Otvorená výzva avizovaným interpretom a interpretkám v rámci projektu Tatra Flowers

Členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu, vrátane piatich ambasádorov životného prostredia – popredných slovenských umelcov empatických voči prírode (pozri prílohu) – sa otvoreným listom/výzvou obrátili na hudobníkov a hudobníčky, ktorí figurujú v zozname účinkujúcich v projekte Tatra Flowers. Hudobný festival s týmto názvom a plánovanými 30 koncertmi sa má uskutočniť v Tatrách začiatkom septembra 2017.

Podľa výzvy sú Tatry dosť široký pojem a ich súčasťou je aj ich podhorie od Spišskej Belej a Strážok, cez Kežmarok, Spišskú Sobotu, Poprad, Svit, Tatranskú Štrbu, Liptovský Hrádok až po Liptovský Mikuláš. To sú všetko miesta, ktorým oživenie sľubované autormi projektu môže len pomôcť. Avizované koncerty sa však nemajú uskutočniť v podhorí, teda za hranicami národného parku, ba zväčša ani len v bývalých tatranských kúpeľných osadách na jeho okraji, ale neraz hlboko v jeho vnútri, ba dokonca na území národných prírodných rezervácií, oficiálne požívajúcich najvyšší stupeň ochrany: Malá Studená dolina, Skalnatá dolina, Mengusovská dolina či ústie Mlynickej doliny... A nejde tu len o stresovanie vzácneho tatranského živočíšstva, ale aj o ekologické a environmentálne dôsledky všetkého toho sprievodného "cirkusu", ktorému sa podobné podujatie jednoducho nevyhne.

„Možno si poviete, že náš najstarší a najznámejší národný park prežil už toľko hororov, že o jeden viac alebo menej na veci nič nezmení. Ale zmení. Lebo kým dosiaľ sa devastácia tatranskej prírody asociovala s arogantnými špekulantmi, investormi či developermi, "zainteresovanými" komunálnymi politikmi, neschopnými (alebo skorumpovanými?) štátnymi úradníkmi či nedisciplinovanými návštevníkmi, odteraz sa bude spájať aj s Vami, verejne známymi ľuďmi s veľkým mienkotvorným potenciálom, charizmou, výchovným vplyvom a tomu všetkému primeranou zodpovednosťou. V časoch pred Nežnou revolúciou i v kritických chvíľach po nej patrili ochranári a umelci k prirodzeným spojencom v úsilí o lepšie, slobodnejšie a kultivovanejšie Slovensko. Bola by veľká škoda, keby sa pre pár koncertov v strede chránenej prírody, kam takéto podujatia určite nepatria, stali z nás názoroví odporcovia. Veríme, že si to neželáte ani Vy,“ upozorňuje iniciátor výzvy a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu Mikuláš Huba.

Výzva ďalej konštatuje: „Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste prehodnotili svoje vystúpenia na podujatí Tatra Flowers, pokiaľ sa tieto majú konať v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany alebo v ich bezprostrednom zázemí, a svoju účasť podmienili tým, že vystupovať budete len mimo týchto miest, teda na okraji či za hranicami Tatranského národného parku. Vzácne územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne "oživovali" rôznymi kultúrnymi podujatiami, ale práve (aj) preto, aby sa tam žiadne podujatia typu Tatra Flowers nekonali. A to ani v prípade, ak by ich protagonistami boli špičkoví umelci. Takíto umelci sú vo svete takmer bez výnimiek na strane ohrozenej prírody.“

„Tento list Vám píšeme v dobrej viere, že ho nebudete považovať za prejav mentorovania či moralizovania a s nádejou, že ochrana tatranskej prírody je naším spoločným záujmom,“ uzatvárajú svoju výzvu členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu.

 

Výzvu môžete podporiť aj Vy na web stránke Changenet.sk:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=928124

 

Kontaktná osoba výzvy:

prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc. – mikulas.huba2@gmail.com

PrílohaVeľkosť
Súbor Výzva12.21 KB
Súbor Signatári a signatárky17.69 KB
Súbor Tlačová správa (14. 8. 2017)20.87 KB
Zaradenie článku: