Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

ZOH 2022 v Tatrách: Súhrn z relácie K veci, RTVS, 27. 2. 2014

 (z monitoringu elektronických médií, tlače a internetu, STORIN, 28. 2. 2014)

Vláda na svojom ostatnom rokovaní odobrila materiál, ktorým sa Slovensko uchádza o spoluorganizáciu Zimných olympijských hier v roku 2022 spolu s Poľskom. Kritici ale upozorňujú, že materiál neobsahuje dopady na životné prostredie. Materiál na rokovanie vlády predkladal minister školstva D. ČAPLOVIČ.

Ako povedal hovorca rezortu školstva M. KALIŇÁK, účelom materiálu bolo schválenie garancií vlády a jednotlivých rezortov, lebo prihlášku je treba odoslať do 14.3.2014. Otázky životného prostredia boli pritom riešené už v materiáli z minulého roka. M. KALIŇÁK tiež pripomenul, že rezort životného prostredia mal svoje zastúpenie aj v prípravnom výbore a mohol predniesť svoje pripomienky. Navyše každý materiál ešte bude dopracovaný podľa požiadaviek Medzinárodného olympijského výboru.

Opozičný poslanec M. HUBA z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti hodnotí postup vlády ako radikálny antienvironmentalizmus a cynický prístup k prírode. Po tomto rokovaní vlády by mal minimálne minister životného prostredia zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii. Podľa M. HUBU ide o ďalší krok v sérii krokov, ktoré sa začali svojvoľným rozhodnutím premiéra o spoluorganizácii olympiády. V prvej správe boli vplyvy na životné prostredie zhodnotené len veľmi stručne, na pár riadkoch, preto ho nemožno považovať za komplexnú analýzu dopadu takého veľkého podujatia na prírodu. Minister školstva a životného prostredia si túto otázku len prehadzujú medzi sebou. Celý postup ho napĺňa veľkým znepokojením, lebo Slovensko ide do niečoho, o čom nevie, aký bude mať dopad na prírodu v národnom parku. M. HUBA verí, že Medzinárodný olympijský výbor si ešte vyžiada ďalšie analýzy a bude tak múdry, že kandidatúru zamietne.

Šéf prípravného výboru, žilinský župan J. BLANÁR však zdôraznil, že Slovensko má jasne legislatívne stanovené, ako má postupovať v takomto prípade a všetky posudzovania bežia. Slovensko navyše bude organizovať len jednu z disciplín a to v už existujúcom stredisku, kde sa už teraz organizujú veľké športové podujatia. J. BLANÁR rovnako zdôraznil, že aj jemu, ako županovi maximálne záleží na ochrane životného prostredia v Nízkych Tatrách.