Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Český unikát. V rezervaci velkých kopytníků se loni narodila první dvojčata zubrů v republice

19. 04. 2019 (ekolist.cz)
Vůbec první dvojčata zubrů v historii České republiky se v loňském roce narodila v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko Benátek nad Jizerou. O vzácném přírůstku informovali vědci a ochranáři v rámci zveřejnění výsledků sčítání českých zubrů za rok 2018.

Používanie fluorovaných skleníkových plynov bude mať nové pravidlá

18. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. apríla - Prevádzkovatelia zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny, dostanú elektronický register, zefektívniť sa má aj evidencia vývozcov a dovozcov týchto látok. Vyplýva to z novely zákona o fluorovaných skleníkových plynoch, ktorú v stredu schválila vláda.

Nitra: Voda zo Svoradovho prameňa a z prameňa na Pivoňkovej nie je pitná

18. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Nitra, 17. apríla – Z prameňov nachádzajúcich sa na území mesta Nitra vyhovuje požiadavkám na kvalitu pitnej vody len voda z prameňa Šindolka.

Povodne v 2. polovici roka 2018 spôsobili škody vo výške 3.823.291 eur

18. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. apríla – Povodne v druhej polovici roka 2018 spôsobili na Slovensku škody vo výške viac ako 3.823. 291 eur. Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území SR v období od júla do konca decembra 2018, s ktorou vláda na svojom rokovaní v stredu súhlasila.

Vatikán: Pápež švédsku aktivistku povzbudil, aby pokračovala vo svojom boji

18. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vatikán, 17. apríla - Pápež František povzbudil v stredu mladú švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú, aby pokračovala vo svojej kampani za ochranu klímy, píše agentúra AP.

L.Mikuláš: LVS vyhlásila generálny pardon na nelegálne vypúšťanie odpadových vôd

18. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 17. apríla – Dočasný generálny pardon na nelegálne odvádzanie odpadových vôd do verejnej kanalizácie vyhlásila Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) v Liptovskom Mikuláši. Neoprávnení producenti môžu vypúšťanie zlegalizovať v lehote do 30. septembra 2019.

Závery konferencie k návrhu Krajskej koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v TSK

18. 04. 2019 (www.spirala.sk)
termín: 4. apríla 2019 miesto konania: Trenčín, kongresová sála Úradu TSK účastníci konferencie: 72 účastníkov, zástupcov ministerstiev, TSK, samosprávy, školstva, MVO ai. Účastníci konferencie: a) berú na vedomie 1.  predložený návrh Krajskej koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v Trenčianskom samosprávnom kraji do roku 2030 (KK EVVO TSK), vrátane Akčného plánu 2019-2021 (AP); b) odporúčajú 1. […]

Kůrovcová kalamita dosáhla loni zcela extrémního rozsahu. Prognóza na letošek není příznivá

18. 04. 2019 (ekolist.cz)
Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být pečlivé vyhledávání, včasné zpracování a účinná asanace aktivních kůrovcových stromů s cílem co nejvíce oddálit rozpad smrkových porostů. Je třeba za každou cenu zastavit rozvoj a šíření podkorního hmyzu do dalších oblastí a vyšších poloh s často cennými původními populacemi smrku. Bez politické vůle, která umožní potřebné legislativní změny a vhodně upraví dotační politiku, bude nesmírně složité současnou situaci zvládnout.

Burza šiat, topánok, kníh a ďalších vecí - "MINI Recyklácia Priateľov Zeme" 2019

17. 04. 2019 (www.priateliazeme.sk/spz)
Úvodný text Priatelia Zeme – SPZ opäť organizujú výmennú burzu, ktorá pomáha nielen ľuďom, ale aj prírode.  Od 13. 5. (pondelok) do 17. 5. 2019 (piatok), na ul. Obrancov mieru 2 v Košiciach. Dátum začiatku 13.05.2019 Dátum začiatku - hodina Dátum konca Miesto konania Mestská časť Košice - Sever; ul. Obrancov mieru 2 Telo textu 1. Darujte  funkčné, čisté a použiteľné veci z...

Veľká noc šetrnejšia k prírode

17. 04. 2019 (www.priateliazeme.sk/spz)
17.04.2019 Zmyslom Veľkej noci určite nie je čo najviac nakupovať a produkovať nadmerné množstvá odpadov. Pripravili sme si preto pre vás pár tipov ako si ich môžete naplno užiť s čo najmenším množstvom odpadov a šetrne k prírode. Čítajte viac... 

MŽP: Ďalšie chránené vtáčie územia by mali dostať programy starostlivosti

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 16. apríla - Chránené vtáčie územia (CHVÚ) Strážovské vrchy, Chočské vrchy a Čergov by mali dostať programy starostlivosti na roky 2019 až 2048. Vyplýva to z materiálov v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Nová Sedlica: Ochranári zachraňovali mačku divú, ide o prvý takýto prípad

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Nová Sedlica, 16. apríla – Ochranári v uplynulých dňoch zachraňovali mačku divú, ktorú našli hraniční policajti vysilenú v katastri obce Nová Sedlica v Sninskom okrese. Ako pre TASR uviedol zoológ Jozef Štofík zo Správy Národného parku (NP) Poloniny, ide podľa jeho informácií o prvý prípad záchrany jedinca tohto druhu v ich území.

L. Mikuláš: Symbolické stromy vysadli na počesť jubilea štátnej ochrany prírody

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 16. apríla – Symbolické javory horské a lipy malolisté vysadili v utorok na zelených plochách v blízkosti autobusovej stanice v Liptovskom Mikuláši. Ďalším generáciám majú pripomínať sté výročie vzniku štátnej ochrany prírody (ŠOP) na Slovensku.

Lidé, ekologické organizace i průmysl chtějí vyšší daň na uhlí, které ničí zdraví

17. 04. 2019 (www.hnutiduha.cz)
 Zítra končí připomínkování návrhu daňového balíčku K návrhu ministryně financí Aleny Schillerové na změny různých daňových zákonů [1] podalo v mezirezortním připomínkovém řízení hromadnou připomínku 1024 lidí, díky kampani Hnutí DUHA www.nedusmese.cz. Lidé chtějí zvýšit daň na uhlí spalované v lokálních topeništích. Vyšší daň by motivovala k přechodu na čisté vytápění a její výnosy by spolu s kotlíkovými dotacemi a půjčkami zajistily pomoc domácnostem, které na moderní topení nemají [2]. Ke zvýšení daně už dřív vyzval Svaz průmyslu a dopravy ČR [3] a předtím i ekologické organizace [4].Právě...

Británia: V Londýne zadržali počas protestu vyše 200 ekoaktivistov

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 17. apríla - Britská polícia zadržala 209 aktivistov proti klimatickým zmenám, ktorí na protest prerušili dopravu v niektorých častiach Londýna. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa tamojšiu políciu.

Pod Koháryho dubom vraj Geľo Sebechlebský uzatvoril stávku

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Kráľovce-Krnišov, 16. apríla - Tzv. Koháryho dub pri obci Kráľovce-Krnišov v okrese Krupina, pamätá pravdepodobne viacero významných osobností, ktoré sa po stáročia ukrývali pred slnkom i dažďom pod jeho košatou korunou.

Štúrovo: Deň Zeme ponúkne osvetový program a diskusie o ekológii

17. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Štúrovo, 16. apríl – Osvetový program, súťaže, prednášky a diskusie o ekológii a živote bez odpadu ponúka Deň Zeme, ktorý sa bude konať v Štúrove 26. apríla na pešej zóne. Podujatiu predchádzali viaceré ekologické i kultúrne aktivity.

Musíme pochopiť, že aj bývalí neonacisti sú súčasťou našej spoločnosti, hovorí poľský aktivista, ktorý pomáha ľuďom opustiť neonacistické hnutie

16. 04. 2019 (ciernalabut.sk)
Stanislaw Czerczak bol počas svojho dospievania členom neofašistickej futbalovej hooligan skupiny. Spoločne sa chodili biť s ľuďmi, s ktorých názorom či výzorom nesúhlasili a neonacistickú ideológiu predávali ako boj za rovnosť pre všetkých Poliakov. Prešiel si náročným odchodom z neonacistickej scény a dnes pomáha bývalým extrémistom opustiť nenávistné skupiny. Napriek tomu sa mnohí naňho pozerajú len ako na chlapca, ktorý kedysi hajloval a odmietajú s ním spolupracovať. To podľa neho ničomu nepomôže. Kedy si sa stal členom skupiny a o akú skupinu išlo? Keď som ukončil základnú školu a bol...

Klimaticko - energetické plány evropských zemí potřebují vylepšit. Příkladné země směřují k nulovým skleníkovým emisím, plán ČR je ostudně slabý Nová analýza srovnává cíle 24 evropských zemí

16. 04. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Klimaticko-energetické plány předložené členskými státy Evropské unie zatím v součtu nevedou k plnění závazků Pařížské dohody. Tak zní závěr vyplývající ze srovnávací studie 24 klimaticko-energetických národních plánů, kterou provedla organizace Climate Action Network Europe [1]. Ačkoli ve všech návrzích je prostor pro vylepšení [2], český patří mezi nejslabší. Zatímco plány zemí, jako jsou Švédsko, Portugalsko nebo Francie, obsahují výraznou ambici snižování emisí (konkrétně vycházejí z předpokladu dosažení nulových emisí skleníkových plynů do roku 2045 až 2050), Česká republika usiluje...

MŽP: Návrh zákona o ochrane prírody predložíme v najbližších týźdňoch

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 15. apríla - Návrh zákona o ochrane prírody plánuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predložiť poradným orgánom vlády a následne vláde SR v najbližších týždňoch. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

JAR: Za pytliactvo zatkli dvoch mužov; v aute mali 167 nosorožích rohov

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Johannesburg, 15. apríla - Polícia zadržala v Severozápadnej provincii v Juhoafrickej republike dvoch mužov po tom, ako v ich aute našla 167 nosorožích rohov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie polície.

V prírodnej rezervácii Roztoky odstránili náletové dreviny

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Hrabová Roztoka, 15. apríla – Ochranári realizovali v prírodnej rezervácii Roztoky v katastri obce Hrabová Roztoka v Sninskom okrese regulačný zásah. Vykonali v rámci neho viaceré aktivity.

V centre Prievidze uviedli do prevádzky zapustené kontajnery

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Prievidza, 15. apríla - Samospráva Prievidze zaviedla vo vybraných lokalitách centra mesta nový systém zberu odpadu. Do prevádzky tam cez víkend uviedla podzemné kontajnery. Doplnené budú o senzory, ktoré budú hlásiť naplnenosť nádob na odpad.

Trenčín: Ekotopfilm – Envirofilm chce meniť vzťah k životnému prostrediu

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trenčín, 15. apríla – Inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu je hlavným cieľom dvojdňového (15. – 16. 4.) medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm v Cinemaxe v Trenčíne.

Lipa a platan v Kamenici nad Cirochou majú za sebou stovky rokov života

16. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Kamenica nad Cirochou, 15. apríla - Lipa a platan v Kamenici nad Cirochou v okrese Humenné majú za sebou stovky rokov života.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

15. 04. 2019 (www.priateliazeme.sk/spz)
01.03.2019 - 31.03.2019 Aj v marci pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci spolupráce so samosprávami navštívili šesť základných a stredných škôl (v Bánovciach nad Bebravou, Rajci, Chocholnej-Velčiciach a Melčiciach-Lieskovom). Vykonali v nich 45 interaktívnych prednášok. Ich cieľom bolo naučiť žiakov, ako každý z nich môže jednoduchým spôsobom predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Tieto...

Bratislava: Na Železnej studničke niekto do lesa vyhodil sudy s toxickým odpadom

15. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. apríla - V bratislavskom lesoparku, na Železnej studničke, niekto do lesa vyhodil 16 veľkých sudov plných nebezpečného toxického odpadu. Na sociálnej sieti na to upozornil starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.

Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhov

15. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. apríla - Hniezdenie vtáctva v slovenských mestách je podľa odborníkov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) v plnom prúde, a preto je aj častejšie počuť ich spev.

V Handlovej začali s triedením biologicky rozložiteľného odpadu

15. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Handlová, 13. apríla - V Handlovej začali so separovaním biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) v rodinných domoch. Rozvoz nádob pre vybrané domácnosti zabezpečuje samospráva v spolupráci s mestskou spoločnosťou od tohto týždňa, informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Nitra:Viac ako sto dobrovoľníkov vyzbieralo zo Zobora dva plné kontajnery odpadu

15. 04. 2019 (www.enviroportal.sk)
Nitra, 13. apríla – Viac ako sto dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov sa po roku opäť stretli na nitrianskom Zobore na 11. ročníku Jarného čistenia Zobora.

Stránky