Výzva primátorovi Nesrovnalovi zrušiť nákup naftových autobusov

54 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu (S-O-S) a 5 ďalších nečlenov S-O-S dnes vyzvalo primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby zrušil zamýšľaný nákup 90 naftových autobusov za 27 miliónov eur pre bratislavskú mestskú hromadnú dopravu.

“Nakupovať 90 naftových autobusov v dobe poznania o rakovinotvorných a ďalších toxických účinkoch spalín naftových motorov, v čase rýchleho nástupu elektrickej mobility a najmä postupujúcej zmeny klímy s hrozivými dopadmi považujeme za spreneverenie sa Vašim volebným sľubom a krok opačným smerom. K ich nákupu existuje podstatne čistejšia a z dlhodobého hľadiska dokonca lacnejšia alternatíva – elektrické autobusy”, píše sa vo výzve.

S-O-S tiež pripomína primátorovi Nesrovnalovi, že nákup naftových autobusov a zámer držať Bratislavu “ďalších 15 rokov vo fosílnej ére” je v rozpore s viacerými dokumentmi prijatými mestom, vrátane medzinárodného Dohovoru primátorov, ku ktorému Bratislava v nedávnej minulosti pristúpila a Koncepcie rozvoja MHD na roky 2013-2025.

 

Plný text výzvy a zoznam jej signatárov a signatárok je v prílohe.

 

V prípade záujmu o ďalšie informácie nás neváhajte kontaktovať:

Matúš Čupka - matko.cupka@gmail.com

Juraj Mesík - mesik@changenet.sk