Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Školské ovocie - interpelácia členov vlády

Vážený pán minister,

dovoľujem si Vás interpelovať v súvislosti s nasledujúcimi okruhmi problémov, týkajúcimi sa implementácie programu Školské ovocie/School Fruit Scheme (SFS) v materských a základných školách SR za obdobia 2009/2010; 2010/2011; 2011/2012 a 2012/2013 (do konca roka 2012):

1)         Aká bola rôznorodosť podávaných produktov? V stratégiách je totiž deklarovaný sortiment možných podávaných druhov ovocia/zeleniny, iná vec je však realita, t. j. reálne odbytované druhy a množstvá ovocia pre školy a škôlky.

2)         Aké sprievodné aktivity (napr. osvetu) zabezpečuje Váš rezort v súvislosti s implementáciou programu/schémy? Pre aké cieľové skupiny? (Na podporu programu sa na niektorých sledovaných školách osvedčila potreba osvetových aktivít nielen pre deti, ale aj pre rodičov, ako aj pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov školy.) Existujú nejaké tlačené materiály, videá či filmy o zdravej výžive detí? Ak áno, kde?

3)        Akým spôsobom a s akými výsledkami v jednotlivých školských rokoch vykonávate monitoring dopadu schémy SFS na zdravie populácie cieľovej skupiny detí vo veku 3-15 rokov (výsledky, chorobnosť škôlkarov/školákov, porovnanie obdobia pred r. 2009 a po 2009 a pod.)?

4)          Ako sú chránené deti pred príjmom nežiaducich cudzorodých látok v ovocí a zelenine, predovšetkým rezíduí pesticídov, dusičnanov (a pred ich kombinačným a kumulatívnym či synergickým efektom)? Prakticky je to možné dosiahnuť iba zásobovaním z bezchemických/ekologických produkcií – sú títo producenti preferovaní a zvýhodňovaní? Ak áno, ako? Ak nie, uvažujete o tom? Existujú a evidujú sa v tejto oblasti príklady dobrej praxe?

5)          Ako sa darí napĺňať prioritu č. 8 stratégie 2012/2013 (s. 3, bod 5): „Podporiť lokálnych výrobcov a zjednodušiť distribúciu čerstvých produktov k deťom.“

6)          Ako sa sleduje kvalita realizácie schémy? Ktoré organizácie sú zahrnuté do jej realizácie a monitoringu? (Prosím uviesť menovite v štruktúre úloha – výsledok.)

7)          Existuje súpis negatívnych skúseností s realizáciou schémy Školské ovocie/SFS na Slovensku? Ak áno, kde je prístupný?

8)       Kto rozhoduje o schéme Školské ovocie/SFS na Slovensku? Je ustanovený riadiaci orgán? Kto sú jeho členovia a koho zastupujú (menovite)? Kto rozhodol o slovenskej implementačnej praxi – o 30% kofinancovaní školského ovocia rodičmi?

Vážený pán minister,

teším sa na Vaše skoré a vyčerpávajúce odpovede a zostávam s pozdravom.

Mikuláš Huba

predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie