Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Poslanci dnes diskutují o českých lesích: rajonizaci zásahů a penězích pro vlastníky

19. 02. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Podvýbor pro lesní hospodaření Poslanecké sněmovny dnes jedná o novele lesního zákona předložené do zrychleného legislativního procesu. Měla by usnadnit přesuny lidí a techniky při zvládání kalamity, takzvanou rajonizaci lesů podle míry jejich napadení kůrovcem [1].  Hnutí DUHA navrhlo takový postup již v červnu minulého roku v balíčku řešení pro zdravé lesy [2]. Přestože se jedná o správný krok, dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity nemusí zabránit. Rozhodně se nejedná o systémovou změnu, která by předcházela opakování lesních katastrof - takové kroky Ministerstvo zemědělství stále nečiní. Je...

Rusko: Na súostroví Nová Zem ohlásili koniec "invázie" medveďov bielych

19. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 18. februára - Stav núdze, ktorý v súvislosti s "inváziou" hladných medveďov bielych vyhlásili v meste Belušja Guba na severe Ruska, bol zrušený. Na základe pondelkového vyhlásenia samosprávy na arktickom súostroví Nová Zem o tom informovala agentúra DPA.

22 uhelných miliard zmizelo v daňovém ráji. Stát nedostal od Pavla Tykače za své uhlí ani miliardu

18. 02. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Umožní dnes vláda zvýšení těžebních poplatků? Dnes před jednáním vlády popíjel koktejl před její budovou uhlobaron, uvelebený na lehátku ve stínu palmy, spolu s uhlím. To sice patří státu, ale užitek přináší hlavně jemu. Recesistický výjev doplňovala hesla jako: “Tykač = 22 miliard, stát = 0,8 miliardy. To chceme?” nebo „Vládní křižovatka: uhlí  - 19. století. Obnovitelné zdroje – 21. století.“ Vláda má totiž dnes na programu jednání novelu horního zákona. Účastnice a účastníci happeningu svolaného Hnutím DUHA žádali vládu o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a a...

Zima verzus jar hľadáčikom fotoaparátu

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlasuje spolu s organizačným garantom – Slovenskou agentúrou životného prostredia 2. kolo národnej fotografickej súťaže pre deti a mládež Envirospektrum 2019. Súťažné práce na tému Zima verzus jar majú zachytávať metamorfózy prírody na prelome týchto ročných období.

NKÚ: Opatrenia v oblasti odpadov sú málo efektívne,chyba je však aj v štatistike

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 15. februára - Opatrenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v oblasti odpadovej politiky majú nízku účinnosť, chýbajú tiež informačné kampane. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR na základe kontroly, ktorú vykonal v minulom roku. Okrem toho zistil, že v skutočnosti sa na Slovensku triedi viac odpadu, ako samosprávy štatisticky vykazujú. V niektorých obciach aj štvornásobne.

Do domácností v Hanušovciach nad Topľou pribudne 520 kompostérov

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Hanušovce nad Topľou, 15. februára – Do domácností v Hanušovciach nad Topľou pribudne 520 kompostérov. Distribuovať ich budú do rodinných domov. Zvýšiť sa tak má miera separácie odpadu v meste.

Na našich riekach sme postavili už viac ako tisíc bariér

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ak chceme rieky zachrániť, musíme bariéry konečne odstraňovať. Už 300-tisíc obyvateľov a obyvateliek Európy žiada Európsku komisiu, aby zachovala súčasnú Rámcovú smernicu o vode. Smernica zaväzuje krajiny Európskej únie zhodnotiť stav svojich povrchových a podzemných vôd a vrátiť im dobrý ekologický stav.

ŠÚ SR: Obyvateľ BBSK vyprodukoval v roku 2017 v priemere 346 kilogramov odpadu

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica, 17. februára – Každý obyvateľ Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyprodukoval v roku 2017 v priemere 346 kilogramov komunálneho odpadu, zhodnotilo sa ho viac ako 35 percent. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, v tom istom období v BBSK vzniklo takmer 783 000 ton priemyselného odpadu, čo je medziročný pokles o necelé percento.

Riaditeľ košickej zoo bude reprezentovať Slovensko v Rade EAZA

18. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Košice, 16. februára - Riaditeľ košickej zoo Erich Kočner bude reprezentovať Slovensko v Rade Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Informovala o tom vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu Zoologickej záhrady Košice Eva Malešová.

Do budoucna nelze se smrkem jako s hlavní hospodářskou dřevinou počítat, shodli se odborníci

18. 02. 2019 (ekolist.cz)
Současná kalamita v lesích staví vlastníky lesů do těžké situace. Musí se jednak vyrovnat s velkými hospodářskými ztrátami, a zároveň dělat složitá rozhodnutí, na jaké dřeviny se do budoucna zaměřit, aby v měnících se klimatických podmínkách měl les šanci obstát. Odborníci z praxe i vědci se na semináři Přírodní rozmanitost a ochrana přírody v praxi na toto téma shodli, že vzhledem ke globálním změnám klimatu, které ovlivní podnebí a počasí i v České republice, nelze do budoucna počítat se smrkem jako s hlavní hospodářskou dřevinou. Budoucnost českých lesů vidí odborníci spíše v jejich...

AUDIO: Zo znečistenia hlukom môžete ochorieť

17. 02. 2019 (ciernalabut.sk)
Hluk je po znečistení ovzdušia druhým najväčším environmentálnym problémom európskych miest. Život v neustálom hluku u ľudí vyvoláva uvoľňovanie stresových hormónov a môžeme z neho aj ochorieť. Vypočujte si viac v čiernalabuť_FM. Čiernalabuť_FM je pravidelná rubrika s tipmi pre ekologický život, ktorú každý pondelok po 15. hodine pripravuje ŽIVICA v spolupráci s Rádiom_FM a môžete ju počúvať na vlnách Rádia_FM alebo v archíve na Mixcloude. The post AUDIO: Zo znečistenia hlukom môžete ochorieť appeared first on čierna labuť.

Nezodpovední turisti zlikvidovali 160 kusovú kolóniu netopierov

15. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Na území národného parku Slovenský kras v týchto dňoch prebieha zimné sčítanie netopierov na zimoviskách, ktoré sú významné nielen v Slovenskom, ale aj v celoeurópskom meradle.

Lesy SR upozorňujú, že kompetencie na ochranu lesov majú aj samosprávy

15. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. februára – Lesy SR sa ohradzujú voči niektorých tvrdeniam v súvislosti s ochranou lesov a výrubmi v Bratislave a okolí. Zdôrazňujú, že zvýšiť ochranu lesov a posilniť ich rekreačné využitie sa dá požiadaním o vyhlásenie za lesy osobitného určenia, prípadne za ochranné lesy.

MPRV: Na ministerstve odovzdali petíciu, chcú zabrániť výrubu lesov v Bratislave

15. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. februára - Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v Bratislave vo štvrtok odovzdali petíciu, v ktorej obyvatelia žiadajú rezort o zastavenie masívneho a necitlivého výrubu v štátnych lesoch v Bratislave a jej okolí. Poukazujú pritom na Devínsku Kobylu. Pod petíciu, ktorú spustili v septembri 2018, sa podpísalo 5611 ľudí, vyše 5000 tak urobilo elektronickou formou.

Stát už přišel o patnáct miliard kvůli nízkým těžebním poplatkům. Ukončí vláda další ztráty?

15. 02. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Nová analýza dokládá, že zvýšení těžaře nepoloží V pondělí vláda projedná návrh novely horního zákona. Umožní zrušit moratorium na zvyšování poplatků z vydobytých nerostů [1], které státu odvádějí těžební společnosti. Analýza údajů z výročních zpráv hnědouhelných těžebních firem ukazuje, že nízké poplatky z vydobytého hnědého uhlí (1,5 % tržní ceny do roku 2016 a cca 3,5 % od roku 2017) přinesly státu 2,3 miliardy korun za vytěžení jeho majetku. Při sazbě 10 %, což je dle horního zákona maximum, stát by získal v období 2009-2017 17,4 mld. Kč, tedy o 15 miliard více [2]. Shrnutí analýzy je...

Študenti a mladí opäť pomôžu s efektívnymi riešeniami pri hospodárení s vodou

15. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
V januári odštartoval štvrtý ročník súťaže Pre Vodu, ktorá prepája nadaných mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú riešenia konkrétnych problémov s vodou. Samosprávy a firmy nominovali do súťaže päť zaujímavých zadaní, z nich si mladí ľudia vyberú projekty, na ktorých budú do 30. septembra pracovať a súťažiť o finančnú odmenu.

Slonice Maja a Gula z bojnickej zoo dostanú nový domov

15. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 14. februára - Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady Bojnice dostanú nový domov, v budúcnosti tam k nim majú pribudnúť i ďalšie slony. Výstavba pavilónu s areálom so zeleňou za viac ako štyri milióny eur sa začala vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby v areáli zoo za účasti ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Slnko Spirit Festival 2019

14. 02. 2019 (www.wolf.sk)
Po dvojročnej prestávke sa na hudobnú bratislavskú scénu vracia v podobe koncertného večera v réžii Slnko Records Slnko Spirit Festival. Okrem nového albumu 111, pripravilo aj párty v Kamel klube. LZ VLK tam nebude chýbať so svojim infostánkom, kde budete môcť aj podpísať petíciu Za lepšiu ochranu prírody. Viac tu: https://www.citylife.sk/koncert/slnko-spirit-nu-spirit-club-bratislava

Vtáky si „valentínky“ neposielajú, o samice sa uchádzajú inak

14. 02. 2019 (www.dravce.sk)
Tlačová správa Aj keď sa zdá, že vonku je neustále zima a jar je v nedohľadne, vo vtáčej ríši vytvárajú niektoré druhy páry, orliaky morské už dokonca hniezdia. Prenesene tak môžeme povedať, že aj niektoré operence majú svojho Valentína. Dokonca niektoré samce na to, aby si získali priazeň samice, nosia potravu a bojujú o ňu. Namiesto červených ruží a belgických praliniek to však bývajú hlodavce alebo hmyz.

MO: Rezort získal vyše 6 mil. eur na sanáciu environmentálnych záťaží kasární

14. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. februára - Ministerstvo obrany (MO) SR získalo na sanáciu environmentálnych záťaží kasární v Martine, Michalovciach a Piešťanoch viac ako šesť miliónov eur z eurofondov. Tie pokryjú sanačné práce i odborný geologický dohľad. Sanácia je naplánovaná na obdobie rokov 2019 až 2022, dodávatelia vzídu z verejného obstarávania.

Na Starine zaznamenali vodohospodári v zime historicky najnižšiu úroveň hladiny

14. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Michalovce/Snina/Vranov nad Topľou, 13. februára – Na vodárenskej nádrži Starina zaznamenali vodohospodári počas tejto zimnej sezóny historicky najnižšiu úroveň hladiny na kóte 332,24 m n. m. Bolo to tak v prvý februárový deň. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

OECD: Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane

14. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. februára - Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane a zrušiť výnimky v oblasti spotreby energie. Odporúča to najnovšia správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Výučba v školských záhradách

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. február 2019 – Výučba v školských záhradách si na Slovensku získava čoraz väčšiu obľubu. Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok prihlásilo rekordných 209 základných a stredných škôl. Projekt, ktorý už siedmy rok realizuje CEEV Živica a finančne podporuje spoločnosť IKEA, pomáha školám premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie alebo hudobnej výchovy.

IPPR: Ľudstvo si plne neuvedomuje možné katastrofické dôsledky zmeny klímy

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 12. februára - Nepriaznivý vplyv ľudstva na prírodu dosiahol podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR) kritickú úroveň, ktorá môže spôsobiť destabilizáciu spoločností a globálnej ekonomiky. V utorok o tom informoval spravodajský portál BBC.

Harrison Ford kritizoval Trumpa a ďalších lídrov za urážanie vedy

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Dubaj, 12. februára - Americký herec Harrison Ford vyzval v utorok na ochranu oceánov a zároveň skritizoval prezidenta USA Donalda Trumpa a ďalších svetových lídrov, ktorí ,,popierajú alebo znevažujú vedu". Informovala o tom agentúra AP.

Španielsko: Baleárske ostrovy schválili zákon o boji proti klimatickej zmene

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Madrid, 12. februára - Španielske Baleárske ostrovy schválili v utorok miestny zákon, ktorý má do roku 2050 zakázať používanie fosílnych palív a zabezpečiť všetku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, informovala agentúra AP. Podľa úradov ide o priekopnícky krok v Európe.

Košice: Orlovi kráľovskému vymenili fixátor za bandáž, liečia mu zlomenú nohu

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Košice, 12. februára – Orlovi kráľovskému, ktorý mal zlomenú nohu, po niekoľkomesačnej rekonvalescencii odstránili externý fixátor. Na Klinike vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach ho vymenili za bandáž. Ako pre TASR povedal veterinárny lekár Ladislav Molnár, do prírody ho vypustia po zime.

Filmový festival Olománia sa zameriava na recykláciu a triedenie odpadu

13. 02. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. februára - Siedmy ročník trojdňového filmového festivalu Olománie (12. - 14. 2.) privítal v utorok dopoludnia v Bratislave viac ako 400 žiakov základných a špeciálnych škôl. Program festivalu sa zameria nielen na základné témy, akými sú triedenie a recyklácia odpadu, ale aj na to, ako ho netvoriť.

O vyučovanie v školských záhradách je obrovský záujem. Do projektu Záhrada, ktorá učí, sa tento rok prihlásilo rekordných 209 škôl

12. 02. 2019 (www.zivica.sk)
Výučba v školských záhradách si na Slovensku získava čoraz väčšiu obľubu. Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok prihlásilo rekordných 209 základných a stredných škôl. Projekt, ktorý už siedmy rok realizuje CEEV Živica a finančne podporuje spoločnosť IKEA, pomáha školám premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie alebo hudobnej výchovy. Čítať viac o O vyučovanie v školských záhradách je obrovský záujem. Do projektu Záhrada, ktorá učí, sa tento rok prihlásilo rekordných 209 škôl

Konferencia Zoologické dny

12. 02. 2019 (www.dravce.sk)
Viac ako 400 účastníkov, 21 sekcii, viac ako 130 posterov a vyše stovky prednášok. Premietanie filmu, či zaujímavá plenárna prednáška. To je len základná štatistika jednej z najprestížnejších pravidelných konferencii v strednej Európe, ktorá sa každoročne uskutočňuje v Českej republike a poznáme ju ako Zoologické dny.

Stránky