Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

MDV vyhodnotilo kampaň Do práce na bicykli, súťažiaci najazdili vyše milióna km

19. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. júna – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR vyhodnotilo kampaň Do práce na bicykli, ktorej cieľom je vyzývať samosprávy aj zamestnávateľov, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy vo svojich mestách.

P. Pellegrini: SR podporí cieľ EÚ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu

19. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. júna - Slovensko podporuje, aby si EÚ stanovila cieľ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to vyhlásil v utorok po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, ktorá tento krok uvítala.

Bratislava behala za čistejšie oceány

19. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
V sobotu 15. júna, vybehlo z bratislavskej Mágio pláže viac ako 150 bežcov, ktorým záleží na osude svetových oceánov. Svojim športovým výkonom sa zapojili do celosvetovej bežeckej iniciatívy za čistejšie oceány - Run for the Oceans. Cieľom tejto globálnej iniciatívy bolo vyzbierať 1,5 milióna dolárov, čo sa aj vďaka slovenským bežcom podarilo.

Buďte mnohem ambicióznější, vzkazuje Evropská komise v hodnocení českého Klimaticko-energetického plánu Potřebujeme přidat hlavně ve výrobě čisté elektřiny

18. 06. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení klimaticko-energetických plánů, jejichž návrhy odeslaly členské země do Bruselu na přelomu roku [1]. Tyto plány mají zajistit splnění evropských klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Jde v nich o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie. Českému návrhu Evropská komise vytýká zejména nízký cíl pro rozvoj OZE a absenci účinných řešení a kroků potřebných k dosažení tohoto cíle. Rovněž upozornila na chybějící řešení k rozvoji komunitních (obecních) projektů a posílila roli a práva...

Umelecký festival v Trenčianskych Tepliciach sa zapojil do boja proti odpadu

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Už 21. – 23. júna bude v Trenčianskych Tepliciach multižánrový festival ART IN PARK. Okrem kvalitného umenia chcú organizátori podporiť edukáciu v oblasti odpadu a šíriť princípy zero waste. Súčasťou bude kompostovateľný riad, prednášky, workshopy a filmové premietanie na tému ochrany životného prostredia.

Najlepšie triedi Skalica a Demänovská Dolina

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Spoločnosť ENVI - PAK po druhýkrát zverejnila rebríček miest a obcí podľa ich úspešnosti v triedení odpadu. Na prvom mieste v kategórii obcí s viac ako 5 000 obyvateľmi skončila Skalica. V kategórii obcí s menej ako 5 000 obyvateľmi sa na čele hodnotenia umiestnila Demänovská Dolina.

ROZPRÁVKOVÁ SOVA JE SPÄŤ

18. 06. 2019 (www.dravce.sk)
Plamienka driemavá v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor. Vidieť ju dnes je však veľká vzácnosť. Vďaka aktivitám odborníkov sa situácia mení k lepšiemu. Tento rok sa na štyroch lokalitách vyliahlo doposiaľ 17 mláďat a odborníci očakávajú ešte ďalšie prírastky tam, kde sú zatiaľ len vajíčka. V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. Táto sova tak poľnohospodárom prináša veľký úžitok.

Cestou pod Dunajom majú prejsť autá i cyklisti v roku 2022

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vojka nad Dunajom, 17. júna – Projekt cesty pod Dunajom, medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica (okres Dunajská Streda), sa blíži k realizácii. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) získal platné územné rozhodnutie a v pondelok vyhlási verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa.

Nemecko: V Bonne sa začala 10-dňová klimatická konferencia OSN

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bonn/Brusel, 17. júna - Svetoví odborníci a diplomati sa zišli v pondelok v nemeckom Bonne na konferencii o klimatickej zmene, ktorú usporiadala OSN pred nadchádzajúcimi klimatickými summitmi v New Yorku a Santiagu (Čile), naplánovanými na september a december tohto roka.

Trnava: O polnoci na sv. Jána sa budú zbierať v Kamennom mlyne bylinky

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trnava, 17. júna – Že zbieranie bylín s uzdravujúcou a magickou mocou na sviatok sv. Jána nie je záležitosťou iba horských lúk a strání chcú dokázať v Trnave. Na pondelok 24. júna pripravuje lektor Lukáš Mihálik ich polnočný zber v Kamennom mlyne.

Trnava: Ekofest bude mať najbohatší sprievodný program vo svojej histórii

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trnava, 17. júna - Dvanásty ročník Ekofestu ponúkne 21. a 22. júna v Trnave koncerty i environmentálne témy. Jeho návštevníkov čakajú prednášky, filmy, workshopy, výstavy i prezentácie organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou životného prostredia.

V Národnej zoologickej záhrade Bojnice sa narodili vĺčatá, gueréza a zebra

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 17. júna - V Národnej zoologickej záhrade Bojnice sa narodili tri vĺčatá. Mláďatá vlka eurázijského nie sú tamojšími jedinými prírastkami za posledné obdobie, k obyvateľom pribudla i zebra a gueréza.

V Tatrách budú počítať kamzíky

18. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry, 16. júna – Koľko kamzíkov prežilo zimu a koľko mláďat pribudlo na slovenskej i poľskej strane Tatier ukáže jarné počítanie týchto zvierat naplánované na utorok 18. júna. Sčítanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň.

Šance na vyšší těžební poplatky a konec čachrování s penězi na rekultivace

17. 06. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Vláda dnes snad konečně schválí horní zákon Na jednání vlády se dnes konečně dostal zpět návrh novely horního zákona, který se několikrát změnil od doby, kdy opustil kanceláře Ministerstva průmyslu a obchodu [1]. Finální verze obsahuje zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků, reálně však budou moci vzrůst  až od 1. ledna 2022 [2].Zároveň však uhelné těžební společnosti budou muset do poloviny roku 2022 [3] uložit povinné rezervy na rekultivace, sanace a škody po těžbě v hotovosti na speciální účet. Doposud šlo o fiktivní peníze, které byly někde zapsány, například ve formě majetku....

M. Hlivák: Pripravujeme legislatívne opatrenia k zelenému verejnému obstarávaniu

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. júna – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pripravuje k téme zeleného verejného obstarávania balík legislatívnych opatrení aj v spolupráci s ministerstvom životného prostredia a Slovenskou agentúrou životného prostredia.

Japonsko: Ministri G20 prijali nový rámec na boj proti plastom v oceánoch

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Karuizawa, 16. júna - Ministri životného prostredia a energetiky krajín združených v skupine G20 sa v nedeľu na stretnutí v japonskom meste Karuizawa dohodli na prijatí nového implementačného rámca pre opatrenia súvisiace s riešením otázky plastového odpadu hromadiaceho sa vo svetových moriach a oceánoch.

Ropní giganti podporia po stretnutí s pápežom ,,zmysluplné" zdaňovanie emisií

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vatikán, 14. júna - Niektoré z najväčších ropných firiem na svete sa v piatok po stretnutí s pápežom Františkom zaviazali, že podporia "ekonomicky zmysluplné" zdaňovanie emisií.

Liptovský Mikuláš: Hubárom a bylinkárom poradia v múzeu jaskyniarstva

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 14. júna – Rady z oblasti mykológie a liečivých bylín získa verejnosť v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Hubárska a bylinkárska poradňa je záujemcom k dispozícii každý pondelok od 10. júna do 11. novembra v čase od 9.00 do 15.00 h v priestoroch budovy múzea.

Pápež vyzval predstaviteľov ropného priemyslu na boj proti zmene klímy

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vatikán, 14. júna - Pápež František sa v piatok vo Vatikáne stretol s predstaviteľmi ropného priemyslu a vyzval ich na okamžitú akciu proti zmene klímy. ,,Drahí priateľa, dochádza nám už čas," vyhlásil pápež.

Komárno: Mestá a obce žiadajú ministerstvo o pomoc v boji proti komárom

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Komárno, 14. júna – Mestá a obce okresu Komárno žiadajú Ministerstvo životného prostredia SR o pomoc v boji proti komárom. Na ministerstvo sa s prosbou o finančnú pomoc na dezinsekciu komárov obrátilo Združenie miest a obcí okresu Komárno.

Štúdia: Ľudia skonzumujú týždenne v priemere päť gramov plastu

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 12. júna - Každý človek skonzumuje v priemere päť gramov plastu týždenne, čo je približne ekvivalent štandardnej kreditnej karty. Odhaľuje to v stredu zverejnená štúdia expertov z austrálskej Univerzity v Newcastli, ktorú si objednal Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a o ktorej výsledkoch informuje agentúra DPA.

Na klimatickom pikniku apelovali na vládu,P.Pellegrini reaguje prijatými zákonmi

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. júna - Neformálna skupina Znepokojené matky zorganizovala v stredu klimatický piknik pred Úradom vlády SR v Bratislave. Na podujatie pozvali aj premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorému opäť tlmočili požiadavky týkajúce sa potreby prísnejších opatrení na zmiernenie dôsledkov klimatickej zmeny.

Siladice: Búdky pre sokoly na elektrických stožiaroch sa ujali, sú plné života

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Siladice, 13. júna – Búdky, ktoré na jar osadili ochranári pre sokoly myšiare na elektrické stožiare pri Siladiciach v okrese Hlohovec, sa ujali. Dvadsať drevených bývaní pre dravce, ktoré pomáhajú poľnohospodárom v boji proti hrabošom poľným, je po niekoľkých mesiacoch zahniezdených a plných života.

Poplatok za komunálny odpad stúpne v Púchove od budúceho roka o 15 %

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Púchov, 13. júna – Poplatok za komunálny odpad stúpne v Púchove od januára budúceho roku o 15 %. Vyplýva to z návrhu nového všeobecne záväzného nariadenia mesta, odobriť ho musia 26. júna poslanci mestského zastupiteľstva.

Zvieratá v bojnickej zoo dostávajú v horúčavách i špeciálne nanuky

17. 06. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 13. júna - Pretrvávajúce vysoké teploty musia znášať i zvieratá v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Pre niektoré druhy preto ošetrovatelia pripravili opatrenia, aby tak zmiernili dosahy horúceho počasia na ne.

Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života

14. 06. 2019 (www.dravce.sk)
Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. Ochrana dravcov na Slovensku sa tak spolu so Západoslovenskou distribučnou, a.s. rozhodli podporiť šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že búdky sú plné života – hniezdia v nich sokoly myšiare.

Větrné elektrárny mají zítra svátek, měly by dostat darem jasné podmínky rozvoje

14. 06. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Zítřejší mezinárodní den větrných elektráren [1] je vhodnou příležitostí, abychom si  připomněli potřebu překonat dlouhodobou stagnaci tohoto perspektivního odvětví v České republice. Například ve srovnání se sousedním Rakouskem máme pouhou desetinu instalovaného výkonu větrných elektráren a tento rozdíl se každým rokem prohlubuje [2]. Hlavní rozdíl mezi Českou republikou a Rakouskem spočívá ve stabilitě finanční podpory a pravidlech povolovacích procesů. Rakouské spolkové země mají pravidla pro umísťování větrných elektráren nastavena přísně a zóny, v nichž je výstavba vyloučena, jsou...

Namiesto kvetov rastú na mnohých miestach vraky

14. 06. 2019 (ciernalabut.sk)
Patria k trom najväčším producentom znečisťujúcich látok, no napriek tomu sú čoraz populárnejšie. Autá. Neznečisťujú pritom len ovzdušie, ale po nesprávnej likvidácií aj pôdu a vodu. Tento článok pripravili žiaci z gymnázia J. A. Raymana v Prešove v rámci programu Mladí reportéri pre životné prostredie Mnohí vlastníci tieto nefunkčné autá dlhodobo parkujú na sídliskách, vo dvoroch či záhradách. Málokto sa však zaoberá následkami, ktoré môže takéto „odloženie“ auta spôsobiť. Postupom času sa z neho uvoľňujú nebezpečné látky a materiály znehodnotené koróziou. Kvôli týmto látkam sa staré...

O východe z východu – večný panovník Boris

13. 06. 2019 (ciernalabut.sk)
Štvrtý diel zo série blogov o východnom Slovensku. Tradícia opakovanej voľby politikov, ktorí sa opájali mocou, zvláštne nakladali so zvereným majetkom a nemali žiadnu predstavu o budúcnosti svojho regiónu či kraja, je spoločná pre celé Slovensko – východ nevynímajúc. No tento príbeh je výnimočný aj na slovenské pomery. Reč je o primátorovi Bardejova Borisovi Hanuščakovi. Tento pán je istým spôsobom fenomén – vo funkcii je už neuveriteľné šieste (!) volebné obdobie. Vďaka umiernenému, nudnému prejavu a výzoru, ktorý pripomína Gustáva Husáka, Hanuščak nikdy vo funkcii neprestrelil nič...

Lesy nevyhrály: Jen část sněmovního Výboru pro životní prostředí nepodlehla alibismu Ministerstva zemědělství. Návrhy pro zdravé lesy nyní mohou předložit poslankyně a poslanci

12. 06. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí [1] právě přijali pouze několik z patnácti  pozměňovacích návrhů, které mohou vést k ozdravení našich lesů. Konkrétně se jedná o mírné zjednodušení správy nízkých a středních lesů, tím že se v nich usnadní těžba, prodloužení termínů pro zalesnění, což usnadní přirozenou obnovu lesa, a ponechání suchých stromů na místě, pokud z nich již nehrozí šíření kůrovce. Podporu získal návrh poslance Radka Holomčíka, který zamezuje zcizení státních lesů.Na rozdíl od kolegů a kolegyň ze Zemědělského výboru, kteří ráno na zamítavou pozici Ministerstva...

Stránky