Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Psychologička: Hľadať si partnera podľa fotky je zradné. Tinder priamy kontakt nenahradí (+podcast)

22. 09. 2020 (ciernalabut.sk)
Cez internet sa zoznamuje stále viac ľudí. Často fungujú na povrchnom princípe a môžete tak odmietnuť fotku človeka, ktorý by vám v realite bol veľmi sympatický. S psychologičkou Zuzanou Kožárovou sme sa rozprávali o tom, aké tieto appky prinášajú pozitíva a aké negatíva a tiež, ako spolu so sociálnymi sieťami vplývajú aj na už existujúce vzťahy. Rozhovor si môžete vypočuť aj ako podcast zo série Technológie – ON či OFF. Používaš teraz alebo v minulosti niektorú z aplikácií či platforiem na randenie? Vyskúšala som iba jednu a nebol to Tinder, ktorý je asi najznámejší. Táto spájala ľudí...

J. Budaj: Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike

22. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. septembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce odtajniť informácie o jadrovej energetike. Zmeniť by sa tak mal zákon o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorého zmena utajovanie spôsobila. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) v utorok na tlačovej konferencii.

Kancelária NRSR priebežne pristupuje k zvýšeniu energetickej efektivity budov

22. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. januára - Kancelária Národnej rady (NR) SR priebežne pristupuje k zvýšeniu energetickej efektivity budov, ktoré sú v jej správe. Postupne sa ich snažia zatepľovať. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Kancelárie NR SR.

Najväčšie svetové spoločnosti podporili výzvu na boj proti klimatickej zmene

22. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 21. septembra - Viac ako 560 spoločností podporilo v pondelok výzvu medzinárodnej podnikateľskej koalície Business for Nature, ktorou chcú docieliť, aby vlády konali viac v boji proti ničeniu prírody a klimatickej zmene. Informovala o tom agentúra Reuters.

Levice: Vo vybraných okresoch sa má v októbri začať radónový prieskum

22. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Levice, 21. septembra – V Levickom, Komárňanskom a Topoľčianskom okrese sa bude od polovice októbra vykonávať radónový prieskum. Polročný projekt financovaný Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu vo Viedni bude zisťovať objemovú aktivitu radónu v ovzduší.

Mykologové našli "nejkrásnější z českých hřibů" - vzácný hřib rudonachový

21. 09. 2020 (ekolist.cz)
Velký úspěch zaznamenali mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový. Informuje o tom ČSOP Klenice.

V Indonézii spozorovali dve mláďatá kriticky ohrozeného druhu nosorožca

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Jakarta, 21. septembra - Indonézske úrady spozorovali v národnom parku na indonézskom ostrove Jáva dve mláďatá takmer vyhnutého nosorožca jávskeho.

Británia: Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 21. septembra - Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať.

Energetické štítky spotrebičov čaká na jar zmena

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou pripravuje informačnú kampaň o nových energetických štítkoch EÚ. Kampaň má pomôcť predajcom pri prechode na nové štítky, ktoré sa budú k prvým kategóriám výrobkov vymieňať v  marci 2021.

Na Slovensku nastane v utorok 22. septembra astronomická jeseň

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 20. septembra - Na Slovensku nastane jesenná rovnodennosť v utorok 22. septembra o 15. hodine 30. minúte a 27. sekunde stredoeurópskeho letného času (SELČ), teda v tomto okamihu sa začne astronomická jeseň.

S údržbou žilinského lesoparku pomáhajú kone

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Žilina, 20. septembra – Pri údržbe žilinského Lesoparku Chrasť asistujú kone z Hričovského Podhradia. Pomáhajú pri odpratávaní poškodeného dreva. Správca lesoparku Richard Fűhrich vysvetlil, že oproti ťažkým strojom ide o šetrnejší prístup. Povedal, že lesopark chcú zanechať krásny aj pre ďalšie generácie.

Greenpeace: Klimatický štrajk nie je vhodné spájať s ľavicovým extrémizmom

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 20. septembra - Štrajk proti klimatickej kríze nie je vhodné spájať s ľavicovým extrémizmom. Pre TASR to uviedla programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. Reagovala tak na Správu o bezpečnosti SR za rok 2019, kde medzi prejavy ľavicového extrémizmu bol zahrnutý ,,klimaštrajk", ktorý bol súčasťou kampane Fridays for Future.

LVS: Informácie o obsahu fekálneho odpadu v prameni Vyvieranie sú nepravdivé

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 19. septembra - Informácie o údajnom obsahu fekálneho odpadu v prameni Vyvieranie, ktorý je vodárenským zdrojom Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) Liptovský Mikuláš, sú nepravdivé a zavádzajúce.

Turisti vo Vysokých Tatrách odhadzujú najmä plastové fľaše a papierové vreckovky

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry, 19. septembra – Svetový čistiaci deň využili zakladatelia iniciatívy #niesomprasa na vyčistenie trasy vedúcej k Zelenému plesu vo Vysokých Tatrách. Medzi odpadkami, ktoré tam počas soboty vyzbierali, dominovali plastové fľaše a papierové vreckovky, šokovala ich pohodená železná tyč.

V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad, tvrdí OZ Za našu vodu

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. septembra - V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad. Z prameňa sa čerpá pitná voda aj pre veľkú časť Liptova. Potvrdila to analýza vody, ktorú si nechalo urobiť občianske združenie (OZ) Za našu vodu. Informuje o tom na webovej stránke.

Slovensko musí v klimatických cieľoch držať krok s Európou, tvrdí SAPI

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. septembra - Slovensko musí v klimatických cieľoch držať krok s Európou. V súvislosti s návrhom Európskej komisie (EK), ktorý v stredu (16. 9.) prezentovala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová, to uviedla Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

MPRV apeluje na dobrovoľné zníženie výmery parciel osiatych jednou plodinou

21. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. septembra - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR apeluje na zníženie výmery parciel na minimálne 50 hektárov osiatych jednou plodinou. Zatiaľ ide o dobrovoľné zníženie.

Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?

18. 09. 2020 (ekolist.cz)
Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.

Čierny Peter v riaditeľni

18. 09. 2020 (ciernalabut.sk)
Premýšľam, ako rýchlo sa premenili školy na kasárne – po bránu je iný svet. Za ňou hromadná doprava, kiná, akvaparky, nákupné centrá. Zážitkové vzdelávanie. Exkurzie. Diskusie s ľuďmi z praxe. Workshopy s externistami pre učiteľov či žiakov. Účasť učiteliek na metodických seminároch. Kurzy pre akčné školské tímy. STOP. Participatívne plánovanie premeny školského dvora. Rovesnícke vzdelávanie. Neformálna spolupráca s rodičmi. STOP! Semafory, nariadenia, opatrenia, odporúčania. Obavy, stres, neistota, predbežná opatrnosť. Zodpovednosť riaditeľov škôl, učiteľov, vychovávateliek. Miestami...

Šakal zlatý nie je na Slovensku ,,exotikou"

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Michalovce, 17. septembra – Šakal zlatý už nie je na území Slovenska exotickým druhom. Tvrdia to ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat na základe záberov z fotopascí nainštalovaných v území senianskej depresie v okresoch Michalovce a Sobrance.

Bratislava: Dobrovoľnícke podujatie Naše mesto prináša viac ako 140 aktivít

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 18. septembra – Čistenie povodia Malého Dunaja, čistenie lesíka, zbieranie odhodených odpadkov či likvidácia nelegálnych skládok. To je časť aktivít v rámci projektu Vezmi si ma, ktorého cieľom je upozorniť na pohodený odpad a motivovať ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne.

Návrh EK na zníženie emisií je nedostatočný,upozorňujú zelené iniciatívy

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. septembra - Plánovaný 55-percentný cieľ znižovania emisií do roku 2030 nestačí, na zastavenie globálneho otepľovania na bezpečnej hranici je potrebné minimálne 65-percentné zníženie.

Banská Štiavnica: Študenti a dobrovoľníci vyčistia banskoštiavnický Glanzenberg

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Banská Štiavnica, 17. septembra – Študenti stredných škôl a dobrovoľníci v Banskej Štiavnici sa aj po piaty raz zapoja do Gruntovačky organizovanej Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK).

Grand Prix trienále Ekoplagát získal L. Drewinsky za cyklus plagátov

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Žilina, 17. septembra  - Cenu Grand Prix 15. medzinárodného trienále - súťažnej prehliadky plagátov s problematikou ochrany prírody a životného prostredia Ekoplagát'20 získal Poliak Lex Drewinsky za cyklus plagátov Without Title 1 - 4.

J. Budaj: Presný termín vyhlásenia Pralesov SR ešte nie je známy

18. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. septembra - Presný termín vyhlásenia prírodnej rezervácie Pralesy SR ešte nie je známy. Uviedol to vo štvrtok šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

EÚ: zlepšenie zberu a čistenia komunálnych odpadových vôd

17. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Komisia uverejnila Desiatu správu o vykonávaní smernice o čistení komunálnych odpadových vôd (UWWTD), ktorá poukazuje na celkové zlepšenie zberu a čistenia odpadových vôd v európskych obciach a mestách, ale aj na rôzne úrovne úspešnosti medzi členskými štátmi.

O znečistených územiach sa bude hovoriť on-line

17. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Slovenská agentúra životného prostredia sa v roku 2020 podieľala na príprave dvoch významných medzinárodných konferencií v oblasti znečistených území.

Viac ako 30-tisíc ľudí dalo slovenským pralesom päťku!

17. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Aktivisti z mimovládnych organizácií WWF Slovensko a OZ Prales odovzdali do rúk ministra životného prostredia Jána Budaja a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského petičné hárky s takmer 31-tisíc podpismi za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska.

Kreatívny hackaton pod Tatrami

17. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo dopravy a výstavby SR a (f)ITcubator pripravili pre programátorov i študentov programovania na kreatívny hackaton, najšikovnejším ponúkajú odmeny v celkovej výške 8000 €.

Šaľa: Dobrovoľníci budú cez víkend čistiť brehy Váhu

17. 09. 2020 (www.enviroportal.sk)
Šaľa, 16. septembra – Šalianski dobrovoľníci si pripomenú Svetový čistiaci deň zbieraním odpadu pri Váhu. Spoločne sa zídu v sobotu (19. 9.) dopoludnia na Veľkej pláži v mestskej časti Veča.

Stránky