Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

List predsedovi vlády SR o záveroch odborného seminára k návrhu nového stavebného zákona

 Bratislava 12. 11. 2013

Vážený pán predseda vlády,

v prílohe tohto listu Vám zasielame relevantné materiály - závery, odporúčania a ich prílohy, ktoré vzišli z odborného seminára v NR SR o vládnom návrhu nového stavebného zákona. Vzhľadom na dôležitosť tohto zákona si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste im venovali náležitú pozornosť.

Z diskusie na seminári aj z jeho záverov totiž vplýva jednoznačná požiadavka nepokračovať v ďalšom procese schvaľovania návrhu zákona a umožniť pokračovanie odbornej i verejnej diskusie o ňom, s prizvaním všetkých relevantných záujemcov/záujemkýň a so serióznym zvážením ich názorov a odporúčaní.

Odborný seminár spojený s diskusiou o aktuálnom znení návrhu sa na pôde Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnil 17. 10. 2013. O veľkom záujme o túto problematiku svedčí aj skutočnosť, že na podujatí sa zúčastnilo viac ako 130 účastníkov a účastníčok, pričom veľká časť s nich sa zapojila aj do diskusie, týkajúcej sa návrhu zákona i prezentácií, ktoré odzneli v jeho úvode.

Návrh zákona predstavili pracovníci Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR – štátny tajomník František Palko (zúčastnil sa na časti podujatia), generálny riaditeľ sekcie výstavby Tibor Németh a riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy Viera Rajprichová. V paneli a v následnej - miestami veľmi kritickej - diskusii vystúpili s mnohými zásadnými príspevkami nezávislí odborníci a odborníčky z akademickej obce a stavovských organizácií, zástupcovia a zástupkyne samosprávy i mimovládnych organizácií (Únie miest Slovenska, obcí, mestských častí a magistrátu Bratislavy, Via Iuris, ZOMOS a i.) ako aj jednotliví občania. Okrem nich a poslancov i zamestnancov NR SR sa na podujatí zúčastnili aj zástupcovia ďalších dotknutých ústredných orgánov štátnej správy, vrátane pracovníkov a pracovníčok ministerstiev životného prostredia, kultúry a hospodárstva.

V septembri t. r. ministerstvo ukončilo verejnú diskusiu k návrhu zákona, ktorá začala v polovici júla t. r. Napriek letnému dovolenkovému obdobiu sa v nej zozbieralo okolo 700 pripomienok. Z nich však ministerstvo zapracovalo (sčasti alebo úplne) iba štvrtinu. Mnohí zúčastnení preto na seminári kritizovali výrazné nedostatky navrhovaného zákona – napr. oslabenie procesu prípravy územného plánu a jeho neprepojenosť s inými druhmi plánovania (strategické, priestorové, socio-ekonomické...), nedostatočné rešpektovanie medzinárodných dohovorov a európskych smerníc, oklieštenie práv účastníkov povoľovacích konaní, riziko stretu záujmov, nerešpektovanie prebiehajúcich reforiem verejnej správy, nie dosť efektívne až kontroverzné riešenie problému čiernych stavieb, nedostatočnú pozornosť venovanú ochrane životného prostredia a prírody vo väzbe na biotopy, zeleň a očakávané dopady globálnej zmeny klímy, nesystematickú ochranu krajiny a kultúrneho dedičstva (vrátane pamiatkového fondu) vo väzbe o. i. aj na problematiku pozemkových úprav, geodézie, kartografie a informačných systémov o území, chýbajúcu potrebu interdisciplinárneho a multiprofesijného prístupu, vypustenie procesného stupňa územného rozhodnutia, absenciu profesie „autorizovaný urbanista“, nedostatočnú previazanosť na iné právne normy, absenciu príslušných vykonávacích vyhlášok, častú pojmovú nejednoznačnosť a i.

Celkovo možno konštatovať, že aktívni účastníci a účastníčky seminára v NR SR sa zhodli na tom, že Slovensko potrebuje nový stavebný zákon, ktorý bude lepší, ako ten, ktorý platí v súčasnosti. Z vystúpení, ktoré odzneli na seminári (s výnimkou vystúpení predkladateľov návrhu nového zákona), vyplynul názor, že predložený návrh nového stavebného zákona vyššie uvedené požiadavky a potreby celkovo nespĺňa. Napriek niektorým pozitívam, ktoré prináša, viaceré navrhované ustanovenia i celková kvalita a prehľadnosť spracovania a navrhovanej procesnosti sú dokonca krokom späť v porovnaní s dosiaľ platným zákonom. Vo vystúpeniach mimorezortných účastníkov/čok i v diskusii výrazne prevažovala nespokojnosť s predloženým návrhom (celkovo len asi 5 % hodnotení bolo kladných a zvyšných 95 % kritických až záporných). Prijatie návrhu zákona v predloženej podobe by preto podľa nich prinieslo oveľa viac škody ako osohu.

Práve preto sme nútení dôrazne na Vás apelovať, aby ste rešpektovali zásadnú požiadavku zastaviť ďalší formálny legislatívny proces prípravy nového stavebného zákona a vytvoriť priestor pre diskusiu širokej odbornej i občianskej verejnosti, do ktorej budú prizvaní všetci relevantní záujemcovia a záujemkyne.

Ako sme už avizovali, účastníci a účastníčky seminára v NR SR upozornili na viaceré nedostatky návrhu zákona a predložili mnohé odporúčania na ich riešenie. Množstvo pripomienok a odporúčaní zväčša zásadného charakteru sme sa snažili v zostručnenej podobe usporiadať do viacerých tematických okruhov, ktorých sa týkajú. V plnom znení sa nachádzajú v prílohách tohto záverečného dokumentu. Niektoré stanoviská majú podobu viac koncepčnú, niektoré viac praktickú, či procesnú a nájdu sa v nich aj niektoré protirečenia, ktoré sme sa nesnažili eliminovať. V zásadných otázkach boli však postoje a názory účastníkov/čok seminára (s výnimkou predkladateľov) obdivuhodne konsenzuálne a komplementárne.

S pozdravom (za organizátorov odborného seminára), 

Ing. Igor Hraško                                                             prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc.

 

Prílohy:

Pripomienky k návrhu nového stavebného zákona

Stanoviská a pripomienky účastníkov a účastníčok odborného seminára

 

Vážený pán

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.

Predseda vlády Slovenskej republiky