Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

SAV ponúka pomoc pri záchrane podzemných vôd Žitného ostrova

18. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Slovensko má najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe – Žitný ostrov. Pri súčasnej priemernej spotrebe môže zásobovať viac ako 16 miliónov obyvateľov. Žitný ostrov je priamo a nezadržateľne ohrozený masívnym chemickým znečistením, najmä odpadmi z výroby v bývalých Chemických závodoch J. Dimitrova, ale aj ďalšou priemyselnou činnosťou na území Bratislavy. 

Vienna Insurance Group, pod kterou spadá Kooperativa, omezila pojišťování uhelných firem. Detaily nesdělila, plyn a ropu neřeší

18. 05. 2021 (www.hnutiduha.cz)
Pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG), mateřská firma českých pojišťoven Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna, se rozhodla jen pár dní před svou valnou hromadou představit novou firemní politiku týkající se pojišťování uhlí. Pojišťovna v ní potvrdila, že po uhelných firmách bude letos požadovat důvěryhodný plán ukončení spalování uhlí a pomoci zaměstnancům dolů a elektráren. Nově však dodává, že „pokud firma žádný plán nepředloží, potom musí být smlouva o pojištění vypovězena co nejdříve”. Tento dodatek se má pak vztahovat i na zajišťovací byznys, tedy i na aktivity zajišťovny VIG...

Európsky zelený týždeň 2021

18. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Znečistenie sa dotýka každého z nás – či už ide o vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, alebo pôdu, kde pestujeme plodiny. Ide o najväčšiu ekologickú príčinu vzniku viacerých fyzických aj duševných ochorení a predčasných úmrtí, a to najmä z radov detí, osôb s niektorými zdravotnými diagnózami a seniorov.

Lesy SR si pripomínajú 150. výročie osamostatnenia od baníctva

18. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica, 17. mája – Lesníci si v tomto roku pripomínajú 150 rokov samostatnosti, a teda obdobie, keď sa lesníctvo osamostatnilo od baníctva a funguje ako samostatné hospodárske odvetvie. V Banskej Bystrici, kde sídli štátny podnik Lesy SR, si ho v pondelok pripomenuli lesníci i minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. 

Chorvátsky Grob: Z nádrže kamióna uniká nafta, na mieste zasahujú hasiči

18. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. mája – Z nádrže kamióna na Rubínovej ulici v Chorvátskom Grobe uniká následkom nárazu do prekážky motorová nafta. Hasiči sa na mieste snažia uniknutú naftu z okolia odčerpať a zvyšok zasypať sorbentom. TASR o tom informovali z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

SIŽP obmedzila výrub stromov v Dunajských luhoch počas hniezdenia orliaka

18. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. mája – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) obmedzila výrub stromov v chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy počas hniezdenia dravca orliaka morského. Informuje o tom na svojom webe. 

SLOVAKIA GOING ZERO WASTE: Módny priemysel môže pomôcť k pozitívnej zmene sveta, hovorí zakladateľka udržateľnej značky Trace Collective (podcast)

17. 05. 2021 (ciernalabut.sk)
Ak chceme zmenu, potrebujeme o tom hovoriť a začať od seba. Antónia Haľko v Londýne s kamarátkou rozbehla ekologicky a eticky udržateľnú značku oblečenia Trace Collective. Aká bola jej cesta? A ako dokáže udržateľná móda prispieť k pozitívnej zmene v sociálnej aj environmentálnej oblasti? Vypočujte si v podcaste, ktorý pripravuje Slovakia Going Zero Waste, najväčšia slovenská konferencia o odpade a cirkulárnej ekonomike. Podcast Slovakia Going Zero Waste pre vás pripravil tím najväčšej slovenskej konferencie o živote bez odpadu a cirkulárnej ekonomike. Sledovať ich môžete aj na Facebooku. V...

Národní plán obnovy na poslední chvíli natřený na zeleno ukazuje bezradnost českého “boje proti suchu”

17. 05. 2021 (www.hnutiduha.cz)
Za devět měsíců přípravy Ministerstvo průmyslu a obchodu nezajistilo, aby Národní plán obnovy splňoval základní podmínku jeho schválení, tedy že 37 % investic musí směřovat do klimatických opatření. Vláda proto musela narychlo do plánu doplnit přes 7 miliard korun ze státního rozpočtu, aby měl plán v Bruselu šanci projít. Jak upozornily ekologické organizace a akademická pracoviště [1], komponenta plánu číslo 2.6 s názvem “Ochrana přírody a adaptace na klimatickou změnu”, která byla původně v režii Ministerstva zemědělství, neplnila nároky klimatických opatření, což ohrozilo dosažení...

Jaskyne opäť otvorené

17. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Pandemická situácia na Slovensku umožnila po dlhej dobe opäť otvoriť sprístupnené jaskyne. ,,Momentálne má návštevník, využívajúci služby príslušnej jaskyne, povinnosť preukázať sa potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 24 hodín, alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín," uvádza sa na stránke Správy slovenských jaskýň.  

INCIEN: Slovensko by sa v rámci odpadov malo zamerať na zber presných dát

17. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 16. mája – Slovensko by sa v rámci odpadov malo zamerať na zber presných dát a nastavovanie cieľov podľa nich. Krajine chýba aj ambícia byť lídrom v odpadovom hospodárstve a jasná vízia na najbližších päť rokov. Pre TASR to uviedla Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Spoločnosť Elektro Recycling si prešla tvrdým obdobím, ale neprepúšťala

17. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Slovenská Ľupča, 15. mája – Spoločnosť Elektro Recycling v Slovenskej Ľupči sa zaoberá recykláciou a materiálovým zhodnocovaním všetkých druhov odpadov pochádzajúcich z elektrozariadení. Zamestnáva viac než 100 zamestnancov. .

Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne

17. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Senné, 14. mája – Nový slovenský rekord v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu uplynulú sobotu 8. mája vznikol na dolnom Zemplíne. Víťazný tím Young Birders Slovakia tu počas 23 hodín identifikoval spolu 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa Slovensku s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste.

MŽP SR vyzýva verejnosť, aby neprikrmovala tatranské medvede

17. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
V súvislosti s pohybom medvedice s dvomi mladými v oblasti turistického chodníka medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom apeluje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na návštevníkov Vysokých Tatier, aby sa správali zodpovedne. 

Jaké jsou hlavní příčiny vymizení raka kamenáče?

15. 05. 2021 (ekolist.cz)
Každý z nás alespoň jednou v životě slyšel vyprávění našich babiček a dědů, jak sbírali raky na potoce. V průzračných vodách se to jimi jen hemžilo. Kdo z nás však může dnes říct, že viděl raka jinde, než jako souhvězdí na večerní obloze? Málokdo. Raci se vypařili jako pára nad vodou.

Slovensko má nový rekord vo Vtáčom maratóne

14. 05. 2021 (www.dravce.sk)
Cez víkend sa na Slovensku v rámci Svetového dňa migrujúceho vtáctva uskutočnil Vtáčí maratón, ktorý sa vo svete nazýva Svetový veľký deň (Global Big day). Úlohou amatérskych aj profesionálnych ornitológov všade vo svete, bolo za 24 hodín zaznamenať čo najväčší počet druhov vtáctva.

V okolí obce Šurianky sa pohybuje medvedica s mláďatami

14. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Šurianky, 14. mája – Obec Šurianky v okrese Nitra upozorňuje obyvateľov i návštevníkov obce na výskyt medveďa. „V šurianskom chotári bola videná medvedica s mláďatami. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zatúlané jedince z lesov pohoria Tribeč,“ upozornilo vedenie obce.

Demänovskú Dolinu čaká výsadba drevín a čistenie

14. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Demänovská Dolina, 13. mája – Demänovská Dolina sa zapojí do Európskeho zeleného týždňa, v obci sa v najbližších dňoch uskutoční čistenie a výsadba nových drevín. S aktivitami začínajú skôr, aby návštevníci, ktorých príchod sa očakáva s uvoľňovaním pandemických opatrení, prišli do upravenejšieho prostredia. Samospráva o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

Prezidentka: Všetko, čo ľudia do konca roka spotrebujú, pôjde na ekologický dlh

14. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 13. mája – Všetko, čo od štvrtka do konca roka ľudia spotrebujú, už pôjde na ekologický dlh. Upozornila na to na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s Dňom zúčtovania, ktorý tento rok pripadá na 13. mája. 

Až 99 zo 100 miest najviac ohrozených znečisteným životným prostredím je v Ázii

13. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Paríž, 13. mája – Zo 100 miest po celom svete, ktoré sú najviac ohrozené environmentálnymi rizikami, sa všetky okrem jedného nachádzajú v Ázii a štyri pätiny z nich sú v Indii a Číne. Vyplýva to zo zverejneného hodnotenia rizík, z ktorého vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP.

Nemecká vláda schválila dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2045

13. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 12. mája – Nemecká vláda v stredu schválila nový klimatický zákon, na základe ktorého by malo byť Nemecko do roku 2045 klimaticky neutrálne. Informovala o tom agentúra DPA. 

Exekutíva EÚ má akčný plán na nulové znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy

13. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 12. mája – Európska komisia (EK) prijala v stredu akčný plán EÚ s názvom Smerom k nulovému znečisťovaniu ovzdušia, vody a pôdy. Akčný plán stanovuje integrovanú víziu do roku 2050 – svet, v ktorom sa znečisťovanie znižuje na úrovne, ktoré neškodia ľudskému zdraviu a prírodným ekosystémom, ako aj kroky k jeho dosiahnutiu. 

Handlová: Zníženie frekvencie zvozu odpadu prinieslo úsporu

13. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Handlová, 12. mája  – Zníženie frekvencie zvozu komunálneho odpadu prinieslo mestu za prvé tri mesiace tohto roka finančnú úsporu vo výške viac ako 9000 eur. Informoval o tom konateľ mestskej spoločnosti Hater-Handlová Vladimír Borák. 

MŽP SR: Za znečistenie ovzdušia majú platiť len významní znečistovatelia

13. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. mája – Poplatky za znečistenie ovzdušia by mali platiť len významní znečisťovatelia, ktorých je na Slovensku asi 2560. Poplatok má vzrásť z doterajších 34 eur na 100 eur za rok, čím sa zníži počet poplatníkov. 

O titul Dedina roka zabojuje 29 obcí

12. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Prvý ročník súťaže Dedina roka bol vyhlásený v roku 2001, aktuálny 11. ročník sa stretol s mimoriadnym záujmom. O titul Dedina roka 2021 bude súťažiť historicky najviac, až 29 slovenských dedín: Beckov, Blatnica, Budkovce, Buzica, Cigeľ, Dlhé Klčovo, Haláčovce, Halič, Hertník, Kapušany, Kladzany, Kláštor pod Znievom, Kocurany, Kolíňany, Lom nad Rimavicou, Ľubeľa, Lúčka, Priepasné, Pukanec, Radava, Sedliská, Štiavnické Bane, Stebník, Šumiac, Tuhár, Veľaty, Veličná, Veľké Chlievany a Vinosady.

Čo povedia?

12. 05. 2021 (ciernalabut.sk)
Viete, čo by som pripla nad dvere každej zborovne? Veľký nápis: “Ver tomu, čo robíš”. Alebo “Ty si expert na vzdelávanie”. Som učiteľka. Už 26 rokov. Napriek tomu, v akom stave je naše školstvo, učím rada. Možno je to preto, že si dosť často kladiem otázku, pozostávajúcu z dvoch slov – prečo učím? Toto je otázka, ktorá mi pomáha zostať na ceste, núti ma veriť vo svoje schopnosti, pracovať na sebe a cítiť sa ako profesionál. Snažím sa, aby táto otázka prekryla všetky ostatné, ktoré by mohli ohroziť moju učiteľskú integritu. Nepohnevať rodičov Spomínam si na jeden...

Liptovský Hrádok: Skládku TKO Žadovica plánujú na budúci rok rozšíriť

12. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Skládku tuhého komunálneho odpadu (TKO) Žadovica plánuje mesto Liptovský Hrádok rozšíriť o štvrtú kazetu. Primátor Branislav Tréger informoval, že výstavba by sa mala uskutočniť v budúcom roku. 

SR zavádza zálohovanie nápojových obalov od 2022, Dánsko ho má od 1910

12. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Dánsko má depozitný systém pre opakovane použiteľné nápojové obaly od roku 1910. Od roku 2002 sa systém rozšíril na niektoré jednorazové nápojové obaly. Na Slovensku sa má zálohovanie nápojových obalov spustiť na budúci rok.

Prievidza chce zabezpečiť revitalizáciu Čerešňového sadu

12. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Prievidza, 11. mája –  Čerešňový sad na sídlisku Kopanice v Prievidzi prejde úpravou. Revitalizácia priestoru bude zahŕňať nové sadové úpravy, vybudovanie oddychovej zóny či realizáciu edukatívnych prvkov. 

RPS: V mestách vidieť sokoly, hniezdenie môže skomplikovať málo potravy

12. 05. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. mája – Hniezdenie sokolov myšiarov môže tento rok skomplikovať nedostatok potravy. Dôvodom je nízka populácia hrabošov poľných, ktorými sa najčastejšie živia, vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS). 

Hniezdenie „mestských“ sokolov môže skomplikovať menej potravy

12. 05. 2021 (www.dravce.sk)
Trendom posledných rokov je zvyšovanie zastúpenia vtáčích druhov, ktoré sa prispôsobili životu v mestách a využívajú všetky benefity, ktoré im toto prostredie ponúka. Stálicou v tejto skupine je sokol myšiar – okrem prirodzených hniezd si v intraviláne s obľubou vyberie parapet, balkón, výklenok, kvetináč.

Stránky