Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

 Učiteľka, ktorá s deťmi stavia roboty: „My chceme robiť všetko univerzálne a deti majú tak nádherné nápady“

11. 10. 2019 (ciernalabut.sk)
Príbeh učiteľky Angeliky Hanesz, ktorá učí informatiku a fyziku na Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským v Buzici a po triede behajú roboty. Foto: Tibor Csitó Cestovný poriadok ukazuje v obci Buzica tri zastávky. Pýtame sa šoféra, ktorá je najbližšie ku škole. „Tam je len jedna zastávka,“ smeje sa šofér a už v Košiciach pri nástupe, nám vysvetľuje, ako školu nájdeme. Angelika Hanesz, za ktorou ideme, je finalistkou ocenenia Učiteľ Slovenska. Práve ona pritom učiteľkou nikdy nechcela byť. Jej sen bol stať sa pilotkou. „Ale nepustili ma, lebo vtedy to ešte dievčatá nemohli ísť študovať...

Pošta vydá známku k 40. výročiu založenia chránenej oblasti Biele Karpaty

11. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. októbra - Slovenská pošta v piatok (11. 10.) vydá poštovú známku k 40. výročiu založenia Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Známka vychádza v rámci emisného radu Ochrana prírody pod názvom Ovocné stromy - hruška obyčajná.

Bratislava: MLB vypília v lese Sitina cca 300 suchých stromov

11. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. októbra – Mestské lesy Bratislava (MLB) odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke.

Vědci při průzkumu Prášilského jezera našli nečekaného živočicha

11. 10. 2019 (ekolist.cz)
Hned několik velkých překvapení přinesl hydrobiologům z Biologického centra Akademie věd ČR mimořádný potápěčský průzkum Prášilského jezera na Šumavě. Původním záměrem bylo ověření výskytu vzácné šídlatky, která se podle současného výzkumu mohla v jezeře ještě donedávna vyskytovat. Přestože tuto vzácnou vodní rostlinu nenašli, bujný život v tomto kyselém jezeře jim nakonec vyrazil dech. Dno pokrýval hustý porost větvených řas, hojně osídlených mnoha druhy čistomilných bezobratlých živočichů a na ponořených větvích padlých smrků objevili nespočet kulovitých slizových kolonií. Jedná se o první...

Najneskôr kvitnúcu orchideu môžu v Nízkych Beskydách zachrániť ovce

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Medzilaborce, 9. októbra – Rozšíriť najneskôr kvitnúcu vzácnu orchideu (pokrut jesenný) by v oblasti Nízkych Beskýd mohlo pomôcť spásanie lúk ovcami. Vyplýva to z informácií, ktoré ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty zverejnili na svojej internetovej stránke.

Bojnice si chcú dať vypracovať nízkouhlíkovú stratégiu

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 9. októbra - Samospráva Bojníc si chce dať vypracovať nízkouhlíkovú stratégiu mesta. Dokument má byť aj podkladom pre čerpanie fondov Európskej únie, na jeho vypracovanie žiada financie z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Vysoké Tatry: Potápači vyčistia štyri tatranské plesá i kameňolom na Kvetnici

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Tatranská Lomnica, 9. októbra – Už tento piatok (11. 10.) sa pod hladinu štyroch tatranských plies ponoria potápači, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne.

Ďalších 99 škôl zo Slovenska získalo certifikát Zelenej školy

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 9. októbra – Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy. V Bratislave im v stredu odovzdávali certifikáty. Celosvetový program Zelená škola sa snaží motivovať stredné, základné, ale aj materské školy k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít s priamym zapojením žiakov.

Prírodu nad Magurkou v Nízkych Tatrách čistilo 40 dobrovoľníkov

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Partizánska Ľupča, 9. októbra – Štyridsať dobrovoľníkov sa uplynulý víkend zapojilo do čistenia prírody v osade Magurka na severnej strane Nízkych Tatier. V stredu o tom informoval Miroslav Meľuš z občianskeho združenia (OZ) Priatelia Magurky.

Británia: Otec premiéra Johnsona sa pridal ku klimatickým demonštrantom

10. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 9. októbra - Otec britského premiéra Borisa Johnsona sa v stredu pridal k environmentálnym demonštrantom, ktorí od pondelka protestujú v Londýne za ochranu klímy. Premiér Johnson pritom účastníkov týchto protestov vyzval, aby si zbalili svoje marihuanou páchnuce stany a z britskej metropoly odišli. Informuje o tom agentúra AP.

Tomáša už nebavilo pozerať na znečistený Dunaj a lužné lesy. Z vyplavených PET fliaš si postavil kajak a vybral sa na protestnú plavbu

09. 10. 2019 (ciernalabut.sk)
Väčšina znečistenia oceánov plastovým odpadom pochádza z rozvojových krajín, predovšetkým z Ázie. Ani na Slovensku v tom však nie sme nevinne a do riek sa aj od nás denne dostávajú desiatky kilogramov plastu. Každý rok na jar sa vyberajú bratislavskí vodáci upratovať brehy Dunaja od naplaveného odpadu. Nízka vegetácia odhaľuje nepekný pohľad na množstvo PET fliaš, obalov z drogérie, potravín či dokonca obuvi a oblečenia. To všetko vo svojich vodách nesie aj rieka Dunaj, ktorá na Slovensko priteká cez jedny z najvyspelejších štátov sveta. „Každú jar tu nájdeme niekoľko desiatok vriec odpadu,“...

MŽP SR: Na odstrel medveďa bolo podaných 26 žiadostí

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 8. októbra - V roku 2019 bolo na Slovensku zatiaľ podaných 26 žiadostí na odstrel medveďa. Ide o žiadosti o povolenie výnimky z druhovej ochrany. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

Dánsky výrobca hračiek Lego testuje v USA spôsob, ako recyklovať jeho kocky

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
New York, 8. októbra - Spoločnosť Lego chce recyklovať kocky stavebnice, aby ľuďom doma nezavadzali a nekončili v odpade.

Osem krajín EÚ žiada Timmermansa o dôraznejšie zníženie emisií CO2 do roku 2030

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 8. októbra - Osem členských štátov EÚ požiadalo holandského eurokomisára Fransa Timmermansa, ktorý bude v budúcej Európskej komisii (EK) zodpovedný za Európsky zelený pakt, aby zambicióznil doterajší cieľ EÚ znížiť emisie oxidu uhličitého.

Bratislava: V Podunajských Biskupiciach vysadili 200 nových stromov

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 8. októbra - V bratislavských Podunajských Biskupiciach vysadili na ulici Padlých hrdinov, Biskupická a Komárovská dobrovoľníci 200 nových stromov. Majú prispieť ku skvalitneniu životného prostredia v mestskej časti Podunajské Biskupice. TASR o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Martina Frőhlich Činovská.

Krajiny Strednej Ázie sa v SR inšpirujú v oblasti bezpečnosti vodných priehrad

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Banská Štiavnica, 8. októbra - Bezpečnosť slovenského vodohospodárskeho systému a cezhraničná spolupráca v tejto oblasti sú inšpiráciou pre krajiny Strednej Ázie.

V európskych metropolách pokračujú protesty hnutia Extinction Rebellion

09. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Paríž/Berlín/Londýn, 8. októbra - Protesty za ochranu klímy organizované medzinárodným hnutím Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu), ktoré sa začali v pondelok, pokračujú aj v utorok v európskych metropolách Paríž, Londýn a Berlín, kde demonštranti blokujú ulice či námestia.

V Dolnom Kubíne spília topole na nábreží Oravy, podľa odborníkov sú rizikové

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Dolný Kubín, 7. októbra – Dolnokubínska samospráva začala v pondelok s výrubom stromov na nábreží rieky Orava. Dôvodom je prestarnutie topoľov či hniloba v kmeňoch, ktorú zistili odborníci po preskúmaní zdravotného stavu stromov. Radnica plánuje každý vyrúbaný strom nahradiť troma novými.

Slovensko v otázke zmeny klímy patrí medzi najzodpovednejších,tvrdí envirorezort

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 7. októbra - Informácie o údajnom slovenskom presadzovaní nízkych ambícií Európskej únie (EÚ) v boji proti zmene klímy počas piatkového (4. 10.) samitu v Luxemburgu sa nezakladajú na pravde.

Taliansko: Na rímskom moste ,,obesili" figurínu pripomínajúcu Gretu Thunbergovú

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Rím, 7. októbra - Neznámi páchatelia zavesili na jeden z rímskych mostov bábku pripomínajúcu švédsku tínedžerku a environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú. Prípad ,,obesenej" figuríny začala vyšetrovať miestna prokuratúra, informovala agentúra AFP.

Vstup záujemcov do Badínskeho pralesa bude počas dňa otvorených dverí obmedzený

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Badín, 7. októbra - Novými pravidlami sa bude riadiť sobotňajší (12. 10.) v poradí už piaty Deň otvorených dverí v Badínskom pralese. Záujem o toto podujatie totiž nadobudol za posledné roky neúnosné rozmery a preto organizátori v tomto roku stanovili jednoznačné pravidlá.

MŽP SR: Povolené odstrely medveďov v minulosti situáciu zásadne nezmenili

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry, 7. októbra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR za posledné roky prispelo vo Vysokých Tatrách na vybudovanie kontajnerových stojísk celkovou sumou 1,4 milióna eur.

Zdravie Ružomberčanov môžu poškodzovať drobné prachové častice z dopravy

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ružomberok, 7. októbra – Zdravie Ružomberčanov môžu významne poškodzovať najmä drobné prachové častice. Tie pochádzajú predovšetkým z dopravy, ale tiež z lokálneho vykurovania domácností.

Británia: Polícia zadržala v Londýne takmer 300 environmentálnych aktivistov

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 7. októbra - Približne 217 ľudí zadržala v pondelok polícia počas protestov proti klimatickej zmene zorganizovaných skupinou Extinction Rebellion, ktoré ochromili dopravu v centre britskej metropoly. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na londýnsku Metropolitnú políciu.

MŽP SR: Deti sa na Enviro dňoch 2019 učili správať ekologicky

08. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 7. októbra – Enviro dni 2019 v Bardejove, Žiari nad Hronom a Martine navštívilo uplynulý víkend okolo 2000 návštevníkov. Cieľom podujatia je popularizácia environmentálnej výchovy na Slovensku.

Vládní Zpráva o stavu lesů potvrzuje děsivý rozsah jejich hynutí

07. 10. 2019 (www.hnutiduha.cz)
V některých oblastech se však přesto dál sází hlavně smrky. Prostor musí dostat přirozená obnova lesa Ministerstvo zemědělství v každoroční Zprávě o stavu lesů shrnuje výsledky loňského hospodaření v lesích [1]. Desítky let ignorované varování vědců o nevhodné druhové a věkové skladbě našich lesů mají v posledních letech za následek masivní těžbu kalamitního dřeva. Z dlouhodobého hlediska znamenala celková výše vykázaného kůrovcového dříví v roce 2018 rekordní hodnotu (13 mil. kubíků dřeva), které nebylo dosud na území České republiky dosaženo.Na dlouhodobě velmi špatný zdravotní stav lesů...

Po zákone o BIOMASAKRI sme vyhrali aj vyhlášku, ktorá uvádza zákon do praxe.

07. 10. 2019 (www.wolf.sk)
Ďakujeme všetkým 8671 podporovateľom, ktorí za tri dni podporili našu hromadnú pripomienku. Znenie vyhlášky čítať viac

RE/ŠTART ENVIRÓZY

07. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Slovenská agentúra životného prostredia pravidelne inovuje svoju ponuku v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania. Niekoľkým zmenami prešiel počas svojej existencie aj školský program vo formáte outdoorovej hry -  Enviróza, ktorého nové kolo sa spúšťa práve dnes (7. októbra 2019). Všetci hráči, ktorí sa zapoja do hľadania a určovania environmentálnych záťaží (EZ) a uverejnia  online informácie o nich, sa môžu tešiť na jeho výrazné zmeny.

Liptovský Mikuláš: Chránené územia Slovenska v miniatúrach predstaví výstava

07. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 6. októbra - Miniatúry ako zmenšené podoby chránených častí prírody Slovenska na poštových známkach, nálepkách, minciach či maľbách predstaví výstava v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Bratislava: Klimatická konferencia sa týkala aj environmentálnej kriminality

07. 10. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 6. októbra – Nelegálny výrub lesov, strata biodiverzity, ale aj otázka environmentálnych trestných činov boli témami klimatickej konferencie, ktorá sa konala v nedeľu v bratislavskej Starej tržnici. Záštitu nad druhým ročníkom Climate Conference Slovakia prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová a WWF (World Wide Fund for Nature) Slovensko.

Stránky