Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

ZMOS požaduje čo najrýchlejšie vyriešenie problému s odpadmi

23. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 23. januára – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje čo najrýchlejšie vyriešenie problému s odpadmi. Združenie v tejto súvislosti vyzýva Koordinačné centrum pre prúd odpadov z obalov a z neobalových výrobkov, aby do konca januára zabezpečilo zlosovanie a určilo zmluvných partnerov pre jednotlivé samosprávy.

Strážske: Mimoriadna situácia má vyriešiť len problém so sudmi s PCB

23. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Strážske, 22. januára – Vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s prítomnosťou toxického odpadu v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske má urýchliť odstránenie a zneškodnenie sudov obsahujúcich polychlórované bifenyly (PCB).

SAŽP rozširuje spoluprácu s Trenčianskym samosprávnym krajom

23. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) iniciovalo vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Po víťaznom úspechu Papradna, obce z tohto kraja, v národnej súťaži Dedina roka 2019 sa tak spolupráca rozšíri aj do ďalších oblastí. Ide najmä o environmentálnu výchovu, vzdelávanie, informačné kampane a metodiku pri tvorbe zelených projektov.                        

Východná Afrika je zamorená rojmi sarančí, FAO žiada o pomoc

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
New York, 21. januára - Východná Afrika zápasí s bezprecedentnou inváziou saranče všežravej, ktorá je najhoršou za posledných 25 rokov. OSN spustila zbierku, prostredníctvom ktorej chce získať 70 miliónov dolárov (63,1 milióna eur) na pomoc Etiópii, Somálsku a Keni. Tieto krajiny napadli ničivé roje sarančí, ktoré ničia miestnym obyvateľom úrodu.

Najviac sa do kŕmidiel chodia stravovať sýkorky veľké, hovorí M. Noga

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 21. januára - Do kŕmidiel sa chodia najviac stravovať sýkorky veľké. Ukázalo to januárové sčítavanie vtákov v Mestských lesoch v Bratislave. Dobrovoľníci a zoológovia sledovali vtáky na kŕmidlách a sčítavali aj vodné vtáky.

Rozhodnutie OSN: V azylovom konaní treba brať do úvahy aj zmenu klímy

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
New York, 21. januára - Vlády musia pri zvažovaní deportácie žiadateľov o azyl brať do úvahy aj faktor klimatickej krízy. Uvádza sa to v zásadnom rozhodnutí Organizácie Spojených národov, ktoré by mohlo ovplyvniť osud budúcich utečencov, nútených opustiť svoju vlasť v dôsledku globálneho otepľovania.

Maďarský prezident Áder presedlal na elektromobil

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Budapešť, 21. januára - Maďarský prezident János Áder, ktorý aktívne presadzuje riešenie problému klimatických zmien a ochranu životného prostredia, presedlal na vozidlo s elektrickým pohonom. Informoval o tom v utorok spravodajský server Blikk. hu.

Prievidza:Papier a plasty zbierajú častejšie, chcú tak zabrániť preplneniu nádob

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Prievidza, 21. januára - Samospráva Prievidze od začiatku tohto roka zintenzívnila zber niektorých separovaných zložiek odpadov. V tomto období zabezpečila častejší vývoz papiera plastov. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Ochrana dravcov na Slovensku eviduje 548 myšiarok ušatých

22. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 21. januára - Ochrana dravcov na Slovensku eviduje 548 myšiarok ušatých na 27 zimoviskách. Údaje získala na základe zimného sčítania sov, do ktorého zapája aj verejnosť. Informovala o tom výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová. Sčítanie potrvá do 14. februára.

Zimujúce sovy s uškami počítajú odborníci aj verejnosť

21. 01. 2020 (www.dravce.sk)
Len málo ľudí vie, že na ihličnatých stromoch v mestách a obciach sa môžu počas dňa skrývať desiatky sov. Reč je o myšiarkach ušatých, ktoré si od jesene do jari vyberajú na denný odpočinok vhodné stromy v blízkosti ľudských obydlí. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku aj tento rok zisťujú miesta, kde myšiarky ušaté zimujú a koľko ich je.

Najväčšia slovenská konferencia o živote bez odpadu

21. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
V apríli sa v Bratislave uskutoční 3. ročník konferencie o živote bez odpadu Slovakia Going Zero Waste.

Austrália vtákopysk môže byť pokraji vyhynutia, varujú vedci

21. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Canberra, 20. januára - Austrálski vedci upozorňujú v novej štúdii na výrazný úbytok populácií vtákopyska, obojživelného vajcorodého cicavca s charakteristickým zobákom. Varujú, že v prípade pokračovania tohto trendu môže tomuto unikátnemu živočíchovi hroziť vyhynutie, informovala v pondelok agentúra DPA.

Bosna: V Sarajeve sa konal protest proti nadmernému znečisteniu ovzdušia

21. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Sarajevo, 20. januára - Desiatky ľudí sa v pondelok zišli v Sarajeve, aby protestovali proti nebezpečne vysokej úrovni znečistenia ovzdušia, ktorá už niekoľko týždňov sužuje miestnych obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Čína ohlásila opatrenia na obmedzenie plastového odpadu

21. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Peking, 20. januára - Čínske úrady zakážu do konca tohto roka používanie plastových tašiek vo veľkomestách a jednorazových slamiek v reštauráciách, aby obmedzili množstvo vyprodukovaného odpadu. Vyplýva to z oficiálneho dokumentu, o ktorom v pondelok informovala tlačová agentúra AFP.

Aktivisti si želajú darček: Ďurkovského rezignáciu

21. 01. 2020 (www.changenet.sk)
Primátor Bratislavy spolu s väčšinou poslancov a poslankýň mestského zastupiteľstva „darovali“ bratislavčanom jeden z najhorších darov aký si mohli vymyslieť – likvidáciu Parku kultúry a oddychu.

BVS dočasne odstavila studne na ostrove Sihoť, reaguje tak na znečistenie Dunaja

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. januára - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) dočasne odstavila studne na ostrove Sihoť. Preventívne tak zareagovala na povrchové znečistenie Dunaja ropnými látkami v okolí rakúskej Viedne.

Pre PCB látky na východe Slovenska vyhlásia mimoriadnu situáciu

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Strážske, 17. januára – Na urýchlenie likvidácie stoviek ton toxického odpadu polychlórovaných bifenylov (PCB) nachádzajúcich sa v blízkosti areálu bývalej spoločnosti Chemko Strážske sa v najbližších dňoch vyhlási mimoriadna situácia. Pre médiá to v piatok uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Švajčiarsko: Thunbergová vystúpila na klimatickom proteste v Lausanne

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Lausanne, 17. januára - Približne 10 000 ľudí sa v piatok zúčastnilo na protestnom pochode za ochranu klímy vo švajčiarskom meste Lausanne. Medzi účastníkmi bola aj švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Srbsko: Belehradčania protestovali proti smogu s rúškami na tvárach

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Belehrad, 18. januára - Niekoľko stoviek ľudí demonštrovalo v piatok v Belehrade proti silnému znečisteniu ovzdušia, ktoré v posledných dňoch sužovalo túto balkánsku metropolu.

Dubnica nad Váhom: Stredisko triedeného zberu na žiadosť obyvateľov presťahujú

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Dubnica nad Váhom, 19. januára – Stredisko triedeného zberu na Sládkovičovej ulici v Dubnici nad Váhom zmení sídlo. Mesto tak vyhovie požiadavke obyvateľov bývajúcich v susedstve strediska.

Sp. Belá:Bobrom sa v okolí darí, obmedzenie ich pôsobenia envirorezort nepovolil

20. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Spišská Belá, 17. januára - Mesto Spišská Belá už niekoľko rokov eviduje existenciu bobra vodného v jeho okolí. Paula Grivalská z tamojšieho Mestského úradu informovala, že v dôsledku haťových stupňov vytvorených na vodných tokoch v západnej časti katastrálneho územia mesta, dochádza k vylievaniu vody z korýt potokov a zároveň mizne ich sprievodná stromová vegetácia.

V obci zaviedol monitorovanie odpadu: Kto viac vytriedi, menej platí

17. 01. 2020 (ciernalabut.sk)
Zostalo vám po sviatkoch veľa odpadu? Ľudia v obci Košeca ho pravdepodobne poctivo vytriedili a pred dom postavili zbernú nádobu iba vtedy, ak bola skutočne úplne plná. Od nového roku totiž závisí výška ich poplatkov za smeti práve od miery triedenia odpadu, ktorý obec monitoruje. Rozdiel v poplatku môže byť aj štrnásť eur. Je to ľahká matematika – čím viac odpadu ľudia vytriedia, tým menej majú zmesového odpadu a naplnia aj menej zberných nádob. Čím menej nádob zas smetiari odvezú, tým menej obec zaplatí za službu. Tento systém funguje v obci od apríla a už teraz pomohol znížiť...

Ekologické koridory

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
SOS/BirdLife Slovensko realizuje na východnom Slovensku medzinárodný projekt „Otvorené hranice pre voľne žijúcu divú zver v Karpatoch”, ktorého cieľom je identifikovať a prispieť k ochrane ekologických koridorov a biotopov medveďa, vlka a rysa.

Brazília: Domorodé kmene a zberači latexu idú spoločne proti Bolsonarovi

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Rio de Janeiro, 16. januára - Brazílske domorodé kmene a zberači latexového mlieka z kaučukovníkov chcú spoločnými silami bojovať proti zámerom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktoré považujú za ničenie svojej domoviny, amazonského pralesa.

Nitra/Preseľany: Satelitná vysielačka zachránila život mladého orla

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Nitra/Preseľany, 16. januára - Pracovníkom z občianskeho združenia (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku sa podarilo zachrániť mladého orla kráľovského. Na jeseň, keď mal iba necelých päť mesiacov, začala jeho vysielačka signalizovať problém. Podľa súradníc bol nájdený neďaleko obce Preseľany v Topoľčianskom okrese.

Veteranizace, pollarding a kroužkování stromů vs. jejich ochrana

17. 01. 2020 (ekolist.cz)
Přihlížíme proměnám krajiny probíhajícím nebývalou rychlostí. Nemáme nyní na mysli mnohokrát skloňované dopady změny klimatu, ale zejména důsledky změn v užívání krajiny člověkem. Ještě před sto lety, kdy se živila zemědělstvím a lesnictvím třetina obyvatel České republiky a průměrná velikost zemědělského podniku nedosahovala ani 5 hektarů (Kučera 1994), bylo využívání krajiny v řadě ohledů intenzivnější, ale zároveň mnohem mozaikovitější. V současnosti se na obhospodařování krajiny podílí desetkrát méně lidí, industrializované zemědělské hospodaření probíhá na rozsáhlých zcelených plochách a...

O východe z východu – Magura, hora premenenia

16. 01. 2020 (ciernalabut.sk)
Ako premýšľajú o svete ľudia, ktorí takto zaobchádzajú s lesom? Pätnásty diel zo série blogov o východnom Slovensku. Vrch Magura je súčasťou pohoria Nízke Beskydy a vďaka vysokému televíznemu vysielaču ju dokážete veľmi rýchlo identifikovať (je tiež dôležité podotknúť, že meno „Magura“ nesie na Slovensku ďalších 13 vrchov a preto je geografická lokalizácia veľmi podstatná). V prípade dobrých snehových podmienok je výstup na Maguru na lyžiach poetickou lesnou prechádzkou. Avšak, túto zimu, ako aj tie minulé, sa zopakovala rovnaká schéma – teplo, teplo, konečne mínus a sneženie, pár dní...

Národní energeticko-klimatický plán je stále málo ambiciózní v podílu čisté elektřiny

16. 01. 2020 (www.hnutiduha.cz)
V pondělí 13.1. 2020 schválila vláda finální podobu energeticko-klimatického plánu České republiky. Proces přípravy mělo na starosti Ministerstvo průmyslu a s jeho tvorbou začalo v r. 2018. Plán má do roku 2030 naplnit evropské klimaticko-energetické cíle týkající se množství vypouštěných emisí skleníkových plynů, rozvoje obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti. Plány jednotlivých členských zemí bude nyní posuzovat Evropská komise a čeká se zejména na to, zda se na druhý pokus [1] podaří dosáhnout cíle 32% podílu obnovitelných zdrojů na celkové evropské spotřebě...

Orla so zlomenými nohami zachránili vďaka vysielačke

16. 01. 2020 (www.dravce.sk)
Mladý orol kráľovský menom Leoš mal iba necelých 5 mesiacov, keď začala vysielačka na jeho chrbte signalizovať problém. Podľa súradníc bol koncom októbra 2019 nájdený neďaleko obce Preseľany. Mal zlomené obe nohy, bol vychudnutý a v kritickom zdravotnom stave. Okamžite sa začal boj o jeho život, pri jeho záchrane sa spojilo množstvo odborníkov. Po náročnej operácii a dlhej, neľahkej rehabilitácii, bolo konečne možné orla vypustiť späť na slobodu. Druhú šancu dostal 11. januára neďaleko Bratislavy.

Nemecko: Aktivisti žalujú vládu za slabý zákon o ochrane klímy

16. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 16. januára - Viaceré nemecké environmentálne organizácie v stredu oznámili, že podali žaloby na Spolkový ústavný súd, ktoré obviňujú vládu kancelárky Angely Merkelovej, že neprijala dostatočné opatrenia na ochranu klímy.

Stránky