Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

K novele banského zákona

Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia,

v prvom rade chcem na margo predloženého návrhu novely banského zákona povedať, že ma prekvapil a potešil posun, ktorý v tomto návrhu našich kolegýň a kolegov zo Smeru-SD pred niekoľkými dňami nastal. Pripomínam, že sporné referendum a oprávnene kritizované nejasnosti s ním spojené (dĺžka intervalu medzi jeho možnými konaniami, definícia dotknutých obcí, znenie referendovej otázky, zvýhodnenie navrhovateľa činnosti v prípade kladného výsledku referenda a ďalšie) z pôvodného návrhu zákona vypadlo. A to pozmeňujúcim návrhom, s ktorým prišli samotní predkladatelia a ktorý si osvojil gestorský hospodársky výbor.

Apropo, podobnú zmenu by si žiadala nedávno – v skrátenom legislatívnom konaní prijatá – vládna novela geologického zákona o údajnom zákaze ťažby uránu, ktorou sa tak rád chváli pán minister Žiga (sťaby dôkazom svojho environmentálneho uvedomenia a záujmu o zdravie občanov) a zároveň pranieruje všetkých tých, ktorí s jeho predvolebnou kampaňou nesúhlasia. Pýtam sa v tejto súvislosti, keď sa už pán minister pasuje do tejto roly ochrancu životného prostredia a ľudských práv, prečo aj on neprišiel s návrhom na jednoznačný zákaz ťažby uránu na Slovensku? Aspoň takým, s akým prišli jeho kolegyne a kolegovia zo Smeru?

Ale späť k navrhovanej novele banského zákona.

V posledný rokoch som nemálo času strávil rozhovormi s ľuďmi, ktorých sa tento zákon bezprostredne týka. Vlani sme v tejto veci uskutočnili poslanecký prieskum na Obvodnom banskom úrade v Banskej Bystrici. Následne sme pozvali na náš výbor tých, ktorí by boli ťažbou zlata bezprostredne dotknutí: reprezentantov Detvy a okolitých obcí, zástupcov Podpolianskych strojární i aktivistov Občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato. Na základe tohto všetkého sme pripravili podrobné stanovisko, odmietajúce ťažbu zlata pri Detve a adresovali sme ho kompetentným.

Navštívil som aj obe i inkriminované lokality pri Detve a Kremnici, kde ťažba zlata a následné použitie kyanidovej metódy hrozili a hrozia.

Okrem toho som mal nedávno to šťastie, že ma Občianske združenie CEPA – Priatelia Zeme Slovensko delegovalo za člena medzinárodného tímu, ktorý sa v rámci projektu globálnej neziskovej organizácie Climate Alliance  od Nadspotreby k solidarite mal možnosť oboznámiť   s 2. najväčšou zlatou baňou na svete s názvom Yanacocha v Peru. Mali sme tú možnosť hovoriť aj s tými, ktorí z ťažby profitujú, ale najmä s tými, ktorí na ňu kruto doplácajú. A tiež s tými, ktorí sa snažia chrániť ľudské práva dotknutých obyvateľov, ale aj krásy miestnej prírody a kvalitu vody. Okrem iného preto, lebo ide o pramennú oblasť najväčšej rieky sveta: Amazonky. Stručný prehľad toho, čo sme tam videli, počuli a zažili Vám môžem v prípade Vášho záujmu poskytnúť.

Ešte začiatkom tohto týždňa sme sa stretli s pani primátorkou Kremnice, právnymi zástupcami dotknutých obcí a s aktivistami oboch rozhodujúcich občianskych združení, teda Kremnica nad zlatoPodpoľanie nad zlato, aby sme sa dozvedeli ich názor. Ak mám zhrnúť môj dojem z ich vystúpení na tomto viac ako dvojhodinovom stretnutí, vnímal som ich vystúpenia v diapazóne medzi opatrným optimizmom a skepsou.

Aby bolo jasné, a chcem to aj z tohto miesta zdôrazniť,  som za bezpodmienečný zákaz používania kyanidovej metódy pri získavaní zlata a nevystupujem tu teraz preto, aby som spochybnil predložený návrh, ale len preto, aby som ho pomohol vylepšiť.

Lebo napriek - chcem veriť, že dobrému úmyslu predkladateľov a predkladateliek tejto novely  - naďalej hrozí, že aj v predloženej inovovanej podobe nebude zákon dostatočne účinný. A tak celkom nenaplní tie očakávania, ktoré jeho predkladatelia avizujú a ktorých naplnenie by sme si želali všetci tí a tie, ktorí a ktoré dlhodobo stojíme na strane občanov ohrozených používaním kyanidovej alebo inej nebezpečnej metódy v súvislosti so získavaním čohokoľvek na Slovensku.

Spoločne s Odborom legislatívy a aproximácie práva Kancelárie Národnej rady si myslíme, že novela zákona by sa mala vysporiadať s prechodnými ustanoveniami, lebo ak ich obíde, umožní nejednoznačný výklad. Riešenie tohto problému navrhujeme nižšie.

Taktiež chceme upozorniť na skutočnosť, že kyanidová metóda nie je jediná možná a predstaviteľná  nebezpečná chemická metóda, ktorá sa dá v súvislosti s ťažbou, resp. lúhovaním zlata použiť. To, že sa v súčasnosti javí byť ekonomicky najvýhodnejšia, neznamená, že o pár rokov vývoj neprinesie inú, avšak pre zdravie ľudí a ich životné prostredie nemenej nebezpečnú metódu či metódy, prípadne renesanciu metód používaných v minulosti. Zákon by mal pamätať aj na túto skutočnosť.

V snahe vylepšiť, skonkretizovať a zefektívniť vykonateľnosť navrhovaného zákona prichádzame s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom a žiadame Vás o jeho podporu.