Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Mikuláš Huba: Smer-SD pochopil, že návrh novely vodného zákona by bol preň politickou samovraždou

Vláda SR plánuje novelizovať Ústavu SR s cieľom zakázať vývoz pitnej, minerálnej a geotermálnej vody za hranice Slovenska. O uvedených plánoch informoval na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico spolu s ministrom životného prostredia Petrom Žigom. Snahy o novelizáciu ústavy sú reakciou na pripravovanú novelu zákona o vodách, ktorý vyvolal v opozícii a medzi odborníkmi vlnu diskusie a kritiky.

O stanovisko k pripravovanej novele Ústavy SR sme požiadali poslanca NR SR Mikuláša Hubu.

Premiér Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii oznámil, že vláda plánuje zakázať vývoz vody novelizáciou Ústavy SR. Aký je Váš názor na uvedené gesto zo strany Smer-SD?

Je zrejmé, že Smer-SD pochopil, že návrh novely vodného zákona by bol preň politickou samovraždou a teraz sa premiér tvári, že ide zachraňovať to, čo minister Žiga nezvládol. Len na to, aby to bolo aspoň trochu dôveryhodné, chýba minimálne jeden krok: stiahnutie návrhu zákona v súčasnej podobe z rokovania NR SR.

Bol počas rozpravy o novele zákona o vodách predložený takýto návrh zo strany opozície?

Ak si dobre pamätám, kolega Mičovský sa zmienil o tom, že by to malo byť riešené ústavným zákonom. Predkladateľ na to nereagoval.

Dokáže ukotvenie v Ústave SR skutočne zaručiť ochranu vody pred jej vývozom?

To záleží od formulácie príslušného článku ústavy, Je príznačné, že Smer-SD toto navrhované znenie dosiaľ nezverejnil a už chce, aby opozícia a verejnosť k tomu zaujali postoj.

Stotožňujete sa s názorom Roberta Fica, že hlasovanie o novele ústavy ukáže, či má opozícia skutočný záujem chrániť slovenskú vodu?

Vôbec nie. Zákaz vývozu vody v implicitnej podobe v ústave je zakotvený už dnes, a to v čl. 4, kde sa hovorí o tom, že podzemná i povrchová voda je majetkom štátu. Z toho logicky vyplýva, že sa nesmie privatizovať a vyvážať do iného štátu - inak by táto veta v ústave nemala zmysel. Sme zásadne proti tomu, aby sa ústava menila každý mesiac. Formulácia zakazujúca vývoz vody sa dá celkom jednoducho zakomponovať do novely vodného zákona, namiesto toho, čo sa v paragrafe 17a navrhuje dnes a čo vlastne predstavuje kritizovanú legalizáciu vývozu a predaja vody do zahraničia.

Aký je Váš názor na vyhlásenie Zsolta Simona, že premiér chce ústavným zákonom urobiť spoluzodpovednú aj opozíciu?

Je to hypotéza, keďže do hlavy premiéra nikto z nás nevidí, ale hypotéza veľmi pravdepodobná.

Podporíte novelu Ústavy?

Budem o tom uvažovať, ale len v príde, ak z dikcie bude zrejmý jednoznačný zákaz vývozu a predaja vody do zahraničia a ak tam nebude odvolávka na zákon, ktorý bude umožňovať niečo iné. Ale jednoduchšie a voči ústave "šetrnejšie" je riešenie, ktoré navrhujem vyššie. Keďže nepredpokladám, že Smer-SD je v tomto prípade vedený ušľachtilými úmyslami a som proti tomu, aby sa z ústavy robil "trhací kalendár", pravdepodobne tento návrh nepodporím.

Inak, medzi nami, ide o obyčajné vydieranie a znevažovanie opozície len preto, lebo táto, podobne ako 62 000 signatárov a signatárok výzvy Nie vývozu vody zo Slovenska sa nenechala oklamať a kompletne sa "vzbúrila" voči pripravovanému predaju životodarnej vody zo Slovenska, predaju, ktorý by bol v rozpore so záujmami súčasných a budúcich obyvateľov Slovenska, v rozpore s duchom príslušných dokumentov EÚ a v prospech vybraných podnikateľských subjektov.

ru