Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Dostali sme stan na festivaly a iné akcie

20. 08. 2019 (www.wolf.sk)
Pre nás vo VLK-u je dôležité byť v kontakte s našimi podporovateľmi i bežnými ľuďmi, ktorí vnímajú otázky ochrany prírody a najmä lesov ako veľmi dôležité. Stojíme na stánkoch v uliciach miest, chodíme na festivaly, koncerty, premietania a iné rôzne akcie, aby sme boli s vami. Zbierame podpisy pod petície, diskutujeme a ukazujeme vám našu víziu ochrany, ktorú presadzujeme a reálnymi výsledkami i pomaly napĺňame. K tomu nám teraz pomôže svojím darom i Expodom, od ktorého sme dostali prenosný rýchlorozkladací nožnicový stan ... I v nepriazni počasia tak budeme s vami všetkými, čo nám chcete...

Začala vtáčia migrácia, väčšina mláďat ju neprežije

20. 08. 2019 (www.dravce.sk)
Tlačová správaVšimli ste si, že už sa neozýva kukučka ani dážďovníky? Odleteli aj „vaše“ bociany, pričom vídate ich kŕdle na poliach? Príčinou je ich cesta na africký kontinent. Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – po výchove mláďat sa vydajú na dlhú púť. Čakajú nás jedinečné pozorovania tiahnucich kŕdľov, odpočívajúcich skupín a fascinujúcich preletov. Všetko iba začína - spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150.

Vypiplat mládě ohroženého sysla pomohla parta veverek

20. 08. 2019 (ekolist.cz)
Každý rok přijme Záchranná stanice hlavního města Prahy po volně žijící živočichy stovky osiřelých či opuštěných ptačích a savčích mláďat, která přišla o rodiče nebo rodné hnízdo a bez lidské pomoci by si v přírodě nedokázala poradit. S mláďaty některých druhů, jako jsou ježci, veverky, kosi nebo labutě, se ošetřovatelé setkávají pravidelně každý rok. Každá sezona mláďat si ale pro naše zaměstnance připraví také několik nečekaných překvapení. Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se naše stanice starala teprve...

Přemnožení hraboše není neobvyklé. Neobvyklé jsou způsobené škody, uvádějí vědci

19. 08. 2019 (ekolist.cz)
Hraboš polní je a bude stálým obyvatelem naší krajiny, především té zemědělské. Ideální podmínky nachází na vysoce bonitních půdách v nadmořských výškách 200-600 metrů nad mořem. Cílem aktuálních opatření na místech, kde se přemnožil, proto nemůže být podle vědců Mendelovy univerzity v Brně vyhubení hraboše, ale snaha jeho početnost udržet v únosných mezích, tedy pod prahem ekonomické škodlivosti.

Až 2-tisíc zrážok so zverou sa udeje ročne na našich cestách a železniciach

19. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ochranári zmapovali migračné koridory zvierat a navrhujú, ako ich chrániť. Kadiaľ vedú migračné cesty veľkých šeliem a aká je úmrtnosť zvierat na cestách a železniciach vo vybraných územiach, zisťovali experti v projekte TRANSGREEN.

Švédska aktivistka Thunbergová pokračuje v štrajku za klímu aj na palube jachty

19. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Štokholm,16. augusta - Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová vystavila v piatok na palube pretekárskej jachty, ktorou sa aktuálne plaví do New Yorku, svoj už ikonický rukou písaný transparent oznamujúci, že pokračuje v "školskom štrajku" za klímu.

Genofondový sad CHKO Biele Karpaty priniesol prvé ovocie

19. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Stará Turá, 17. augusta - Genofondový sad starých odrôd jabloní a hrušiek v Starej Turej na kopanici Súš – Lazy, ktorý pred piatimi rokmi založila Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Biele Karpaty, priniesol v tomto roku prvú úrodu.

Nemecko: Párik homosexuálnych tučniakov si adoptoval vajíčko

19. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 16. augusta - Páru tučniakov-gayov darovali v berlínskej zoologickej záhrade vajíčko, aby sa mohli stať rodičmi po tom, ako sa spolu snažili svedomito vysedieť kameň. V piatok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Prezidentka: Ľudia sú čoraz citlivejší na otázky životného prostredia

19. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Varín, 16. augusta – Komplikácie pri ochrane prírody boli jednou z hlavných tém popoludňajšieho rokovania prezidentky Zuzany Čaputovej so Správou Národného parku (NP) Malá Fatra vo Varíne pri Žiline.

Štúdia ukázala, že mikroplasty sa vzduchom dostávajú aj do Arktídy

16. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 15. augusta - Vedci našli množstvo maličkých čiastočiek plastu aj v arktickom snehu, čo poukazuje na to, že tzv. mikroplasty sú vťahované do atmosféry a prenášané na veľkú vzdialenosť do niektorých z najodľahlejších kútov planéty.

Miláno dočasne zakázalo činnosť spoločností prenajímajúcich e-kolobežky

16. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Miláno, 16. augusta - Miláno rozhodlo, že dočasne zakáže činnosť spoločností, ktoré v meste prenajímajú elektrické kolobežky. Toto opatrenie bude platiť do prijatia pravidiel upravujúcich pravidlá používania tohto dopravného prostriedku.

Rusko: Na Kamčatke otvorili múzeum znečistenia oceánov

16. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 15. augusta - Na ruskom Beringovom ostrove pri pobreží Kamčatky otvorili múzeum venované odpadu nachádzajúcemu sa v moriach. Cieľom múzea je upriamiť pozornosť verejnosti na narastajúce znečistenie svetových oceánov, informovala vo štvrtok rozhlasová stanica Slobodná Európa.

NOAA: Júl 2019 bol najteplejším mesiacom od začiatku meraní

16. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Washington, 15. augusta - Júl 2019 bol globálne najteplejším mesiacom od začiatku meraní v roku 1880. Informoval o tom vo štvrtok americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA).

Čo ukázali kontroly hniezd orlov skalných a orlov krikľavých v roku 2019

15. 08. 2019 (www.dravce.sk)
V tomto roku sme dohľadali a kontrolovali štyri hniezda orlov krikľavých a štyri hniezda orlov skalných.

Bezobalové obchody dostali usmernenie, olivový olej by predávať nemali

15. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. augusta - Bezobalové obchody dostali od úradov metodickú pomôcku, ktorá približuje požiadavky na donesené obaly, ale aj druhy potravín, ktoré je možno predávať bez obalu.

Tatranci vnímajú vyjadrenia ministra L. Sólymosa k zonácii s rezervou

15. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry, 14. augusta – Tatranci vnímajú vyjadrenia ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa k schváleniu zonácie do konca roka s rezervou. Šéf rezortu pred časom povedal, že prijatiu zonácie by pomohlo schválenie zákona o ochrane prírody v septembri a že ak by sa tak stalo, návrh zonácie by mohol existovať do konca roka.

Z vyhodeného papiera robia nový bez pridania akýchkoľvek látok. Stačí voda a teplo na sušenie

14. 08. 2019 (ciernalabut.sk)
Ako sa z papiera, ktorý vyhodíme do modrého kontajnera, stane opäť papier? Boli sme sa pozrieť v závode na výrobu recyklovaného papiera. V malej dedinke Bobot neďaleko od Trenčína stojí už viac ako dvesto rokov továreň na papier. V roku 1755 ju postavil Karl Jan Merckens a pôvodne v nej vyrábali papier zo slamy. Počas rokov sa jej majitelia aj výroba menili, až kým ju v roku 1995 nekúpil trenčiansky tlačiar Ľudo Kraus a dostala meno Ludoprint. Najprv začali s výrobou lepenky. „Rozmýšľali sme, že by bolo strašne dobré, keby sme si vyrábali sami papier pre našu tlačiareň,“ popisuje Kraus. Na...

Na Šumavě se znovu objevil vzácný pralesní druh kornatec velký

14. 08. 2019 (ekolist.cz)
Někteří entomologové mu říkají Velký piškot, podle oválného tvaru výletového otvoru ve stojících souších připomínající právě piškot. A je to extrémně vzácný živočich, který se v České republice vyskytuje pouze na několika málo místech. Řeč je o kornatci velkém, zhruba 1,5 centimetru dlouhém, plochém, černém brouku, který byl znovuobjeven v Národním parku Šumava.

Biela pena na Hrone vo Zvolene nespôsobila úhyn vodných živočíchov

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Zvolen, 13. augusta – Na hladine rieky Hron vo Zvolene sa v utorok ráno z neznámych príčin objavila biela pena. Na miesto zavolali políciu, ktorá preverila situáciu.

Ochranári chcú,aby samosprávy kosili menej,druhá strana v tom vidí riziko

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. augusta - Samosprávy by mali kosiť výrazne menej a inak. Myslia si to členovia Slovenského ochranárskeho snemu (SOS), ktorý na radikálnu zmenu prístupu k starostlivosti o zelené plochy vyzývajú mestá a obce.

Británia: Aktivistka Thunbergová pocestuje do USA na jachte bez spŕch či toalety

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 13. augusta - Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa v stredu popoludní vydá z juhoanglického Plymouthu na plavbu do New Yorku, kde sa zúčastní na septembrovom klimatickom summite Organizácie Spojených národov.

Koalícia amerických štátov a miest je proti Trumpovej environmentálnej politike

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Los Angeles, 14. augusta - Koalícia 22 štátov americkej Únie a siedmich miest oznámila, že sa súdnou cestou bude snažiť zabrániť vláde prezidenta USA Donalda Trumpa, aby spomalila odstavovanie elektrární spaľujúcich uhlie, znečisťujúcich ovzdušie a produkujúcich veľké objemy skleníkových plynov.

Trenčianska samospráva testuje lisy na PET fľaše

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trenčín, 13. augusta – Trenčianska samospráva začala s testovaním lisov na PET fľaše. Po zlisovaní sa do kontajnera zmestí až o 80 percent viac fliaš.

Nemecko: Aktivisti zastavili vo Wolfsburgu vlak vezúci autá značky Volkswagen

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Braunschweig, 13. augusta - Klimatickí aktivisti zastavili v utorok v meste Wolfsburg na severe Nemecka vlak prevážajúci autá značky Volkswagen, čím chceli spomaliť ich produkciu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu miestnej polície.

MŽP: Plytvaniu jedla pomôže predchádzať správne skladovanie potravín

14. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. augusta - Na zníženie plytvania jedlom je dôležité správne skladovanie potravín - niektoré ovocie a zelenina napríklad do chladničky nepatria, zvyšky vareného jedla je zas dobré skladovať v spodných poličkách.

Entomologové našli na březích řeky Bečvy unikátní druhy hmyzu. Místo má ale zaplavit přehrada

13. 08. 2019 (ekolist.cz)
Vodní dílo Skalička, které má vzniknout na toku řeky Bečvy nedaleko stejnojmenné obce, by mohlo zcela zničit místní biodiverzitu. Mezi lety 2016 až 2018 zde entomologové provedli základní průzkum brouků a dvoukřídlého hmyzu. V rámci něj vyšlo najevo, že toto území je z hlediska přírodovědeckého nesmírně cenné a v rámci České republiky jej lze označit za horké místo biodiverzity.

Barbarstvo s úradným požehnaním

13. 08. 2019 (www.changenet.sk)
Park v južnej časti Námestia osloboditeľov v Košiciach je minulosťou. Barbarský, ale úradne povolený výrub sa udial sofistikovane, neohlásene a skryte za ďalším novým plotom, aby zbytočne nedráždil verejnosť.

L.Sólymos: Máme pred sebou ešte veľké veci,snáď bude politická situácia stabilná

13. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. augusta - Ministerstvo životného prostredia má do konca volebného obdobia ešte v pláne "veľké veci". V rozhovore pre TASR to uviedol jeho šéf László Sólymos (Most-Híd). Ten dúfa, že bude politická situácia natoľko stabilná, že ich bude môcť dotiahnuť do konca.

V Maďarsku podali žalobu pre utajenie príčin vetovania klimatickej dohody EÚ

13. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Budapešť, 12. augusta - Maďarský rezort pre inovácie a technológie (ITM) odmieta zverejniť štúdie, na základe ktorých vláda premiéra Viktora Orbána vetovala klimatickú dohodu Európskej únie (EÚ).

Požiarmi na Sibíri sú postihnuté aj zvieratá v tajge

13. 08. 2019 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 12. augusta - Požiare na ruskej Sibíri postihli nielen obyvateľov blízkych obcí a miest, ale aj zvieratá v tajge. Podľa expertov environmentálnej organizácie Greenpeace žilo na územiach zasiahnutých požiarmi viac než 13.000 kusov zveri, z toho približne 5500 sobov a 300 medveďov, ako aj zhruba 2700 jeleňov, 1500 losov a ďalších prežúvavcov.

Stránky