Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Tu sa nehrá o občianske preukazy

Richard MedalPrednedávnom som jedného občana SR (R. Fica) počul vyzývať druhého občana SR (I. Matoviča) k vráteniu občianskeho preukazu.

Na pripomenutie - bolo to preto, lebo ten druhý občan chcel, aby sa politické strany uspokojili iba s polovicou peňazí za volebné hlasy v predčasných parlamentných voľbách. To by však tomu prvému občanovi (zhodou okolností predsedovi jednej politickej strany) prekazilo dobrý biznis (tak ako aj ďalším politickým stranám). Veď stačí v čo najkratších intervaloch poriadať ďalšie a ďalšie predčasné voľby a stranícka pokladňa sa bude utešene plniť a plniť. Čo na tom, že štátna kasa sa bude neutešene vyprázdňovať?

V číslach - strana JUDr. R. Fica dostala za volebné hlasy vo voľbách v roku 2010 jednorazový príspevok (na štyri roky, nie na rok a pol) 4 911 000 EUR, všetky strany úspešné vo voľbách spolu hodne cez 10 mil EUR.

Za predčasné voľby 2012 dostanú úspešné politické strany tento príspevok znovu a dokonca viac (nakoľko príspevok sa ráta z rastúcej priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve SR). K tomu treba prirátať vyplácaný príspevok na činnosť politickej strany, vyplácaný zo štátneho rozpočtu, príspevok na každý mandát v Národnej rade SR...

Ale tiež rozpočet potrebný na usporiadanie predčasných parlamentných volieb v tomto roku (vyčíslený na 10 146 831 EUR), nehovoriac o odstupnom pre končiacich poslancov a ich asistentov...

No, ja myslím, že všetci premýšľaví občania by mali vyzvať naopak práve toho prvého spomínaného občana, aby sa zamyslel nad svojím sociálnym cítením a nad svojimi prioritami (zjavne sú preňho záujmy strany dôležitejšie ako záujmy občanov). Občiansky preukaz nech si spokojne nechá, o ten tu vôbec nejde.

P.S.: S týmto malým veľkým tunelom na naše spoločné peniaze rozhodne treba niečo spraviť. Zmeniť volebný zákon tak, že príspevok za voličské hlasy bude vyplácaný za jasnejšie definovaných podmienok – napr. vždy len na rok dopredu (nie automaticky na celé 4-ročné volebné obdobie). Bol by som však prekvapený, ak by "normálne" politické strany dokázali takúto zmenu zákona podporiť a prekročiť tak svoj tieň.

Zmeny tohoto typu chcú robiť iba také "nenormálne" zoskupenia, akými sú napríklad Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

 

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.