Environmentálna politika

Kapitoly z environmentálnej politiky - XXI. diel

Pri vydaní dvadsiateho dielu Kapitol z environmentálnej politiky sme si dovolili malú rekapituláciu. Pripomeňme si z nej pár slov. 

ZA NAŠU PRÍRODU! Výzva na odstúpenie vedenia Ministerstva životného prostredia SR

PODPORTE spoločnú výzvu environmentálnych mimovládnych organizácií, nezávislých odborníkov a odborníčok a osobností verejného života!

Za rok vlády vedenie MŽP SR a jeho nominanti od nástupu do funkcií urobili viaceré kroky, ktoré sú v priamom rozpore s ochranou prírody na Slovensku, s princípmi demokratického vládnutia, ako aj so zásadami elementárnej slušnosti. Tieto rozhodnutia považujeme za dôsledok odbornej nespôsobilosti a zámerného oslabovania ochrany životného prostredia.

Sme presvedčení, že pod vedením Tomáša Tarabu ministerstvo prestalo plniť svoju základnú úlohu – ochranu životného prostredia. Rozhodnutia ministerstva sú v rozpore s najnovšími dostupnými vedeckými poznatkami, s najlepšou praxou a s globálnymi trendmi v oblasti ochrany prírody a riešenia klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Týmto konaním ministerstvo závažným spôsobom porušuje ústavné a medzinárodné právo občanov na priaznivé životné prostredie. Z tohto dôvodu žiadame ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby spolu so štátnymi tajomníkmi rezortu odstúpili. 

STOJÍME SPOLU! Za ochranu ľudí a prírody

“Chceme bok po boku chrániť slovenskú prírodu a nenecháme sa zastrašiť” – hovoria pri príležitosti Dňa Zeme ochrancovia a ochrankyne prírody.

Pri príležitosti Dňa Zeme v Slatinke vydali desiatky environmentálnych organizácií a osobností spoločné naliehavé Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia, s podtitulom Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva. Ochrancovia prírody tak reagujú na súčasnú situáciu v krajine, ktorá znižuje doterajšie štandardy ochrany prírody, ale tiež útočí na environmentalistov a environmentalistky. Rovnako upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu vo svete súvisiacu s klimatickou krízou.

“Budeme chrániť slovenskú prírodu, krajinu, zdravie ľudí, ale aj naše vlastné spoločenstvo pred ničením a rozkladom, ktoré im hrozia. Budeme pevne stáť bok po boku a s podporou verejnosti zvládneme súčasné hrozby.” Tak znie hlavný odkaz Slatinského vyhlásenia ochrancov prírody, ktorý spoločne zverejnilo v Slatinke pod Poľanou 50 environmentálnych mimovládnych organizácií. Podporilo ho aj viac ako 130 osobností.

Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia

Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva

Slatinka 22. apríla 2024 - Deň Zeme

My, mimovládne organizácie, platformy Ekofórum, Klimatická koalícia, Špirála a Slovenský ochranársky snem a osobnosti ochrany životného prostredia vyhlasujeme:

Slovensko je naším domovom. Spoločne tu žijeme, pracujeme, oddychujeme a zažívame s našimi rodinami aj susedmi dobré aj horšie chvíle. A to bez ohľadu na to, koľko generácií našich predkov a kde presne vytvárali to, čo je dnes našou vlasťou. Ceníme si spoločné tradície a zvyky, našu históriu a rozmanitú kultúru. Všetkých nás spája láska k slovenskej prírode. Je obrazom nás samých, aj generácií tých, čo tu žili pred nami. Je naším spoločným dedičstvom, ktoré odovzdáme tým, čo prídu po nás. Je našou povinnosťou chrániť a zveľaďovať ho bez narušenia jeho hodnoty, rôznorodosti a jedinečnosti.

MVO: Politikárčenie nás nezaujíma, chceme kvalitnú ochranu životného prostredia

V čele ministerstva životného prostredia musia byť ľudia, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké výstupy a dokážu viesť našu krajinu cez tieto náročné a rozhodujúce časy, vyhlásili dnes na tlačovom brífingu zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácií. Zdôraznili, že ochrana životného prostredia má široké benefity a je rozhodujúca na zvládnutie klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Zároveň sa ohradili voči útokom voči organizáciám aj jednotlivcom.

K otvorenému listu, spojenému s petíciou sa postupne pridalo 60 rôznych organizácií a tiež 170 vedcov a odborníkov. K dnešnému dňu ho podpísalo vyše 50 000 občanov.

Zamedzte šírenie nenávisti voči ochrancom prírody

Slovenské environmentálne organizácie vyjadrujú svoju podporu a solidaritu dlhoročnej dobrovoľnej i profesionálnej ochranárke Zuzane Burdovej, ktorej sa v uplynulých dňoch vyhrážali pre jej aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.  

Zuzana Burdová pôsobila od roku 2009, už počas štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ako dobrovoľníčka viacerých renomovaných environmentálnych organizácií. Po ukončení štúdia začala pracovať ako sprievodkyňa v Nadácii Aevis, ktorá sa venuje najmä rozvoju prírodného turizmu. Podieľala sa na terénnom výskume karpatských pralesov na Slovensku, v Rumunsku i na Ukrajine. Od decembra 2022 je členkou Rady Národného parku Poloniny. V minulom roku bola líderkou pomoci ukrajinským utečencom - práve za túto dobrovoľnícku činnosť jej bolo (spolu s ďalšími) udelené ocenenie Biela vrana.

Zodpovedné nominácie do vedenia rezortu životného prostredia žiada už vyše 32 000 ľudí

Viac ako 32 000 ľudí podpísalo za tri dni verejnú výzvu na zodpovedný prístup k nomináciám na posty na ministerstve životného prostredia, ktorú iniciovali ochranárske organizácie. Ostrú reakciu vyvolali medializované informácie o možnom obsadení ministerského postu nominantmi SNS. Konkrétne uvedení kandidáti podľa signatárov a signatárok výzvy nespĺňajú základné podmienky na vedenie rezortu a majú kontroverzný politický i občiansky profil. Výzvu zaslali novovzniknutému parlamentu a predsedom strán vznikajúcej vládnej koalície. Okrem verejnosti podporilo výzvu aj 57 organizácií a 127 odborníkov a odborníčok.

Otvorený list novému parlamentu a vláde

Vážení budúci poslanci a poslankyne NR SR, budúca vláda a predovšetkým budúci ministri životného prostredia a pôdohospodárstva!

V úvode  by sme Vám radi zablahoželali k zvoleniu v demokratických voľbách. Tiež by sme sa chceli poďakovať tým stranám, ktoré verejne ubezpečujú, že stav demokracie na Slovensku bude zachovaný. Jej demontáž je vzhľadom na predvolebné vyjadrenia mnohých zvolených politikov našou najväčšou obavou. Veríme, že súčasťou tohto ubezpečenia je aj zachovanie práv občianskej spoločnosti ako súčasť imunitného systému krajiny.

Chceme Vás tiež požiadať o aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt ochrany prírody a klímy. Sú dôležité pre našich občanov a občianky a ku konkrétnym krokom nás tiež zaväzuje naše členstvo v EÚ. S touto výzvou prichádzame preto, že v politických stranách, ktoré majú najväčšiu šancu poskladať budúcu vládu, sú už teraz viacerí kandidáti na vysoké pozície na ministerstvách s veľmi problematickými názormi, vyjadreniami a minulosťou.

Nesúhlasíme s novelou zákona EIA

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 20. 12. 2022 novelu tzv. zákona EIA1, ktorú predložili poslanci P. Kremský a M. Kuriak2. 60 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a ďalšie environmentálne organizácie (menný zoznam v prílohe) túto novelu považujú za neprijateľnú, nebezpečnú, v rozpore s duchom a cieľmi Aarhuského dohovoru, najmä v oblasti efektívnej participácie verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia a jeho ochrany a v rozpore s verejným záujmom. Obávajú sa, že schválená novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov.

Stránky