Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Pozitívny signál pre krajinu

(z vystúpenia poslanca M. Hubu k návrhu poslaneckého klubu OĽaNO na vydanie zákona o ochrane, podpore a odmeňovaní osôb aktívne bojujúcich proti korupcii)

...Rád by som v touto poznámkou zareagoval len na jednu z mnohých zaujímavých myšlienok, ktoré v tejto rozprave odzneli. Konkrétne na konštatovanie, že problémom nie sú len najväčšie korupčné „ryby“, tie „vlajkové lode“ korupcie na slovenský spôsob, známe zo spisu Gorila, ale aj z takmer každodenných informácií o korupčných škandáloch, ktorými nás denne zaplavujú médiá.

Iste, tieto veľké ryby sú tragédiou a obrovskou celospoločenskou hanbou, ktorá vrhá tieň na nás všetkých.

A ešte väčšia tragédia je dlhodobá, notorická a dehonestujúca beztrestnosť hlavných aktérov týchto korupčných afér.

Ale ani to nie je najväčšia tragédia. Nad spomínanou tragédiou totiž stojí tragédia ľudí, ktorí na korupciu upozornili, a namiesto odmeny sa dočkali trestu!

Ale úplne najväčšia tragédia, na ktorú veľmi správne upozornil pán poslanec Mičovský, je korupciu akceptujúca a tolerujúca celospoločenská klíma. Klíma, v rámci ktorej sa korupcia považuje za nemennú normu.

Sme povinní vyslať jasný signál, že takýto stav vecí nepripustíme. Takýmto signálom je práve predložený návrh zákona i táto celodenná rozprava o ňom. Ešte jasnejší signál našim voličom i všetkým občanom tejto krajiny by sme vyslali tým, keby sme tento návrh zákona schválili a tak umožnili jeho realizáciu v praxi.