Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

V Bratislave odhalili pamätník Svedomie novembra

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti pripravilo na nedeľu 17. novembra slávnostné odhalenie pamätníka Svedomie novembra. Takmer 100 ľudí si pripomenulo udalosti spred 24 rokov, keď plné námestia a ulice ľudí pomohli zvrhnúť totalitný komunistický režim.

Podujatie svojou účasťou podporil aj majster Ladislav Chudík s manželkou, ktorý zároveň pamätník odhalil. Nechýbali ani ďalšie známe tváre Novembra 1989 a verejného života – Ľubomír Feldek, Tóno Popovič, Ľuba Trubíniová, Juraj Nvota, Samo Smetana, či poslanci NRSR za OĽaNO Mikuláš Huba, Ján Mičovský, Erika Jurinová, Igor Matovič, Jozef Viskupič.

„Sloboda nie je niečo samozrejmé a permanentné, treba sa o ňu snažiť každodenne. A autor tohto pamätníka Fero Guldan je príkladom človeka, ktorý slobodu nezneužil na honobenie majetku či budovanie kariéry, ale ako priestor na tvorbu a pomáhanie iným,“ poznamenal M. Huba, ktorý patril medzi najaktívnejšie občianske tváre novembra ´89. „November nám poskytol priestor na slobodu. Ako ju dokážeme využiť, to už je iný príbeh...“

„Pripomienky Novembra zažívajú dnes mnoho repríz. Komorných i okázalých, tradičných i originálnych. Tá naša vznikla spontánne, no úprimne. Asi práve tak, ako vznikol aj samotný November,“ doplnil Ján Mičovský. „Chceli sme nechať prehovoriť o Novembri hlasný šepot umenia, pokúsiť sa ukázať zisky a straty 24 rokov, ktoré nás dnes delia od toho pamätného piatku. Bez toho aby sme sa pokúsili hodnotiť to, čoho je viac.“

Po spontánnom srdečnom aplauze od prítomných ocenil význam revolučných dní aj Ladislav Chudík. „Som šťastný a vďačný, že sa dnes môžeme takto slobodne a verejne stretnúť a hovoriť. Snažím sa svojou prácou a životom objať celú našu vlasť,“ vyznala sa na stretnutí herecká legenda.

Pamätník odhalili za zvukov cengotu kľúčov, jedného zo symbolov novembrových udalostí. Dielo výtvarníka Fera Guldana našlo svoje miesto na múre kapucínskeho kláštora v Bratislave. Samotný pamätník tvorí 24 kachličiek s odkazmi na obdobie od 17. novembra 1989, každá z nich symbolizuje 1 rok od tejto udalosti. Pripomínajú požiadavky a želania, ktorých splnenie občania očakávali, ale aj mnohé nesplnené sľuby a hlúpe činy, ktoré sme odvtedy zažili... Vedľa diela pribudli aj ďalšie kachličky, zatiaľ čisté, na ktorých môžu zanechať v najbližších týždňoch odkazy občania.

press@obycajniludia.sk