Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Šumavská jezera i lesy se uzdravují. Podle přírodovědců regeneraci pomohly i mrtvé stromy

29. 11. 2020 (ekolist.cz)
Šumavská příroda se uzdravuje. Ani dvě gradace kůrovce, před 25 nebo 10 lety, ji neproměnily v poušť. Naopak, podle správy šumavského národního parku jsou ekosystémy horského lesa stále zdravější. A odumřelé smrky k tomuto ozdravování nebrání, ale naopak výrazně pomáhají. Bezzásahovost se tak podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného ukázala jako velmi vhodnou a funkční cestou k uzdravení krajiny.

Pre seniorov napísal príručku, ako rozpoznať hoaxy na internete. Hovorí, že z nich netreba robiť malé deti, ale diskutovať cez príklady (+ podcast)

28. 11. 2020 (ciernalabut.sk)
LUKÁŠ ZAJAC pracuje ako analytik v Transparency International Slovensko. V rámci projektu Dlhujeme im to sa venuje vzdelávaniu seniorov o tom, ako nenaletieť falošným správam na internete či rôznym iným hrozbám, ktoré prináša rýchlo sa meniaci svet. Ako vieme našim starým rodičom pomôcť rozpoznať falošné správy? A prispieva korona k ich šíreniu? Prečítajte alebo vypočujte si v rozhovore. Prečo vznikla v Transparency International Slovensko potreba venovať sa konšpiráciám a hoaxom? Hoaxy a konšpirácie nie sú pre Transparency nosnou témou, sú organizácie a ľudia, ktorí sa im venujú dlhodobo a ...

Říční meandry jako lék na nemocnou krajinu

28. 11. 2020 (ekolist.cz)
Meandrující říční koryta v české krajině. Není jich mnoho. Postupně se ale začínají objevovat nové. Přirozený tok řek totiž napomáhá zadržování vody při suchu i při povodni. Jenže umožnit, aby se vodní toky kroutily a tvořily meandry, je podobně obtížné jako na těch správných místech v krajině vysázet meze a remízky, ne-li ještě složitější. Obojí naráží na to, že vlastníci a uživatelé pozemků o tyto úpravy většinou nestojí.

Žilina: Mesto začne triediť kuchynský odpad, obyvateľom rozdá štartovacie balíčky

27. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Žilina, 27. novembra – Mesto Žilina bude od 1. januára 2021 triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Hovorca mesta Vladimír Miškovčík pripomenul, že povinnosť zabezpečiť triedenie majú všetky mestá a obce na Slovensku.

Štúdia: Médiá nedostatočne informujú verejnosť o klimatických zmenách

27. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
New York/Bratislava, 27. novembra - Väčšina článkov o klimatických zmenách neobsahuje základné fakty, ktorých zahrnutie by prispelo k lepšej informovanosti verejnosti o tejto problematike. Vyplýva to zo štúdie odborníkov pôsobiacich na americkej univerzity Berkeley v Kalifornii.

Ministerstvo životného prostredia pokračuje v aktívnej komunikácii so ZCHOK

27. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. novembra - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) upozorňuje zástupcov Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK), že nemôžu očakávať kompenzácie za škody vzniknuté na nezabezpečených stádach.

Ochranári prišli o polovicu oviec spásajúcich hrádzu na Senianskych rybníkoch

27. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Senné, 26. novembra – Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat prišli počas tohto roka o takmer polovicu oviec, ktoré už tretím rokom zabezpečujú údržbu porastu na hrádzi Národnej prírodnej rezervácie Senianske rybníky rozprestierajúcej sa v okresoch Michalovce a Sobrance.

Žiar n. Hronom: OÚ prešetruje možné ničenie chránených biotopov v údolí Snoža

27. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Žiar nad Hronom, 26. novembra – Okresný úrad (OÚ) v Žiari nad Hronom prešetruje podozrenia zo zvýšeného ničenia zákonom chránených biotopov, flóry a fauny európskeho významu chránených medzinárodnými dohovormi v katastroch obcí Bartošova Lehôtka a Dolná Ves.

Hromadná pripomienka VLK-a k vyhláške zákona o ochrane prírody má už 20 000 podpisov

26. 11. 2020 (www.wolf.sk)
Len štyri dni trvalo, aby hromadnú pripomienku Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k vyhláške doplňujúcej zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorá je teraz v medzirezortnom pripomienkovom konaní, podpísalo už viac ako 20 000 ľudí. Hromadná pripomienka požaduje zaradenie vlka medzi celoročne chránené živočíchy. Táto zmena zákona je odpoveďou na schválenie tohtoročnej kvóty lovu vlka, stanovenú generálnym riaditeľom lesníckej sekcie ministerstva pôdohospodárstva, Ing. Tomčíkom, na 50 jedincov. čítať viac

Trnavá Hora: Minister Budaj odpovedal obci na žiadosť o stopku vodnej elektrárni

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Trnavá Hora, 25. novembra – Obec Trnavá Hora dostala odpoveď od ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) na svoju žiadosť o vypustenie rezervácie priestoru pre výstavbu malej vodnej elektrárne (MVE) Jalná na rieke Hron z vládnych dokumentov. Ako na webovej stránke obce napísal starosta Pavel Kravec, reakcia envirorezortu dáva nádej na definitívnu stopku MVE. 

IRBK žiada šéfa envirorezortu, aby nepovolil rozšírenie skládky odpadu v Zohore

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. novembra – Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK) spolu s obyvateľmi obce Zohor požadujú od ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), aby nepovolil rozšírenie skládky o ďalších 245 000 kubických metrov. IRBK zároveň poukazuje na to, že envirorezort v danej veci napriek prísľubu stále nerozhodol.

MŽP: Od štvrtka sa uskutoční vyťahovanie lode z Dunaja

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. novembra - Od štvrtka (26. 11.) sa uskutoční vyťahovanie vraku lode z Dunaja. Podieľať sa na tom bude Hasičský a záchranný zbor, Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenský vodohospodársky podnik. Informoval o tom envirorezort na sociálnej sieti.

Snina: Mesto bude meniť svoju klímu, získalo na to jeden milión eur

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Snina, 25. novembra – Centrálny klimatický park, zelené strechy budov materských škôl, dažďové záhrady či nové stromové aleje pribudnú v najbližších troch rokoch v meste Snina. Súčasťou projektu Snina - mesto pripravené na klimatickú zmenu s celkovými nákladmi vo výške približne 1,4 milióna eur má byť okrem realizácie 13 investičných akcií aj príprava Akčného plánu...

J. Budaj vymenoval nového riaditeľa Envirofondu, stal sa ním Ľ. Vačok

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. novembra - Novým riaditeľom Environmentálneho fondu sa stal Ľubomír Vačok. Do funkcie ho v stredu vymenoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Zelená škola: Žiaci by nevedeli vysvetliť, ako emisie CO2 ovplyvňujú zmenu klímy

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Zvolen, 25. novembra - Takmer 60 % slovenských žiakov vo veku 15 rokov by nedokázalo vysvetliť, ako emisie CO2 ovplyvňujú globálnu zmenu klímy. „Slovensko sa v celosvetovom testovaní globálnych kompetencií síce ocitlo mierne nad priemerom, patríme však medzi krajiny s najvýraznejšími rozdielmi medzi porovnávanými školami,“ informovala TASR manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.

Nový Zéland: Po uviaznutí na pobreží uhynulo 100 delfínov

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Wellington, 25. novembra - Približne 100 delfínov zahynulo po tom, ako uviazli na pobreží novozélandských Chathamských ostrovov. Informovala o tom V stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie úrady. 

M. Kiča: Kapacity spaľovania odpadu sú pre potreby Slovenska postačujúce

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. novembra – Výstavba spaľovní by nemala byť podporovaná zo strany štátu, je to podnikateľská aktivita. Súčasné kapacity spaľovní v Košiciach a Bratislave, aj spoluspaľovanie odpadu v cementárniach, sú pre potreby Slovenska postačujúce. V rozhovore pre TASR to povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

UX dizajnérka: Keď nerozumiete aplikácii, nie je chyba vo vás, ale v dizajne (+podcast)

26. 11. 2020 (ciernalabut.sk)
Digitálne technológie sú dnes každodennou súčasťou nášho života. Napriek tomu mnohí nevieme, ako sa tvoria, na akom princípe fungujú a občas sa v nich strácame. NINA POLÁKOVÁ pracuje ako UX dizajnérka v štúdiu LB a venuje sa tomu, aby sa na webstránkach a v aplikáciách vedeli čo najľahšie zorientovať. Sú weby zámerne programované tak, aby nami manipulovali? Čo si myslí o lajk tlačidle na Facebooku? Čítajte alebo počúvajte v rozhovore v rámci série Technológie – ON či OFF. Technológie sú dnes už úplne bežnou súčasťou nášho každodenného života. Nie každý s nimi vie však pracovať do...

V Sliači vyzbierali 1 a pol tony elektroodpadu

26. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Hlavným pilierom v systéme zberu elektroodpadu a použitých batérií na Slovensku je spotrebiteľ. Ten rozhoduje o tom, či elektroodpad z domácnosti skončí na skládke alebo v spracovateľskom zariadení na recyklácii. Doteraz najjednoduchšou možnosťou bolo využiť tzv. spätný zber, kedy sa starý spotrebič bezplatne odovzdá v predajni elektrospotrebičov pri nákupe nového.

Podporte hromadnú pripomienku za ochranu vlkov

25. 11. 2020 (www.wolf.sk)
Tento rok odsúdili na smrť, bez akejkoľvek argumentačnej odbornej podpory, 50 vlkov. Ostali nevypočuté naše argumenty, že škodám na hospodárskych zvieratách (desiatky tisíc € ročne) sa dá jednoducho zabrániť preventívnymi opatreniami (predovšetkým strážnymi psami), že vlk pomáha eliminovať klasický i africký mor ošípaných, že vlk pomáha znižovať stavy premnoženej raticovej zveri, ktorá spôsobuje mimoriadne škody (milióny € ročne) na poľnohospodárskych aj lesných kultúrach. Zastavme tento zbytočný masaker vlkov. Môžeme to dosiahnuť jednoducho. Celoročnou ochranou vlka, ktorú dosiahneme jeho...

Je vaše mesto alebo obec aktívne v boji proti odpadu? Pridajte ho na mapu bojovníkov

25. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ľudí, ktorí zbierajú odpad v prírode, postupne pribúda. Pod stúpajúce čísla a záujem ľudí o životné prostredie sa podpísali nielen viaceré iniciatívy, ktoré na problém voľne pohodeného odpadu upozorňujú, ale aj pandémia koronavírusu, počas ktorej chodia ľudia do prírody častejšie.

A. Zemanová: Opatrenia na Žitnom ostrove musia byť dlhodobé a trvalo udržateľné

25. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 24. novembra – Opatrenia na Žitnom ostrove musia byť dlhodobé a trvalo udržateľné pre ďalšie generácie. Pre TASR to uviedla poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) s tým, že sa na tom zhodli špecialisti a odborná verejnosť na online diskusii k Národnému projektu záchrany Žitného ostrova.

Na viacerých miestach SR je zlá kvalita ovzdušia

25. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 24. novembra – Zlá kvalita ovzdušia je v utorok na viacerých miestach na Slovensku. Informuje o tom portál ministerstva životného prostredia dnesdycham.sk. V Jelšave a Žarnovici boli podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v pondelok (23. 11.) namerané mimoriadne vysoké koncentrácie prachových častíc.

SIŽP rieši ekologickú haváriu lode na Dunaji

25. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 24. novembra – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) rieši ekologickú haváriu lode v Bratislave na ľavom brehu rieky Dunaj. Informuje o tom Ministerstvo životného prostredia SR na sociálnej sieti.

MŽP SR: Výberové konanie...

25. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo životného prostredia SR ako zakladateľ štátneho podniku VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA vypísalo v zmysle zákona č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku výberové konanie na obsadenie pozície predseda Dozornej rady štátneho podniku VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA.  

Na Šumavu se vrátili vzácní brouci tesařík javorový a trnoštítec horský

24. 11. 2020 (ekolist.cz)
Na Šumavě se opět začali vyskytovat tesařík javorový a trnoštítec horský. Jde o druhy vzácných brouků, které v minulosti na Šumavě žili. Zmizeli však před několika desítkami let, uvedl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Výrazné zlepšenie kvality ovzdušia v Európe za posledné desaťročie, menej úmrtí v dôsledku znečistenia

24. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Lepšia kvalita ovzdušia viedla v Európe v poslednom desaťročí k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí. Z najnovších oficiálnych údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) však vyplýva, že takmer všetci Európania stále trpia znečistením ovzdušia, čo vedie približne k 400 000 predčasným úmrtiam na celom kontinente.

WMO: Vedci vlani zaznamenali rekordnú koncentráciu skleníkových plynov

24. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ženeva, 23. novembra - Koncentrácia skleníkových plynov v zemskej atmosfére bola vlani najvyššia od začiatku meraní. Množstvo týchto nebezpečných látok v ovzduší stúpalo aj počas roka 2020, a to napriek ekonomickým reštrikciám zavedeným počas pandémie koronavírusu. Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), o ktorej v pondelok informovala agentúra AFP.

Najviac PCB zaznamenali u zvierat z okolia odkaliska Poša

24. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Strážske, 23. novembra – Otázkou rozsahu kontaminácie polychlórovanými bifenylmi (PCB) v regióne Zemplína v súvislosti s environmentálnymi záťažami bývalého štátneho podniku Chemko Strážske a odkaliska Poša sa zaoberali aj veterinári. Spomedzi 41 obcí štyroch okresov, kde zisťovali obsah PCB látok u zvierat z domácich chovov, vyšli najhoršie výsledky v obciach v okolí...

I. Obšajsník: Spoločnosť v procese výstavby lyžiarskej haly nepochybila

24. 11. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 23. novembra - Spoločnosť Donovalley v procese výstavby letnej lyžiarskej haly na Donovaloch nepochybila. Riadila sa vždy právoplatnými rozhodnutiami úradov. Pre TASR to uviedol projektový manažér haly Igor Obšajsník.

Stránky