Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Vaše otázky, naše odpovede III. (energetika)

Ak by vase zoskupenie dostalo v marcovych predcasnych parlamentnych volbach podporu od volicov, podporili by ste vystavbu novej jadrovej elektrarne na Slovensku na mieste v sucasnosti odstavovanej elektrarne V1 v Jaslovskych Bohuniciach? Ak nie, tak preco? Ak ano, tak preco?

Mikuláš Huba: NIE, lebo prioritou pre Slovensko musia byť energetické úspory a zvyšovanie energetickej účinnosti, ktorá ja u nás stále ešte niekoľkokrát nižšia, ako v technologicky vyspelých krajinách!!! Čo sa týka nových zdrojov, je potrebné orientovať sa na využívanie vhodných obnoviteľných zdrojov na vhodnom mieste a vhodným spôsobom.

 

Aky postoj zaujme vase zoskupenie k vystavbe novych veternych a slnecnych elektrarni na Slovensku? Aky je nazor vasej strany na rozvoj obnovitelnych zdrojov energii na Slovensku?

Mikuláš Huba: Na otázku čiastočne odpovedáme už v predchádzajúcej odpovedi. Pri lokalizácii nových elektrární je potrebné preventívne posúdiť ich možné vplyvy na obyvateľstvo, prírodu a charakter krajiny. Vyššiu prioritu by malo dostať využívanie slnečnej energie - najmä fotovoltaika.

 

Ake priority by v prvom rade riesilo vase zoskupenie v oblasti energetiky na Slovensku?

Mikuláš Huba: Pokračovanie vo sfére energetických úspor a zvyšovania energetickej účinnosti vo všetkých hospodárskych i spoločenských oblastiach. Rozumné a citlivé využívanie obnoviteľných zdrojov. Postupný ústup od využívania neobnoviteľných energetických zdrojov a riešenie negatívnych následkov, ktoré spôsobilo ich využívanie v minulosti.


Pozn.: na otázky z Internetu