Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou

01. 07. 2020 (ekolist.cz)
Divocí koně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích kvůli podmínkám ministerstva obrany být nemohou. Bývalé armádní cvičiště musí být kompletně přístupné veřejnosti, ohrady pro koně by část oblasti zavřely. Přání ochranářů chovat tam koně z Exmooru se proto nesplní. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Koronakríza potvrdila význam udržateľnej mobility

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Slovenská agentúra životného prostredia, koordinátor národnej kampane, vyzýva slovenské mestá, obce, organizácie, inštitúcie a školy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM) 2020. Tento rok je kampaň, do ktorej sa dá zaregistrovať do 22. septembra prostredníctvom webovej stránky www.eurotm.sk,  zameraná na čistejšiu dopravu pre všetkých.

Ombudsmanka robí prieskum zameraný na envirozáťaže, chce navrhnúť opatrenia

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová realizuje prieskum, ktorý je zameraný na staré environmentálne záťaže. Na základe svojich zistení navrhne opatrenia na zlepšenie situácie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Kancelárie verejného ochrancu práv Michaela Pavelková.

Kandidáti na post šéfa ŠOP sa zhodujú, že organizácia je podfinancovaná

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Kandidáti na post šéfa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa zhodujú na tom, že organizácia je podfinancovaná. Komisia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v utorok vyberala v druhom kole výberového konania šéfa ŠOP SR.

J. Budaj má pripravené opatrenia na sledovanie medveďov, ktoré stratili plachosť

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) má pripravené opatrenia na sledovanie medveďov, ktoré stratili plachosť. V prípade, že sa stanú nebezpečnými, bude požadovať aj ich zabitie. Uviedol to minulý týždeň na tlačovej konferencii.

Topoľčianky: Slovenskí a maďarskí lesníci spoločne obnovili včelárske tradície

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Topoľčianky, 30. júna – Slovenskí a maďarskí lesníci obnovili v rámci spoločného projektu pôvodné včelárske tradície. Na slovenskej aj maďarskej strane vybudovali vzorové terénne včelnice, kde môžu záujemcovia pozorovať život včiel a prácu profesionálnych včelárov.

Envi-pak: Triedený zber sa za prvé štyri mesiace zvýšil o 15 percent

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Jeden Slovák v priemere za apríl vytriedil 4,03 kilogramu odpadu. Triedený zber sa za prvé štyri mesiace tohto roka zvýšil o 15 percent. Počas pandémie nezažilo triedenie pokles alebo nezáujem.

Nová možnosť podpory VLKa

29. 06. 2020 (www.wolf.sk)
Ak ste už naozaj v koncoch pri vysvetľovaní, čo vám majú vaši blízki a priatelia kúpiť k sviatku či pod stromček, môžete skúsiť aj vlastnú darcovskú výzvu: https://wolf.darujme.sk/p2p/nova/ , ktorá snáď poteší všetkých zúčastnených. Vopred ďakujeme za podporu.

Cieľom J. Budaja bolo obnoviť autoritu ochrany životného prostredia

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Základným cieľom ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) počas jeho prvých 100 dní vo funkcii bolo obnoviť autoritu ochrany životného prostredia. Uviedol to vo svojom hodnotení na tlačovej konferencii.

Greenpeace: Výrazným momentom J. Budaja bolo prihlásenie k zelenej obnove EÚ

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 28. júna - Najvýraznejší moment prvých 100 dní ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) je prihlásenie k Európskej zelenej dohode. Pre TASR to uviedla hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová. Na druhej strane organizáciu mrzí, že základné ciele výzvy na zelenú obnovu sa nepodarilo presadiť v programovom vyhlásení vlády.

Firma Nornickel je aktérom ďalšej kauzy spojenej so znečisťovaním Arktídy

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 28. júna - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) pre Krasnojarský kraj a Chakasko začal preverovať informácie, že ruský ťažobný gigant Norilsk Nickel vypúšťa do tundry odpadové vody kontaminované chemikáliami používanými pri spracúvaní nerastov.

Žaloba sa netýka projektu lyžiarskej haly, ale územného plánu,tvrdí I. Obšajsník

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Protest a obžaloba sa týkajú územného plánu obce Donovaly schváleného pred niekoľkými rokmi, nie projektu výstavby letnej lyžiarskej haly na Donovaloch. Pre TASR to uviedol projektový manažér haly Igor Obšajsník v reakcii na žalobu, ktorú vo veci výstavby podala okresná prokuratúra na krajský súd.

Okolie vodného diela Gabčíkovo vyčistila Vodohospodárska výstavba od odpadkov

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Zamestnanci Vodohospodárskej výstavby (VV) vyčistili v piatok okolie vodného diela Gabčíkovo od odpadkov. Urobili tak pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa Dunaja, ktorý pripadá na 29. júna. TASR o tom informoval Simona Holovič z kancelárie generálneho riaditeľa VV. Aktivitu podporil aj Slovenský vodohospodársky podnik.

My sme les žiada vládu o zastavenie výstavby v národných parkoch

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Iniciatíva My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavbu v národných parkoch. Zastavenie žiadajú dovtedy, pokým nebudú v národných parkoch schválené zonácie a programy starostlivosti. Informoval o tom Karol Kaliský z iniciatívy.

EK: Hrozí, že krajiny EÚ nesplnia záväzky v oblasti znižovania emisií

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 26. júna - Členské krajiny EÚ musia zlepšiť vykonávanie nových európskych predpisov pre čisté ovzdušie. Uviedla to v piatok Európska komisia (EK) po posúdení vykonávania smernice o národných záväzkoch v oblasti znižovania emisií.

J. Mičovský: Vidím priestor na dohodu o Muránskej planine

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Revúca, 26. júna – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) vidí priestor na dohodu o budúcnosti Národného parku (NP) Muránska planina medzi jednotlivými dotknutými subjektmi.

B.Bystrica: V uliciach pribudli ďalšie kontajnery na drobný elektroodpad

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
V uliciach Banskej Bystrice pribudlo v uplynulých dňoch ďalších päť stacionárnych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov. Obyvatelia mesta využívajú sieť takýchto kontajnerov už tretí rok, za ten čas sa v nich vyzbieralo viac ako 36.000 kilogramov elektroodpadu.

Krajiny EÚ, vrátane SR, musia dosiahnuť dobrý stav svojich vôd do roku 2027

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 27. júna – Európska komisia (EK) rozhodla, že smernica o vode sa nebude meniť. Krajiny Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenskej republiky, tak musia podľa smernice dosiahnuť dobrý stav svojich povrchových a podzemných vôd do roku 2027.

Spoločnosť Kofola získala pre Rajeckú dolinu certifikáciu BIO lokality

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Rajecká Lesná, 26. júna – Spoločnosť Kofola získala pre Rajeckú dolinu certifikáciu BIO lokality na voľný zber 39 druhov bylín. Podarilo sa jej to prostredníctvom tradičného výrobcu liečivých rastlín, spoločnosti Leros, ktorá patrí do skupiny Kofola. Informovala o tom manažérka komunikácie spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko Jana Ptačinská Jirátová.

Fond T-Mobile podporil 80 projektov

28. 06. 2020 (www.changenet.sk)
Spoločnosť T-Mobile Slovensko, a.s. v spolupráci s Nadáciou Pontis v októbri už po šiestykrát vyhlásila zamestnanecký grantový program T-Mobile pomáha komunite. Zamestnanci odporučili na podporu rekordný počet - 136 projektov mimovládnych organizácií. Z Fondu T-Mobile bolo v tomto grantovom kole prerozdelených 100 000 EUR. Podporu do výšky 1 400 EUR získalo 80 neziskových organizácií.

Počet invazních druhů se rapidně zvyšuje, varují vědci

28. 06. 2020 (ekolist.cz)
Vědci z celého světa varují v nové studii před rostoucí hrozbou související s invazními druhy rostlin a živočichů. Je podle nich naléhavě nutné učinit kroky, které budou předcházet jejich šíření. Měli bychom se vyhledat a udržet pod kontrolou na lokální i celosvětové úrovni. Nová studie byla zveřejněna v prestižním časopise Biological Reviews a jejím hlavním autorem je Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Stredoeurópsky startup roka je známy

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Porota šiesteho ročníka PowerUp! Challenge vyhlásila víťaza najvýznamnejšej súťaže inovatívnych firiem v regióne strednej a východnej Európy. Firma Woola z Estónska získala šek na 50 000 eur a možnosť zapojiť sa do akcelerátora podnikania InnoEnergy.

Na Slovensko sa dováža odpad z deviatich krajín, najviac z Rakúska

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. júna - Na Slovensko sa dováža odpad z deviatich európskych krajín. Najviac odpadu pochádza z Rakúska. Väčšina dovezeného odpadu putuje na zhodnotenie do cementárne v obci Rohožník v okrese Malacky.

Maďarsko: Vo vodách Dunaja v Budapešti našli 52 druhov liečiv

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Budapešť, 25. júna - Na budapeštianskom úseku Dunaja našli maďarskí experti vo vode 52 druhov účinných látok farmaceutík, pričom v pitnej vode hlavného mesta ich objavili 32 druhov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Privátbankár. hu. s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v aktuálnom čísle časopisu Environment Pollution.

Iniciatíva #niesomprasa sa zameriava na vyhadzovanie odpadkov v prírode

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. júna - Nová iniciatíva #niesomprasa apeluje na správanie sa ľudí v prírode. Zameriava sa predovšetkým na vyhadzovanie odpadkov v nej. Informovala o tom Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov projektu, ktorého cieľom je, aby sa z lesa nestalo smetisko.

Okresná prokuratúra podala žalobu vo veci výstavby lyžiarskej haly na Donovaloch

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 25. júna - Okresná prokuratúra Banská Bystrica podala žalobu na krajskom súde vo veci výstavby letnej lyžiarskej haly Donovalley Resort na Donovaloch. Dôvodom je nesúlad všeobecne záväzného nariadenia (VZN) obce Donovaly s územným plánom, ktorý počíta s výstavbou haly.

L. Mikuláš: Speleológa A. Droppu si v múzeu pripomenú prednáškou

26. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Liptovský Mikuláš, 25. júna – Život a prácu slovenského geografa a speleológa Antona Droppu si v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripomenú prednáškou. Pripravili ju pri príležitosti 100. výročia Droppovho narodenia.

Po práci rekultivaci. Obnova těžených rašelinišť

26. 06. 2020 (ekolist.cz)
Rašelina se obvykle těží na vrchovištích, tedy rašeliništích, kde může mít vrstva rašeliny mocnost až deset metrů. Ruční těžba (borkování) byla obvykle méně důsledná a méně systematická než průmyslová těžba frézováním nebo strojovým borkováním. V obou případech mají ale vytěžená rašeliniště nebo jejich části několik společných charakteristik:

Otvorený list slovenským katolíkom a katolíčkam: Cirkev Jozefa Tisa a Róberta Fica?

25. 06. 2020 (www.changenet.sk)
Zatváranie očí a mlčanie veľkej väčšiny katolíckych veriacich a kléru malo v rokoch 1939-1945 tragické dôsledky. Vyústilo do najtragickejšej a najhanebnejšej udalosti slovenských dejín, masového okradnutia a vyvraždenia našich židovských spoluobčanov. Dnešné zatváranie očí, uší a úst slovenských katolíkov a katolíčok našťastie zatiaľ nie je tragédiou. Neviem ale, ako by slepotu, hluchotu a nemotu asi hodnotil Boh, pokiaľ by na ne odkiaľsi hľadel, hodnotil ich a súdil. Z ľudského pohľadu je pokrytectvo smutné.

EK: Smernica o vode sa nebude meniť

25. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Virginijus Sinkevičius, európsky komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov, v pondelok oznámil, že členské štáty sa musia „sústrediť na implementáciu a presadzovanie cieľov smernice o vode do praxe bez toho, aby sa znenie smernice zmenilo“ .

Stránky