Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Snahu o čistou vodu v rybnících komplikují invazní druhy – i z akvárií

16. 09. 2019 (ekolist.cz)
Kdo by dnes nechtěl mít ve svém městě či obci čistý rybník na koupání? Řada obcí skutečně něco takového plánuje. Zdánlivě jednoduchá záležitost, tedy „vyčistit rybník“, ale v praxi naráží na různé překážky: příliš hustou rybí obsádku, nevyhovující kvalitu přitékající vody a zásobu živin – zejména fosforu v bahně.

Poslanci dnes udělali významný krok k uzdravení našich lesů

13. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Další příčiny lesní kalamity musí dořešit Senát Poslanecká sněmovna dnes podpořila část pozměňovacích návrhů k novele zákona o lesích, které by mohly vést k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Další důležité návrhy ale zůstaly nevyslyšeny.Poslanci především odblokovali řešení přemnožení spárkaté zvěře a změnili způsob plánování lovu tak, aby postupně došlo k vytvoření rovnováhy mezi stavem lesa a počty zvěře. Bez schválení tohoto návrhu by nebylo možné obnovit poškozené lesy v pestré druhové skladbě a s využitím přirozeného zmlazení. [1]Poslanci dále schválili návrh, který omezí...

Chceme “rebelovať” tým, že pôjdeme príkladom

13. 09. 2019 (www.mladireporteri.sk)
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019 čítať ďalej

O východe z východu – ako obyvatelia sídlisk nechodia do mesta, lebo zabudli na údiv

12. 09. 2019 (ciernalabut.sk)
Návšteva historického centra mesta je príležitosťou zažiť údiv z niečoho pekného. Prečo to Prešovčania už nerobia? Siedmy diel zo série blogov o východnom Slovensku. Hoci to už budú takmer dva roky, čo je naše kníhkupectvo presťahované do samého srdca Prešova, často sa opakuje jedna bizarná situácia – ľudia vojdú do obchodu a začudovane sa pýtajú, ako dlho sme už v meste a ako je možné, že nás objavili až teraz. Záhada sa ale vždy po krátkej konverzácii vyrieši – mnohí v meste už pol roka, rok, či dva roky vôbec neboli. Znie to síce naozaj bizarne, ale je to tak. Hoci Prešov naozaj nie je...

Druhé hniezdenie myšiarok ušatých (Asio otus) na hornom Ponitrí

12. 09. 2019 (www.dravce.sk)
Myšiarka ušatá si hniezdo nestavia, ale hniezdi v opustených hniezdach po dravcoch, krkavcovitých vtákov, alebo veveríc, no zahniezdila už aj na zemi.  Keďže v tomto roku bola gradácia hraboša poľného, ale aj lesných myší, tak bol predpoklad, že sovy zahniezdia aj druhýkrát. Skontrolovali sme niekoľko starších hniezd a zistili sme dva prípady ich druhého hniezdenia.

Vodohospodári môžu na opravy použiť 6 miliónov eur z minulého roka

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. septembra - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) môže na opravy a údržby použiť šesť miliónov eur, ktoré mu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v roku 2018 poskytlo na protipovodňové opatrenia. V stredu o tom rozhodla vláda.

Lesy SR oslavujú 20 rokov, podľa G. Matečnej má les spájať, nie rozdeľovať

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica, 10. septembra – Les nemá rozdeľovať, ale spájať. Konštatovala to v utorok v Banskej Bystrici ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), ktorá sa pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku štátneho podniku Lesy SR zúčastnila na slávnostnom odovzdávaní ocenení lesníkom.

Merkelová: S klimatickou zmenou musíme bojovať aj napriek finančným nákladom

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 11. septembra - Nemecko musí prijať opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre boj s klimatickou zmenou, aj keď si budú vyžadovať dodatočné finančné náklady.

Nadpolovičná väčšina Slovákov chce viac bezzásahových území v NP

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. septembra - Nadpolovičná väčšina obyvateľov Slovenska chce, aby minimálne polovica územia každého národného parku (NP) bola bez zásahov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Slovenskú agentúru životného prostredia začiatkom roka vypracovala agentúra AKO.

NRSR: Od roku 2022 sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. septembra - Od roku 2022 sa majú na Slovensku zálohovať jednorazové nápojové obaly. Vyplýva to z návrhu zákona envirorezortu, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Aktivisti Greenpeace blokujú vykládku uhlia z lode zakotvenej v Gdansku

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Varšava, 11. septembra - Aktivisti ochranárskej organizácie Greenpeace sa v stredu vyšplhali na žeriavy v poľskom prístave Gdansk, aby takto zabránili vykládke uhlia z Mozambiku, a vyzvali vládu, aby prešla na obnoviteľnú energiu.

CEPTA víta schválenie zálohovania, vyzýva na zodpovednosť pri implementácii

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. septembra - Odborníci z Centra pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) vítajú stredajšie schválenie zákona o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Súčasných aj budúcich politikov a kompetentných úradníkov tiež vyzývajú na zodpovednosť pri implementácii zákona.

Vyhrali sme na plnej čiare – Slovensko bude zálohovať!

11. 09. 2019 (www.cepta.sk)
11.09.2019 Zákon, ktorý zavádza zálohovanie nápojových PET fliaš a plechoviek dnes schválila drvivá väčšina poslancov NR SR – 121 zo 141 prítomných. Sme radi, že poslanci takouto veľkou väčšinou podporili tento z hľadiska životného prostredia veľmi dôležitý zákon. Prečo je zálohovanie dôležité ako aj vyvrátenie viacerých zavádzajúcich tvrdení odporcov zálohovania nájdete v predošlých článkoch, ako aj výzve poslancom NRSR. Teraz bude dôležitá správna implementácia zákona a vytvorenie dobre fungujúceho systému tak aby PET fľaše a plechovky už nezostávali v našej prírode. Ministerstvo...

Identita v (klimatickej) kríze

11. 09. 2019 (ciernalabut.sk)
Znamenajú prudké zmeny životného prostredia, globálne otepľovanie a klimatická kríza pre planétu Zem problém? V podstate nie. Ale my, ľudia, tradičné aj menej tradičné spoločenstvá a vlastne aj civilizácia ako celok, máme problém. Esej vyšla v rámci festivalu [fjúžn] Na celom svete sme svedkami rôznych extrémnych vrtochov počasia – superničivých hurikánov a nečakane prudkých búrok, veľkých opakujúcich sa súch, požiarov aj povodní. To všetko má spoločného menovateľa – prudko sa meniace globálne podnebie (až dvadsaťkrát rýchlejšie než je bežné). Mnohí z nás sa pritom na globálne...

Poľsko: Pohraničná stráž vstúpila na palubu lode Greenpeace

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Varšava, 10. septembra - Príslušníci poľskej pohraničnej stráže vyzbrojení samopalmi vstúpili na palubu lode Rainbow Warrior ochranárskej organizácie Greenpeace blokujúcej vyloženie nákladu uhlia v prístave v meste Gdansk. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie aktivistov.

Európsky týždeň recyklácie batérií

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. 9. 2019 - Európska asociácia organizácií zodpovednosti výrobcov pre batérie a akumulátory EUCOBAT vyhlásila druhý septembrový týždeň Európskym týždňom recyklácie batérií. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe triediť a recyklovať použité batérie.

Poslanci a poslankyně dnes symbolicky převzali výzvu Zachraňme lesy s 60 000 podpisy

10. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Na Malostranském náměstí v Praze dnes ráno během happeningu upozorňujícím na urgentní potřebu řešit příčiny krize našich lesů převzali z rukou mytického Enta - chodícího stromu - poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Eva Fialová s Janem Schillerem (oba ANO) a Radek Holomčík (Piráti) výzvu Zachraňme lesy [1] s více jak 60 000 podpisy občanů, kteří požadují změny v lesním zákoně vedoucí k zajištění zdravých a věkově i druhově pestrých lesů.  Právě tito zákonodárci předložili sadu pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona připravenou Ministerstvem zemědělství, o nichž má Sněmovna...

V najbližších rokoch má v Košiciach pribudnúť 300 000 stromov

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Košice, 9. septembra – Dokopy 300 000 stromov by malo v najbližších rokoch pribudnúť v Košiciach a ich blízkom okolí. Informovali o tom zástupcovia Dobrovoľníckeho centra Košíc (DCK) na pondelkovom brífingu.

Panvica pred Prezidentským palácom má upozorniť na klimatickú krízu

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 9. septembra - Dobrovoľníci združenia Greenpeace Slovensko umiestnili na Hodžovom námestí maketu panvice, znázorňujúcu smaženie Zeme v časoch globálneho otepľovania. Panvicu rozložili pod sochou planéty, ktorá je súčasťou Fontány mieru.

ŠOP: Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre nás kľúčové

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 9. septembra - Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre štátnych ochranárov kľúčové, aby si mohli plniť svoje povinnosti. Uviedli to vo svojom stanovisku. ,,Našou ambíciou je docieliť to, čo je prirodzené, čiže nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy," povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Lakanda.

SaS odmieta zálohovanie, poškodí podľa nej potravinárov aj systém triedenia

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 9. septembra - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí s návrhom zálohovania PET fliaš a plechoviek, s ktorým prišlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Zálohovanie podľa SaS poškodí systém triedeného zberu, výrobcov nápojov a maloobchodníkov.

Lesy SR môžu aplikovať v lesoch v Bratislave chémiu,aktivisti ich...

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 9. septembra – Štátny podnik Lesy SR získal do konca roka 2025 súhlas na aplikáciu chemických látok v niektorých lesoch v Bratislave. Medzi látkami sú aj herbicídy, ako Roundup Biaktiv.

54. výzva zameraná na rozvoj metodík pre hodnotenie investičných rizík spojených s nepriaznivými dôsledkami zmeny klímy OPKZP-PO2-SC211-2019-54

10. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Operačný program: Kvalita životného prostredia Riadiaci orgán: Ministerstvo životného prostredia SR Prioritná os: 2. Adaptácia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy so zameraním na ochranu pred povodňami Špecifický cieľ: 2.1.1 Zníženie rizika povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy Kód výzvy: OPKZP-PO2-SC211-2019-54 Dátum vyhlásenia: 6. 9. 2019 Viac iformácií: www.op-kzp.sk

Berličky pro dravce. Jednoduché opatření, které funguje

10. 09. 2019 (ekolist.cz)
V souvislosti s hledáním východisek při řešení kalamitního výskytu hraboše polního je často zmiňováno používání posedů pro dravce – takzvaných berliček. Jedná se o jednoduché opatření, přitom jeho vhodným užitím můžeme zvýšit lokální úmrtnost hlodavců o 30-80%.

MŽP plošně povolilo uhelným elektrárnám vypouštět o 40 % více rtuti

09. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Nevládní organizace požadují zastavení individuálních výjimek. Ministerstvo životního prostředí vydalo kontroverzní změnu vyhlášky, která uhelným elektrárnám umožňuje odečíst si 40 % z naměřených hodnot toxické rtuti jako "nejistotu měření", a snáze tak “splnit” limity na ochranu zdraví lidí [1]. Nevládní organizace Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA považují rozhodnutí za skandální, návrh změny vyhlášky od začátku kritizují [2]. Ministerstvo životního prostředí má podle nich chránit zdraví lidí a čistotu prostředí, ne zájmy znečišťovatelů. Po vydání této novelizace vyhlášky považují...

Bánovce nad Bebravou: Mesto doplnilo nádoby na triedený zber

09. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bánovce nad Bebravo, 9. septembra - Bánovčania majú k dispozícii viac odpadových nádob na triedený zber. Samospráva na území Bánoviec nad Bebravou rozmiestnila 20 nových plastových kontajnerov s objemom 1100 litrov, informovala v tlačovej správe.

Envirorezort ponúka financie na analýzy súvisiace so zmenou klímy

09. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 8. septembra - Štátne rozpočtové a príspevkové organizácie sa môžu uchádzať o prostriedky na vypracovanie metodík, pomocou ktorých je možné zhodnotiť investičné riziká spojené so zmenou klímy. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na tento účel vyčlenilo 600 000 eur z európskych zdrojov.

Martin: Múzeum slovenskej dediny ovládli mäsožravé rastliny, orchidey a huby

09. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Martin, 8. septembra – Výstava mäsožravých rastlín, exotických orchideí, ale aj aktuálne rastúcich húb sú najväčšími lákadlami v poradí 15. ročníka výstavy Človek a príroda v Múzeu slovenskej dediny v Martine.

V Bratislave sa pochodovalo za zákaz kožušinového chovu na Slovensku

09. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 7. septembra – V Bratislave sa v sobotu pochodovalo za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Niekoľko stoviek ľudí na ňom dalo poslancom Národnej rady (NR) SR ešte o čosi ,,hlasnejšie" najavo, aby na najbližšej schôdzi parlamentu zahlasovali v prvom čítaní za návrh predloženého zákona.

Lídri z oblasti Amazonu podpísali pakt o spolupráci v ochrane dažďového pralesa

09. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bogota, 7. septembra - Juhoamerické krajiny z regiónu rieky Amazon v piatok oznámili opatrenia na jeho záchranu, keďže ho spaľujú požiare a silnejú obavy, že tamojší najväčší dažďový prales na svete bude zničený.

Stránky