Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Boj s koronavírusom nahráva jednorazovosti. Ako zabezpečiť a minimalizovať odpad?

31. 03. 2020 (ciernalabut.sk)
Viac voľného času a pekné počasie láka pustiť sa do jarného upratovania. Odborníci z oblasti odpadov však upozorňujú, aby sme tieto plány odložili radšej na neskôr. Foto: Unsplash Menej je viac neplatí V období zvýšeného rizika nakazenia sa novým korona vírusom sú ohrození aj pracovníci vývozu odpadu. Kým Ministerstvo životného prostredia v Česku vydalo podrobný návod, ako zaobchádzať s potenciálne nebezpečným odpadom, teda použitými hygienickými potrebami, slovenský envirorezort radí: „Použité ochranné prostriedky treba dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť. Vrece či tašku...

1. apríl – Medzinárodný deň vtáctva

31. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
1. apríla si pripomíname jednu z najatraktívnejších ornitologických udalostí v roku. Medzinárodný deň vtáctva je u nás tradičnou oslavou príchodu jari a príletu sťahovavých vtákov zo svojich ďalekých zimovísk už od čias Rakúsko-Uhorska. Od februára sa v našej krajine postupne objavujú druhy, ktoré prezimovali v regiónoch Európy s miernejšou zimou. 

Humenné: Ropuchy budú do rybníkov po 15 rokoch putovať po vlastných

31. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Humenné, 30. marca – Pravidelný ťah tisícok ropúch bradavičnatých v lokalite Brestovských rybníkov pri Humennom avizujú ochranári zo správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK) na aktuálny týždeň. 

MŽP ešte nevybralo správcu zálohového systému jednorazových obalov

31. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. marca - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ešte nevybralo správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje. Pre TASR to potvrdil Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP. 

Vtáky, ktoré na zimu neodlietali preč, začali s hniezdením

31. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. marca - Vtáky, ktoré na zimu neodlietali, začali s hniezdením. Medzi nimi sú napríklad orliak morský, orol kráľovský, výr skalný či myšiarka ušatá. Na vajíčkach už sedia aj krkavce a mlynárky dlhochvosté. Brhlíky si stavajú svoje hniezda. Pre TASR to povedal Roman Slobodník zo združenia Ochrana dravcov na Slovensku.

Pozorovanie vtáctva vám spríjemní obmedzený režim a zlepší náladu

31. 03. 2020 (www.dravce.sk)
Mohlo by sa zdať, že nariadeným pobytom v domácom prostredí sme odrezaní od akéhokoľvek kontaktu s prírodou. Nemusí to tak byť, pretože príroda si našla cestu, ako preniknúť do miest a obcí. Výnimkou nie je vtáctvo, ktoré je v jarnom období najaktívnejšie. Aktuálne nám intenzívne spríjemňuje pre mnohých neľahké obdobie. Prinášame zopár tipov pre záujemcov o pozorovanie vtáctva zo svojich balkónov, terás, či len tak, z okna.

(Ne)dobrovoľná skromnosť

30. 03. 2020 (ciernalabut.sk)
Koronavírus väčšinu z nás dostal do stavu nedobrovoľnej skromnosti. Nedobrovoľne, ale o to intenzívnejšie teraz zažívame stav bez mnohých vymožeností, na aké sme bežne zvyknutí. To nám ponúka možnosť, ako by to mohlo vyzerať, ak by sme sa každý dobrovoľne vzdali časti svojich materiálnych túžob. Filozofiu dobrovoľnej skromnosti nevnímam ako idealizmus, ale ako niečo, čo dáva zmysel na úrovni jednotlivca. Životný štýl, v rámci ktorého môžeme začať sami od seba a prevziať zodpovednosť za to, čo robíme, ako to robíme a prečo to robíme. Dobrovoľná skromnosť pritom pre každého môže znamenať niečo...

Brazília pre koronavírus poľaví v ochrane dažďových pralesov

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Rio de Janeiro, 27. marca - Brazília poľaví v boji proti environmentálnym zločinom, povedal v piatok pre agentúru Reuters predstaviteľ vládneho inštitútu pre životné prostredie IBAMA Olivaldi Azevedo. 

J. Budaj: S novým týždňom sa opäť otvoria aj zberné dvory

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 28. marca - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na základe záverov z ústredného krízového štábu povolil od pondelka (30. 3.) prevádzku zberných dvorov na Slovensku. Stalo sa tak na základe návrhu ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). 

Kosit obnovuje zvoz triedeného odpadu z obcí, v Košiciach pristavuje kontajnery

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Košice, 27. marca – Spoločnosť Kosit bude pokračovať v odvoze triedeného odpadu z obcí. TASR o tom za firmu informovala Slavomíra Brzová s tým, že v Košiciach v týchto dňoch začínajú s rozmiestňovaním veľkokapacitných kontajnerov na objemný odpad. 

Ponad Zemplín tiahnu tisícky žeriavov popolavých

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Stakčín/Senné, 27. marca – Tisícky žeriavov popolavých na svojej južno-severnej trase už niekoľko týždňov tiahnu aj ponad Zemplín. 

ESA potvrdila zlepšenie ovzdušia v Európe dôsledku karanténnych opatrení

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 27. marca - Európska vesmírna agentúra (ESA) v piatok oznámila, že karanténne opatrenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2, prispeli v najväčších európskych mestách k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia. Dokazujú to snímky, ktoré urobil jeden zo satelitov ESA, napísala agentúra DPA. 

V Bratislave spustili automatizovanú separačnú linku,dotrieďuje plasty i papiere

30. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 28. marca – Vyzbieraný plast a papier zo žltých a modrých kontajnerov v Bratislave po novom od konca februára dotrieďuje automatizovaná separačná linka. V priestoroch pri spaľovni odpadu mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) v bratislavskom Vlčom hrdle ju postavila, spustila a prevádzkuje firma Bratislavská recyklačná. 

Proč ochranáři kácí stromky a keře?

30. 03. 2020 (ekolist.cz)
S předjařím jsme s naší ČSOP Morava vyrazili do terénu, tentokrát do Popic. Cílem bylo dělat vyřezávky náletových dřevin v přírodní památce Hochberk. S šířením pozvánky pro dobrovolníky ale přišly i námitky. Proč vlastně kácíme a sekáme? Kritika zásahů do volné přírody, likvidace křovin, které poskytují zvířatům úkryt a plody pro potravu, narušování „přírodních procesů“ a „volné přírody“. Je pochopitelné, že skupinka ochranářů s motorovými pilamii a pákovými nůžkami může působit zvláštně. Jenže oni zachraňují step. Ta je na rozdíl od všudypřítomných a rychle se šířících křovin čím dál...

Koronavírus ovplyvňuje aj pohreby. Ako sa rozlúčiť, keď sa nemôžete stretnúť?

29. 03. 2020 (ciernalabut.sk)
V krajinách silno zasiahnutých epidémiou nestíhajú pochovávať. Na Slovensku zatiaľ týždenne zomrie okolo tisíc ľudí na rôzne iné choroby či starobu. Koronavírus však ovplyvňuje pohreby aj tu, zatiaľ cez bezpečnostné opatrenia, ktoré znemožňujú väčšej skupine ľudí stretnúť sa. Zisťovali sme, ako sa so zosnulým rozlúčiť, aj keď nemôžu všetci prísť na pohreb. Uplynulé týždne sa musíme vyrovnávať s mnohými zásadnými zmenami, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým sme boli zvyknutí fungovať desaťročia. Nákazu nebezpečným vírusom môžu šíriť aj ľudia, ktorí sa necítia vôbec zle, preto sa väčšina snaží...

ĎALŠIE ÚHYNY NA LOKALITE NÁLEZU ORLA KRÁĽOVSKÉHO

29. 03. 2020 (www.dravce.sk)
Dnes (nedeľa 29. marec 2020) sme na lokalite Pažitný mlyn, v katastri obce Podolie, našli desiatky návnad (kadávery pravdepodobne napustené jedom), otrávené vajcia, mŕtvoly otrávených chránených živočíchov, líšok, mačiek, kún.

Co dělat o víkendu? Pozorujte veverky

28. 03. 2020 (ekolist.cz)
Příroda je na dosah všude, není nutné za ní jezdit do turisticky atraktivních míst, vzkazuje Agentura ochrany přírody ČR. Poukazuje, že i v okolí našich domovů lze pozorovat mnoho zajímavých zvířat a rostlin. Právě o nich toho ale někdy víme překvapivě málo. Proto přišla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR před časem s výzvou pro veřejnost k mapování veverek: „Na veverku s mobilem“.

Všetko, čo ste chceli vedieť o hniezdení sov

27. 03. 2020 (www.dravce.sk)
Sovy sú obdivuhodnou skupinou vtákov, ktoré sa živia dravým spôsobom. 10 druhov u nás hniezdi a 2 sa vyskytujú zriedkavo v zimnom období (belaňa tundrová a veľmi vzácne aj krahuľa hôrna). Zaujímavosťou je, že si nestavajú vlastné hniezdo. 

Barbarstvo s úradným požehnaním

27. 03. 2020 (www.changenet.sk)
Park v južnej časti Námestia osloboditeľov v Košiciach je minulosťou. Barbarský, ale úradne povolený výrub sa udial sofistikovane, neohlásene a skryte za ďalším novým plotom, aby zbytočne nedráždil verejnosť.

O východe z východu – východ v čase nikoho

27. 03. 2020 (ciernalabut.sk)
V týchto týždňoch vyzerá Prešov ako mesto, kde je večne nedeľa. Zopár ľudí sa v meste stále nájde, áut je citeľne menej, ale spolu s MHD stále premávajú hore-dole, obchody sú zatvorené, taxíky prestali existovať a keďže prišla vlna teplého a slnečného počasia, celé to vyzerá ako jedno neprirodzene dlhé nedeľné poobedie. Dvadsiaty diel zo série blogov o východnom Slovensku. V geografii a geopolitike je známy termín „územie nikoho“, ktorým sa označujú miesta, ktoré nespadajú pod žiaden štát. Bežne tak označujeme ale aj ten úzky pás krajiny, na ktorom sa nachádzame, keď prechádzame cez štátne...

Detektívka Emka a zlodeji orchideí

27. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
V druhej časti rodinného seriálu z oblasti envirokriminality a enviroprevencie detektívka Emka a jej kamaráti pátrači opäť odhaľujú zločiny proti prírode. Tentoraz sa vydajú po stopách zlodejov orchideí. Seriál nájdete na adrese: https://www.youtube.com

ŠOP neodsúva povolenia na výrub, vyjadrenia lesníkov považuje za zavádzajúce

27. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. marca - Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR neodsúva povolenia na výrub. Rieši ich v lehotách na to určených. Pre TASR to uviedol námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody ŠOP Peter Baláž.

Partizánske si chce zabezpečiť skládku na zneškodňovanie odpadu

27. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Partizánske, 26. marca - Samospráva Partizánskeho si chce zabezpečiť skládku, kde bude dočasne zneškodňovať odpad z domácností. Výzvu na predkladanie ponúk zverejnila vo vestníku verejného obstarávania.

V nedeľu Slovensko prejde na stredoeurópsky letný čas

27. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 27. marca - Na Slovensku sa v nedeľu 29. marca začne letný čas. Ručičky hodiniek si bude treba posunúť z 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ). Znamená to, že ľudia si pospia o hodinu kratšie. SELČ bude trvať od 29. marca do 25. októbra 2020.

Vzácny orol sa nedožil ani jedného roka – niekto ho zrejme otrávil

27. 03. 2020 (www.dravce.sk)
Otrava jedom. To je pravdepodobná príčina úhynu samice orla kráľovského, ktorú objavili v pondelok 23. marca. Bezvládne ležala na poli v okrese Nové Mesto nad Váhom. Našli sa aj návnady. Na našom území ide tento rok už o piaty zistený prípad úhynu chránených dravcov cudzím zavinením. Orlica dostala krúžok ako mláďatko na hniezde v neďalekom Považskom Inovci, v júni 2019. Zdržiavala sa teda neďaleko miesta svojho vyliahnutia. Práve to sa jej stalo osudným - v oblasti evidujú ornitológovia za posledné roky viacero záhadných zmiznutí orlov, či neúspešné hniezdenia.

Spojme sa na Hodinu Zeme s priateľmi

26. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
V sobotu 28. marca 2020 o 20.30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Dominanty miest sa vtedy zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu planéty. Tento raz to však bude iné. Nemusíme vidieť zhasínanie svetových pamiatok a neuvidíme tisícky ľudí na námestiach, ktoríto sledujú. Hodina Zeme sa presunie na sociálne siete. A to aj na Slovensku. Vyzývame ľudí, aby sa pridali k nám a pripomenuli si chvíle s priateľmi v prírode.

EEA: Obmedzenia v cestovaní zlepšili kvalitu ovzdušia v Európe

26. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 25. marca - Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej najnovšej správe v stredu uviedla, že v dôsledku cestovných obmedzení s cieľom zastaviť šírenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 došlo k zvýšeniu kvality ovzdušia v Európe.

Strážske: Jeden obyvateľ vyprodukoval vlani takmer 226 kilogramov odpadu

26. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Strážske, 25. marca – Každý obyvateľ mesta Strážske v okrese Michalovce vyprodukoval v roku 2019 priemerne 225,7 kilogramu komunálneho a 5,4 kilogramu drobného stavebného odpadu. Vytriediť sa mu za rok podarilo 136,5 kilogramu odpadu. 

V Trenčíne otvorili pre verejnosť dva z troch zberných dvorov

26. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Trenčín, 25. marca – V Trenčíne od utorka (24. 3.) otvorili pre verejnosť dva z troch zberných dvorov. Všetky zberné dvory boli v meste uzatvorené po vyhlásení mimoriadnych opatrení v súvislosti s novým koronavírusom. 

J. Budaj apeluje na zodpovedné správanie pri nakladaní s komunálnym odpadom

26. 03. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. marca - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) apeluje v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na zodpovedné správanie pri nakladaní s komunálnym odpadom. Informoval o tom Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Stránky