Mikuláš Huba

Kapitoly z environmentálnej politiky - XXI. diel

Pri vydaní dvadsiateho dielu Kapitol z environmentálnej politiky sme si dovolili malú rekapituláciu. Pripomeňme si z nej pár slov. 

Výzva S-O-S: Ak dopustíte programové ničenie našej prírody, budete niesť spoluzodpovednosť!

Dôrazne žiadame, aby do čela rezortu životného prostredia boli vymenovaní kompetentní ľudia

Stanovisko Slovenského ochranárskeho snemu

Rešpektujeme výsledky volieb bez ohľadu na to, či sa nám páčia, alebo nie. Výsledky volieb však nikomu nedávajú právo viesť túto krajinu či hodnoty, ktoré má spravovať a zveľaďovať príslušný rezort, do záhuby.

Politici, ktorí majú momentálne v rukách moc, ako aj vedenia jednotlivých ministerstiev majú spravovať im dočasne zverené hodnoty najlepšie, ako sa dá, v súlade s Ústavou SR, príslušnými zákonmi, celospoločenským a dlhodobým záujmom tejto krajiny i s najlepšími dostupnými poznatkami. Vyššie uvedené platí o to viac, ak si uvedomíme, že všetkých týchto ľudí platíme veľmi štedro zo svojich daní. Predpokladáme, že na tom sa zhodneme všetci, bez ohľadu na to, či a koho sme volili.

Za Braňom Líškom

Odišiel doc. MUDr. Braňo Líška, CSc., turista, vodák a ochranár telom i dušou, vedúca osobnosť Helsinského občianskeho zhromaždenia (Helsinki Citizens´ Assembly), popredný odborník vo svojom odbore, obľúbený pedagóg, fanúšik spolužitia Čechov a Slovákov, zakladajúci člen STUŽ/SR i Slovenského ochranárskeho snemu. Občiansky sa angažoval pred Nežnou, počas nej i po nej. Bez neho by tu bolo bývalo oveľa otupnejšie.
R.I.P.

Slovensko má novú ambasádorku životného prostredia

Novou ambasádorkou životného prostredia sa stala Mgr. art. Viera Dubačová, celoživotná aktivistka v oblasti umenia, charity, práce s hendikepovanými ľuďmi, ľudských práv a životného prostredia.

Ani ochranárom a ochranárkam nie je jedno, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente

O niekoľko dní si budeme voliť tých a tie, ktorí/é nás nasledujúcich päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente.

V prvom rade by sme mali v týchto voľbách odčiniť hanbu, ktorú si dlhodobo robíme našou rekordne nízkou volebnou účasťou. Tá pritom nebola prejavom nášho nadmerného euroskepticizmu. Veď podľa relevantných prieskumov väčšina obyvateľov Slovenska má k Európskej únii pozitívny vzťah a podporuje členstvo Slovenska v nej. Naša už tradične veľmi nízka volebná neúčasť bola teda  len prejavom podcenenia rastúceho významu, ktorý európske inštitúcie majú. Áno, aj vo vzťahu k prírode, krajine, klíme, vode, ovzdušiu či zdraviu nás všetkých.

Memoriál Josefa a Petry Vavrouškovcov už po tridsiaty raz

Docent Josef Vavroušek bol prvý a posledný československý minister životného prostredia. Okrem toho bol medzinárodne uznávaný odborník, vedecký pracovník, pedagóg, filantrop a vizionár. V roku 1991 zorganizoval 1. pan-európsku konferenciu ministrov životného prostredia na zámku Dobříš. O rok neskôr, ako vedúci československej delegácie na Summite Zeme v Rio de Janeiro, predniesol návrh na reformu OSN. Bol tiež zakladateľ a prvý predseda Společnosti pro trvale udržitelný život (1992).

Od r. 1995, kedy spolu so svojou dcérou Petrov zahynuli pod lavínou v Západných Tatrách, sa konajú na ich počesť každoročné memoriály. V dňoch 17. – 19. 2024 sa Memoriál Josefa a Petry Vavrouškovcov uskutočnil už po 30. raz! Tentoraz na moravskej strane Karpát v rázovitom Valašsku. Konal sa pod záštitou České komise pro UNESCO a tiež pod záštitou i za osobnej aktívnej účasti hejtmana Zlínskeho kraja, Ing. Radima Holiša.

Znovu píšeme Ľubošovi Machajovi: V RTVS chýba pravidelná žurnalistika o životnom prostredí

Bratislava, 2. 11. 2022

Vec: Odpoveď na list z 13. 10. 2022

Vážený pán generálny riaditeľ,

dovoľte poďakovať sa Vám za odpoveď na náš list z 19. 9. 2022. Oceňujeme úsilie, ktoré ste vypracovaniu podrobnej informácie o relevantných programoch RTVS venovali. V reakcii na Váš list uvádzame nasledovné:

Pokiaľ sme dobre informovaní/é, už veľa rokov RTVS (ešte od čias existencie samostatnej STV) disponuje návrhom programovej štruktúry environmentálne zameraných programov, ktorý bol schválený, len sa nerealizuje. V tomto roku mal byť tento návrh údajne aktualizovaný a doplnený. Radi by sme vedeli, ako to v skutočnosti je.

List S-O-S novému riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi

Rozsah a kvalita environmentálnych programov v rozhlase a televízii sa musia zvýšiť, píšu členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu v liste novému riaditeľovi RTVS

Tlačová správa

(S-O-S - Bratislava - 20. 9. 2022) Slovenský ochranársky snem adresoval list novému riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi, v ktorom ho žiada o podstatné rozšírenie priestoru a zvýšenie kvality príspevkov venovaných životnému prostrediu v ním vedenom verejnoprávnom médiu (pozri ďalej).

V liste sa o. i. píše: "Dnes už málokto pochybuje o tom, že environmentálne témy sú nielen dôležité, ale nadobúdajú charakter doslova existenciálny. V tejto situácii je priam neuveriteľné, že verejnoprávny rozhlas a televízia nemajú ani jedinú reláciu, ktorá by sa environmentálnej problematike pravidelne, koncepčne, zasvätene, do hĺbky, v dostatočnom rozsahu, v primeranom intervale ako aj v sledovanom vysielacom čase venovala.

Opustil nás posledný doyen

PhDr. Teodor Münz, CSc. (skrátka Teo), jeden zo zakladateľov a spolu s pani Ester Plickovou a pánom Dušanom Haľamom doyen Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ/SR), ale hlavne jeden z najmúdrejších ľudí, akých sme kedy mali možnosť stretnúť, odišiel v týcto dňoch do večnosti. Zostane po ňom veľa skvelých textov, predchnutých filozofickým i rýdzo človečenským poznaním i prekladov svetových mysliteľov (najmä nemeckej proveniencie). Teo bol nielen veľmi vzdelaný a pracovitý, ale aj mimoriadne ľudský, príjemný a empatický človek. Do 96. roku života bol viac-menej sebestačný, fyzicky i mentálne fit a pripravoval vydanie svojej poslednej knižky.

R.I.P.

Maňo Huba

Kapitoly z environmentálnej politiky - XX. diel

Keď sme pred viac ako štvrťstoročím vydali prvé číslo Kapitol z environmentálnej politiky, ani sa nám nesnívalo, že sa raz dožijeme čísla dvadsiateho. A predsa sa stalo.
Ešte pred tým, ako sa pustíte do listovania tohto jubilejného čísla Kapitol z environmentálnej politiky, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí a ktoré akokoľvek prispeli k tomu, že táto edícia kedysi v polovici 90-tych rokov minulého storočia vznikla a dožila sa až dnešných dní.
Celú publikáciu nájdete v priloženom pdf-súbore http://ochranari.sk/sites/default/files/clanok/kapitoly_ep_xx.pdf

Stránky