Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Hniezdenie kuvika bude prvýkrát snímané kamerou a vysielané naživo

25. 02. 2021 (www.dravce.sk)
Snáď žiadna sova nie je opradená toľkými mýtmi a poverami ako kuvik obyčajný. V minulosti sa tradovalo, že prináša smrť, a tak bol často likvidovaný. Dnes je zákonom chránený. Jeho populácia na Slovensku sa za posledné desaťročia znížila minimálne o tretinu, vymizol z viacerých lokalít. Pre záchranu kuvika umiestňujú aj odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku búdky a realizujú aktivity na zlepšenie dostupnosti potravy. V roku 2020 sa podarila prvá adopcia mláďat kuvika. Aj rok 2021 bude pre kuvika a odborníkov, ktorí sa mu venujú, mimoriadne zaujímavý – jeho hniezdenie bude...

K pokute hriňovskej mliekarne sa MŽP vyjadrovať nechce

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Hriňová, 25. februára – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR nepovažuje za vhodné vyjadrovať sa k výsledkom inšpekcie, ktorej výstupom je pokuta 135. 000 eur pre hriňovskú mliekareň za mimoriadne zhoršenie vôd na rieke Slatina.

IEP: Takmer v celej Európe je v týchto dňoch zlá kvalita ovzdušia

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. februára (TASR) - V týchto dňoch je v takmer celej Európe ,,veľmi nepríjemná kvalita ovzdušia". Na Slovensku ho spôsobujú najmä prachové častice PM2,5. Upozorňuje na to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti. 

Pre štyri lokality Slovenska platí upozornenie na smogovú situáciu

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. februára - Pre  Banskú Bystricu, Prešov, okresy Trebišov a Pezinok platí vo štvrtok upozornenie na vznik smogovej situácie pre prachové častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

Liptovský Mikuláš: Na Háji sa začal hromadiť odpad z fastfoodov

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 24. februára – Odpadkové koše na vrchovine Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši sú v posledných týždňoch denne preplnené odpadom z objemných obalov. Nechávajú ho tam návštevníci, ktorí tam okrem prechádzky po novom prichádzajú aj s cieľom konzumácie jedla z miestneho fastfoodu. 

V NP Malá Fatra vzrástol počet lyžiarov, najviac ohrozujú hoľniaka a hlucháňa

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 24. februára - V Národnom parku (NP) Malá Fatra vzrástol počet návštevníkov - lyžiarov. Lyžovaním najviac ohrozujú tetrova hoľniaka a tetrova hlucháňa. Najväčší problém je v oblasti Kľačianskej Magury, v okolí Vendovky, Mojského grúňa.

Lesy SR: Dokopy 87 % Muránskej planiny je lesníkmi obhospodarované územie

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Muráň/Revúca, 24. februára – Dohromady 87 percent rozlohy Národného parku (NP) Muránska planina je územie, ktoré obhospodarujú lesníci. Len zvyšných 13 percent tvorí bezzásahová časť. Informoval o tom poverený riaditeľ Odštepného závodu Lesy SR Revúca Ján Vavrek.

Grécka spoločnosť odmieta zodpovednosť za znečistenie pobrežia Izraela

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Tel Aviv/Atény, 24. februára - Prevádzkovatelia gréckeho ropného tankera Minerva Helen v stredu odmietli obvinenia, že nesú zodpovednosť za veľký únik ropných látok, ktoré minulý týždeň znečistili značnú časť pobrežia Izraela. Informovala o tom agentúra DPA. 

Komárnu sa vlani podarilo vyseparovať viac ako 13 percent odpadu

25. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Komárno, 24. februára – Mesto Komárno vlani vyzbieralo viac ako 14 500 ton komunálneho odpadu. Z tohto množstva tvorili vyseparované zložky 13,4 percenta. 

Živoucí fosílie vampýrovka ukazuje, jak se jí podařilo přežít dinosaury

25. 02. 2021 (ekolist.cz)
Vampýrovka hlubinná představuje tzv. „živoucí fosilii“. Podobně jako u latimérie podivné byli fosilní zástupci této skupiny popsáni dříve fosilní než živoucí (až v r. 1903). Kdysi rozmanitá skupina hlavonožců, vampýrovky, obývala mělká šelfová moře jury a spodní křídy. Poté se však náhle fosilní záznam ztrácí a mezera mezi současností a posledním známým výskytem ve spodní křídě (stupeň apt) představuje neuvěřitelných 120 mil. let.

Chudobní si často nemôžu dovoliť ísť do karantény, hovorí reportérka Apolena Rychlíková (+ podcast)

24. 02. 2021 (ciernalabut.sk)
Koronaepidémia pripravila mnohých ľudí o prácu, prípadne o časť príjmu počas povinnej karantény. Niektoré rodiny si však napriek ťažkej práci nedokážu zaplatiť ani nájom a štát im nevie poskytnúť dostatočnú pomoc, hovorí reportérka a dokumentaristka Apolena Rychlíková, ktorá sa problematike chudoby dlhodobo venuje. Nerovné podmienky nútia ľudí porušovať pravidlá a spôsobujú to, že nedôvera v spoločnosti rastie. Poučíme sa z krízy a dokážeme to zmeniť? Dlhodobo sa vo svojej práci venujete problematike nízkopríjmových skupín, teda ľudí, ktorí robia ťažkú a slabo zaplatenú prácu. Prečo ste si...

WWF: Až tretine sladkovodných rýb hrozí vyhynutie

24. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Sladkovodná biodiverzita klesá dvojnásobne rýchlejšie ako biodiverzita oceánovči lesov a tisíce druhov sladkovodných rýb smerujú k vyhynutiu, varuje nová správa World’s Forgotten Fishes (Stratené ryby sveta).

MŽP SR: Vplyvom znečisteného ovzdušia predčasne zomierajú stovky Slovákov

24. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Najvyššia koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší je v okolí Žiliny, Košíc a Ružomberka. V týchto oblastiach im možno pripísať viac ako 5 % úmrtí. V tejto súvislosti Slovensko čelí aktuálnej žalobe zo strany Európskej komisie (EK). 

Rumunská obec naučila obyvateľov správne triediť odpady aj bez vysokých investícií

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
S odpadmi bojujú nielen slovenské samosprávy, ale obce po celej Európe. Kým v západných krajinách dokážu obyvatelia vďaka správne zavedeným systémom vytriediť aj 80 percent odpadov, stredná a východná Európa stále zostáva.

Mesto Vráble chce zlepšiť separovanie biologického a kuchynského odpadu

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Vráble, 22. februára – Vrábeľská radnica sa pripravuje na postupné zavádzanie zberu kuchynského odpadu. V rámci projektu financovaného z dotácie Environmentálneho fondu plánuje mesto nakúpiť kompostéry i nádoby na zber biologicky rozložiteľného odpadu. 

NLC bude vzdelávať učiteľov v oblasti lesnej pedagogiky

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Zvolen, 22. februára – Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania (NLC-ÚLPaV) Zvolen získalo oprávnenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na poskytovanie inovačného vzdelávania pre pedagogických zamestnancov pre oblasť lesnej pedagogiky ako súčasti environmentálnej výchovy. 

Česko bude žalovať Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v bani Turów

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Praha, 22. februára - Česká vláda v pondelok avizovala, že na prelome februára a marca podá na Súdny dvor EÚ žalobu na Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v hnedouhoľnej bani Turów nachádzajúcej sa pri česko-poľských hraniciach. České úrady zároveň žiadajú zastavenie ťažby v tejto bani. Informovala o tom agentúra AFP.

MŽP: Vyhláška o zaradení vlka medzi chránené zvieratá je v poslednej fáze

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. februára - Vyhláška k zákonu o ochrane prírody, ktorou sa má vlk zaradiť medzi chránené živočíchy, je momentálne vo finálnej fáze. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie envirorezortu.

MŽP chce legislatívny proces vyhlásenia Pralesov SR začať v najbližších týždňoch

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. februára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by malo vypracovať návrh nariadenia vlády, ktorým sa vyhlási prírodná rezervácia Pralesy Slovenska. Následne ho predloží do legislatívneho procesu. Ten by sa mal začať v najbližších týždňoch.

Na zelenú ekonomiku má v rámci plánu obnovy smerovať 2,17 miliardy eur

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. februára - Na reformy v oblasti zelenej ekonomiky má z európskeho nástroja na obnovu ekonomiky ísť celkovo 2,17 miliardy eur. Ministerstvo financií SR na svojej webovej stránke zverejnilo nové informácie o tom, do čoho chce Slovensko investovať zhruba šesť miliárd eur z fondu obnovy. 

Hriňovská mliekareň pre pokutu píše list ministrovi J. Budajovi

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Hriňová, 22. februára – Hriňovská mliekareň sa pre pokutu 135. 000 eur, ktorú jej udelila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) za mimoriadne zhoršenie vôd na Slatine, obrátila na ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO). V pondelok list poskytla pre TASR mliekareň.

Program ochrany prírody

23. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Zdroj financovania: Environmentálny fond Správca programu: Štátna ochrana prírody SR Dátum vyhlásenia: 10. 2. 2021 Dátum uzavretia: 19. 3. 2021 Viac informácií: http://pop.sopsr.sk/

Spustenie pilotnej fázy dobrovoľnej iniciatívy pre priemysel

22. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia dňa 25. januára zahájila pilotnú fázu záväzku zelenej spotreby – dobrovoľnej priemyselnej iniciatívy, ktorej cieľom je urýchliť príspevok európskych podnikov k podpore udržateľnej spotreby.

Žilina: Mesto chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň

22. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Žilina, 21. februára – Mesto Žilina chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 2.099. 334 eur, ministerstvo životného prostredia schválilo žiadosť mesta o nenávratný finančný príspevok vo výške 1.994.367,30 eura. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti.

Nový Zéland: Na brehu uviazli desiatky delfínov

22. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Wellington, 22. februára - Záchranári na Novom Zélande sa v pondelok snažili zachrániť desiatky delfínov dlhoplutvých, ktoré uviazli na pláži na úseku pobrežia neslávne známeho takýmito prípadmi. Informovala o tom agentúra AFP. 

Pobrežie Izraeli znečistili látky ropného pôvodu, ich zdroj zatiaľ nie je známy

22. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Jeruzalem, 20. februára - Stovky dobrovoľníkov a príslušníkov armády sa v sobotu v Izraeli zúčastnili na odstraňovaní látok ropného pôvodu, ktorými je znečistený úsek stredomorského pobrežia od mesta Haifa na severe krajiny až po Aškelon na juhu. Vyšetrovatelia súčasne pracujú na zisťovaní príčin znečistenia, ktoré ohrozuje pláže i prírodu.

V Bratislave minulý rok ošetrili a vykastrovali 1158 túlavých mačiek

22. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 20. februára - Občianske združenie (OZ) Sloboda zvierat spolu s magistrátom hlavného mesta, OZ Mačky a OZ Pomoc pouličným mačkám minulý rok odchytili, vykastrovali, urobili veterinárnu prehliadku a ošetrili 1158 túlavých mačiek v Bratislave. 

Jak rychle se po povodni obnoví ekosystém horského rybníka?

21. 02. 2021 (ekolist.cz)
Globální změna klimatu přináší stále častěji extrémní projevy počasí, jako jsou dlouhodobá sucha nebo přívalové srážky způsobující bleskové povodně. Co se ale při nich děje v ekosystému? A dokáže se ekosystém sám obnovit? Tým vědců z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích zjistil, že během povodně dojde k vypláchnutí téměř veškerých organismů v rybníce, které je následováno překvapivě rychlou obnovou původních společenstev přibližně za 14 dní. Závěry svého výzkumu vědci shrnuli na konci ledna v prestižním vědeckém časopise Nature Microbiology....

Stromy v ulicích se mohly stát součástí infrastruktury měst. Jak to dopadlo?

19. 02. 2021 (ekolist.cz)
Loni v říjnu se stromy mohly stát součástí infrastruktury měst. Namísto toho se ale staly centrem sporu dvou pohledů na město. Jeden zdůrazňuje nutnost bezpečné organizace inženýrských sítí a druhý potřebnost zeleně pro zdraví a kvalitu života ve městě. Tyto pohledy se střetly nad revizí normy o prostorovém ukládání sítí technické infrastruktury.

Greenpeace: Znečistené ovzdušie si vlani vo veľkomestách vyžiadalo 160.000 úmrtí

18. 02. 2021 (www.enviroportal.sk)
Kuala Lumpur, 18. februára - Znečistené ovzdušie spôsobilo vlani v piatich najľudnatejších mestách sveta približne 160. 000 predčasných úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace, píše agentúra AFP.

Stránky