VIVAT ZUZANA! Reagujeme na zvolenie Zuzany Čaputovej za prezidentku SR

S pocitom veľkej radosti a zadosťučinenia sme prijali správu o zvolení Zuzany Čaputovej za prezidentku Slovenskej republiky. Zuzana sa v uplynulých týždňoch a mesiacoch stala nositeľkou nádeje, tvárou slušnejšieho, lepšieho a spravodlivejšieho Slovenska a celkovo prísľubom dlho očakávanej pozitívnej zmeny.

My – slovenskí ochranári a ochranárky – máme však dvojnásobný dôvod na radosť. Zuzana je totiž jednou z nás. Preslávil ju najmä dlhoročný a napokon úspešný zápas proti zdravotnej a environmentálnej hrozbe v podobe veľkokapacitnej pezinskej skládky a následne Goldmanova environmentálna cena globálneho významu. Ale ako advokátka a aktivistka sa Zuzana zaoberala aj viacerými inými problémami, týkajúcimi sa životného prostredia a environmentálnej spravodlivosti. Nie náhodou ju viaceré svetové médiá charakterizujú ako environmentálnu aktivistku.

Pred štyrmi rokmi bola ochranárskou komunitou na Slovensku spontánne zvolená za jednu zo zakladajúcich členiek Slovenského ochranárskeho snemu – neformálneho združenia osobností zasadzujúcich sa za lepšie životné prostredie pre nás i pre našich nasledovníkov a nasledovníčky.

To všetko viedlo k tomu, že keď sa rozhodla uchádzať o post hlavy štátu, za jeden z troch pilierov svojej volebnej kampane si celkom prirodzene zvolila ochranu životného prostredia. Niečo podobné sa na Slovensku stalo po prvý raz, aj keď slovenskí ochranári vstupujú do celospoločenského diskurzu už celé desaťročia – minimálne od čias Bratislavy/nahlas či prvých zápasov o Tatry, Dunaj, ovzdušie, podzemné vody, lesy, rastliny a živočíchy, pamiatky a ďalšie ohrozené prírodné i kultúrne hodnoty. Už v roku 1989 sa zdalo, že ozelenenie Slovenska bude témou dňa, jednou zo spoločenských priorít a logickou ambíciou osvietených lídrov krajiny. Napokon tieto očakávania spomedzi najvyšších ústavných činiteľov splnil – aspoň čiastočne – vari len Václav Havel. A po rozpade spoločného štátu sme si museli počkať viac ako štvrťstoročie až do poslednej tohtoročnej marcovej soboty, kým sa z vôle ľudu na najvyšší ústavný post dostane niekto, kto v plnom rozsahu chápe, čo sú kľúčové problémy a výzvy 21. storočia.

Uvedomujeme si, že právomoci prezidenta v zmysle našej ústavy sú obmedzené. Ale na druhej strane, jeho – v tomto prípade jej – možnosti inšpirovať, podporovať a pomáhať meniť veci k lepšiemu sú takmer neobmedzené. Je na nás všetkých, aby sme k tomu v rámci svojich možností prispeli. Radi/rady tak urobíme.

S nádejou a s prianím odvahy, sily a vytrvalosti v úsilí o lepšie, spravodlivejšie, tolerantnejšie, zdravšie, krajšie a zelenšie Slovensko i ostatný svet,

priateľky ochranárky a priatelia ochranári, členky a členovia Slovenského ochranárskeho snemu:

Mikuláš Maňo Huba, Ľubica Trubíniová, Jaromír Šíbl, Elena Fatulová, Štefan Szabó, Jozef Šibík, Marcel Uhrin, Tomáš Hulík, Vladimír Mokráň, Richard Medal, Klaudia Medalová, Karol Fröhlich, Daniel Pastirčák, Juraj Nvota, Dana Mareková, Daniel Lešinský, Juraj Melichár, Ľubica Lacinová, Zuzana Homolová, Anna Zemanová, Natália Shovkoplias, Viera Dubačová, Fero Guldan, Tomáš Peciar, Zuzana Kierulfová, Ladislav Hegyi, Fedor Gömöry, Ján Mičovský, Milan Lichý, Ľubica Kolková, Ján Kadlečík, Alexander Vágner, Michal Deraj, Soňa Párnická, Ján Topercer, Peter Straka, Katarína Mikulová (N), Jana Pavlíková, Vladimír Ira, Dušan Bevilaqua, Pavel Šremer, Henrich Pifko, Zuzana Gallayová, Ján Lacika, Koloman Prónay, Naďa Prónayová (N), Ľudmila Priehodová, Erik Baláž, Sabina Barborjak-Galeková, Marcel Zajac, Zuzana Kronerová, Branislav Líška, Tomáš Derka, Ladislav Bíro, Samuel Smetana, Boris Hochel, Peter Klučka, Juraj Hipš, Peter Tatár, Patrícia Černáková, Ján Szöllös, Katarína Šimončičová, Samuel Pačenovský, Drahomír D. Stano

 

----------------------------------------------

N – dosiaľ nie je člen/členka S-O-S

 

PrílohaVeľkosť
Súbor Vyhlásenie S-O-S14.27 KB