Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Vrátna týchto dní...

Pred pár dňami sa ma redaktor RTVS opýtal na môj názor na aktuálnu kauzu Vrátna a na to, či výruby, zjazdovky, lanovky a pod. mohli, alebo nemohli mať vplyv na to, čo sa tam stalo.

Tu je voľný prepis mojej improvizovanej odpovede:

„Nie je to prvý raz, čo túto oblasť postihlo podobné nešťastie. V minulom storočí zemná lavína, alebo prúd ktorá je v geomorfologickej terminológi známa pod pojmom mura, pochovala pod sebou veľkú časť osady Štefanová kúsok od Vrátnej. Netvrdím, že rozvoj lyžiarskych stredísk v tejto oblasti mal bezprostredný vplyv na to, čo v týchto dňoch postihlo Vrátnu, ale isté je, že odstraňovanie vegetačného krytu vrátana lesa a kosodreviny, nedomyslené zásahy do vodného režimu a pôdneho krytu, masívne zemné práce spojené s budovaním zjazdoviek, vlekov, lanoviek, vodných nádrží, zasnežovacích systémov a pod. riziko podobných udalostí zvyšujú.

A keď si k tomu prirátame stále častejší výskyt katastrofických lokálnych prívalových zrážok a iných extrémnych prejavov stále nevyspytateľnejšieho počasia, pravdepodobnosť podobných udalostí sa znásobí. Chcem zdôrazniť, že toto memento sa netýka len Vrátnej a okolia, lebo podobne sú ohrozené aj mnohé iné časti Slovenska.“

Kľúčové slová: