou elektrárňou v Hronskej Dúbrave. V katastri Trnavej Hory, časti Jalná, navrhuje postaviť ľavobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a v katastri Pitelovej budovu malej vodnej elektrárne s haťou, rybovodom a prístupovou cestou, pravobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a dva objekty na reguláciu vody v starom ramene Hrona. Elektráreň má mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5 590 megawatthodín energie. Jej výstavba by mala trvať približne dva roky a náklady na ňu investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie odhadol na zhruba päť miliónov eur.
Rozhodnutie o umiestnení stavby vydala obec Pitelová v júli 2012, voči čomu podali viacerí občania, občianske združenia aj obec Trnavá Hora odvolanie. Medzi ich hlavné námietky proti elektrárni patrí obava zo zatápania domov po zdvihnutí hladiny spodných vôd i obava z povodní po nahromadení ľadových krýh na hrádzi, ale aj hrozba zničenia ekosystému Hrona. Krajský stavebný úrad v decembri 2012 rozhodnutie o umiestnení stavby potvrdil a všetky odvolania zamietol, čo odporcovia elektrárne napadli žalobou na súde a zároveň krajská prokuratúra proti tomu podala v apríli 2013 protest. Krajský stavebný úrad podľa prokuratúry v odvolacom konaní len mechanicky popísal priebeh prvostupňového konania, s uplatňovanými dôvodmi odvolaní sa nevyrovnal a niektoré dôvody si vôbec nevšimol.
Odbor výstavby a bytovej politiky Obvodného úradu v Banskej Bystrici, na ktorý od začiatku roka 2013 prešla pôsobnosť zrušeného krajského stavebného úradu, protestu prokurátorky nevyhovel a v máji 2013 ho postúpil na vybavenie ministerstvu dopravy ako nadriadenému orgánu. Ministerstvo dopravy protestu takisto nevyhovelo, voči čomu podali účastníci rozklad. Minister dopravy Ján Počiatek koncom minulého roka rozklad zamietol. Krajský súd v januári rozhodnutie bývalého krajského stavebného úradu zrušil a vec vrátil okresnému úradu na nové konanie z dôvodu, že žalovaný v stanovenej lehote nepredložil súdu požadovaný správny spis. Okresný úrad potom v apríli rozhodnutie obce Pitelová o umiestnení stavby opäť potvrdil, čo odporcovia opäť napadli žalobou na súde, ktorý o nej rozhodol dnes a zrušil okrem rozhodnutia okresného súdu aj prvostupňové rozhodnutie obce Pitelová.

SITA k správe vydá zvukovú správu

(SITA, pt; bl) 1412120267

Týmto by som sa chcel ešte raz poďakovať všetkým, ktorí sa o tento výsledok akokoľvek pričinili. Ďakujem v mene všetkých obyvateľov, ktorí si neprajú stavbu MVE Jalná (minimálne v mene 259 občanov Trnavej Hory a 150 občanov Pitelovej podpísaných pod petície proti výstavbe MVE Jalná).

--

S úctou Jaroslav Gazdík